Σουηδία: Εντοπίζει δρόμους που γλιστρούν μέσω cloud! - Live ενημέρωση για την κατάστασή τους

Σύντομα η εφαρμογή του καινοτόμου συστήματος ασφάλειας - Με συλλογή δεδομένων από διασυνδεδεμένα αυτοκίνητα!
Sweeden Live road data
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

28/11/2025

Η Σουηδική Υπηρεσία Μεταφορών πρόκειται να εφαρμόσει μια παγκόσμια πρωτιά στην οδική ασφάλεια, συλλέγοντας σε πραγματικό χρόνο δεδομένα από τα συστήματα ασφαλείας των αυτοκινήτων για να εντοπίσει δρόμους με αυξημένη ολισθηρότητα.

Η αιχμή της τεχνολογίας στο πλευρό της ασφάλειας με τη Σουηδία που διακρίνεται και σε αυτόν τον τομέα σαν χώρα να εγκαινιάζει έναν πρωτοποριακό τρόπο παρακολούθησης της ολισθηρότητας του οδικού της δίκτυο, ο οποίος μάλιστα, ακόμη και για τα δικά μας οικονομικά δεδομένα σαν χώρα, έχει πολύ ελκυστικό κόστος, τη στιγμή μάλιστα που δεν υπάρχει εναλλακτική!

Ειδικότερα η σουηδική υπηρεσία πρόκειται να αγοράζει δεδομένα που μεταδίδουν σε πραγματικό χρόνο τα διασυνδεδεμένα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στη χώρα, μέσω των κατασκευαστών τους όπως είναι η Volvo και η σουηδική Nira Dynamics (μέλος του Volkswagen Group), με ετήσιο κόστος γύρω στις 635.000 ευρώ.

Τα εν λόγω δεδομένα προέρχονται από τα συστήματα ασφάλειας και υποβοήθησης του οδηγού που φέρει το εκάστοτε αυτοκίνητο και πηγαίνουν απευθείας στον κατασκευαστή, ο οποίος με την επεξεργασία τους μπορεί να προβεί σε μια σειρά από ενέργειες με απώτερο σκοπό, μεταξύ άλλων, τη βελτίωση των συστημάτων της οδικής ασφάλειας αλλά και την καλύτερη κατανόηση των συνθηκών κάτω από τις οποίες έγινε ένα τροχαίο ατύχημα. Η σουηδική υπηρεσία θέλει να εκμεταλλευτεί αυτά τα ανώνυμα δεδομένα για να γνωρίζει τις συνθήκες που επικρατούν στο οδικό δίκτυο και να προχωρά έγκαιρα σε ενέργειες για τη συντήρηση και τον καθαρισμό του, με μία εξαιρετική πρωτοβουλία.

Ειδικότερα, κάθε φορά που ενεργοποιούνται συστήματα όπως το ABS, το Traction Control ή το σύστημα δυναμικής ευστάθειας ενός αυτοκινήτου (ESP) τα αυτοκίνητα παράγουν δεδομένα, από την στατιστική ανάλυση των οποίων προκύπτουν εκτιμήσεις των συντελεστών τριβής του οδοστρώματος. Έτσι προκύπτει μια σαφής εικόνα για το πόσο ολισθηρός είναι ένας δρόμος στο ακριβές σημείο όπου βρίσκεται το αυτοκίνητο εκείνη τη στιγμή.

Το πρόγραμμα προσφέρει περίπου 300 εκατ. σημεία μέτρησης, σε σύγκριση με τα μόλις 3.000 ειδικά οχήματα που είχε ήδη η Σουηδία στους δρόμους της για αυτόν τον σκοπό, τα οποία πραγματοποιούσαν και δοκιμαστικά φρεναρίσματα! Ναι οι Σουηδοί παίρνουν πολύ σοβαρά την οδική ασφάλεια στους δρόμους τους και είχαν ήδη βρει μια λύση για να το κάνουν αυτό. Τώρα θα γίνεται πολύ καλύτερα και από αυτά που καταλαβαίνουμε και πολύ πιο οικονομικά. Όπως αναφέραμε, τα δεδομένα είναι πλήρως ανώνυμα και συνδυάζονται με μετρήσεις από 750 μετεωρολογικούς σταθμούς, δημιουργώντας μια εξαιρετικά λεπτομερή και δυναμική εικόνα της κατάστασης των δρόμων τον χειμώνα και όχι μόνο.

