Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Ιουνίου / εξαμήνου 2024 - Κατάταξη Εταιρειών

9.314 ταξινομήσεις, +11,71% σε σχέση με τον 6ο μήνα του 2023
Ταξινομήσεις Ιουνίου 2024
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

16/7/2024

Οι ταξινομήσεις της ελληνικής αγοράς για το 2024 συνεχίζουν τη θετική τους πορεία και τον Ιούνιο, με 9.314 ταξινομήσεις έναντι 8.338 ταξινομήσεων του αντίστοιχου μήνα του 2023. Έτσι στο πρώτο 6μηνο του έτους έχουμε 38.762 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 33.645 ταξινομήσεις του αντίστοιχου διαστήματος του 2023 μεταφράζονται σε άνοδο 15,21%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούνιο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 2150 23,08%
2 HONDA 1342 14,41%
3 PIAGGIO 1191 12,79%
4 YAMAHA 1043 11,20%
5 DAYTONA 752 8,07%
6 CFMOTO 544 5,84%
7 KYMCO 426 4,57%
8 VOGE 306 3,29%
9 VESPA 151 1,62%
10 THRUST 115 1,23%
11 BENELLI 103 1,11%
12 BMW 96 1,03%
13 KEEWAY 89 0,96%
14 SUZUKI 80 0,86%
15 TRIUMPH 75 0,81%
16 ROYAL ENFIELD 74 0,79%
17 SEGWAY 69 0,74%
18 APRILIA 64 0,69%
19 KTM 49 0,53%
20 PEUGEOT 47 0,50%
  ASUS 47 0,50%
21 MALAGUTI 44 0,47%
22 QJMOTOR 41 0,44%
23 KAWASAKI 33 0,35%
24 DUCATI 29 0,31%
25 UM 26 0,28%
26 NINGBO CENTURY 23 0,25%
27 ZHONGNENG 22 0,24%
28 MOTO GUZZI 18 0,19%
29 GPX 15 0,16%
30 XEV 13 0,14%
  RENLI 13 0,14%
  HUSQVARNA 13 0,14%
31 BRIXTON 10 0,11%
  TIANYING 10 0,11%
32 WANGYE 9 0,10%
33 POLARIS 8 0,09%
34 JNEN, JUNENG 7 0,08%
35 BETA 6 0,06%
36 AODES 5 0,05%
37 EFUN/ZAP 3 0,03%
  GOLDEN LION 3 0,03%
38 SILENCE 1 0,01%
  OTHERS* 149 1,60%
  ΣΥΝΟΛΟ 2024 9.314  
  ΣΥΝΟΛΟ 2023 8.338  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 11,71%  

Ένας ακόμη θριαμβευτικός μήνας για τη SYM, η οποία τον Ιούνιο βρέθηκε πρώτη με 23,08%, η μόνη εταιρεία της αγοράς με ποσοστό πάνω από το 20%. Δεύτερη ήταν η Honda με 14,41% και τρίτη η Piaggio με 12,79%, η τελευταία εταιρεία με ποσοστό άνω του 10%.

Συνεχίζουμε με τις επιδόσεις των εταιρειών στο πρώτο εξάμηνο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 7967 20,55%
2 HONDA 6985 18,02%
3 PIAGGIO 4366 11,26%
4 YAMAHA 4175 10,77%
5 DAYTONA 3537 9,12%
6 VOGE 1649 4,25%
7 CFMOTO 1542 3,98%
8 KYMCO 1445 3,73%
9 BMW 608 1,57%
10 BENELLI 559 1,44%
11 VESPA 556 1,43%
12 THRUST 432 1,11%
13 QJMOTOR 424 1,09%
14 SUZUKI 364 0,94%
15 KEEWAY 348 0,90%
16 KTM 314 0,81%
17 TRIUMPH 308 0,79%
18 APRILIA 252 0,65%
19 MALAGUTI 244 0,63%
20 ROYAL ENFIELD 206 0,53%
21 PEUGEOT 202 0,52%
22 SEGWAY 176 0,45%
23 ASUS 132 0,34%
24 KAWASAKI 122 0,31%
25 DUCATI 120 0,31%
26 UM 114 0,29%
27 BETA 74 0,19%
28 MOTO GUZZI 73 0,19%
29 XEV 71 0,18%
30 GPX 70 0,18%
31 ZHONGNENG 68 0,18%
32 RENLI 63 0,16%
33 HUSQVARNA 60 0,15%
34 SILENCE 58 0,15%
35 BRIXTON 54 0,14%
36 JNEN, JUNENG 50 0,13%
37 POLARIS 49 0,13%
38 WANGYE 48 0,12%
39 EFUN/ZAP 47 0,12%
40 AODES 46 0,12%
  NINGBO CENTURY 46 0,12%
41 GOLDEN LION 42 0,11%
42 TIANYING 41 0,11%
  OTHERS* 655 1,69%
  ΣΥΝΟΛΟ 2024 38.762 100%
  ΣΥΝΟΛΟ 2023 33.645  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 15,21%  

