Ducati Streetfighter V4, V4 S & V4 SP2 2023

Με βάση τις βελτιώσεις του Panigale V4 2022, και με νέα SP2 έκδοση
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

20/10/2022

Στις 20/10/2022, η Ducati παρουσίασε την οικογένεια Streetfighter V4 του 2023, η οποία υιοθετεί τις βελτιώσεις της Panigale V4 του 2022, με μεγαλύτερο ρεζερβουάρ, νέα έδραση ψαλιδιού, βελτιωμένα ηλεκτρονικά και αεροδυναμικά βοηθήματα, και κερδίζει μια νέα κορυφαία έκδοση περιορισμένης παραγωγής που ακούει στο όνομα Streetfighter V4 SP2.

To Streetfighter V4 είχε κάνει ντεμπούτο το 2020, εντυπωσιάζοντας με το καλημέρα λόγω της εξωπραγματικής σχέσης κιλών ανά ίππο, παραπλήσια με της επίσης εξωτικής MV Agusta Brutale 1000 RR, με το δίδυμο να αποτελούν τις ισχυρότερες και πιο sport γυμνές μοτοσυκλέτες παραγωγής του κόσμου.

Για το 2022, η ιπποδύναμη της οικογένειας Streetfighter V4 παραμένει ίδια και στα 3 μοντέλα, με 208 hp / 13.000 rpm (αντί για τις 12.750 rpm προηγουμένως), ενώ ίδια είναι και η ροπή στα 12,5 kgm / 11.500 rpm.

Το βάρος ανακοινώνεται τώρα στα 178 στεγνά κιλά -αντί για 180 προηγουμένως, ενώ το design παραμένει εν πολλοίς ίδιο με προηγουμένως.

Όλες οι μοτοσυκλέτες της οικογένειας θα παραδίδονται σε μονόσελη μορφή, μαζί όμως και με τη σέλα και τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη, τα οποία θα τοποθετεί αν θέλει ο ιδιοκτήτης.

Όπως και το ρεζερβουάρ του Panigale V4 2022, έτσι κι εδώ το ρεζερβουάρ της γυμνής Streetfighter V4 οικογένειας ανέβηκε από τα 16 στα 17 λίτρα, για να βοηθήσει στην αύξηση της αυτονομίας, ενώ νέο είναι το σχήμα του για καλύτερη στήριξη ποδιών και χεριών του αναβάτη στη σπορ οδήγηση.

Στην έκδοση V4 S το Streetfighter 2023 θα κυκλοφορήσει και σε ένα νέο “Grey Nero” χρώμα, που παίζει με το γκρι και το μαύρο της μοτοσυκλέτας, για να αναδείξει περισσότερο τα κορυφαία εξαρτήματα της έκδοσης.

Ηλεκτρονικές βελτιώσεις

Στα ηλεκτρονικά, η οικογένεια υιοθετεί τις βελτιώσεις των Panigale V4 & V4 S του 2022, με μοναδικές ρυθμίσεις για τα γυμνά μοντέλα της Ducati.

Πλέον ο κινητήρας διαθέτει τέσσερις στρατηγικές απόδοσης: Full, High, Medium, Low. Οι Full & Low είναι ολοκαίνουργιες, ενώ οι High & Medium έχουν ανασχεδιαστεί. Το Full Power Mode επιτρέπει στον αναβάτη να χρησιμοποιήσει στο έπακρο τη δύναμη του κινητήρα, χωρίς ηλεκτρονικά φίλτρα, εκτός από την 1η ταχύτητα -μη φάμε και κανένα “καπάκι”.

Για τα High & Power Modes νέα είναι η χαρτογράφηση του Ride by Wire, με μοναδικό καλιμπράρισμα για κάθε μία από τις 6 σχέσεις του κιβωτίου (και όχι ίδιο για όλες όπως προηγουμένως), ώστε ο αναβάτης να έχει πάντα τη βέλτιστη ισχύ όποτε ανοίγει το γκάζι.

