Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Ιανουαρίου 2022 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Honda
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

24/2/2023

Τον Ιανουάριο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV καταγράφηκαν 3.864 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 2.092 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2021 μεταφράζονται σε άνοδο 84,70%.

Διαβάστε παρακάτω τις επιδόσεις των πρώτων εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου & ATV για τον Δεκέμβριο αλλά και για ολόκληρο το έτος.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιανουάριο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.159 29,99%
2 SYM 877 22,70%
3 PIAGGIO 448 11,59%
4 DAYTONA 369 9,55%
5 YAMAHA 332 8,59%
6 BMW 90 2,33%
7 KYMCO 87 2,25%
8 CFMOTO 62 1,60%
9 VESPA 50 1,29%
10 APRILIA 47 1,22%
11 VOGE 46 1,19%
12 KTM 31 0,80%
13 BENELLI 23 0,60%
14 THRUST 21 0,54%
15 ROYAL ENFIELD 20 0,52%
16 SUZUKI 16 0,41%
17 BETA 14 0,36%
  DUCATI 14 0,36%
  KEEWAY 14 0,36%
  MALAGUTI 14 0,36%
18 JIAYUAN 10 0,26%
  TRIUMPH 10 0,26%
19 BRIXTON 9 0,23%
20 SILENCE 8 0,21%
21 HUSQVARNA 7 0,18%
  MOTO GUZZI 7 0,18%
  POLARIS 7 0,18%
22 EFUN/ZAP 6 0,16%
  GPX 6 0,16%
23 BAJAJ 4 0,10%
  INDIAN MOTORCYCLE 4 0,10%
  MOTO MORINI 4 0,10%
  SUPER SOCO 4 0,10%
  ZONGSHEN 4 0,10%
  OTHERS* 43 1,11%
  ΣΥΝΟΛΟ 3.864 100%
  2022 2.092  
  ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ 84,70%  

Όπως και τον περυσινό Ιανουάριο, η Honda κάνει διαφορά από τη SYM για να βρεθεί πρώτη στην κατάταξη εταιρειών με 1.159 ταξινομήσεις και 29.99% μερίδιο αγοράς. Η SYM έρχεται δεύτερη με 877 ταξινομήσεις και 22,70%, ενώ στην τρίτη θέση έχουμε την Piaggio με 448 ταξινομήσεις και 22,70%. Σημειώστε πως τον τελευταίο καιρό είναι δύσκολο να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα με στοιχεία ενός μόνο μήνα, καθώς είναι σύνηθες αυτά να επηρεάζονται πολύ από τις ελλείψεις σε ημιαγωγούς και στα υπόλοιπα προβλήματα της εφοδιαστικής αλυσίδας, όπου τον ένα μήνα μια εταιρεία έχει δίκυκλα να παραδώσει και τον άλλο όχι. Προτιμότερο είναι τα συμπεράσματα να αφορούν σύνολο πολλών μηνών.

ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 264 33,89%
2 YAMAHA 97 12,45%
3 BMW 78 10,01%
4 DAYTONA 47 6,03%
5 VOGE 40 5,13%
6 CFMOTO 36 4,62%
7 KTM 31 3,98%
8 BENELLI 23 2,95%
9 ROYAL ENFIELD 20 2,57%
  SYM 20 2,57%
10 SUZUKI 16 2,05%
11 BETA 14 1,80%
  DUCATI 14 1,80%
12 APRILIA 12 1,54%
13 TRIUMPH 10 1,28%
14 BRIXTON 9 1,16%
15 HUSQVARNA 7 0,90%
  MOTO GUZZI 7 0,90%
16 BAJAJ 4 0,51%
  INDIAN MOTORCYCLE 4 0,51%
  KEEWAY 4 0,51%
  MOTO MORINI 4 0,51%
  ZONGSHEN 4 0,51%
17 KAWASAKI 3 0,39%
  SWM 3 0,39%
18 SHERCO 2 0,26%
19 ALRENDO 1 0,13%
  BAOTIAN 1 0,13%
  GASGAS 1 0,13%
  JAWA 1 0,13%
  MV AGUSTA 1 0,13%
  SUPER SOCO 1 0,13%
  ΣΥΝΟΛΟ 779 100%

