Honda RS250R-S by Tyga Performance

Μια μοτοσυκλέτα GP για τον δρόμο!
Από τον

Πάνο Καραβοκύρη

26/11/2018

Η συγκεκριμένη Honda RS250 NX-5 της Tyga θα μπορούσε κάλλιστα να συγκριθεί με την Desmosedici της Ducati υπό μια έννοια, καθώς και οι δύο εταιρείες ακολούθησαν την ίδια φιλοσοφία. Σκοπός ήταν και στις δύο περιπτώσεις να παρουσιάσουν μια καθαρόαιμη GP μοτοσυκλέτα -έστω και περιορισμένης παραγωγής για την Ducati ή μια “one-off” για την περίπτωση της Tyga- νόμιμη για χρήση στο δρόμο, μεταφέροντας όσο το δυνατόν πιο αυτούσια την αγωνιστική τεχνολογία. Βέβαια το αποτέλεσμα που παρουσίασε η Ducati τότε ήταν πολύ πιο δύσκολο να έρθει στην πραγματικότητα καθώς οι προδιαγραφές της Ε.Ε. ήταν και τότε αρκετά αυστηρές, γεγονός που δημιούργησε φραγμούς στην αυτούσια μεταφορά της αγωνιστικής τεχνολογίας, όμως η Desmosedici είδε το φως της παραγωγής μαγεύοντας το μοτοσυκλετικό κοινό. Στην περίπτωση της Tyga όπως γίνεται αντιληπτό παρακάτω τα πράγματα ήταν πιο εύκολα.

Η Tyga Perfomance ιδρύθηκε πριν από 20 χρόνια στην Ταϊλάνδη και έχοντας πλέον πάνω από 80 άτομα προσωπικό και ενεργή δράση στους αγώνες, καθώς παρέχει τεχνική υποστήριξη στην SAG της Moto2, κατασκευάζει αξεσουάρ για μοτοσυκλέτες χαμηλομεσαίου κυβισμού. Με την πάροδο των χρόνων ειδικεύτηκε στην κατασκευή συστημάτων εξαγωγής, τόσο σε δίχρονους κινητήρες όσο και σε τετράχρονους, ενώ απ’ τον κατάλογο των προϊόντων της δεν απουσιάζουν και τα carbon φαίρινγκ. Η εταιρεία έχοντας μεγάλο πάθος για τους αγώνες και την εξέλιξη των μοτοσυκλετών αναλαμβάνει και την προετοιμασία των supersport μοτοσυκλετών για track day τόσο για ιδιώτες όσο και για την ίδια, εκμεταλλευόμενη την πολυετή τεχνογνωσία της. Στο παρελθόν είχε παρουσιάσει διάφορες μοτοσυκλέτες, τροποποιώντας τες με γνώμονα τη μείωση του βάρους και την βελτίωση των επιδόσεων, δημιουργώντας έτσι μικρά διαμαντάκια όπως το NSR 250 με big bore kit, carbon φαίρινγκ και τις εξατμίσεις της εταιρείας καθώς και πολλά άλλα εξαρτήματα απ’ τον κατάλογό της. Αυτή τη φορά έχοντας στην κατοχή της μια GP μοτοσυκλέτα, αποφάσισε να κάνει το ανάποδο και να προσθέσει μόνο τα απολύτως απαραίτητα, ώστε η Honda RS250R να πάρει την έγκριση τύπου και να είναι νόμιμη για χρήση στο δρόμο. Το να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο στην Ταϊλάνδη είναι σχετικά εύκολο καθώς οι προδιαγραφές δεν είναι τόσο αυστηρές όσο της Ε.Ε., με αποτέλεσμα να περιορίζονται σε απλά πράγματα όπως την ύπαρξη καθρεπτών και φωτιστικών σωμάτων στη μοτοσυκλέτα.

