Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα - Ταξινομήσεις 5μηνου 2022

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

16/6/2022

Ο Μάιος του 2022 ήταν ένας ακόμα ελπιδοφόρος μήνας για την ελληνική αγορά δικύκλου & ATV, καθώς έγινε ο πέμπτος μήνας του έτους με θετικό πρόσημο. Οι συνολικές ταξινομήσεις έφτασαν τις 7.261, που σε σύγκριση με τις 5.395 του αντίστοιχου μήνα του 2021 μεταφράζονται σε άνοδο της τάξης του 34,59%. Εξίσου δυνατή είναι και η εικόνα του πρώτου 5μηνου του 2022, με 21.400 ταξινομήσεις έναντι 16.290 του αντίστοιχου 5μηνου του 2021, κάτι που μεταφράζεται σε άνοδο 26,60%.

Διαβάστε παρακάτω τις επιδόσεις των πρώτων εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου & ATV για τον 5ο μήνα αλλά και για το πρώτο 5μηνο του έτους, και μάθετε ποιες μοτοσυκλέτες, ποια scooter και ποια παπιά πρώτευσαν σε ταξινομήσεις.

Σημειώστε πως λόγω της μικρής πλέον γκάμας παπιών λόγω των Euro 5 προδιαγραφών, στους πίνακες τους θα βρείτε όλα τα μοντέλα της αγοράς.

TOP-30 εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου & ATV για τον Μάιο του 2022.

ΘΕΣΗΕΤΑΙΡΕΙΑΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣΠΟΣΟΣΤΟ
1SYM208828,76%
2HONDA131018,04%
3PIAGGIO81811,27%
4DAYTONA6949,56%
5YAMAHA6669,17%
6CF MOTO3464,77%
7KYMCO2793,84%
8VESPA1431,97%
9BMW971,34%
10APRILIA911,25%
11MALAGUTI700,96%
12KEEWAY690,95%
13THRUST MOTOR640,88%
14SUZUKI530,73%
15VOGE480,66%
16TRIUMPH390,54%
17BENELLI340,47%
 POLARIS340,47%
18KTM270,37%
19ZHONGNENG260,36%
20BAJAJ210,29%
21DUCATI160,22%
22BRIXTON140,19%
23JIANGSU XINRI120,17%
24MOTO GUZZI110,15%
25ROYAL ENFIELD100,14%
26HUSQVARNA70,10%
27BETA50,07%
 OTHERS*1692,33%
 TOTAL7.261100%
 20215.395 
 %A22/A2134,59% 

*OTHERS - Εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%

TOP-30 εταιρειών δικύκλου & ATV για το πρώτο 5μηνο του 2022.

ΘΕΣΗΕΤΑΙΡΕΙΑΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣΠΟΣΟΣΤΟ
1SYM549725,66%
2HONDA462721,60%
3PIAGGIO232010,83%
4DAYTONA226010,55%
5YAMAHA20539,58%
6CF MOTO8403,92%
7KYMCO6723,14%
8VESPA4462,08%
9BMW3591,68%
10APRILIA2080,97%
11SUZUKI1770,83%
12MALAGUTI1680,78%
13KTM1630,76%
14KEEWAY1330,62%
15VOGE1300,61%
16TRIUMPH1280,60%
17THRUST MOTOR1220,57%
18BENELLI1060,49%
19DUCATI670,31%
20BRIXTON610,28%
21BETA560,26%
22POLARIS530,25%
 ROYAL ENFIELD530,25%
23HUSQVARNA510,24%
24ZHONGNENG400,19%
25BAJAJ390,18%
26MOTO GUZZI300,14%
27JIANGSU XINRI260,12%
 OTHERS*5352,50%
 TOTAL21.420100%
 202116.920 
 %A22/A2126,60% 

*OTHERS - Εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%

TOP-15 μοτοσυκλετών για τον Μάιο του 2022.

ΘΕΣΗΕΤΑΙΡΕΙΑΜΟΝΤΕΛΟΚ.ΕΚ.ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1HONDACB500X47167
2YAMAHAMT-0332150
3YAMAHAMT-0768941
4SUZUKIV-STROM 65064534
5HONDACBF125M12429
6YAMAHATRACER 9 GT89024
7CFMOTO650MT64923
8YAMAHATENERE 70068922
9HONDAX-ADV75074521
10BMWR 1250 GS ADVENTURE125420
 DAYTONAG15515520
11VOGE300DS29218
12DAYTONA310T131216
 BAJAJPULSAR NS 12512416
 SYMSYMNH T 20018316
13DAYTONAMAVERICK 50047115
 YAMAHATRACER 989015
14BENELLITRK502, TRK 502 X50014
15TRIUMPHTIGER SPORT66012
 VOGE500DS47112
 CFMOTO800MT79912
 YAMAHATENERE 700 RALLY68912
 HONDACRF300LA28612

TOP-15 scooter για τον Μάιο του 2022.

