EICMA 2024: Keeway XDV125EVO 2025 - A1 Crossover Scooter
Πρόκειται ουσιαστικά για το Rebadged "Adviser 125" της Zhejiang Senling
Keeway XDV125 EVO
Από το
motomag
18/11/2024
Τροφοδοτούμενο από έναν μονοκύλινδρο, τετράχρονο, τετραβάλβιδο, υγρόψυκτο SOHC κινητήρα των 125cc ο οποίος αποδίδει 11,94 ίππους στις 8.500σ.α.λ. και ροπή 1,19 kgm στις 6.500σ.α.λ. οδηγείται με δίπλωμα Α1, Α ή Β κατηγορίας υπό προϋποθέσεις. Η Keyless λειτουργία καταργεί την εισαγωγή κλειδιού στον διακόπτη, ενώ το ύψος σέλας των 780 mm το κάνει προσβάσιμο και στα χαμηλά αναστήματα.
Στον τομέα της ανάρτησης συναντάμε ένα συμβατικό τηλεσκοπικό πιρούνι (ανεστραμμένο είναι της Senling, εδώ ο εξοπλισμός πέφτει ένα σκαλί, για χαμηλότερη ίσως τελική τιμή), ενώ πίσω έχει δύο ρυθμιζόμενα αμορτισέρ 5 θέσεων ως προς την προφόρτιση ελατηρίου. Στα φρένα συναντάμε ρυθμιζόμενες μανέτες, μια διπίστονη δαγκάνα εμπρός με δίσκο 240mm και μια δαγκάνα ενός εμβόλου πίσω με δίσκο 220mm. Το scooter της Keeway διαθέτει ABS το οποίο μπορεί να απενεργοποιηθεί δίνοντας μια πιο fun μεριά στο XDV, ενώ έχουμε ακόμα και Traction control. Οι ζάντες από χυτό αλουμίνιο των 14 και 13 ιντσών, φέρουν ελαστικά μεικτής χρήσης της CST διαστάσεων 110-80 μπροστά και 130-70 πίσω.
Το XDV125EVO θα είναι διαθέσιμο στην παγκόσμια αγορά το 2025.
Ετικέτες
CFMOTO 800MT-ES: Η έκδοση με ηλεκτρονικές αναρτήσεις βγαίνει στην Κίνα σε πολύ ανταγωνιστική τιμή
Το γνωστό 800άρι ωρίμασε και έρχεται σε νέα έκδοση με κορυφαίο εξοπλισμό
cover
Από τον
Παύλο Καρατζά
17/4/2026
Η μοτοσυκλέτα φέρει τον γνωστό κινητήρα των 799 cc που αποδίδει 95 ίππους και 7,85 kg.m ροπής. Η διαφορά όμως στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι οι ηλεκτρονικές αναρτήσεις της KYB, με το πιρούνι να έχει τρεις διαφορετικές λειτουργίες απόσβεσης και το μονό αμορτισέρ πίσω τέσσερις λειτουργίες προφόρτισης και τρεις λειτουργίες απόσβεσης, που θα αναφέρουμε παρακάτω. Το πιρούνι έχει διαδρομή 160 mm και το monoshock αμορτισέρ 150 mm.
CFMOTO
Η απόσταση από το έδαφος είναι στα 190 mm και το ύψος της σέλας στα 825 mm. Στο σύστημα πέδησης συναντούμε ακτινικές δαγκάνες που συνεργάζονται με δίσκους των 320 mm μπροστά και μονοπίστονη δαγκάνα με δίσκο των 260 mm πίσω.