Εδώ να αναφέρουμε πως πρόκειται για την Honda RS250R που αρχικά παρουσιάστηκε το 1984 και ήταν εξοπλισμένη με τον δίχρονο V2 90 μοιρών κινητήρα, ενώ αυτή που βρέθηκε στην κατοχή της Tyga είναι η τρίτη γενιά του μοντέλου (NX-5) που πρωτοπαρουσιάστηκε το 1993 με τον V2 75 μοιρών. Η μοτοσυκλέτα μετά από τόσο χρόνια εννοείται πως δεν βρισκόταν και στην καλύτερη κατάσταση, με τα φαιρινγκ να απουσιάζουν τελείως, καθώς και άλλα εξαρτήματά της. Με την απουσία του κουστουμιού και ως απαραίτητη προϋπόθεση την τοποθέτηση των φωτιστικών σωμάτων, η εταιρεία αποφάσισε να κατασκευάσει νέα φαιρινγκ από carbon με εσωτερική επένδυση Kevlar. Παράλληλα θέλοντας να εκσυγχρονίσει τον σχεδιασμό της RS250R, τα φαίρινγκ βασίστηκαν σε αυτά της Honda RC211V που εμφανίστηκε πρώτη φορά το 2002 στους αγώνες GP. Για την τροφοδοσία των φωτιστικών σωμάτων χρησιμοποιήθηκε μια μπαταρία λιθίου ώστε να διατηρηθεί χαμηλά το βάρος, ενώ για την αποφυγή βραχυκυκλωμάτων και τη δημιουργία βλαβών η εταιρεία αποφάσισε να κατασκευάσει ένα ανεξάρτητο κύκλωμα που περιλάμβανε τα LED φωτιστικά σώματα και τους διακόπτες, ξεχωρίζοντάς τα απ’ την καλωδίωση του κινητήρα.

Αυτό έγινε γιατί αφενός μεν γιατί δεν ήθελε να ρισκάρει στο να προκληθεί κάποια βλάβη στην καλωδίωση, αλλά αφετέρου και για την γρήγορη και εύκολη μετατροπή της μοτοσυκλέτας σε track day bike. Επίσης, άλλη μια απαραίτητη προϋπόθεση για να λάβει η μοτοσυκλέτα της Tyga την έγκριση τύπου, ήταν να είναι εξοπλισμένη με πλαϊνό σταντ και πραγματικά η λύση που εφάρμοσε ήταν ευφυέστατη και πρακτικότατη. Η εγκατάσταση του πλαϊνού σταντ έγινε πάνω στο πλαίσιο, συγκεκριμένα στο σημείο που εδράζεται ο άξονας του ψαλιδιού και λύνεται εύκολα από μια βίδα, ενώ το βάρος του ανέρχεται μόλις στα 600 γραμμάρια. Το πιο εντυπωσιακό όμως είναι ο τρόπος που μαζεύει καθώς περιστρέφεται σχεδόν 270 μοίρες όπως μπορείτε να δείτε και στο βίντεο, ενώ κρύβεται όμορφα πίσω απ’ το πλαϊνό φαίρινγκ που δένει πάνω στο πλαίσιο με μόλις μια ασφάλεια. Επίσης, στο σημείο που ασφαλίζει το σταντ, η Tyga έχει εγκαταστήσει έναν διακόπτη ώστε να σβήνει την ένδειξη στα όργανα, ολοκληρώνοντας πλήρως την εγκατάστασή του.

Στον τομέα των οργάνων η Tyga εκτύπωσε τρισδιαστατα ψηφιακά την βάση τους χρησιμοποιώντας ABS πλαστικό, ενώ εγκατέστησε και δύο LCD οθόνες για τις ενδείξεις της ταχύτητας και της θερμοκρασίας, με το περίγραμμα τους να είναι από carbon, θυμίζοντας έντονα αυτά της HRC. Όσον αφορά το ταχύμετρο, αυτό είναι ποδηλάτου, καθώς όπως αναφέρει και η ίδια εταιρεία της διέφυγε τελείως, ενώ ο μαγνητικός μετρητής είναι κι αυτός ψηφιακά εκτυπωμένος και βρίσκεται καλά κρυμμένος μέσα στο μπροστινό φτερό.