ΘΕΣΗΕΤΑΙΡΕΙΑΜΟΝΤΕΛΟΚ.ΕΚ.ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1SYMSYMPHONY SR 125125501
2SYMSYMPHONY ST 200169462
3HONDAPCX125125266
4SYMSYMPHONY ST 125125233
5PIAGGIOBEVERLY 300 HPE278212
6SYMJET X 125125196
7    
8HONDASH MODE 125125184
 HONDASH150157184
9HONDAVISION 110109183
10PIAGGIOMEDLEY 125125177
11PIAGGIOLIBERTY 125 ABS124163
12PIAGGIOBEVERLY 400 HPE399137
13YAMAHANMAX 155155129
14DAYTONACARGO 125124122
15PIAGGIOMEDLEY 150155105

TOP-15 παπιών για τον Μάιο του 2022.

ΘΕΣΗΕΤΑΙΡΕΙΑΜΟΝΤΕΛΟΚ.ΕΚ.ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1DAYTONADY125RS120255
2SYMVF 125124185
3SYMVF 185183115
4DAYTONASPRINTER12080
5DAYTONAVELOS R 12512070
 MALAGUTISPECTRE GP12570
6YAMAHACRYPTON S11446
7HONDAC125A1244
8GEMINISTILIO 1251201

TOP-15 μοτοσυκλετών για το πρώτο 5μηνο 2022.

ΘΕΣΗΕΤΑΙΡΕΙΑΜΟΝΤΕΛΟΚ.ΕΚ.ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1HONDACB500X471277
2YAMAHATRACER 9 GT890146
3YAMAHATRACER 9890116
4SUZUKIV-STROM 650645112
 YAMAHATENERE 700689112
5YAMAHAMT-07689107
6HONDACBF125M12493
7HONDAX-ADV75074589
8BMWR 1250 GS ADVENTURE125467
9YAMAHATRACER 768966
10SYMSYMNH T 20018365
11DAYTONAMAVERICK 50047158
12HONDACRF300LA28650
 YAMAHAMT-0332150
13VOGE300DS29248
 BENELLITRK502, TRK 502 X50048
14TRIUMPHTIGER SPORT66047
 DAYTONAG15515547
15KTMKTM 390 DUKE37344

Top-15 Scooter για το πρώτο 5μηνο 2022.

ΘΕΣΗΕΤΑΙΡΕΙΑΜΟΝΤΕΛΟΚ.ΕΚ.ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1SYMSYMPHONY ST 2001691072
2SYMSYMPHONY SR 125125933
3HONDAPCX125125929
4SYMSYMPHONY ST 125125730
5PIAGGIOBEVERLY 300 HPE278694
6HONDAVISION 110109575
7HONDASH150157571
8SYMJET X 125125569
9HONDASH MODE 125125563
10PIAGGIOBEVERLY 400 HPE399476
11PIAGGIOLIBERTY 125 ABS124409
12PIAGGIOMEDLEY 125125398
13DAYTONACARGO 125124395
14YAMAHANMAX155155352
15YAMAHANMAX 125 ABS125345

Top-15 παπιών για το πρώτο 5μηνο 2022.

ΘΕΣΗΕΤΑΙΡΕΙΑΜΟΝΤΕΛΟΚ.ΕΚ.ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1DAYTONADY125RS120788
2SYMVF125124645
3DAYTONASPRINTER120310
4DAYTONAVELOS R 125120306
5SYMVF185183296
6MALAGUTISPECTRE GP125168
7YAMAHACRYPTON S11446
8HONDAC125A12423
9HONDASUPRA X HELM IN12510
10YAMAHACRYPTON S EU41145
11GEMINISTILIO 1251204
12SYMMAGIC 125 SR1233
13ZONGSHEN INDUSTRIALZONE 1251251
 GPXPOPZ 1251251
 KEEWAYTARGET 1251251
 HONDAASTREA GRAND1091

 

CFMOTO - Εξαγόρασε το 51% της Kalex, αναβαθμίζει τον ρόλο της στη Moto2

Οι Κινέζοι ανεβάζουν ταχύτητα στην τεχνογνωσία πλαισίων, προετοιμάζονται για MotoGP
CFMOTO - KALEX
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

27/2/2026

Σε μια είδηση που ταράζει τα νερά των αγώνων μοτοσυκλέτας, η CFMOTO αγοράζει το πλειοψηφικό πακέτο της Kalex (51%), και αναβαθμίζει τον ρόλο της στη Moto2 ως κατασκευαστής! Παράλληλα, με αυτό τον τρόπο αποκτά κορυφαία τεχνογνωσία πλαισίων, προετοιμάζοντας μεθοδικά την μελλοντική είσοδό της στην μεγάλη κατηγορία MotoGP.

Την είδηση μετέδωσε αρχικά το Sky Sports, για να επιβεβαιωθεί αργότερα από τους ιδρυτές της γερμανικής εταιρείας που ειδικεύεται στην εξέλιξη και την κατασκευή πλαισίων μοτοσυκλέτας.