Στις μοτοσυκλέτες, πρώτη, με διπλάσια διαφορά από τον δεύτερο, ήταν και εδώ η Honda, με 264 ταξινομήσεις και 33,89% ποσοστό αγοράς. Δεύτερη ήρθε η Yamaha με 97 ταξινομήσεις και 12,45% και τρίτη η BMW με 78 ταξινομήσεις και 10,01%.

SCOOTER
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 831 33,09%
2 SYM 749 29,83%
3 PIAGGIO 448 17,84%
4 YAMAHA 148 5,89%
5 DAYTONA 87 3,46%
6 KYMCO 80 3,19%
7 VESPA 50 1,99%
8 APRILIA 35 1,39%
9 THRUST 21 0,83%
10 BMW 12 0,48%
11 KEEWAY 10 0,40%
12 SILENCE 8 0,32%
13 EFUN/ZAP 6 0,24%
  VOGE 6 0,24%
14 MOTRON 3 0,12%
  SUPER SOCO 3 0,12%
  VOLTA 3 0,12%
15 GOLDEN LION 2 0,08%
  JIANGSU XINRI 2 0,08%
  JNEN, JUNENG 2 0,08%
  NIU 2 0,08%
16 ECOOTER 1 0,04%
  ITALJET 1 0,04%
  LAMBRETTA 1 0,04%
  LVNENG 1 0,04%
  SHENYUN 1 0,04%
  ZHONGNENG 1 0,04%
  ΣΥΝΟΛΟ 2511 100%

Τρίτη πρωτιά της Honda για τον Ιανουάριο του 23, στα scooter εδώ, με 831 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 33,09%. Δεύτερη ήταν η SYM με 749 ταξινομήσεις και 29,83% και τρίτη η Piaggio με 448 ταξινομήσεις και 17,84%.

ΠΑΠΙΑ
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 235 45,45%
2 SYM 108 20,89%
3 YAMAHA 87 16,83%
4 HONDA 64 12,38%
5 MALAGUTI 14 2,71%
6 GPX 6 1,16%
7 THRUST MOTOR 3 0,58%
  ΣΥΝΟΛΟ 517 100%

Στα παπιά ήταν η Daytona αυτή που πρώτευσε τον Ιανουάριο, με 235 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 45,45%. Δεύτερη ήρθε η SYM, του ίδιου ομίλου, με 108 ταξινομήσεις και 20,89%, με τον Όμιλο Γκοργκόλη να κατέχει συνολικά το 66,34% της αγοράς, ήτοι τα δύο τρίτα της. Την πρώτη τριάδα έκλεισε η Yamaha με 87 ταξινομήσεις και 16,83%, ενώ τον 1ο μήνα του έτους ταξινομήθηκαν και τα 3 πρώτα νέα παπιά της Thrust Motor.

3/4W
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 26 45,61%
2 JIAYUAN 10 17,54%
3 KYMCO 7 12,28%
  POLARIS 7 12,28%
4 SEGWAY 3 5,26%
5 E TUK FACTORY 1 1,75%
  JIANGSU LINZHISHANYANG 1 1,75%
  TODAY SUNSHINE 1 1,75%
  ZHIDOU 1 1,75%
  ΣΥΝΟΛΟ 57 100%

Στην κατηγορία τρίτροχων και τετράτροχων, που περιλαμβάνει κυρίως ATV & SSV -αλλά και μερικά Mini-car-, η CFMOTO ήταν πρώτη (αποκλειστικά με ATV & SSV) με 26 ταξινομήσεις, κατέχοντας το 45,61% της αγοράς. Δεύτερη στα 3/4W ήταν η Jiayuan που φτιάχνει Minicar -οπότε μπορούμε να την αγνοήσουμε όσον αφορά στα ATV / SSV. Έτσι, στη δεύτερη θέση στα ATV / SSV ισοβάθμισαν KYMCO και Polaris με 7 ταξινομήσεις και 17,54% έκαστη. Τρίτη στα SSV / ATV ήταν η SEGWAY (με αντιπροσώπευση από τον όμιλο Σαρακάκη) με 3 ταξινομήσεις και 5,26%.