Όσον αφορά τον κινητήρα της αγωνιστικής μοτοσυκλέτας παρέμεινε αναλλοίωτος εσωτερικά καθώς οι επιδόσεις του ήταν υπεραρκετές για την Tyga. Ειδικότερα, η εταιρεία σκεφτόταν πώς να λύσει το πρόβλημα της εκκίνησης της μοτοσυκλέτας χωρίς της συμβολή μιας αγωνιστικού τύπου μίζας και κατέληξε πως η εγκατάσταση μιας εσωτερικής μίζας στον κινητήρα αφενός μεν θα αύξανε το βάρος, αλλά αφετέρου θα χρειαζόταν και η προσθήκη δυναμό ειδάλλως θα καταναλωνόταν πολύ γρήγορα το ρεύμα της μπαταρίας. Αποκλείοντας έτσι αυτή την επιλογή, καθώς και της μανιβέλας διότι και οι δύο μετατροπές είναι αρκετά ριψοκίνδυνες στο να επιφέρουν ζημιά στον κινητήρα, κατέληξαν πως ο παραδοσιακός τρόπος εκκίνησης ήταν ο καλύτερος καθώς δεν πρόσθετε παραπανίσιο βάρος.

Στο τέλος ακολουθεί gallery με αναλυτικές φωτογραφίες

Το σύστημα εισαγωγής όμως τροποποιήθηκε καταλλήλως ώστε να βελτιωθεί η εργονομία της μοτοσυκλέτας, καθώς για να έχει κανείς πρόσβαση στα τσοκ των καρμπυρατέρ θα έπρεπε να είναι σηκωμένο το ρεζερβουάρ, ειδάλλως δεν θα μπορούσε να πιάσει τη λαβή. Με την τεχνογνωσία της στην ψηφιακή εκτύπωση πλαστικών εξαρτημάτων, μετέφερε τη λαβή του τσοκ στο πλάι της μοτοσυκλέτας, καθιστώντας τη λειτουργία του πιο εύκολη. Ακόμη, όταν η RS250R ήρθε στην κατοχή τους, το φιλτροκούτι που είχε απουσίαζε, έτσι τοποθέτησε ένα δικό της νεότερης σχεδίασης και παράλληλα το εφοδίασε με ένα πιο πυκνό φίλτρο αέρα ώστε να απωθούνται οι περισσότερες σκόνες και να μειωθεί η καταπόνηση του κινητήρα απ’ την καύση σκόνης ή ψιλού χαλικιού που εισέρχονται απότις εισαγωγές. Τέλος δεν παρέλειψε να προσθέσει στο σύστημα εξαγωγής τους ανοξείδωτους θαλάμους διαστολής και τα carbon τελικά ενισχυμένα με Kevlar ολοκληρώνοντας τις βελτιώσεις του κινητήρα.

Το πλαίσιο απ’ τη μεριά του αποτελεί το δεύτερο κομμάτι της μοτοσυκλέτας που διατηρήθηκε αναλλοίωτο, με τις αναρτήσεις όμως και τις ζάντες να αντικαθιστώνται με πιο σύγχρονες. Συγκεκριμένα, οι ζάντες είναι αλουμινίου και υιοθετούν τη σχεδίαση των ζαντών που παρατηρούμε συχνά στις Ducati, ενώ παράλληλα το βάρος τους είναι ίδιο με τις αρχικές ζάντες μαγνησίου που εξόπλιζαν την αγωνιστική μοτοσυκλέτα. Στον τομέα των αναρτήσεων έχουμε το ανεστραμμένο τηλεσκοπικό πιρούνι της Showa που χρησιμοποιούσαν στους αγώνες και ήρθε στα χέρια της Tyga απ’ την Ισπανία, ενώ για την τοποθέτησή του η εταιρεία έφτιαξε μια δική της τιμονόπλακα αλουμινίου. Πίσω στο μονόμπρατσο ψαλίδι έχουμε το αμορτισέρ της Ohlins, ενώ στον τομέα των φρένων βρίσκουμε τις δαγκάνες της Brembo τις GP4-RX με τις τρόμπες 19 RCS (της ίδιας εταιρείας) που συνδέονται με τα σωληνάκια υψηλής πίεσης της HEL, προσφέροντας φοβερή δύναμη στην επιβράδυνση, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως το βάρος της RS250R δεν ξεπερνά τα 100 κιλά.

