Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Ιουλίου / επτάμηνου 2024 - Κατάταξη Εταιρειών

10.750 ταξινομήσεις, +33,37% σε σχέση με τον 7ο μήνα του 2023
Ταξινομήσεις Ιουλίου 2024 - Επιδόσεις Εταιρειών
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

19/8/2024

Οι επιδόσεις της ελληνικής αγοράς για το 2024 γνώρισαν νέα “εκτόξευση” τον Ιούλιο, με  10.750 ταξινομήσεις έναντι 8.060 ταξινομήσεων του αντίστοιχου μήνα του 2023. Έτσι στο πρώτο 7μηνο του έτους έχουμε 49.512 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 41.705 ταξινομήσεις του αντίστοιχου διαστήματος του 2023 μεταφράζονται σε άνοδο 18,72%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούλιο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 2315 21,53%
2 HONDA 1886 17,54%
3 PIAGGIO 1334 12,41%
4 YAMAHA 1152 10,72%
5 DAYTONA 991 9,22%
6 VOGE 531 4,94%
7 KYMCO 517 4,81%
8 CFMOTO 396 3,68%
9 VESPA 144 1,34%
10 QJMOTOR 133 1,24%
11 BENELLI 111 1,03%
12 BMW 108 1,00%
13 THRUST 92 0,86%
  KEEWAY 92 0,86%
14 MALAGUTI 75 0,70%
15 SUZUKI 62 0,58%
16 ASUS 61 0,57%
17 UM 58 0,54%
18 APRILIA 56 0,52%
  ROYAL ENFIELD 56 0,52%
19 TRIUMPH 53 0,49%
20 KTM 51 0,47%
21 ZHONGNENG 29 0,27%
22 PEUGEOT 27 0,25%
23 KAWASAKI 23 0,21%
24 DUCATI 22 0,20%
25 SILENCE 21 0,20%
26 POLARIS 19 0,18%
27 RENLI 17 0,16%
  HUSQVARNA 17 0,16%
28 MOTO GUZZI 15 0,14%
29 XEV 15 0,14%
30 TIANYING 14 0,13%
31 GPX 13 0,12%
32 EFUN/ZAP 10 0,09%
  AODES 10 0,09%
33 SEGWAY 9 0,08%
  BETA 9 0,08%
  BRIXTON 9 0,08%
34 JNEN, JUNENG 8 0,07%
35 NINGBO CENTURY 6 0,06%
  OTHERS* 183 1,70%
  ΣΥΝΟΛΟ 10750  
  2023 8060  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 33,37%  

SYM, Honda και Piaggio καταλαμβάνουν τις 3 πρώτες θέσεις της κατάταξης της αγοράς για τον Ιούλιο του 2024, με αντίστοιχα ποσοστά 21,53%, 17,54% και 12,41%. Τέταρτη έρχεται η Yamaha που είναι η τελευταία εταιρεία πάνω από το 10% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Daytona.

Στη συνέχεια βλέπουμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το πρώτο 7μηνο του 2024

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 10282 20,77%
2 HONDA 8871 17,92%
3 PIAGGIO 5700 11,51%
4 YAMAHA 5327 10,76%
5 DAYTONA 4528 9,15%
6 VOGE 2180 4,40%
7 KYMCO 1962 3,96%
8 CFMOTO 1938 3,91%
9 BMW 716 1,45%
10 VESPA 700 1,41%
11 BENELLI 670 1,35%
12 QJMOTOR 557 1,12%
13 THRUST 524 1,06%
14 KEEWAY 440 0,89%
15 SUZUKI 426 0,86%
16 KTM 365 0,74%
17 TRIUMPH 361 0,73%
18 MALAGUTI 319 0,64%
19 APRILIA 308 0,62%
20 ROYAL ENFIELD 262 0,53%
21 PEUGEOT 229 0,46%
22 UM 220 0,44%
23 ASUS 193 0,39%
24 SEGWAY 185 0,37%
25 KAWASAKI 145 0,29%
26 DUCATI 142 0,29%
27 ZHONGNENG 97 0,20%
28 MOTO GUZZI 88 0,18%
29 XEV 86 0,17%
30 BETA 83 0,17%
  GPX 83 0,17%
31 RENLI 80 0,16%
32 SILENCE 79 0,16%
33 HUSQVARNA 77 0,16%
34 POLARIS 68 0,14%
35 BRIXTON 63 0,13%
36 JNEN, JUNENG 58 0,12%
37 EFUN/ZAP 57 0,12%
38 AODES 56 0,11%
39 TIANYING 55 0,11%
40 NINGBO CENTURY 52 0,11%
41 OTHERS* 880 1,78%
  ΣΥΝΟΛΟ 49.512 100%
  2023 41.705  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 18,72%  

