Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις 11μηνου 2022 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις 11μηνου 2022, κατάταξη εταιρειών
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

13/12/2022

Τον Νοέμβριο του 2022, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV καταγράφηκαν 3.673 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 2.775 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2021 μεταφράζονται σε άνοδο 32,36%.

Αντίστοιχα, το 11μηνο του 2022 έκλεισε με 53.249 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 42.451 ταξινομήσεις του 11μηνου του 2021 μεταφράζονται σε άνοδο 25,44%, καταρρίπτοντας και το ψυχολογικό φράγμα των 50.000 ταξινομήσεων, ενώ με τις ταξινομήσεις Δεκεμβρίου θα κάνουμε ένα βήμα προς τις 60.000!

Διαβάστε παρακάτω τις επιδόσεις των πρώτων εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου & ATV για τον 11ο μήνα αλλά και για το πρώτο 11μηνο του έτους.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2022

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

964

26,25%

2

HONDA

704

19,17%

3

PIAGGIO

548

14,92%

4

DAYTONA

380

10,35%

5

YAMAHA

345

9,39%

6

KYMCO

109

2,97%

7

VESPA

74

2,01%

8

CFMOTO

59

1,61%

 

BMW

59

1,61%

9

TRIUMPH

43

1,17%

10

VOGE

36

0,98%

11

APRILIA

34

0,93%

12

SUZUKI

24

0,65%

13

SILENCE

20

0,54%

14

MALAGUTI

19

0,52%

 

JIAYUAN

19

0,52%

15

BENELLI

17

0,46%

 

KTM

17

0,46%

 

THRUST

17

0,46%

16

KEEWAY

16

0,44%

17

BRIXTON

13

0,35%

 

ROYAL ENFIELD

13

0,35%

 

DUCATI

13

0,35%

 

BETA

13

0,35%

 

SUPER SOCO

13

0,35%

18

HUSQVARNA

10

0,27%

 

EFUN/ZAP

10

0,27%

19

SEGWAY

8

0,22%

20

BAJAJ

6

0,16%

21

NIU

3

0,08%

 

JIANGSU XINRI

3

0,08%

 

MOTRON

3

0,08%

22

MOTO GUZZI

2

0,05%

23

POLARIS

1

0,03%

 

ZHONGNENG

1

0,03%

 

RENLI

0

0

 

OTHERS*

57

1,55%

 

TOTALS

3.673

 

 

2021

2.775

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ

32,36%

 

Πρώτη εταιρεία για τον Νοέμβριο του 2022 ήταν η SYM με 964 ταξινομήσεις, και ποσοστό αγοράς 26,25% (24,43% τον περυσινό Νοέμβριο στην πρώτη θέση).

Δεύτερη ήταν η Honda με 704 ταξινομήσεις και 19,17% (19,71% πέρυσι και δεύτερη θέση), και τρίτη η Piaggio με 548 ταξινομήσεις και 14,92% (12,22% πέρυσι και τέταρτη θέση).

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η Daytona με 380 ταξινομήσεις και 10,35% (12,29% πέρυσι και τρίτη θέση), και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την Yamaha, με 345 ταξινομήσεις και 9,39% (8,58% πέρυσι στην ίδια πέμπτη θέση).

 

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 11ΜΗΝΟΥ 2022

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

13.347

25,07%

2

HONDA

10.425

19,58%

3

PIAGGIO

6.919

12,99%

4

DAYTONA

5.884

11,05%

5

YAMAHA

4.871

9,15%

6

KYMCO

1.983

3,72%

7

CFMOTO

1.795

3,37%

8

VESPA

1.170

2,20%

9

BMW

845

1,59%

10

APRILIA

606

1,14%

11

VOGE

441

0,83%

12

SUZUKI

375

0,70%

13

KEEWAY

345

0,65%

14

BENELLI

343

0,64%

15

KTM

313

0,59%

16

MALAGUTI

305

0,57%

17

THRUST

287

0,54%

 

TRIUMPH

287

0,54%

18

BRIXTON

170

0,32%

19

ROYAL ENFIELD

160

0,30%

20

DUCATI

151

0,28%

21

SEGWAY

126

0,24%

22

HUSQVARNA

122

0,23%

23

POLARIS

112

0,21%

24

JIAYUAN

110

0,21%

25

EFUN/ZAP

109

0,20%

26

BETA

99

0,19%

27

NIU

94

0,18%

28

JIANGSU XINRI

93

0,17%

29

SILENCE

92

0,17%

30

BAJAJ

85

0,16%

31

MOTRON

82

0,15%

 