Με αυτό τον τρόπο η Tyga κατάφερε να κάνει μια αγωνιστική Honda RS250R NX-5 νόμιμη για χρήση στο δρόμο και παράλληλα να την ενισχύσει, παραδίδοντας έτσι τη δική της RS250R-S. Τώρα όσον αφορά τα νούμερα των επιδόσεων που πάντοτε παίζουν το ρόλο τους, η ιπποδύναμη βρίσκεται πάνω από 80 ίππους και το βάρος της στεγνό στα 98 κιλά, ενώ η τελική της περιορίζεται στα 220km/h λόγω της κοντής τελικής κλιμάκωσης, αλλά όπως υποστηρίζει η εταιρεία εκτελεί το σκοπό της άρτια. Το γεγονός ότι η μετατροπή πραγματοποιήθηκε στην Ταϊλάνδη έκανε τα πράγματα πιο εύκολα με τις λιγότερο αυστηρές προδιαγραφές, όμως το να προκύψει μια βελτιωμένη έκδοση απ’ την αγωνιστική αποτελεί ένα τελείως διαφορετικό κεφάλαιο, δύσκολο και σίγουρα υψηλού κόστους, εκτός αν τυχαίνει να είσαι κατασκευάστρια αξεσουάρ όπως η Tyga, οπότε τα πράγματα αλλάζουν και το αποτέλεσμα που προκύπτει μπαίνει αυτόματα στο wish list πολλών από μας…

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Αυγούστου 2025: Πόσα μοντέλα πούλησαν οι αντιπροσωπείες

Πώς κατατάχθηκαν οι εταιρείες και ανά κατηγορία - Ακολουθεί νέο άρθρο με την κατάταξη των μοντέλων
Ταξινομήσεις Αυγούστου 2025 - Επιδόσεις εταιρειών
Από το

motomag

13/9/2025

Τα σκαμπανεβάσματα στις πωλήσεις της ελληνικής αγοράς μοτοσυκλέτας για το 2025 μέχρι πρότινος ακολουθούσαν ένα σταθερό μοτίβο με έναν μήνα πτώσης και δυο ανόδου, μέχρι να φτάσουμε στον Αύγουστο ο οποίος με -8,83% αποτελεί τον δεύτερο σε σειρά πτωτικό μήνα μετά τον Ιούλιο όπου είχαμε πτώση 4,40%. Παρόλα αυτά οι συνολικές ταξινομήσεις του πρώτου 8μηνου του έτους έχουν ακόμα θετικό πρόσημο 6% σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα του 2024. 

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Θα ακολουθήσει άρθρο για τις πωλήσεις των μοντέλων ανά κατηγορία.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Αύγουστο του 2025.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1021 18,58%
2 SYM 965 17,56%
3 DAYTONA 703 12,79%
4 PIAGGIO 657 11,96%
5 YAMAHA 490 8,92%
6 VOGE 278 5,06%
7 CFMOTO 268 4,88%
8 QJMOTOR 191 3,48%
9 KYMCO 121 2,20%
10 VESPA 77 1,40%
11 BMW 63 1,15%
  KEEWAY 63 1,15%
12 THRUST 59 1,07%
13 APRILIA 51 0,93%
  MALAGUTI 51 0,93%
14 ASUS 41 0,75%
15 LETBE 39 0,71%
16 SUZUKI 28 0,51%
17 ROYAL ENFIELD 27 0,49%
  KTM 27 0,49%
18 TRIUMPH 25 0,45%
19 LIFAN 24 0,44%
20 UM 23 0,42%
21 BENELLI 19 0,35%
22 SEGWAY 18 0,33%
23 PEUGEOT 15 0,27%
  MORBIDELLI 15 0,27%
24 KAWASAKI 11 0,20%
25 DUCATI 8 0,15%
26 MOTO GUZZI 7 0,13%
27 BRIXTON 6 0,11%
  ZHONGNENG 6 0,11%
28 GPX 4 0,07%
29 BETA 1 0,02%
  OTHERS* 93 1,69%
  ΣΥΝΟΛΟ 5495 100,00%
  2024 6027  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 24-25 -8,83%  