Η SYM συνεχίζει να διευρύνει τη διαφορά από τη δεύτερη Honda, κατέχοντας το 20,77% της αγοράς τους πρώτους 7 μήνες του έτους. Δεύτερη είναι η Honda με 17,92% και τρίτη η Piaggio με 11,51%. Yamaha και Daytona κλείνουν την πρώτη πεντάδα.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το Α' εξάμηνο του 2024.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 7ΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1802 18,69%
2 YAMAHA 1651 17,12%
3 VOGE 884 9,17%
4 CFMOTO 823 8,54%
5 DAYTONA 650 6,74%
6 BMW 598 6,20%
7 BENELLI 494 5,12%
8 SUZUKI 379 3,93%
9 KTM 365 3,79%
10 TRIUMPH 361 3,74%
11 ROYAL ENFIELD 262 2,72%
12 QJMOTOR 244 2,53%
13 KAWASAKI 145 1,50%
14 DUCATI 142 1,47%
15 SYM 139 1,44%
16 MOTO GUZZI 88 0,91%
17 APRILIA 85 0,88%
18 BETA 83 0,86%
19 HUSQVARNA 77 0,80%
20 BRIXTON 63 0,65%
21 KEEWAY 51 0,53%
22 BAJAJ 35 0,36%
23 UM 28 0,29%
24 FANTIC MOTOR 23 0,24%
25 MOTO MORINI 17 0,18%
26 SKYTEAM 16 0,17%
27 GASGAS 14 0,15%
  HARLEY DAVIDSON 14 0,15%
28 INDIAN 12 0,12%
  SHERCO 12 0,12%
29 MOTRON 11 0,11%
30 DONGBEN 10 0,10%
31 SUPER SOCO 9 0,09%
  TEYIN 9 0,09%
32 TINBOT 6 0,06%
33 RIEJU 5 0,05%
  SURRON 5 0,05%
  SWM 5 0,05%
  ZERO MOTORCYCLES 5 0,05%
34 MALAGUTI 4 0,04%
  VELIMOTOR 4 0,04%
35 TM RACING 3 0,03%
36 SENKE 2 0,02%
37 AJP 1 0,01%
  HYOSUNG 1 0,01%
  LUQI 1 0,01%
  MBP 1 0,01%
  MV AGUSTA 1 0,01%
  VELOCIFERO 1 0,01%