SUPER SOCO

82

0,15%

32

ZHONGNENG

79

0,15%

33

MOTO GUZZI

59

0,11%

34

RENLI

54

0,10%

 

OTHERS*

829

1,56%

 

TOTALS

53.249

100%

 

2021

42.451

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ

25,44%

 

Στην πρώτη θέση για το διάστημα Ιανουάριος-Νοέμβριος 2022 βρέθηκε η SYM με 13.347 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 25,07% (21,94% πέρυσι, και πρώτη θέση).

Δεύτερη ήταν η Honda με 10.245 ταξινομήσεις και 19,58% (18,48% πέρυσι και δεύτερη θέση), και τρίτη η Piaggio με 6.919 ταξινομήσεις και 12,99% (15,64% και τρίτη θέση).

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η Daytona με 5.884 ταξινομήσεις και 11,05% (11,73% πέρυσι και τέταρτη θέση), με την Yamaha να κλείνει την πρώτη πεντάδα με 4.871 ταξινομήσεις και 9,15% (10,43% και πέμπτη θέση).

 

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

1.805

21,25%

2

YAMAHA

1.657

19,50%

3

DAYTONA

761

8,96%

4

BMW

671

7,90%

5

CFMOTO

451

5,31%

6

VOGE

438

5,16%

7

SUZUKI

370

4,35%

8

BENELLI

343

4,04%

9

KTM

313

3,68%

10

TRIUMPH

287

3,38%

11

BRIXTON

170

2,00%

12

ROYAL ENFIELD

160

1,88%

13

SYM

156

1,84%

14

DUCATI

151

1,78%

15

HUSQVARNA

122

1,44%

16

APRILIA

109

1,28%

17

BETA

99

1,17%

18

BAJAJ

85

1,00%

19

MOTO GUZZI

59

0,69%

20

KAWASAKI

38

0,45%

21

KEEWAY

28

0,33%

22

MOTO MORINI

25

0,29%

23

SUPER SOCO

25

0,29%

24

GASGAS

20

0,24%

25

INDIAN MOTORCYCLE

19

0,22%

26

SKYTEAM

19

0,22%

27

ZONGSHEN

18

0,21%

28

HARLEY DAVIDSON

12

0,14%

29

ZERO MOTORCYCLES

12

0,14%

30

SHERCO

11

0,13%

31

MV AGUSTA

8

0,09%

32

FANTIC MOTOR

7

0,08%

33

MOTRON

6

0,07%

34

SWM

6

0,07%

35

TINBOT

6

0,07%

36

DAYI MOTOR

5

0,06%

37

SENKE

4

0,05%

38

WONJAN

3

0,04%

39

HORWIN

2

0,02%

40

S&T MOTORS

2

0,02%

Στις ταξινομήσεις μοτοσυκλετών ανά εταιρεία για το 11μηνο του 2022, πρώτη εταιρεία αναδείχθηκε η Honda με 1.805 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 21,25%.

Δεύτερη ήταν η Yamaha, με 1.657 ταξινομήσεις και 19,50%, και τρίτη η Daytona με 761 ταξινομήσεις και 8,96%.

Τέταρτη βρέθηκε η BMW με 671 μοτοσυκλέτες και 7,90%, και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την CFMOTO που σημείωσε 451 ταξινομήσεις με ποσοστό αγοράς 5,31%.


ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ SCOOTER 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

10.755

30,43%

2

HONDA

8.190

23,17%

3

PIAGGIO

6.919

19,58%

4

YAMAHA

2.634

7,45%

5

KYMCO

1.924

5,44%

6

DAYTONA

1.545

4,37%

7

VESPA

1.170

3,31%

8

APRILIA

497

1,41%

9

KEEWAY

315

0,89%

10

THRUST

287

0,81%

11

BMW

174

0,49%

12

EFUN/ZAP

109

0,31%

13

NIU

94

0,27%

14

JIANGSU XINRI

93

0,26%

15

SILENCE

92

0,26%

16

ZHONGNENG

79

0,22%

17

MOTRON

76

0,22%

18

SUPER SOCO

57

0,16%

19

GOLDEN LION

47

0,13%

20

LAMBRETTA

25

0,07%

Η εταιρεία με τις περισσότερες ταξινομήσεις scooter για το 11μηνο του 2022 ήταν η SYM με 10.755 scooter και 30,43%.