Μετά την αντεπίθεση της SYM τον Ιούλιο, η Honda επιστρέφει στην κορυφή τον Αύγουστο, συνεχίζοντας τις εξαιρετικές επιδόσεις του 2025, με 1.021 ταξινομήσεις που μεταφράζονται στο 18,58% της αγοράς του 8ου μήνα του έτους. Από κοντά βρίσκεται και η SYM με 965 ταξινομήσεις και 17,56%, ενώ τρίτη είναι η Daytona με 703 ταξινομήσεις και 12,70%, με τις δυο εταιρείες του Ομίλου Γκοργκόλη να κάνουν το 2-3 στο βάθρο του Αυγούστου. Στην μάχη των κινέζικων εταιρειών λίγο πιο κάτω, η Voge κάνει την υπέρβαση και περνά πρώτη, στην 6η θέση του πίνακα, με τις CFMOTO και QJMOTOR να την ακολουθούν.

Συνεχίζουμε με την κατάταξη εταιρειών στο πρώτο οκτάμηνο του 2025.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 11986 20,34%
2 SYM 10663 18,10%
3 YAMAHA 6257 10,62%
4 PIAGGIO 6007 10,20%
5 DAYTONA 5479 9,30%
6 CFMOTO 3178 5,39%
7 VOGE 3145 5,34%
8 QJMOTOR 1730 2,94%
9 KYMCO 1008 1,71%
10 VESPA 918 1,56%
11 BMW 843 1,43%
12 SUZUKI 818 1,39%
13 THRUST 709 1,20%
14 APRILIA 590 1,00%
15 KEEWAY 476 0,81%
16 ROYAL ENFIELD 379 0,64%
17 TRIUMPH 378 0,64%
18 BENELLI 371 0,63%
19 ASUS 340 0,58%
  KTM 340 0,58%
20 UM 308 0,52%
21 LETBE 306 0,52%
22 PEUGEOT 254 0,43%
23 KAWASAKI 175 0,30%
24 MORBIDELLI 172 0,29%
25 MALAGUTI 166 0,28%
26 DUCATI 164 0,28%
27 LIFAN INDUSTRY 158 0,27%
28 SEGWAY 127 0,22%
29 BRIXTON 89 0,15%
30 GPX 78 0,13%
31 MOTO GUZZI 77 0,13%
32 BETA 64 0,11%
33 ZHONGNENG 61 0,10%
  OTHERS* 1104 1,87%
  ΣΥΝΟΛΟ 58918 100,00%
  2024 55539  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 24-25 3.379 6,08%

Η Honda αυξάνει, έστω και για λίγο, τη διαφορά που τη χωρίζει από τη SYM στο πρώτο 8μηνο του 2025, έχοντας μέχρι στιγμής σημειώσει 11.986 ταξινομήσεις που της δίνουν το 20,34% της πίτας. Αντίστοιχα η SYM έχει 10.663 ταξινομήσεις και το 18,10% της πίτας, με τρίτη τη Yamaha με 6.257 ταξινομήσεις και 10,62%. Ο κινεζικός τομέας έχει πάρει φωτιά, με τις CFMOTO και VOGE να απέχουν ελάχιστα η μια από την άλλη, παλεύοντας για την 6η θέση του πίνακα.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το οκτάμηνο (Ιανουάριος-Αύγουστος) του 2025.