Στις μοτοσυκλέτες η μάχη κορυφής δίνεται μεταξύ Honda και Yamaha, με την πρώτη να ξεχωρίζει για λίγο στο πρώτο 7μηνο, με 18,69% και με τη δεύτερη να έπεται λίγο πιο πίσω με 17,12%. Τρίτη εδώ είναι η VOGE που έχει σημειώσει αλματώδη άνοδο, κατέχοντας το 9,17% της αγοράς στις μοτοσυκλέτες τους πρώτους 7 μήνες του έτους. Η πρώτη πεντάδα κλείνει με τις CFMOTO και Daytona.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 7ΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 8820 27,05%
2 HONDA 6450 19,78%
3 PIAGGIO 5700 17,48%
4 YAMAHA 3015 9,25%
5 DAYTONA 2197 6,74%
6 KYMCO 1861 5,71%
7 VOGE 1296 3,97%
8 VESPA 700 2,15%
9 KEEWAY 389 1,19%
10 THRUST 361 1,11%
11 QJMOTOR 313 0,96%
12 PEUGEOT 229 0,70%
13 APRILIA 223 0,68%
14 BMW 118 0,36%
15 ZHONGNENG 97 0,30%
16 UM 94 0,29%
17 SILENCE 79 0,24%
18 MALAGUTI 67 0,21%
19 JNEN, JUNENG 58 0,18%
20 EFUN/ZAP 57 0,17%
21 TIANYING 55 0,17%
22 GOLDEN LION 48 0,15%
23 SUZUKI 47 0,14%
24 MOTRON 36 0,11%
25 JIANGSU XINRI 28 0,09%
26 JINLANG 27 0,08%
27 HORWIN 25 0,08%
24 CFMOTO 24 0,07%
24 ECOOTER 24 0,07%
20 SUPER SOCO 20 0,06%
21 ARENA, ELYX, MIFUN 13 0,04%
22 LVNENG 12 0,04%
23 ASUS 11 0,03%
  MBP 11 0,03%
24 NIU 10 0,03%
25 ROYAL ALLOY 9 0,03%
  ZNEN 9 0,03%
26 IIFSTEV 6 0,02%
  ITALJET 6 0,02%
  VOLTA 6 0,02%
  YADEA 6 0,02%
27 E-ZI 4 0,01%
  LETBE 4 0,01%
  LIFAN INDUSTRY 4 0,01%
  MILG 4 0,01%
  NERVA 4 0,01%
28 OPAI 3 0,01%
  YOUYAKU 3 0,01%
29 DMEMOTO, ELYX, SMART 2 0,01%
  EFUN 2 0,01%
  JCADI 2 0,01%
  RIYA 2 0,01%
  TRIGOBIKE 2 0,01%
  VOLTA, CHAOYA, EASY-W 2 0,01%
30 BLUESHARK 1 0,00%
  DOOHAN 1 0,00%
  EASYCOOL 1 0,00%
  FENGCHENG 1 0,00%

Μεγάλη διαφορά της πρώτης SYM από τη δεύτερη Honda στα scooter, καθώς στο διάστημα Ιανουάριος-Ιούλιος του 2024 η πρώτη κατέχει το 27,05% της αγοράς έναντι 19,78% της δεύτερης. Τρίτη είναι η Piaggio, τέταρτη η Yamaha και πέμπτη η Daytona.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 7MΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1680 31,88%
2 SYM 1323 25,11%
3 YAMAHA 661 12,55%
4 HONDA 619 11,75%
5 MALAGUTI 248 4,71%
6 ASUS 182 3,45%
7 BENELLI 176 3,34%
8 THRUST 163 3,09%
9 UM 98 1,86%
10 GPX 83 1,58%
11 LETBE 34 0,65%
12 KAMAX 1 0,02%
  KYMCO 1 0,02%

SYM & Daytona συνεχίζουν να κάνουν το 1-2 στα παπιά, κατέχοντας το 56,99% της αγοράς τους πρώτους 7 μήνες του έτους. Τρίτη είναι η Yamaha, τέταρτη η Honda και η Malaguti κλείνει την πρώτη πεντάδα.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 7ΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1091 54,60%
2 SEGWAY 185 9,26%
3 KYMCO 100 5,01%
4 XEV 86 4,30%
5 RENLI 80 4,00%
6 POLARIS 68 3,40%
7 AODES 56 2,80%
8 NINGBO CENTURY 52 2,60%
9 JIAYUAN 48 2,40%
10 MICRO 40 2,00%
11 BAW 31 1,55%
12 BASHAN 26 1,30%
13 LINHAI 16 0,80%
  LOJO 16 0,80%
14 FANGPOWER 14 0,70%
15 BUGGYCAR 12 0,60%
  ZHIDOU 12 0,60%
16 POWERLAND 10 0,50%
17 B.R.P 8 0,40%
  PILOTCAR 8 0,40%
18 JIANGSU LINZHISHANYANG 7 0,35%
  LINGZHIDA 7 0,35%
  TGB 7 0,35%
19 MELEX 6 0,30%
20 JONWAY 4 0,20%
21 WUZHENG 2 0,10%
22 AEON MOTOR 1 0,05%
  DAYTONA 1 0,05%
  GOUPIL 1 0,05%
  KAI YUN 1 0,05%
  RUNHORSE 1 0,05%
  TAZZARI 1 0,05%