Ετικέτες

Bγαίνει σε δημοπρασία MV Agusta 750 S του 1974 με αυθεντικούς αριθμούς πλαισίου και κινητήρα

Από τα τελευταία μοντέλα παραγωγής - Ελάχιστα χρησιμοποιημένη
1974 - MV Agusta 750 S
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

6/7/2026

Μία από τις πιο σπάνιες και επιθυμητές κλασικές MV Agusta πρόκειται να αλλάξει χέρια μέσω δημοπρασίας στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Πρόκειται για μία MV Agusta 750 S του 1974, από τις τελευταίες που κατασκευάστηκαν πριν ολοκληρωθεί η παραγωγή του μοντέλου το 1975, με την εκτιμώμενη αξία της να κυμαίνεται από 60.000 έως 70.000 λίρες Αγγλίας (περίπου 70.000 έως 81.000 ευρώ).

Από τις πίστες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στους δρόμους

Η MV Agusta κυριάρχησε στους αγώνες Grand Prix τη δεκαετία του 1950 και του 1960, κατακτώντας συνολικά 17 συνεχόμενους τίτλους στην κατηγορία των 500 κ.εκ. από το 1958 έως και το 1974, ένα επίτευγμα που παραμένει αξεπέραστο μέχρι σήμερα.

Η επιτυχία αυτή οδήγησε την ιταλική εταιρεία στην παρουσίαση της πρώτης τετρακύλινδρης μοτοσυκλέτας παραγωγής το 1965, της MV Agusta 600. Ωστόσο, η επιλογή του κόμη Agusta να σχεδιαστεί ως sport touring μοντέλο και όχι ως καθαρόαιμη sport μοτοσυκλέτα περιόρισε σημαντικά την εμπορική της επιτυχία.

Η απάντηση ήρθε το 1969 με την 750 S, μία μοτοσυκλέτα που αξιοποιούσε την τεχνογνωσία των αγωνιστικών της εταιρείας και απέκτησε αμέσως τη φήμη που άξιζε στο όνομα MV Agusta.

1974 - MV Agusta 750 S

Αγωνιστική τεχνολογία για χρήση στον δρόμο

Η 750 S χρησιμοποιούσε έναν τετρακύλινδρο εν σειρά κινητήρα με σαφείς καταβολές από τις εργοστασιακές αγωνιστικές μοτοσυκλέτες της MV Agusta. Διέθετε κάρτερ και κυλινδροκεφαλή από χυτό αλουμίνιο, επικεφαλής εκκεντροφόρους που έπαιρναν κίνηση μέσω γραναζιών από τον στρόφαλο και τέσσερα καρμπιρατέρ της Dell'Orto.

Η ισχύς έφθανε τους 66 ίππους στις 8.000 στροφές ανά λεπτό, ενώ η τελική ταχύτητα ξεπερνούσε τα 190 χλμ./ώρα, τοποθετώντας την ανάμεσα στις ταχύτερες μοτοσυκλέτες παραγωγής της εποχής.

1974 - MV Agusta 750 S

Στα τελευταία χρόνια παραγωγής της, η 750 S εξελίχθηκε περαιτέρω, αποκτώντας μεγαλύτερη απόδοση αλλά και δύο εμπρός δισκόφρενα, αντικαθιστώντας το ταμπούρο. Συνολικά κατασκευάστηκαν μόλις 583 μοτοσυκλέτες μέχρι το τέλος της παραγωγής το 1975, γεγονός που την καθιστά μία από τις πιο συλλεκτικές MV Agusta όλων των εποχών.