Μοτοσυκλέτα

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 2283 19,25%
2 CFMOTO 2094 17,66%
3 YAMAHA 1661 14,01%
4 VOGE 1038 8,75%
5 BMW 713 6,01%
6 SUZUKI 662 5,58%
7 DAYTONA 520 4,39%
8 QJMOTOR 392 3,31%
9 ROYAL ENFIELD 379 3,20%
10 TRIUMPH 378 3,19%
11 KTM 340 2,87%
12 BENELLI 287 2,42%
13 KAWASAKI 175 1,48%
14 DUCATI 164 1,38%
15 APRILIA 118 1,00%
16 BRIXTON 89 0,75%
17 MOTO GUZZI 77 0,65%
18 BETA 64 0,54%
19 KEEWAY 62 0,52%
20 HUSQVARNA 58 0,49%
21 MOTO MORINI 29 0,24%
22 SYM 24 0,20%
23 DONGBEN 22 0,19%
  HARLEY DAVIDSON 22 0,19%
24 BAJAJ 21 0,18%
25 INDIAN 21 0,18%
26 SKYTEAM 18 0,15%
  UM 18 0,15%
27 STARK 15 0,13%
28 FANTIC 12 0,10%
  MOTRON 12 0,10%
  VMOTO 12 0,10%
29 SHERCO 10 0,08%
30 GASGAS 9 0,08%
  SWM 9 0,08%
31 RIEJU 7 0,06%
  TEYIN 7 0,06%
32 MALAGUTI 5 0,04%
  TINBOT 5 0,04%
33 YINXIANG 4 0,03%
34 HYOSUNG 3 0,03%
  VELOCIFERO 3 0,03%
  ZERO 3 0,03%
35 MORBIDELLI 2 0,02%
  QJ MOTOR 2 0,02%
  SENKE 2 0,02%
  VELIMOTOR 2 0,02%
36 AJP 1 0,01%
  LUQI 1 0,01%
  MOTA 1 0,01%
  MV AGUSTA 1 0,01%
  TROMOX 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 11858 100,00%

Πρώτη στη μοτοσυκλέτα για το διάστημα Ιανουάριος-Αύγουστος 2025 είναι η Honda με 2.283 ταξινομήσεις και ποσοστό 19,25%, δεύτερη είναι η CFMOTO με 2.094 ταξινομήσεις και 17,66% και τρίτη η Yamaha με 1.661 ταξινομήσεις και 14,01%.

Scooter

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 9490 24,00%
2 HONDA 8295 20,97%
3 PIAGGIO 6007 15,19%
4 YAMAHA 4174 10,55%
5 DAYTONA 3439 8,70%
6 VOGE 1861 4,71%
7 QJMOTOR 1338 3,38%
8 KYMCO 948 2,40%
9 VESPA 918 2,32%
10 THRUST 536 1,36%
11 APRILIA 472 1,19%
12 KEEWAY 414 1,05%
13 PEUGEOT 254 0,64%
14 LETBE 199 0,50%
15 MORBIDELLI 170 0,43%
16 SUZUKI 156 0,39%
17 UM 139 0,35%
18 BMW 130 0,33%
19 ASUS 63 0,16%
20 ZHONGNENG 61 0,15%
21 TIANYING 54 0,14%
22 EFUN/ZAP 41 0,10%
23 JNEN, 31 0,08%
24 JUNENG 27 0,07%
  GOLDEN LION 27 0,07%
25 SILENCE 24 0,06%
  DOOHAN 24 0,06%
  RATO 24 0,06%
26 VMOTO 22 0,06%
27 MALAGUTI 21 0,05%
28 HORWIN 17 0,04%
29 MOTRON 14 0,04%
30 ARORA 12 0,03%
31 ZNEN 11 0,03%
  CFMOTO 11 0,03%
32 JINLANG 10 0,03%
  E-ZI 10 0,03%
33 RIYA 8 0,02%
  LVNENG 8 0,02%
  NIU 8 0,02%
  QJ MOTOR 8 0,02%
34 ROYAL ALLOY 6 0,02%
  JIANGSU 6 0,02%
  XINRI 6 0,02%
35 ZEEHO 5 0,01%
  ZXMCO 5 0,01%
36 DOFERN 4 0,01%
  ITALJET 4 0,01%
  BLUESHARK 4 0,01%
37 FENGCHENG 3 0,01%
  TRIGOBIKE 3 0,01%
  ECOOTER 3 0,01%
38 SAIGE 2 0,01%
  YADEA 2 0,01%
  ARENA, ELYX, 2 0,01%
  MIFUN 2 0,01%
  EASYCOOL 2 0,01%
  LAMBRETTA 2 0,01%
39 MILG 1 0,00%
  NERVA 1 0,00%
  RAY ELECTRIC 1 0,00%
  MOTORS 1 0,00%
  DAELIM 1 0,00%
  DILETTA 1 0,00%
  DINGYITOP 1 0,00%
  ECOSHIFT 1 0,00%
  EFUN 1 0,00%
  IIFSTEV 1 0,00%
  JCADI 1 0,00%
  JIAJUE 1 0,00%
  KAINING 1 0,00%
  KEREN 1 0,00%
  MONDIAL 1 0,00%
  OPAI 1 0,00%
  ΣΥΝΟΛΟ 39549 100,00%

