Στο τεύχος που κυκλοφορεί στα περίπτερα, έχετε πλήρη ανάλυση του νέου R1/R1M από την δοκιμή του σε αυστραλιανό έδαφος, καθώς και ένα απολαυστικό video, ΕΔΩ, με περιγραφή σε βαριά κρητικά. Το κοπέλι παραπονέθηκε ότι το youtube έχει κατακλυσθεί από αγγλικά και για τους σύντεκνους δεν έχει τίποτα, κι εμείς χατίρια δεν χαλάμε! Τώρα όμως, πολύ σύντομα είναι η αλήθεια, το R1M είναι εδώ στην Ελλάδα, και το βάλαμε για λίγο μπροστά ν’ ακούσουμε τον μοναδικό ήχο. Μήπως κι εκεί κάτω στην Αυστραλία, ακούγεται διαφορετικά…
Το ρελαντί πάντως, είναι ο μόνο τρόπος να περιεργαστείς τα όργανά του, γιατί με την μικροσκοπική μπαταρία που έχει, μόλις 7Ah, δεν έχεις χρόνο να περιηγηθείς ούτε στο μισό του χαώδους μενού του. Βέβαια υπάρχει και οεξομοιωτής της Yamaha, για να δεις όλες τις ρυθμίσεις από τον υπολογιστή σου, που είναι και ο καλύτερος τρόπος. Γιατί με γυρισμένο το κλειδί, μετράς αντίστροφα το χρόνο που σου μένει, πιο γρήγορα κι από τον δείκτη ρεζερβουάρ σε Fazer 1000 που πηγαίνει τέρμα γκάζι!
Ακούστε λοιπόν τον μοναδικό ήχο του R1M και λύστε κάθε απορία για αυτό, στο τεύχος 545 που κυκλοφορεί:
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.