Ένα από τα τελευταία αντίτυπα που κατασκευάστηκαν

Η μοτοσυκλέτα της δημοπρασίας παράχθηκε στις 12 Δεκεμβρίου 1974 και αποτελεί μία από τις τελευταίες 750 S που βγήκαν από τη γραμμή παραγωγής του εργοστασίου στο Cascina Costa.

Σύμφωνα με επιστολή του αείμνηστου E. P. Eacott, πρώην υπεύθυνου ανταλλακτικών της λέσχης ιδιοκτητών MV Agusta της Μεγάλης Βρετανίας, το πλαίσιο με αριθμό MV4C75 2140599 κατασκευάστηκε μαζί με τον κινητήρα 2140572, διατηρώντας μέχρι σήμερα τους εργοστασιακούς αριθμούς πλαισίου και κινητήρα, στοιχείο που αυξάνει σημαντικά τη συλλεκτική της αξία.

1974 - MV Agusta 750 S

Η συγκεκριμένη 750 S παραδόθηκε καινούργια στη W. H. Lowe Pty. Co. Ltd. στη Μελβούρνη της Αυστραλίας, επίσημη αντιπρόσωπο τότε των Ferrari, Lancia και MV Agusta.

Από την Αυστραλία στη Βρετανία και σε ιδιωτική συλλογή

Το 1984 αγοράστηκε στο Sidney από τον Roger Thomas, ο οποίος λίγα χρόνια αργότερα τη μετέφερε μαζί του στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Από το 1994 βρίσκεται στην ίδια οικογένεια, αφού αποκτήθηκε μέσω δημοπρασίας του Sotheby's, ενώ όλα αυτά τα χρόνια χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα, περνώντας το μεγαλύτερο μέρος της ζωής της ως έκθεμα σε ιδιωτική συλλογή.

1974 - MV Agusta 750 S

Το οδόμετρο δείχνει μόλις 12.241 μίλια και, σύμφωνα με τον σημερινό ιδιοκτήτη, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα αυτή να είναι η πραγματική συνολική απόσταση που έχει διανύσει από καινούργια.

Σχεδόν απόλυτα αυθεντική, αλλά χρειάζεται επαναφορά σε λειτουργία

Η δημοπρασία αναφέρει ότι το ρεζερβουάρ έχει βαφτεί εκ νέου κάποια στιγμή στο παρελθόν, όμως κατά τα άλλα η μοτοσυκλέτα θεωρείται σε μεγάλο βαθμό αυθεντική.

Παράλληλα, λόγω της πολυετούς ακινησίας, θα χρειαστεί πλήρη επαναφορά σε λειτουργική κατάσταση πριν επιστρέψει στον δρόμο.

1974 - MV Agusta 750 S

Η μοτοσυκλέτα συνοδεύεται από το παλαιού τύπου βρετανικό έγγραφο ταξινόμησης V5, καθώς και επιπλέον ιστορική αλληλογραφία που τεκμηριώνει την προέλευσή της.

Για τους συλλέκτες ιστορικών μοτοσυκλετών, μία 750 S, με εργοστασιακούς αριθμούς πλαισίου και κινητήρα, γνωστό ιστορικό ιδιοκτησίας και παραγωγή που περιορίστηκε σε μόλις 583 μονάδες, αποτελεί μία από τις πιο σημαντικές εμφανίσεις σε δημοπρασία των τελευταίων ετών.

Στην ίδια δημοπρασία, πέρα από την ιταλική μοτοσυκλέτα, στο Εθνικό Μουσείο Μοτοσυκλέτας της Βρετανίας στο Solihull θα διατεθεί και η γνωστή custom μοτοσυκλέτα Viper V10 του Allen Millyard.

1974 - MV Agusta 750 S