Με αυτές τις πληροφορίες σε πραγματικό χρόνο, η Σουηδική Υπηρεσία Μεταφορών μπορεί να κινητοποιείται γρηγορότερα για χρήση αλατιού, στην αντιμετώπιση πάγου και τον εκχιονισμό ή ακόμα και συντήρηση του οδοστρώματος όταν απαιτείται, ενώ αποκτά και τη δυνατότητα να αξιολογεί με ακρίβεια την ποιότητα εργασίας των εργολάβων συντήρησης! Το αποτέλεσμα είναι βελτιωμένη ασφάλεια, μειωμένοι κίνδυνοι και άμεση αντιμετώπιση των προβλημάτων στο οδικό δίκτυο καθ’ όλη τη διάρκεια του σκανδιναβικού χειμώνα.

Πωλήσεις Φεβρουαρίου 2026, Κατάταξη Εταιρειών Μοτοσυκλέτας - Άνοδος στο 1ο δίμηνο του έτους

Με μικρή πτώση ο Φεβρουάριος - Τι έκαναν οι εταιρείες σε μοτοσυκλέτα, παπί και 3W/4W
Ταξινομήσεις μοτοσυκλετών Φεβρουάριος 2026 Ελλάδα
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

30/3/2026

Ο Φεβρουάριος συνέχισε με μικρότερη φόρα έναντι του πρώτου μήνα του 2026, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τις συνολικές ταξινομήσεις στο πρώτο δίμηνο του έτους να καταγράψουν υψηλότερο νούμερο έναντι του αντίστοιχου περσινού διαστήματος.

Συγκεκριμένα ο Φεβρουάριος που μας πέρασε έκλεισε με πτώση στις ταξινομήσεις δικύκλων της ελληνικής αγοράς της τάξης του -13,31% σε σχέση με τον ίδιο μήνα του 2025, με τις ταξινομήσεις να φτάνουν στο σύνολό τους της 4.467 έναντι 5.153 μονάδων.

Ένας από τους λόγους της πτώσης στις ταξινομήσεις εντοπίζεται στην έλλειψη πινακίδων που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην ελληνική αγορά, ενώ δεν πρέπει να αγνοούμε και το δύσκολο οικονομικό κλίμα που επικρατεί παγκοσμίως, το οποίο επιδεινώθηκε έπειτα από την έναρξη του πολέμου ΗΠΑ-Ισραήλ που έχει οδηγήσει στην άνοδο των τιμών στα προϊόντα και φυσικά στην τιμή της βενζίνης. 

Ωστόσο από την αρχή της χρονιάς η εικόνα της αγοράς προκαλεί αισιοδοξία γιατί στο πρώτο δίμηνο του 2026 οι συνολικές ταξινομήσεις σημειώνουν αύξηση της τάξης του 3,64% έναντι του ίδιου χρονικού διαστήματος του 2025, για να φτάσουν στις 8.854 έναντι 8.543.

Ακολουθούν οι ταξινομήσεις του Φεβρουαρίου για την ελληνική αγορά ανά εταιρεία και τα μερίδια που απέσπασαν τον μήνα που μας πέρασε, τόσο συνολικά όσο και σε κάθε κατηγορία δικύκλου -μοτοσυκλέτες, σκούτερ, παπιά και ATV/SSV. Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

868

19,43%

2

SYM

698

15,63%

3

YAMAHA

564

12,63%

4

PIAGGIO

337

7,54%

5

DAYTONA

328

7,34%

6

VOGE

322

7,21%

7

CFMOTO

214

4,79%

8

QJMOTOR

144

3,22%

9

ECOSHIFT

110

2,46%

10

BMW

97

2,17%

11

ASUS

86

1,93%

12

ZONTES

72

1,61%

13

SUZUKI

56

1,25%

14

KYMCO

47

1,05%

15

ROYAL ENFIELD

46

1,03%

16

VESPA

43

0,96%

17

THRUST

38

0,85%

18

KEEWAY

34

0,76%

 