Από την άλλη, το Low Power Mode έχει σχεδιαστεί για οδήγηση σε άσφαλτο με χαμηλό συντελεστή τριβής, μειώνοντας τη μέγιστη ισχύ στους 165 hp και παρέχοντας μια πιο γλυκιά απόκριση γκαζιού. Οι νέες ρυθμίσεις έχουν σχεδιαστεί να παρέχουν μεγαλύτερη ακρίβεια μεταξύ της ισχύος που ζητά ο αναβάτης και της ισχύος που παίρνει.

Νέο είναι το Wet Riding Mode για ακόμα ασφαλέστερη οδήγηση στο βρεγμένο, ενώ η νέα μπαταρία ιόντων λιθίου του V4 S ζυγίζει 1.7 κιλά λιγότερα από την προηγούμενη, μπαταρία που είχαμε δει να φοριέται προηγουμένως στο V4 SP.

Και η ψηφιακή TFT οθόνη οργάνων ακολουθεί τις βελτιώσεις εκείνης των Panigale V4, με νέα γραφικά που κάνουν απλούστερη και πιο κατανοητή την πληροφόρηση, ενώ υποστηρίζει καλιμπράρισμα διαφόρων παραμέτρων.

Όπως και στο Panigale V4, το shift light είναι μεγάλο και εμφανές, ενώ ο αναβάτης μπορεί να επιλέξει τη γραφική απεικόνιση “Track Evo” που αντιγράφει τη διαρρύθμιση που χρησιμοποιείται από το MotoGP Desmosedici μοντέλο.

Νέο είναι το λογισμικό για το φρένο κινητήρα Engine Brake Control (EBC) EVO 2, για μεγαλύτερη ακρίβεια στο φρενάρισμα και στην είσοδο της στροφής. Και εδώ το καλιμπράρισμα είναι διαφορετικό για κάθε σχέση του κιβωτίου, με το σύστημα να παρέχει λιγότερο φρένο κινητήρα στην πρώτη φάση της πέδησης, για να το αυξήσει καθώς πλησιάζεις στο κέντρο της στροφής, όπου η παρέμβαση του φρένου κινητήρα συνεισφέρει καλύτερα στην επιβράδυνση και στο κλείσιμο της γραμμής. Χάρη σε αυτή τη νέα στρατηγική, το μπλοκάρισμα του πίσω τροχού στα πιο απαιτητικά σημεία φρεναρίσματος παρουσιάζεται μειωμένο.

Το φρεσκάρισμα παρέσυρε και τη στρατηγική του Ducati Quick Shift (DQS) που είναι νέα, και προσφέρει βελτιωμένα ανεβάσματα και κατεβάσματα σχέσεων κιβωτίου χωρίς τη χρήση του συμπλέκτη, με διαφορετική συμπεριφορά ανάλογα αν έχετε το γκάζι τέρμα ανοιχτό, ή μερικώς ανοιχτό.

Όταν το γκάζι δεν είναι τέρμα ανοιχτό, η στρατηγική κόβει και τον ψεκασμό ενώ παράλληλα μειώνει το αβάνς, για πιο γλυκές αλλαγές στον δρόμο, ενώ στο τέρμα ανοιχτό -κατάσταση που παραπέμπει σε οδήγηση πίστας-, το DQS είναι πιο ραφιναρισμένο σε λειτουργία, με εξέλιξη της φάσης αποκατάστασης της ροπής που παρέχει βελτιωμένη σταθερότητα της μοτοσυκλέτας και πιο ομοιογενή και ελεγχόμενη παροχή ισχύος.

Τέλος, έχουμε βελτιωμένη λειτουργία του ανεμιστήρα του ψυγείου, για να κρατηθεί χαμηλότερα η θερμοκρασία κινητήρα, και να βελτιωθεί η άνεση του αναβάτη στον δρόμο.

Το μπροστινό πλαίσιο στο οποίο δένει ο V4 κινητήρας που αποτελεί φέρων τμήμα του, και το ψαλίδι είναι αμφότερα από αλουμίνιο, ενώ οι αναρτήσεις είναι πλήρως ρυθμιζόμενες.