Στα scooter, για το πρώτο 8μηνο του έτους, η SYM είναι πρώτη, με 9.490 ταξινομήσεις και 24,00% ποσοστό αγοράς. Δεύτερη είναι η Honda με 8.295 ταξινομήσεις και 20,97% και τρίτη η Piaggio με 6.007 ταξινομήσεις και 15,19%.

Παπιά

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1437 25,74%
2 HONDA 1408 25,22%
3 SYM 1149 20,58%
4 YAMAHA 422 7,56%
5 ASUS 277 4,96%
6 THRUST 173 3,10%
7 LIFAN 158 2,83%
8 UM 151 2,70%
9 MALAGUTI 139 2,49%
10 LETBE 107 1,92%
11 BENELLI 84 1,50%
12 GPX 78 1,40%
  ΣΥΝΟΛΟ 5583 100,00%

Στους οκτώ πρώτους μήνες του έτους πρώτη επανέρχεται η Daytona με 1.437 ταξινομήσεις και 25,74%, με δεύτερη τη Honda με 1.408 ταξινομήσεις και 25,22% και τρίτη τη SYM με 1.149 ταξινομήσεις και 20,58%. Αξιοσημείωτο, όπως συνήθως, είναι πως τα παπιά της Γκοργκόλης Α.Ε. καταλαμβάνουν συνολικά το 45,80% της πίτας!

3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1073 55,65%
2 VOGE 246 12,76%
3 SEGWAY 127 6,59%
4 DAYTONA 83 4,30%
5 KYMCO 60 3,11%
6 AODES 56 2,90%
7 XEV 45 2,33%
8 NINGBO CENTURY 32 1,66%
9 BASHAN 27 1,40%
10 JIAYUAN 23 1,19%
11 RENLI 17 0,88%
12 FANGPOWER 16 0,83%
  POLARIS 16 0,83%
13 BAW 14 0,73%
14 TGB 13 0,67%
15 ZHIDOU 11 0,57%
16 PILOTCAR 9 0,47%
17 BUGGYCAR 7 0,36%
18 LINHAI 6 0,31%
  MARSHELL 6 0,31%
  MICRO 6 0,31%
19 JONWAY 5 0,26%
  RAINWOLL 5 0,26%
20 HONGKONG WINNER 4 0,21%
  MELEX 4 0,21%
21 B.R.P 2 0,10%
  CENNTRO 2 0,10%
  E TUK FACTORY 2 0,10%
  LOJO 2 0,10%
  WUZHENG 2 0,10%
22 BNECOZONE 1 0,05%
  E-TUK FACTORY 1 0,05%
  GREEN VEHICLE 1 0,05%
  KAI YUN 1 0,05%
  LINGZHIDA 1 0,05%
  LVTONG 1 0,05%
  TAZZARI 1 0,05%
  ΣΥΝΟΛΟ 1928 100,00%

Στα ATV/SSV το διάστημα Ιανουάριος-Αύγουστος 2025 η CFMOTO βρίσκεται πρώτη με 1.073 ταξινομήσεις και 55,65% της πίτας της κατηγορίας. Δεύτερη είναι η Voge (Loncin) με 246 ταξινομήσεις και 12,76% και τρίτη η Segway με 127 ταξινομήσεις και 6,59%.

Στοιχεία: ΣΕΜΕ