KTM

34

0,76%

19

TRIUMPH

33

0,74%

20

APRILIA

32

0,72%

21

LETBE

25

0,56%

22

MORBIDELLI

24

0,54%

23

KAWASAKI

16

0,36%

24

BENELLI

13

0,29%

25

PEUGEOT

12

0,27%

26

MOTO GUZZI

11

0,25%

27

MALAGUTI

10

0,22%

 

BETA

10

0,22%

 

LIFAN INDUSTRY

10

0,22%

28

DUCATI

9

0,20%

29

GEMINI

8

0,18%

30

RIEJU

7

0,16%

 

UM

7

0,16%

 

BONTU

7

0,16%

 

HUSQVARNA

7

0,16%

31

HARLEY-DAVIDSON

6

0,13%

32

EFUN/ZAP

6

0,13%

33

OTHERS*

76

1,70%

 

ΣΥΝΟΛΟ

4.467

 

 

2025

5.133

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ

-13,31%

 

 

Στις πωλήσεις ανά εταιρεία η Honda ηγείται στην ελληνική αγορά για δεύτερο συνεχόμενο μήνα με 868 ταξινομήσες και μερίδιο αγοράς στο 19,43%. Πίσω της ακολουθεί η 2η SYM με 15,63% μερίδιο και 698 ταξινομήσεις, ενώ στην 3η θέση έχουμε τη Yamaha με 12,63% και 564 ταξινομήσεις. Η Piaggio βρέθηκε στην 4η θέση με μονοψήφιο ποσοστό, στο 7,54% και 337 ταξινομήσεις και η Daytona έκλεισε την πρώτη πεντάδα με 328 ταξινομήσεις και το 7,34% επί της συνολικής πίτας.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών με βάση μόνο τις πωλήσεις μοτοσυκλετών

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

191

17,18%

2

VOGE

166

14,93%

3

YAMAHA

163

14,66%

4

CFMOTO

161

14,48%

5

BMW

84

7,55%

6

ROYAL ENFIELD

46

4,14%

7

SUZUKI

41

3,69%

8

KTM

34

3,06%

9

TRIUMPH

33

2,97%

10

DAYTONA

21

1,89%

11

MORBIDELLI

20

1,80%

12

QJMOTOR

19

1,71%

13

KAWASAKI

16

1,44%

14

ZONTES

14

1,26%

15

MOTO GUZZI

11

0,99%

16

BENELLI

10

0,90%

 

BETA

10

0,90%

17

DUCATI

9

0,81%

18

RIEJU

7

0,63%

 

APRILIA

7

0,63%

 

HUSQVARNA

7

0,63%

 

KEEWAY

7

0,63%

19

HARLEY DAVIDSON

6

0,54%

20

BRIXTON

4

0,36%

 

MOTO MORINI

4

0,36%

 

STARK

4

0,36%

 

SHERCO

4

0,36%

21

INDIAN MOTORCYCLE

3

0,27%

22

DONGBEN

2

0,18%

 

SKYTEAM

2

0,18%

 

UM

2

0,18%

23

SWM

1

0,09%

 

BAJAJ

1

0,09%

 

MOTRON

1

0,09%

 

MV AGUSTA

1

0,09%

 

ΣΥΝΟΛΟ

1.112

 

Στις μοτοσυκλέτες η Honda είχε την πρωτοπορία με 191 ταξινομήσεις και μερίδιο επί του συνόλου που έφτασε το 17,18%. Στη δεύτερη θέση η Voge με 166 ταξινομήσεις και 14,93% με την ελληνική αντιπροσωπεία να φέρνει στην ελληνική αγορά τις παραγγελίες που είχαν γίνει τους προηγούμενους μήνες για το DS800X Rally. Την τρίτη θέση πηρε η Yamaha με 14,93% και 163 ταξινομήσεις στην τέταρτη θέση για τον Φεβρουάριο έχουμε τη CFMOTO με 14,48% μερίδιο αγοράς και 161 ταξινομήσεις. Την πεντάδα κλείνει η BMW με 7,55% και 84 ταξινομήσεις.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών βάσει μόνο των ταξινομήσεων στα σκούτερ.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