Streetfighter V4 S

Το Streetfighter V4 S φέρει ημί-ενεργητικές αναρτήσεις της Ohlins (ανεστραμμένο πιρούνι NIX30 43 mm και TTX36 πίσω αμορτισέρ) με SmartEC 2.0 λογισμικό. Επιπλέον, το V4 S έχει σφυρήλατες αλουμινένιες ζάντες Marchesini για μεγαλύτερη ευελιξία και καλύτερο φρενάρισμα λόγω μικρότερου μη-αναρτώμενου βάρους.

Όπως και στο Panigale V4, νέα είναι η θέση του άξονα του ψαλιδιού, 4 mm ψηλότερα από πριν, βοηθώντας να μην συμπιέζεται πολύ το πίσω αμορτισέρ και να μην “κάθεται” η μοτοσυκλέτα κατά την επιτάχυνση.

Με την παραπάνω ρύθμιση φορτίζεται περισσότερο και το μπροστινό μέρος, βελτιώνοντας την ακρίβεια και την ταχύτητα στην είσοδο των στροφών. Το γεμάτο βάρος της Streetfighter V4 S του 2023 ανακοινώνεται στα 197.5 κιλά.

Κινητήρας

Ο V4 Desmosedici Stradale κινητήρας των 1.103 κ.εκ. αποδίδει 208 hp / 13.000 rpm και 12,5 kgm ροπής, ενώ πληροί τις Euro 5 προδιαγραφές και έχει νέες ρυθμίσεις λόγω της μεγαλύτερης διαμέτρου της απόληξης του τελικού, που σχεδιάστηκε να μειώνει την υποπίεση στην εξάτμιση. Επιπλέον στη δεξιά πλευρά βρίσκεται το κάλυμμα συμπλέκτη του Panigale V4, που επιτρέπει στον αναβάτη να τοποθετήσει εύκολα τον ξηρό συμπλέκτη που βρίσκεται στα αξεσουάρ της Ducati και το κάλυμμα προστασίας του.

Streetfighter V4 SP2

Η νέα κορυφαία έκδοση της οικογένειας για το 2023 είναι το Streetfighter V4 SP2, που θα κυκλοφορήσει σε περιορισμένη παραγωγή.

Το V4 SP2 θα παρέχεται σε “Winter Test” χρωματισμό, με έμπνευση από τον αντίστοιχο χρωματισμό των χειμερινών pre-season δοκιμών στα MotoGP & WSBK ιταλικά αγωνιστικά μοντέλα. Κοστούμι σε μαύρο ματ χρώμα και carbon ματ φινίρισμα σε ζάντες και φτερά, που κάνει αντίθεση με έντονες κόκκινες λεπτομέρειες και με το βουρτσισμένο αλουμινένιο ρεζερβουάρ. Στην τιμονόπλακα αναγράφεται ο αύξων αριθμός της μοτοσυκλέτας.

Εδώ τη μεγάλη διαφορά κάνουν οι πεντάμπρατσες carbon ζάντες, 1,4 kg ελαφρύτερες από τις σφυρήλατες αλουμινένιες του V4 S, ζάντες που μειώνουν την αδράνεια κατά 26% μπροστά και κατά 46% πίσω, κάνοντας τη μοτοσυκλέτα πολύ πιο ευέλικτη.

Συνεχίζουμε με Brembo Stylema R μπροστινές δαγκάνες φρένων, ξηρό συμπλέκτη STM-EVO SBK, και αναρτήσεις της Ohlins με ελατήρια και υδραυλικά ίδια με εκείνα του Panigale V4!

Ο εξοπλισμός του V4 SP2 ολοκληρώνεται με ρυθμιζόμενα billet αλουμινένια μαρσπιέ που αυξάνουν τη γωνία κλίσης, carbon μπροστινό φτερό, carbon κάλυμμα συμπλέκτη, και κιτ αφαίρεσης του εξοπλισμού δρόμου.

Χρώματα και διαθεσιμότητα

Τα Streetfighter V4 και V4 S θα είναι διαθέσιμα από τον Ιανουάριο του 2023, ενώ το V4 SP2 αναμένεται στους dealer τον Μάρτιο του 2023. Τα χρώματα αποτελούνται από το Ducati Red και το Grey Nero, που όμως θα είναι διαθέσιμο μόνο για την έκδοση S.

