BMW Group - Επιβεβαίωση της αναπροσαρμοσμένης πρόβλεψης για το δύσκολο 2024

Μειώσεις παραδόσεων και σημαντική μείωση των κερδών προ φόρων - Η μοτοσυκλέτα έχει καλύτερες επιδόσεις από ότι το αυτοκίνητο
BMW - Οικονομικά αποτελέσματα
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

14/11/2024

Το BMW Group επιβεβαιώνει την αναπροσαρμοσμένη για το έτος πρόβλεψή του για το οικονομικό έτος 2024. Σε ανακοίνωση της 10ης Σεπτεμβρίου τονίζεται πως τα κέρδη προ φόρων του Ομίλου θα μειωθούν σημαντικά, και οι παραδόσεις αυτοκινήτων θα είναι ελαφρώς λιγότερες από του προηγούμενου έτους. Το περιθώριο EBIT για το 2024 προβλέπεται να κυμανθεί από 6% έως 7%.

Ο γερμανικός όμιλος αναμένει σταθερή αύξηση των παραδόσεων για το τελευταίο τρίμηνο του 2024, ενώ προηγήθηκε το τρίτο τρίμηνο του έτους κατά το οποίο οι τεχνικές διορθωτικές ενέργειες (βλ. ανακλήσεις) που σχετίζονταν με το Σύστημα Πέδησης (IBS) δημιούργησαν σημαντικές και αναπάντεχες προκλήσεις. Όπως αναφέρεται στην έκτακτη ανακοίνωση της εταιρείας στις 10 Σεπτεμβρίου, το τεχνικό αυτό μέτρο σε συνδυασμό με τη μικρή ζήτηση στην Κίνα, είχαν σημαντικό αντίκτυπο στην εικόνα των πωλήσεων και των εσόδων από τον Ιούλιο έως τον Σεπτέμβριο. Επιπλέον, οι πρόσθετες παροχές για υποχρεώσεις εγγύησης που σχετίζονται με το IBS και αγγίζουν τριψήφιο αριθμό εκατομμυρίων ευρώ επηρέασαν το τρίτο τρίμηνο. Ως αποτέλεσμα, το BMW Group αναθεώρησε την πρόβλεψή του για το σύνολο του 2024.

Παρ' όλα αυτά, το ανοδικό momentum της ηλεκτρικής κινητικότητας παρέμεινε ισχυρό και συνέβαλε θετικά στο 3ο τρίμηνο. Οι πωλήσεις BEV του BMW Group αυξήθηκαν σημαντικά κατά +10,1% σε σχέση με το προηγούμενο έτος και το μερίδιο των αμιγώς ηλεκτρικών οχημάτων αυξήθηκε στο 19,1%.

Το BMW Group παρέδωσε συνολικά 1.754.157 αυτοκίνητα το πρώτο 9μηνο του έτους (2023:1.836.563 αυτοκίνητα/ -4,5%). Κατά το τρίτο τρίμηνο, ο premium κατασκευαστής παρέδωσε 540.881 οχήματα BMW, MINI και Rolls-Royce (2023: 621.699 αυτοκίνητα/ -13,0%).

Οι ματαιώσεις και οι όποιες κωλυσιεργίες στις παραδόσεις που συνδέονται με το IBS επηρέασαν σημαντικά τα βασικά οικονομικά μεγέθη του BMW Group κατά την περίοδο αναφοράς: Στο 3ο τρίμηνο, το BMW Group σημείωσε έσοδα ύψους 32,40 δισ. ευρώ (2023: 38,45 δισ. ευρώ/ -15,7%- προσαρμοσμένα σε συναλλαγματικές ισοτιμίες -15,3, Ιαν - Σεπ: 105,96 δισ. ευρώ, 2023: 112,53 δισ. ευρώ/ -5,8%- προσαρμοσμένα σε συναλλαγματικές ισοτιμίες -4,8%).