673

22,56%

2

SYM

639

21,42%

3

YAMAHA

372

12,47%

4

PIAGGIO

337

11,30%

5

DAYTONA

213

7,14%

6

VOGE

153

5,13%

7

QJMOTOR

125

4,19%

8

ECOSHIFT

110

3,69%

9

ZONTES

58

1,94%

10

KYMCO

46

1,54%

11

VESPA

43

1,44%

12

THRUST

37

1,24%

13

KEEWAY

27

0,91%

14

APRILIA

25

0,84%

15

LETBE

19

0,64%

16

SUZUKI

15

0,50%

17

BMW

13

0,44%

18

PEUGEOT

12

0,40%

19

ASUS

10

0,34%

20

GEMINI

8

0,27%

21

CFMOTO

6

0,20%

 

EFUN/ZAP

6

0,20%

 

QJ MOTOR

6

0,20%

24

UM

5

0,17%

 

VMOTO

5

0,17%

26

MORBIDELLI

4

0,13%

27

DILETTA

3

0,10%

28

ZHONGNENG

2

0,07%

 

LVNENG

2

0,07%

 

E-ZI

2

0,07%

 

TEYIN

2

0,07%

29

SILENCE

1

0,03%

 

DOOHAN

1

0,03%

 

VELOCIFERO

1

0,03%

 

ARORA

1

0,03%

 

SAIGE

1

0,03%

 

ΣΥΝΟΛΟ

2.983

 

Στα σκούτερ η Honda κατάφερε και πάλι να έχει το πάνω χέρι με 673 ταξινομήσεις για το 22,56% της κατηγορίας, με τη SYM στη δεύτερη θέση με 639 ταξινομήσεις και 21,42% επί του μεριδίου. Στην τρίτη θέση ακολούθησε η  Yamaha με 372 μονάδες (12,47%) και τέταρτη τον Φεβρουάριο ήταν η Piaggio με 337 ταξινομήσεις για το 11,30% της κατηγορίας. Στην πέμπτη θέση έχουμε την Daytona με 7,14% και 213 ταξινομήσεις.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών τον Φεβρουάριο μόνο στα παπιά.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

DAYTONA

94

32,19%

2

ASUS

76

26,03%

3

SYM

59

20,21%

4

YAMAHA

29

9,93%

5

MALAGUTI

10

3,42%

 

LIFAN

10

3,42%

6

LETBE

6

2,05%

7

HONDA

4

1,37%

8

BENELLI

3

1,03%

9

THRUST

1

0,34%

 

ΣΥΝΟΛΟ

292

 

Στα παπιά η Daytona κατέκτησε την κορυφή στις ταξινομήσεις με 94 μονάδες τον Φεβρουάριο και την ASUS να ακολουθεί στη δύτερη θέση με 76 ταξινομήσεις. Οι δύο εταιρείες έχουν παράλληλα το 32,19% και 26,03% των συνολικών ταξινομήσεων στην κατηγορία. Τρίτη τον Φεβρουάριο ήταν SYM με 59 ταξινομήσεις και 20,21%, τέταρτη η Yamaha με 29 μονάδες και 9,93%, ενώ την πρώτη πεντάδα έκλεισε η Malaguti με 10 ταξινομήσεις. Τόσες είχε και η LIFAN με έκαστη να παίρνει το 3,42% της αγοράς.

Ακολουθεί ο πίνακας με τις ταξινομήσεις μόνο στην κατηγορία των ATV/SSV.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

CFMOTO

47

58,75%

2

BONTU

7

8,75%

 

RENLI

7

8,75%

3

VOGE

3

3,75%

 

ZHIDOU

3

3,75%

 

REGIS

3

3,75%

4

ECOCAR

2

2,50%

5

BASHAN

1

1,25%

 

BAW

1

1,25%

 

NINGBO CENTURY

1

1,25%

 

ERIDE ELECTROMOBILITY

1

1,25%

 

JONWAY

1

1,25%

 

KYMCO

1

1,25%

 

PILOTCAR

1

1,25%

 

SEGWAY

1

1,25%

 

ΣΥΝΟΛΟ

80

 

Έχοντας το 58,75% της ελληνικής αγοράς η CFMOTO κυριάρχησε στις πωλήσεις των ATV/SS με 47 ταξινομήσεις. Στη δεύτερη θέση οι BONTU και RENLI με επτά ταξινομήσεις έκαστη και 8,75% μερίδιο στις πωλήσεις, ενώ τρίτες ήταν οι Voge, ZHIDOU και Renli με τρεις (3) ταξινομήσεις για την καθεμιά 3,75% μερίδιο αγοράς.