Φυσικά η Ducati διαθέτει μια εκτεταμένη σειρά επίσημων αξεσουάρ για την Streetfighter V4 οικογένεια, με διαφορετικές εξατμίσεις, όπως την ολόσωμη αγωνιστική Akrapovic που μειώνει το βάρος κατά 5 κιλά και ανεβάζει την ιπποδύναμη στους 220 hp, road-legal εξατμίσεις, φτερά, aero kit, carbon προστασίες για πλαίσιο και κάρτερ, billet εξαρτήματα, αλλά και κουβέρτες ελαστικών και αγωνιστικά σταντ.

Voge CU530: Ανανέωση με αυξημένο κυβισμό – Προπομπός για όλη τη σειρά 525;

Η Voge παρουσίασε στην Κίνα το ανανεωμένο της cruiser με δικύλινδρο κινητήρα 500cc
voge cu530
Από τον

Σπύρο Τσαντήλα

28/4/2026

Το CU525 είναι ένα από τα πιο εμπορικά μοντέλα της Voge στην Κίνα, έχοντας ήδη δύο χρόνια στην αγορά της πατρίδας του, ενώ στην Ελλάδα το cruiser αυτό είχε ανακοινωθεί επίσημα από τη Mototrend στις αρχές του 2024 μα έκτοτε αγνοείται.

Η νέα του γενιά παρουσιάστηκε πριν λίγες μέρες στην Κίνα με το όνομα CU530, αλλαγή που κρύβει πίσω της την αύξηση χωρητικότητας του δικύλινδρου σε σειρά κινητήρα από 494 σε 500 κυβικά εκατοστά. Αυτή έχει επιτευχθεί με αύξηση της διαδρομής των εμβόλων μόνο, γεγονός που μεταφράζεται σε τόνωση της ροπής χωρίς ουσιαστική διαφορά στην ισχύ.

https://www.motoxouhellis.gr/

Διά του λόγου το αληθές, στην κινέζικη έκδοση (που αδιαφορεί για τα Α2 διπλώματα οδήγησης) η ιπποδύναμη κορυφώνεται στους 55 ίππους και η ροπή στα 5,4 χιλιογραμμόμετρα, ενώ η απερχόμενη έκδοση των 494 cc δηλώνει την ίδια ισχύ και ροπή που μεγιστοποιείται στα 4,5 kgm.

Ο κινητήρας έχει υποστεί πολλές αλλαγές, μεταξύ των οποίων μια δομική διαφορά: ο στρόφαλος έχει πλέον χρονιστεί στις 270 μοίρες, από 180 που είχε το CU525. Η Voge ακόμη έχει χρησιμοποιήσει αρκετά ελαφρύτερα εξαρτήματα και αντικραδασμικό άξονα με στόχο να κάνει πιο απαλή τη λειτουργία. Ενδεικτικά μιλά για 43% λιγότερους κραδασμούς στις χαμηλές στροφές του κινητήρα και 48% λιγότερες στα ψηλά.

 

voge cu530

Η ευρωπαϊκή εκδοχή του CU525 έτσι κι αλλιώς ήταν ρυθμισμένη στους 47 ίππους της Α2, οπότε αν το 530 έρθει προς τα μέρη μας περιμένουμε ανάλογη απόδοση, αφήνοντας τη ροπή να κάνει τη διαφορά μεταξύ των δύο εκδοχών του δικύλινδρου κινητήρα με στρόφαλο 270 μοιρών, ο οποίος τροφοδοτείται από ψεκασμό της Bosch και εξοπλίζεται με μονόδρομο συμπλέκτη.

Σχεδιαστικώς η Voge δεν άλλαξε ριζικά το cruiser της, επικεντρώνοντας τις αλλαγές στα φωτιστικά σώματα. Μπροστά ο διπλός προβολέας συνοφρυώθηκε ελαφρώς για πιο επιθετική εμφάνιση, ενώ πίσω το κάθετο φως έδωσε τη θέση του σε ένα νέο οριζόντια απλωμένο στο φτερό.

voge cu530

Μια ακόμη εμφανής διαφορά εμφανίζεται στα μακρόστενα ταμπελάκια ακριβώς κάτω από τις πλευρές του ρεζερβουάρ, τα οποία στο νέο μοντέλο είναι φωτιζόμενα με LED και αναγράφουν “Nice to CU”, ένα λογοπαίγνιο με το όνομα του μοντέλου. Νέα είναι και η σέλα, που δηλώνει παχύτερο αφρώδες υλικό για περισσότερη άνεση.