Δεύτερη ήταν η Honda με 8.190 ταξινομήσεις και 23,17%, και τρίτη η Piaggio με 6.919 ταξινομήσεις και 19,58%.

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η Yamaha με 2.634 scooter και 7,45% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την KYMCO με 1.924 ταξινομήσεις και 5,44%.

 

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΑΠΙΩΝ 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

DAYTONA

3.575

48,47%

2

SYM

2.436

33,03%

3

YAMAHA

580

7,86%

4

HONDA

430

5,83%

5

MALAGUTI

302

4,09%

6

GPX

36

0,49%

7

CHONGQING YINXIANG

5

0,07%

 

GEMINI

5

0,07%

8

ZONGSHEN

3

0,04%

9

KEEWAY

2

0,03%

10

LONCIN

1

0,01%

Στα παπιά, πρώτη εταιρεία για το 11μηνο του 2022 ήταν η Daytona με 3.575 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 48,47%.

Δεύτερη ήταν η SYM με 2.436 παπιά και ποσοστό 33,03% και τρίτη βρέθηκε η Yamaha με 580 ταξινομήσεις και 7,86%.

Τέταρτη "παπιό-εταιρεία" ήταν η Honda με 430 ταξινομήσεις και 5,83% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την Malaguti με 302 ταξινομήσεις και 4,09%.

 

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ATV / SSV 11ΜΗΝΟΥ ΑΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

CFMOTO

1.344

65,98%

2

SEGWAY

126

6,19%

3

POLARIS

112

5,50%

4

KYMCO

59

2.90%

5

TGB

20

0,98%

Σημειώστε πως μετά τις 3 πρώτες εταιρείες ATV / SSV, στον πίνακα του ΣΕΜΕ υπάρχουν αρκετές εταιρείες με οχήματα που κατατάσσονται μεν στα “τρίκυκλα λογιζόμενα ως τετράκυκλα” αλλά με οχήματα που είναι Buggy, ηλεκτρικά μικρά αυτοκίνητα, κ.α. Έτσι εμείς τοποθετήσαμε στις θέσεις 4 και 5 των ATV / SSV τις KYMCO και TGB, που δεν έχουν άσχετα με την κατηγορία οχήματα.

Εδώ η CFMOTO με 1.344 ταξινομήσεις κατέχει το 65,98% της αγοράς, με δεύτερη τη Segway (που αντιπροσωπεύει η Σαρακάκης ΑΕΒΜΕ), με 126 ταξινομήσεις και 6,19%, ενώ τρίτη είναι η Polaris (που αντιπροσωπεύεται μαζί με τη CFMOTO από τη MUVUS) με 112 ταξινομήσεις και 5,50%.

Indian 125th Anniversary Edition - Η ιστορία της εταιρείας σε πρώτο πλάνο [VIDEO]

Τρεις επετειακές, βαμμένες στο χέρι εκδόσεις, με κορυφαίο εξοπλισμό σε εξαιρετικά περιορισμένη παραγωγή
Indian 125th anniversary editions
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

25/2/2026

Οι νέοι ιδιοκτήτες της Indian έχουν πιάσει το νόημα, εστιάζοντας 100% στην παράδοση της εταιρείας, αρχικά με την παρουσίαση του νέου Chief Vintage με τα μεγάλα “όπως τότε” φτερά, και στη συνέχεια με τη νέα σειρά επετειακών μοτοσυκλετών και ρουχισμού που φωνάζουν “εκατόν είκοσι πέντε χρόνια ιστορίας”!

Ο CEO της εταιρείας, Mike Kennedy, χαρακτήρισε τα 125 χρόνια της εταιρείας “ιστορικό ορόσημο” και τόνισε ότι η επέτειος αποτελεί φόρο τιμής στους αναβάτες που κράτησαν ζωντανό το πνεύμα της Indian Motorcycle. Για τις νέες ειδικές εκδόσεις που γιορτάζουν την επέτειο αυτή, ο Kennedy πιστεύει πως “αντικατοπτρίζουν την υπερηφάνεια της εταιρείας ως εμβληματικής αμερικανικής μάρκας και τη διαχρονική της προσήλωση στη δεξιοτεχνία, τον προσεγμένο σχεδιασμό και τις κορυφαίες επιδόσεις.”