Η SYM αυξάνει κι άλλο τη διαφορά που τη χωρίζει από τη Honda, με την πρώτη να έχει ποσοστό αγοράς 20,55% στο πρώτο μισό του 2024, και με τη δεύτερη να βρίσκεται στο 18,02%. Τρίτη είναι η Piaggio με 11,26%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το Α' εξάμηνο του 2024.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1511 19,15%
2 YAMAHA 1319 16,72%
3 VOGE 690 8,75%
4 CFMOTO 633 8,02%
5 DAYTONA 523 6,63%
6 BMW 515 6,53%
7 BENELLI 424 5,37%
8 SUZUKI 323 4,09%
9 KTM 314 3,98%
10 TRIUMPH 308 3,90%
11 ROYAL ENFIELD 206 2,61%
12 QJMOTOR 202 2,56%
13 KAWASAKI 122 1,55%
14 DUCATI 120 1,52%
15 SYM 91 1,15%
16 BETA 74 0,94%
17 MOTO GUZZI 73 0,93%
18 APRILIA 67 0,85%
19 HUSQVARNA 60 0,76%
20 BRIXTON 54 0,68%
21 KEEWAY 42 0,53%
22 BAJAJ 30 0,38%
23 UM 25 0,32%
24 FANTIC MOTOR 21 0,27%
25 MOTO MORINI 16 0,20%
26 GASGAS 14 0,18%
27 SHERCO 12 0,15%
28 HARLEY DAVIDSON 11 0,14%
  INDIAN MOTORCYCLE 11 0,14%
29 SKYTEAM 10 0,13%
30 MOTRON 8 0,10%
31 DONGBEN 7 0,09%
  SUPER SOCO 7 0,09%
32 TINBOT 6 0,08%
33 RIEJU 5 0,06%
  SURRON 5 0,06%
  SWM 5 0,06%
  TEYIN 5 0,06%
34 VELIMOTOR 4 0,05%
35 MALAGUTI 3 0,04%
  TM RACING 3 0,04%
36 AJP 1 0,01%
  HYOSUNG 1 0,01%
  LUQI 1 0,01%
  MBP 1 0,01%
  SENKE 1 0,01%
  VELOCIFERO 1 0,01%
  ZERO MOTORCYCLES 5 0,06%
  ΣΥΝΟΛΟ 7890  

Στις μοτοσυκλέτες η Honda κυριαρχεί το πρώτο 6μηνο του 2024, κατέχοντας το 19,15% της αγοράς. Δεύτερη είναι η Yamaha με 16,72% και τρίτη η VOGE με 8,75%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 27,20% 6848
2 HONDA 19,84% 4995
3 PIAGGIO 17,34% 4366
4 YAMAHA 9,28% 2338
5 DAYTONA 6,76% 1701
6 KYMCO 5,46% 1374
7 VOGE 3,81% 959
8 VESPA 2,21% 556
9 KEEWAY 1,22% 306
10 THRUST 1,17% 294
11 QJMOTOR 0,88% 222
12 PEUGEOT 0,80% 202
13 APRILIA 0,73% 185
14 BMW 0,37% 93
15 ZHONGNENG 0,27% 68
16 SILENCE 0,23% 58
17 MALAGUTI 0,22% 55
18 JNEN, JUNENG 0,20% 50
19 WANGYE 0,19% 48
20 EFUN/ZAP 0,19% 47
21 GOLDEN LION 0,17% 42
22 SUZUKI 0,16% 41
  TIANYING 0,16% 41
23 UM 0,14% 34
24 MOTRON 0,12% 31
25 JIANGSU XINRI 0,10% 25
26 JINLANG 0,10% 24
27 CFMOTO 0,08% 21
28 ECOOTER 0,08% 19
  HORWIN 0,08% 19
  SUPER SOCO 0,08% 19
29 ARENA, ELYX, MIFUN 0,04% 10
  ASUS 0,04% 10
  LVNENG 0,04% 10
30 NIU 0,04% 9
31 MBP 0,03% 7
  ROYAL ALLOY 0,03% 7
32 IIFSTEV 0,02% 6
  ITALJET 0,02% 6
  ZNEN 0,02% 6
33 VOLTA 0,02% 4
34 E-ZI 0,01% 3
  MILG 0,01% 3
  NERVA 0,01% 3
  YADEA 0,01% 3
35 DMEMOTO, ELYX, SMART 0,01% 2
  EFUN 0,01% 2
  OPAI 0,01% 2
36 DOOHAN 0,00% 1
  FENGCHENG 0,00% 1
  NEWBOT 0,00% 1
  RAY ELECTRIC MOTORS 0,00% 1
  RIYA 0,00% 1
  ZEEHO 0,00% 1
  ZXMCO 0,00% 1
  ΣΥΝΟΛΟ 25181  