Με έδρα το Bobingen, κοντά στο Μόναχο, η Kalex διαθέτει εντυπωσιακό ιστορικό στους αγώνες κορυφαίου επιπέδου, έχοντας κατακτήσει τον πρώτο της τίτλο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Moto2 το 2011 με τον Stefan Bradl. Από τότε, κυριάρχησε στη μεσαία κατηγορία του MotoGP, κατακτώντας το Πρωτάθλημα Κατασκευαστών κάθε χρονιά από το 2012 έως το 2023! Μικρό διάλειμμα το 2024 όπου Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η ιταλική Boscoscuro, και το 2025 η Kalex επανήλθε δριμύτερη για έναν μεγάλο θρίαμβο.

Kalex

Θυμίζουμε πως στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Moto2, ο κινητήρας όλων των αγωνιζομένων είναι ο ίδιος τρικύλινδρος 765 κ.εκ. της Triumph, ενώ οι ομάδες διαλέγουν πακέτο πλαισίου μεταξύ τριών εταιρειών που θεωρούνται κατασκευαστές για την κατηγορία: Kalex, Boscoscuro και Forward. Το 2025 οι τρεις κατασκευαστές τερμάτισαν με την προαναφερθείσα σειρά, με την Kalex να κυριαρχεί στην πρώτη δεκαπεντάδα της γενικής κατάταξης, καθώς οι τέσσερις πρώτοι αγωνιζόμενοι συμμετείχαν με τη γερμανική εταιρεία, ενώ Kalex ήταν οι 12 από τις πρώτες 15 μοτοσυκλέτες. Για το Πρωτάθλημα Moto2 του 2026, 20 αγωνιζόμενοι θα συμμετέχουν με Kalex, 6 με Boscoscuro και 2 με Forward.

Η ιστορία της Kalex επεκτείνεται και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Moto3, αλλά και στη μεγάλη κατηγορία MotoGP, εκεί όπου το 2022 και το 2023 είχε κατασκευάσει ψαλίδια και πλαίσια για τους Ιάπωνες που αναζητούσαν απεγνωσμένοι λύση στη δυστοκία αποτελεσμάτων τους.

CFMOTO

Από την άλλη, η CFMOTO έχει γνωστές αγωνιστικές φιλοδοξίες, τις οποίες πραγματοποιεί μία-μία, ενώνοντας δυνάμεις με την Aspar Team στα Πρωταθλήματα Moto3 και Moto2. Το 2024 η CFMOTO κέρδισε το Triple Crown (τριπλό στέμμα) στη μικρή κατηγορία, παίρνοντας Πρωτάθλημα Αναβατών με τον David Alonso, Πρωτάθλημα Κατασκευαστών και Πρωτάθλημα Ομάδων. Το 2025 οι Holgado και Alonso τερμάτισαν 6ος και 9ος στη Moto2 -με πλαίσια Kalex-, ενώ στη Moto3 οι Quiles και Foggia κατέκτησαν τις θέσεις 3 και 14.

V4

Παράλληλα, η CFMOTO έχει ανοδική πορεία και στους κυβισμούς των Supersport μοτοσυκλετών της, και στις δυο τελευταίες EICMA παρουσίασε ως concept μια Superbike του λίτρου με V4 κινητήρα, απόδοση 210 hp και βάρος κάτω των 200 κιλών. Μια μοτοσυκλέτα που δείχνει πως τόσο στους αγώνες όσο και στα μοντέλα παραγωγής, η CFMOTO στοχεύει ψηλά.

Μην ξεχνάμε επίσης πως κατά την κρίση που διένυε η KTM με την αγορά της από τη Bajaj, η CFMOTO είχε εκφράσει την πρόθεσή της να αγοράσει το MotoGP τμήμα των Αυστριακών, αν και οι διαπραγματεύσεις δεν προχώρησαν λόγω του κόστους που οι Κινέζοι έκριναν ως υπέρογκο -πληροφορίες αναφέρουν 100 εκατομμύρια ευρώ.

Kalex

Κάπως έτσι, λίγο μετά την ανανέωση της συνεργασίας CFMOTO-Aspar μέχρι το 2031, τώρα οι Κινέζοι συμπληρώνουν ένα ακόμη κομμάτι στο παζλ της αγωνιστικής ενασχόλησής τους.

Τεράστιο ενδιαφέρον έχει η κίνηση της CFMOTO και για τη Moto3, που αναμένεται να δεχθεί δραστική ανανέωση το 2028, με μοτοσυκλέτες ενιαίων προδιαγραφών με κινητήρα της Yamaha (R7). Περιμένουμε να μάθουμε περισσότερα νέα για τα πλαίσια της κατηγορίας, και για το αν θα μπορέσει η Kalex να κυριαρχήσει και εκεί.

Ετικέτες