Κάθε μοτοσυκλέτα της συλλογής της 125ης επετείου της Indian είναι βαμμένη στο χέρι, με χρωματικό συνδυασμό 125th Anniversary Red με Black Crystal.. Λεπτομέρειες που συμβάλλουν στη μοναδικότητα, η επιγραφή “ONE HUNDRED TWENTY-FIFTH ANNIVERSARY” αλλά και ο μοναδικός σειριακός αριθμός σε κάθε μοτοσυκλέτα.

Ο Διευθυντής Σχεδίασης της εταιρείας, Ola Stenegärd, θεωρεί ότι πρόκειται για το υψηλότερο επίπεδο δεξιοτεχνίας που έχει επιτευχθεί μέχρι σήμερα από το εργοστάσιο της Indian. 

Όλα τα επετειακά μοντέλα εξοπλίζονται με οθόνη αφής RIDE COMMAND+ και σύστημα infotainment που χειρίζεται ο αναβάτης είτε από τα χειριστήρια στο τιμόνι είτε μέσω έγχρωμης οθόνης 101 χλστ. στα Scout και Chief ή 178 χλστ. στο Challenger. Το σύστημα περιλαμβάνει πλοήγηση turn-by-turn, εντοπισμό οχήματος, υπενθυμίσεις συντήρησης, παραμετροποιήσιμες ενδείξεις οργάνων και πλήρη συνδεσιμότητα μέσω Bluetooth ή USB, με δυνατότητα διαχείρισης μουσικής εφόσον χρησιμοποιείται ασύρματο σύστημα επικοινωνίας κράνους.

Chief Vintage

Η Chief Vintage 125th Anniversary Edition αποτίει φόρο τιμής στη διαχρονική γραμμή της Chief, με αιωρούμενη σέλα, ακτινωτούς τροχούς, vintage τιμόνι και χαρακτηριστικά μεγάλα φτερά. Θα παραχθεί σε μόλις 250 μονάδες παγκοσμίως με τον αερόψυκτο Thunderstroke 116, που αποδίδει 15,9 kgm ροπής.

Scout Bobber

Η Scout Bobber 125th Anniversary Edition, θα παραχθεί σε 450 μοτοσυκλέτες, ενώ διατηρεί τη λιτή bobber αισθητική της οικογένειας Scout. Ο υγρόψυκτος κινητήρας SpeedPlus 1250 κ.εκ. αποδίδει 111 ίππους, ενώ ο εξοπλισμός περιλαμβάνει οθόνη RIDE COMMAND 101 χλστ., επιλεγόμενα ride modes και παραμετροποιήσιμες ενδείξεις. Τα κομμένα φτερά και οι κατεργασμένοι τροχοί ενισχύουν τον δυναμικό της -για αμερικάνικη μοτοσυκλέτα- χαρακτήρα.

Challenger

Στην κορυφή της επετειακής σειράς βρίσκεται η Indian Challenger 125th Anniversary Edition, που θα παραχθεί σε μόλις 250 μοτοσυκλέτες παγκοσμίως. Εφοδιάζεται με τον υγρόψυκτο PowerPlus 112, τον κινητήρα που έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα King of the Baggers. Το φαίρινγκ προσφέρει μεγάλη προστασία από τα στοιχεία της φύσης, ενώ ο πλούσιος εξοπλισμός περιλαμβάνει PowerBand Audio, γυαλισμένα μαρσπιέ αναβάτη και συνεπιβάτη και φωτιζόμενα χειριστήρια. Η ειδική διπλή σέλα με ραφή 125ης επετείου ολοκληρώνει τον συλλεκτικό χαρακτήρα του μοντέλου.

Indian

Παράλληλα, η Indian Motorcycle παρουσιάζει περιορισμένη συλλογή ένδυσης, σχεδιασμένη να αντικατοπτρίζει την αισθητική των επετειακών μοντέλων. Τα χρώματα και οι σχεδιαστικές λεπτομέρειες παραπέμπουν άμεσα στις μοτοσυκλέτες, ενώ η σειρά περιλαμβάνει δερμάτινο jacket, varsity (κολλεγιακό) jacket, φούτερ, ανδρικά και γυναικεία T-shirts και καπέλο. Κάθε κομμάτι φέρει ειδικά γραφικά 125ης επετείου, με τυπώματα, κεντήματα και ραφτά.

Ετικέτες