Κατά το τέταρτο τρίμηνο, το BMW Group θα συνεχίσει να εφαρμόζει τα μέτρα που αναφέρονται στις τεχνικές καμπάνιες του IBS στοχευμένα και αναγνωρίζοντας τον χαρακτήρα του επείγοντος του θέματος. Στόχος είναι να παραδοθούν στους πελάτες τα οχήματα που παρακωλύονται μέχρι σήμερα. Σε πολλές αγορές, σημειώνεται ισχυρή ζήτηση για τα premium μοντέλα του BMW Group.

Στον τομέα των μοτοσυκλετών, το BMW Group εκτιμά ότι οι παραδόσεις θα κυμανθούν στο ίδιο επίπεδο με το προηγούμενο έτος, παρά το δύσκολο περιβάλλον της αγοράς και τον ανταγωνισμό. Το περιθώριο EBIT για το 2024 θα κυμανθεί μεταξύ 6% και 7%, με απόδοση απασχολούμενων κεφαλαίων (RoCE) μεταξύ 14% και 16%. Αυτοί οι στόχοι θα επιτευχθούν με μικρή αύξηση του αριθμού των εργαζομένων.

Η ανωτέρω πρόβλεψη προϋποθέτει ότι οι γεωπολιτικές και μακροοικονομικές συνθήκες δεν θα επιδεινωθούν. Δεδομένης της υψηλής αβεβαιότητας που χαρακτηρίζει τους υφιστάμενους κινδύνους και τις ευκαιρίες, η πραγματική επιχειρηματική απόδοση του BMW Group ενδέχεται να αποκλίνει από τις τρέχουσες προβλέψεις.

Ετικέτες

Bajaj : Τεράστια αύξηση πωλήσεων 25% τον Ιανουάριο 2026

Μεγάλη αύξηση και στις εξαγωγές από τους Ινδούς - Με Pulsar και KTM, στο καλύτερο ξεκίνημα χρονιάς για την Bajaj
KTM BAJAJ
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

4/2/2026

Η ινδική εταιρεία μπαίνει στο 2026 με ρεκόρ πωλήσεων, επιβεβαιώνοντας την ισχυρή θέση της στην παγκόσμια αγορά μοτοσυκλέτας.

Από το ποδαρικό του 2026 η Bajaj Auto μπήκε στη νέα χρονιά με εντυπωσιακή αύξηση 25% στο σύνολο πωλήσεων του Ιανουαρίου στην εγχώρια αγορά της Ινδίας, και με άνοδο 22% στις εξαγωγές, επιβεβαιώνοντας ότι ο όμιλος βρίσκεται σε φάση δυναμικής ανάπτυξης.

Οι εξαιρετικές αυτές επιδόσεις έρχονται να προστεθούν στις πρόσφατες εξαγορές των KTM, Husqvarna και GasGas, ενώ αιχμή του δόρατος των πωλήσεων της Ινδίας αλλά και στις εξαγωγές παίζει η σειρά Pulsar, που συνεχίζει να αποτελεί τη ραχοκοκαλιά της Bajaj στις αναδυόμενες αγορές. Μην ξεχνάμε και τις μοτοσυκλέτες των KTM και Husqvarna που φτιάχνονται στο εργοστάσιο της Bajaj στην Ινδία.

Bajaj

Στην εγχώρια αγορά της Ινδίας, η Bajaj πούλησε τον Ιανουάριο του 2026 214.727 δίκυκλα, έναντι 171.299 τον Ιανουάριο του 2025, καταγράφοντας άνοδο 25%. H επίδοση αυτή την φέρνει στην τέταρτη θέση, πίσω από τις Hero (520.208), Honda (519.579) και TVS (383.262).

Ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι το άλμα σε σχέση με τον Δεκέμβριο του 2025, όταν είχαν πουληθεί μόλις 132.228 μονάδες, δείχνοντας ότι το νέο έτος έφερε σημαντική αύξηση της ζήτησης. Σημαντικό είναι ότι στα νούμερα αυτά περιλαμβάνονται και τα μικρά Triumph που παράγει η εταιρεία, αλλά και τα ηλεκτρικά retro-scooters Chetak.