Στην κατηγορία 3W/4W που περιλαμβάνει μεταξύ άλλων ATV, SSV και Mini Cars, πρώτη το διάστημα Ιανουάριος-Ιούλιος είναι η CFMOTO με το συντριπτικό 54,60%, δεύτερη η SEGWAY με 9,26% και τρίτη η KYMCO με 5,01%. Η πρώτη πεντάδα κλείνει με τις XEV και RENLI.

H πολυτιμότερη MV Agusta όλων των εποχών - Έπιασε 5πλάσιο ποσό από τις εκτιμήσεις σε δημοπρασία

Με πρώην ιδιοκτήτη τον John Surtees! - Παγκόσμια Πρωταθλήτρια το 1965 - Την οδήγησαν Hailwood - Agostini
MV Agusta Bonhams 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

28/4/2026

Η κορυφαία των MotoGP της εποχής της έπιασε ένα ποσό που έκανε τους ειδικούς εκτιμητές να μοιάζουν με ερασιτέχνες στον τελευταίο χτύπο του σφυριού στη δημοπρασία που διοργάνωσε ο οίκος Bohnams.

Σπάνια βλέπει κανείς εργοστασιακή αγωνιστική MV Agusta να προσφέρεται σε δημοπρασία, αφού όσες έχουν απομείνει είτε βρίσκονται σε κάποιο μουσείο, είτε σε κάποια ιδιωτική συλλογή. Η προσφορά είναι εξαιρετικά σπάνια λοιπόν και η ζήτηση τεράστια, όμως ακόμη και αυτό δεν προϊδέασε κανένα για το ποσό που χρειάστηκε τελικά να δοθεί για να αλλάξει χέρια η 500άρα αγωνιστική Agusta του 1965, για την οποία σας μιλήσαμε πριν από δύο περίπου μήνες.

Πρόκειται για τη μοτοσυκλέτα με την οποία ο Mike Hailwood κέρδισε το τελευταίο από τα τέσσερα σερί πρωταθλήματα για την Agusta στην κορυφαία κατηγορία πριν αποχωρήσει για τη Honda, αφήνοντας το No.1 στους αναβάτες των Ιταλών στον ομόσταυλό του και ανερχόμενο τότε GIacomo Agostini, τον οποίο και άφησε εκείνη τη χρονιά στη δεύτερη θέση της παγκόσμιας κατάταξης.

Η γνήσια εργοστασιακή μοτοσυκλέτα αγοράστηκε από τον John Surtees τη 10ετία του 1980 όταν πωλήθηκαν τα υπάρχοντα του αγωνιστικού τμήματος της MV Agusta και ο μέχρι πρότινος ιδιοκτήτης της την έκανε δικιά του το 2005 απευθείας από τον Βρετανό θρύλο.

Τα εξαρτήματα της μοτοσυκλέτας που κατάφερε να αποσπάσει το ποσό του 1.115.594 ευρώ, το μεγαλύτερο που έχει δοθεί ποτέ για MV Agusta, έχουν άγνωστο αγωνιστικό ιστορικό, ενώ πιστεύεται ότι με αυτή αγωνίστηκε το 1965 τόσο ο Ago όσο και ο Hailwood και ως σύνολο είναι σύμφωνη με τις προδιαγραφές που χρησιμοποιούσε η εργοστασιακή ομάδα της MV Agusta στα μέσα της δεκαετίας του 1960. 