Στα scooter η SYM έχει ξεφύγει, με ποσοστό 27,20% στους πρώτους 6 μήνες του έτους, κατέχοντας σχεδόν το 1/3 της αγοράς. Δεύτερη είναι η Honda με 19,84% και τρίτη η Piaggio με 17,34%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1312 32,32%
2 SYM 1028 25,32%
3 YAMAHA 518 12,76%
4 HONDA 479 11,80%
5 MALAGUTI 186 4,58%
6 THRUST 138 3,40%
7 BENELLI 135 3,33%
8 ASUS 122 3,00%
9 GPX 70 1,72%
10 UM 55 1,35%
11 LETBE 15 0,37%
12 KAMAX 1 0,02%
  KYMCO 1 0,02%
  ΣΥΝΟΛΟ 4060  

Στις επιδόσεις 6μηνου των παπιών, η Daytona κατέχει το 35,32% της αγοράς, με τη SYM, που ανήκει στον ίδιο όμιλο, να έπεται με 25,32%. Μαζί οι δυο εταιρείες του Ομίλου Γκοργκόλη κατέχουν το 57,64% της αγοράς. Στην τρίτη θέση έχουμε τη Yamaha με 12,76%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 888 54,45%
2 SEGWAY 176 10,79%
3 XEV 71 4,35%
4 KYMCO 70 4,29%
5 RENLI 63 3,86%
6 POLARIS 49 3,00%
7 AODES 46 2,82%
  NINGBO CENTURY 46 2,82%
8 JIAYUAN 38 2,33%
9 BAW 31 1,90%
10 MICRO 26 1,59%
11 BASHAN 21 1,29%
12 LINHAI 14 0,86%
  LOJO 14 0,86%
13 BUGGYCAR 12 0,74%
14 POWERLAND 9 0,55%
  ZHIDOU 9 0,55%
15 B.R.P 8 0,49%
16 FANGPOWER 7 0,43%
17 JIANGSU LINZHISHANYANG 6 0,37%
  PILOTCAR 6 0,37%
18 LINGZHIDA 5 0,31%
19 JONWAY 4 0,25%
  MELEX 4 0,25%
20 TGB 2 0,12%
21 DAYTONA 1 0,06%
  GOUPIL 1 0,06%
  KAI YUN 1 0,06%
  RUNHORSE 1 0,06%
  TAZZARI 1 0,06%
  WUZHENG 1 0,06%
  ΣΥΝΟΛΟ 1631  

Στα τρίκυκλα / τετράκυκλα η CFMOTO συνεχίζει να παίζει σχεδόν μόνη στην κατηγορία, καθώς της ανήκει το 54,45% της αγοράς. Δεύτερη είναι η SEGWAY με 10,79% και τρίτη η εταιρεία μικρών ηλεκτρικών αυτοκινήτων XEV με 4,35%.

Honda: Πτώση 42% στα κέρδη τελευταίου εννεαμήνου 2025 λόγω δασμών ΗΠΑ

Αβεβαιότητα στα τετράτροχα, δυνατές επιδόσεις όμως στα δίτροχα - Το 2026 προβλέπεται ακόμη πιο απαιτητικό!
Honda - Οικονομικά αποτελέσματα 2025
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

11/2/2026

Την Τρίτη 10 Φεβρουαρίου 2026, η Honda ανακοίνωσε εντυπωσιακή πτώση 42% στα κέρδη για το τελευταίο εννεάμηνο του 2025 -έως τις 31 Δεκεμβρίου-, σε σύγκριση με έναν χρόνο νωρίτερα, με τους δασμούς που επέβαλαν οι ΗΠΑ να επηρεάζουν εξαιρετικά αρνητικά τα αποτελέσματα. Αντίθετα με το αυτοκίνητο, η μοτοσυκλέτα στηρίζει την εταιρεία με τις πολύ καλές επιδόσεις της.

Τα κέρδη της Honda Motor Co., για τα τρία τελευταία τρίμηνα του 2025 ανήλθαν σε 465,4 δισ. γιεν (περίπου 2,9 δισ. ευρώ), από 805,2 δισ. γιεν (περίπου 5 δισ. ευρώ) το αντίστοιχο διάστημα της προηγούμενης χρονιάς. Αυτό είναι το δεύτερο συνεχόμενο έτος κατά το οποίο τα κέρδη της εταιρείας υποχώρησαν στο συγκεκριμένο διάστημα.