 

Ιανουάριος 2026

Ιανουάριος 2025

Μεταβολή %

Διτροχα

 

 

 

Ινδία

214.727

171.299

25

Εξαγωγές

191.568

157.114

22

Σύνολο

406.295

328.413

24

Επαγγελματικά Οχήματα

 

 

 

Ινδία

47.248

37.060

27

Εξαγωγές

23.879

15.567

53

Σύνολο

71.127

52.627

35

Συνδιαστικά (Δίτροχα + Επαγγελματικά)

 

 

 

Ινδία

261.975

208.359

26

Εξαγωγές

215.447

172.681

25

Σύνολο

477.422

381.040

25

Το ίδιο ισχυρή ήταν και η εικόνα στις εξαγωγές. Οι πωλήσεις μοτοσυκλετών στο εξωτερικό ανέβηκαν κατά 22%, φτάνοντας τις 191.568 μονάδες από 157.114 έναν χρόνο πριν. Έτσι, οι συνολικές πωλήσεις δικύκλων της Bajaj εκτοξεύτηκαν στις 406.295 μονάδες, αυξημένες κατά 24% σε σχέση με τον Ιανουάριο του 2025. Η εταιρεία επιβεβαιώνει έτσι τη θέση της ως ένας από τους μεγαλύτερους εξαγωγείς μοτοσυκλετών στον κόσμο, με ισχυρή παρουσία σε Αφρική, Λατινική Αμερική και Ασία.

Παράλληλα, η Bajaj είδε και τον τομέα των επαγγελματικών οχημάτων να κινείται εξαιρετικά. Στην Ινδία, οι πωλήσεις έφτασαν τις 47.248 μονάδες, αυξημένες κατά 27% σε σχέση με πέρσι, ενώ οι εξαγωγές σημείωσαν πραγματική απογείωση με +53%, αγγίζοντας τις 23.879 μονάδες. Έτσι, το σύνολο των επαγγελματικών οχημάτων ανέβηκε στις 71.127 μονάδες, 35% πάνω από τον περσινό Ιανουάριο.

Στο γενικό σύνολο μοτοσυκλετών και επαγγελματικών οχημάτων, η Bajaj κατέγραψε τον Ιανουάριο του 2026 συνολικά 477.422 πωλήσεις, έναντι 381.040 τον Ιανουάριο του 2025. Πρόκειται για άνοδο 25%, με τις εγχώριες πωλήσεις να αυξάνονται κατά 26% και τις εξαγωγές κατά 25%.

 

Απρ-Ιαν 2026

Απρ-Ιαν 2025

Μεταβολή %

Διτροχα

 

 

 

Ινδία

1.941.855

1.978.452

-2

Εξαγωγές

1.614.601

1.388.707

16

Σύνολο

3.556.456

3.367.159

6

Επαγγελματικά Οχήματα

 

 

 

Ινδία

426.785

404.344

6

Εξαγωγές

240.817

157.569

53

Σύνολο

667.575

561.913

19

Συνδιαστικά (Δίτροχα + Επαγγελματικά)

 

 

 

Ινδία

2.368.613

2.382.796

-1

Εξαγωγές

1.855.418

1.546.276

20

Σύνολο

4.224.031

3.929.072

8

Το ενδιαφέρον είναι ότι, αν δούμε τη μεγάλη εικόνα του περασμένου οικονομικού έτους (Απρίλιος 2025 - Ιανουάριος 2026), η εγχώρια αγορά της Bajaj παραμένει σχετικά στάσιμη, με μικρή πτώση 1% συνολικά στα δίκυκλα. Όμως οι εξαγωγές σημειώνουν διψήφια άνοδο, παρασύροντας προς τα πάνω όλη την εταιρεία. Στο δεκάμηνο, η Bajaj έχει αυξήσει τις συνολικές της πωλήσεις κατά 8%, κυρίως χάρη στις διεθνείς αγορές.

Εν αναμονή των νέων Pulsar και με τα ευρωπαϊκά της εμπορικά σήματα (KTM - Husqvarna - GASGAS) στο πλευρό της, όλα δείχνουν ότι η αρχή του έτους είναι ενδεικτική της πορείας.