Αν και είχε αποχωρήσει τέσσερα χρόνια πριν από την ομάδα, ο Surtees την αγόρασε γιατί, όπως έγραψε και σε σχετική επιστολή του προς τον άνθρωπο που την αγόρασε από αυτόν, πρόκειται για "...μια εξέλιξη του ίδιου τύπου μηχανής που οδηγούσα μέχρι τον Σεπτέμβριο του 1960". Η συγκεκριμένη μάλιστα ήταν και η μοναδική που κράτησε το εργοστάσιο ως ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα από τις 4κύλινδρες εκείνης της εποχής και έπειτα πούλησε, εκτός από εκείνες που κατέληξαν στο μουσείο της MV Agusta, το οποίο και πιστοποίησε τη γνησιότητά της.

MV Agusta Bonhams 2026

Η μοτοσυκλέτα πέρασε από σχολαστική ανακατασκευή διατηρώντας τη συντριπτική πλειοψηφία των γνήσιων εξαρτημάτων της, εκτός από το κάλυμμα της σέλας που αντικαταστάθηκε και τα δύο αμορτισέρ που είναι αντιγραφές των αυθεντικών. Ξεχωρίζει επίσης από το τετραγωνικής διατομής ψαλίδι, το οποίο ήταν μία από τις τελευταίες αναβαθμίσεις που έκανε η MV Agusta σε αυτή τη μηχανή -το προηγούμενο ήταν οβάλ.

Στην επιστολή ο Surtees αναφέρει επίσης πως όλες οι λεπτομέρειες, όπως οι πλήμνες, οι ακτίνες, οι ζάντες, μαζί με την υπόλοιπη μοτοσυκλέτα, είναι όλα πρωτότυπα.

Ο μοναδικός στην ιστορία Παγκόσμιος Πρωταθλητής MotoGP που έχει καταφέρει να κερδίσει και τον αντίστοιχο τίτλο στη Formula 1 χρησιμοποίησε τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα σε επιδείξεις σε όλη την Ευρώπη και στη Νέα Ζηλανδία και την οδήγησε τελευταία φορά στη συνάντηση Spa Francorchamps Revival το 2006. Δεν θα πρέπει επίσης να συγχέεται με τις ρέπλικες που έφτιαξε ο Surtees έπειτα και από τη σχετική άδεια που του παραχώρησε η MV Agusta. Η μοτοσυκλέτα είναι λειτουργική, αλλά θα χρειαστεί εκ νέου συντήρηση για να οδηγηθεί καθώς έμεινε ανενεργή για μεγάλη χρονική περίοδο. 

Σε κάθε περίπτωση το ποσό που έπιασε στη δημοπρασία η 4κύλινδρη MV Agusta δικαιώνει το προσωνύμιό "Ferrari των μοτοσυκλετών" που έχει κερδίσει από το κοινό, όχι μόνο για τα 37 Παγκόσμια Πρωταθλήματα που έχει κατακτήσει. Το κοινό πάθος που είχαν οι Domenico Agusta και Enzo Ferrari για τους αγώνες αλλά και το γεγονός ότι κατασκεύαζαν μοντέλα για τον δρόμο ώστε να τα πουλήσουν για να χρηματοδοτήσουν τα αγωνιστικά τους όνειρα ήταν ίσως το κύριο από τα συστατικά που συντέλεσαν στο χτίσιμο του μύθου της MV Agusta και την έφεραν στη συνείδηση του κοινού στο ίδιο επίπεδο με τη συμπατριώτισσά της Ferrari, για τα αγωνιστικά της οποίας ξοδεύονται αστρονομικά ποσά στις δημοπρασίες.