Ένα ακόμη σημείο αιχμής στο CU530 είναι η εξάτμιση, με τα δίδυμα τελικά να έχουν εφοδιαστεί με κλαπέτο που ανοιγοκλείνει μέσω κουμπιού στο τιμόνι, αλλάζοντας δραστικά τον ήχο.

voge cu530

Οι Κινέζοι έχουν προσθέσει μιαν ακόμη πρωτοτυπία στο νέο τους μοντέλο, καθώς ο LED προβολέας μπροστά έχει πλέον ρυθμιζόμενη απόδοση, με τον αναβάτη να μπορεί να επιλέξει αν θέλει το φως του να είναι θερμό ή ψυχρό!

Νέα είναι και η οθόνη, με εμφανώς καλύτερη ανάλυση και περισσότερη πληροφορία που, εκτός της συνδεσιμότητας Bluetooth, περιλαμβάνει και αισθητήρες πίεσης ελαστικών.

voge cu530

Κατά τα λοιπά, η μοτοσυκλέτα διατηρεί τα χαρακτηριστικά που είχε το CU525, δηλαδή τροχούς 16 ιντσών μπρος-πίσω, τετραπίστονη ακτινική δαγκάνα J.Juan μπροστά, ABS και σύστημα traction control που μπορεί να απενεργοποιηθεί, τελική μετάδοση με ιμάντα, ρεζερβουάρ 15 λίτρων και υγρό βάρος 195 κιλών, ενώ η ονομαστική του τελική ταχύτητα ανακοινώνεται στα 165 km/h. Με το ύψος σέλας στα 710 χιλιοστά από το έδαφος, το cruiser της Voge παραμένει εξαιρετικά φιλικό για κάθε ανάστημα.

Για την ιστορία, στην Κίνα η Voge θα διαθέσει το CU530 σε δύο εκδοχές, με τιμές 21.980 και 22.980 γουάν (περίπου €2.750 και €2.900 αντίστοιχα, με ισοτιμία 28/4/2026), με τη φθηνότερη να μην έχει κλαπέτο στην εξάτμιση και αισθητήρες πίεσης ελαστικών, ενώ καθ’ όλα τα υπόλοιπα τεχνικά τους στοιχεία είναι ολόιδιες.

 

voge cu530

Επί του παρόντος είναι πολύ νωρίς να μιλάμε για ευρωπαϊκές εξαγωγές, καθώς το νέο μοντέλο μόλις ανακοινώθηκε στην Κίνα και δεν έχει καν ενταχθεί στην κινέζικη ιστοσελίδα της Voge, ωστόσο η λογική λέει πως έχει νόημα για τις ευρωπαϊκές αγορές, όπως και ο προκάτοχός του.

Γεννά ωστόσο ένα ευρύτερο ερώτημα με τον ανανεωμένο και μεγαλωμένο κινητήρα του: είναι αυτός που θα φορεθεί και στα υπόλοιπα μοντέλα της οικογένειας 525 της Voge; Πολύ πιθανόν, είναι η απάντηση, μιας και οι αλλαγές που έγιναν δείχνουν πως στοχεύουν όχι στο να τον κάνουν δυνατότερο (κάτι που δεν θα είχε αντίκρισμα στην Ε.Ε. των Α2 διπλωμάτων), αλλά στο να βελτιώσουν δραστικά τη λειτουργία του εκεί που μετρά η τονωμένη ροπή, στις χαμηλές και μεσαίες. Μιλάμε δηλαδή για στοιχεία που θα εκτιμηθούν δεόντως σε οποιοδήποτε άλλο μοντέλο τον φορέσει, χωρίς να επηρεαστεί η συμβατότητά του με τις απαιτήσεις των Α2 διπλωμάτων.

Ετικέτες