Οι πωλήσεις για το εννεάμηνο μειώθηκαν κατά 2,2%, στα 15,98 τρισ. γιεν (περίπου 100 δισ. ευρώ) ή 102,6 δισ. δολάρια (περίπου 96 δισ. ευρώ) από την προηγούμενη χρονιά. Η Honda διατήρησε την πρόβλεψή της για τα ετήσια καθαρά κέρδη στα 300 δισ. γιεν (περίπου 1,9 δισ. ευρώ) ή 1,9 δισ. δολάρια (περίπου 1,8 δισ. ευρώ). Η επιβράδυνση της αγοράς ηλεκτρικών οχημάτων στις ΗΠΑ αποτέλεσε αρνητικό παράγοντα, σύμφωνα με τη Honda, ενώ η σχετικά υγιής επίδοση του τμήματος μοτοσυκλετών λειτούργησε θετικά.

Ηλεκτρικά

Όσον αφορά στις κακές επιδόσεις των ηλεκτρικών οχημάτων, η Honda μείωσε την παγκόσμια πρόβλεψή της για το ποσοστό πωλήσεων ηλεκτρικών οχημάτων το 2030 στο 20%, από τον προηγούμενο στόχο του 30%. Επίσης ανακοίνωσε ότι ακύρωσε την εξέλιξη ορισμένων ηλεκτρικών μοντέλων, καθώς η αγορά EV “βρίσκεται σε φάση μετάβασης”.

Στις ΗΠΑ, η κυβέρνηση Τραμπ, η οποία έχει ευνοήσει τη βιομηχανία πετρελαίου και φυσικού αερίου, έχει υπαναχωρήσει από προηγούμενα προγράμματα που στήριζαν την εξάπλωση των ηλεκτρικών οχημάτων, καταργώντας πρωτοβουλίες που είχαν εφαρμοστεί επί κυβέρνησης Μπάιντεν.

Nbox

Θυμίζουμε πως πέρυσι, ο Τραμπ μείωσε τους δασμούς στα αυτοκίνητα και τα ανταλλακτικά στο 15%, από το αρχικό 25% που είχε ανακοινώσει, όταν η Ιαπωνία δεσμεύτηκε να επενδύσει 550 δισ. δολάρια σε έργα στις ΗΠΑ. Παρόλα αυτά οι δασμοί έκαναν τη ζημιά τους, και τώρα η Honda καλείται να σκεφτεί τα επόμενα βήματα, και ίσως μια απομάκρυνση από την αγορά των ΗΠΑ με κινήσεις που θα αφορούν άλλες αγορές -όπως για παράδειγμα την εξαγωγή made in India μοτοσυκλετών στην Ευρώπη, αν και το πρόβλημα αφορά περισσότερο στα αυτοκίνητα, που ίσως θα πρέπει να διοχετευτούν σε άλλες αγορές.

Οι δασμοί του Τραμπ δεν έχουν κάνει ζημιά μόνο στη Honda, καθώς την προηγούμενη εβδομάδα, η Toyota Motor Corp., ο μεγαλύτερος κατασκευαστής της Ιαπωνίας, ανακοίνωσε πτώση στα πρόσφατα κέρδη της, ενώ παράλληλα άλλαξε και ο Διευθύνοντας Σύμβουλος της εταιρείας.

Honda - Ασιατικές αγορές

Το λειτουργικό κέρδος για το τρίτο τρίμηνο ανήλθε σε 591,5 δισ. γιεν (περίπου 3,7 δισ. ευρώ). Η Honda αποδίδει τη σταθερή αυτή επίδοση κυρίως στον τομέα των μοτοσυκλετών, όπου η ζήτηση σε Ινδία, Ινδονησία και Βραζιλία παραμένει ισχυρή. Οι όγκοι πωλήσεων αυξήθηκαν, ενώ η εταιρεία επωφελήθηκε και από την αποδυνάμωση του γιεν, που ενισχύει τα έσοδα από το εξωτερικό.

Αντίθετα, ο τομέας των αυτοκινήτων εμφάνισε μειωμένα περιθώρια κέρδους. Οι επενδύσεις στην ανάπτυξη ηλεκτρικών μοντέλων, οι αυξημένες τιμές πρώτων υλών και οι εμπορικές πιέσεις σε βασικές αγορές επιβάρυναν τα αποτελέσματα. Η Honda αναγνωρίζει ότι η μετάβαση στα EV είναι στρατηγικά αναγκαία, αλλά βραχυπρόθεσμα επιβαρύνει τα κόστη.

Η διοίκηση της Honda προειδοποιεί ότι το 2026 θα είναι πιο απαιτητικό, λόγω της επιτάχυνσης των επενδύσεων στα EV, των διακυμάνσεων στο κόστος και των γεωπολιτικών αβεβαιοτήτων.

Ετικέτες