Κινέζικοι V2

Από 350 έως και 1200 κυβικά
Μπάμπη Μέντη
Από τον

Μπάμπη Μέντη

3/1/2018

Η Shineray παρουσίασε έναν νέο δικό της V2 κινητήρα, ο οποίος θα έχει διάφορες εκδόσεις κυβισμού, σε 350cc, 550cc, 850cc και 1200cc. Όπως καταλαβαίνετε, αυτό σημαίνει ότι στο άμεσο μέλλον θα δούμε κινέζικες μοτοσυκλέτες σε όλες τις κατηγορίες. Να θυμίσουμε εδώ, ότι η επιλογή ενός V2 υγρόψυκτου κινητήρα δεν είναι καθόλου τυχαία. Όπως έχει δείξει η ιστορία στο παρελθόν, η Aprilia και η KTM ξεκίνησαν την παρουσία τους στις μεγάλου κυβισμού μοτοσυκλέτες με βάση έναν V2 κινητήρα. Επίσης η Ducati απέδειξε πόσο εύκολα μπορείς να φτιάξεις κάθε είδους μοτοσυκλέτα δρόμου ή on-ff με έναν V2 κινητήρα.

Από superbike, streetfighter, sport-touring μέχρι on-off, ο V2 κινητήρας μπορεί να τοποθετηθεί εύκολα σε ένα πλαίσιο και γύρω του να στήσεις ό,τι είδους μοτοσυκλέτα θέλεις. Η Shineray δεν αναφέρει λεπτομέρειες σχετικά με την απόδοση της κάθε έκδοσης κυβισμού του κινητήρα της, αλλά το γεγονός ότι έχει δύο εκκεντροφόρους επικεφαλής και υγρόψυξη, υπόσχεται θεωρητικά αξιοπρεπή απόδοση και σύγχρονου επιπέδου επιδόσεις.

Επίσης δεν γνωρίζουμε ακόμα αν είναι προδιαγραφών Euro 4, όμως η λογική λέει ότι θα μπορεί να καλύψει τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές, δεδομένου ότι ήδη το κάνουν πολλές κινέζικες μοτοσυκλέτες με τον αερόψυκτο κινητήρα της Shineray των 400cc.

Σε κάθε περίπτωση, αυτή η νέα γενιά σύγχρονης τεχνολογίας κινητήρων από τους Κινέζους, θα αλλάξει δραματικά την πορεία της ιστορίας, αφού η Shineray (στην οποία ανήκει και η SWM) πουλάει τους κινητήρες της σε οποιονδήποτε κατασκευαστή της το ζητήσει, ακόμα και σε πολύ μικρές ποσότητες. Οπότε πέρα από την παρουσίαση νέων μικρών και μεγάλων κινέζικων μοτοσυκλετών, ίσως δούμε και μια σημαντική αλλαγή στον χώρο του customizing, με μικρές βιοτεχνίες να φτιάχνουν tailor-made μοτοσυκλέτες.

 

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Μαρτίου 2026 - Άνοδος 6% στο τρίμηνο

Με άνοδο 9% έκλεισε ο Μάρτιος - Κατάταξη εταιρειών και μερίδια Μαρτίου
Taxinomiseis
Από τον

Παύλο Καρατζά

23/4/2026

Ο Μάρτιος ήταν θετικός σε σχέση με τον ίδιο περσινό μήνα, σε αντίθεση με τον Φεβρουάριο και μαζί με τον πολύ θετικό Ιανουάριο βοήθησε στο να κλείσει το πρώτο τρίμηνο σχεδόν 6% πάνω από το περσινό.

Συγκεκριμένα ο Μάρτιος που μας πέρασε έκλεισε με άνοδο στις ταξινομήσεις δικύκλων της ελληνικής αγοράς της τάξης του 9,3% σε σχέση με τον ίδιο μήνα του 2025, με τις ταξινομήσεις να φτάνουν στο σύνολό τους τις 6.207 έναντι 5.679 μονάδων την ίδια περίοδο πέρυσι.

Το νούμερο πιθανότατα θα ήταν και μεγαλύτερο, όμως αφενός η έλλειψη πινακίδων που ταλανίζει την ελληνική αγορά και αφετέρου ο πόλεμος στο Ιράν, που εκτίναξαν τις τιμές σε βενζίνη και κατ’ επέκταση σε πολλά άλλα προϊόντα, έβαλαν φρένο σε περαιτέρω αύξηση.

Αισιόδοξο είναι και το πρώτο τρίμηνο του 2026 που κλείνει με άνοδο της τάξης του 5,9% έναντι του ίδιου χρονικού διαστήματος του 2025, για να φτάσουν στις 15.061 ταξινομήσεις έναντι 14.222 της περσινής χρονιάς.

Ακολουθούν οι ταξινομήσεις του Μαρτίου για την ελληνική αγορά ανά εταιρεία και τα μερίδια που απέσπασαν τον μήνα που μας πέρασε, τόσο συνολικά όσο και σε κάθε κατηγορία δικύκλου - μοτοσυκλέτες, σκούτερ, παπιά και ATV/SSV.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

1207

19,45%

2

SYM

1040

16,76%

3

YAMAHA

714

11,50%

4

PIAGGIO

585

9,42%

5

ZONTES

467

7,52%

6

DAYTONA

399

6,43%

7

CFMOTO

291

4,69%

8

VOGE

276

4,45%

9

QJMOTOR

251

4,04%

10

OTHERS*

110

1,77%

11

KYMCO

69

1,11%

12

BMW

68

1,10%

LETBE

68

1,10%

13

ASUS

65

1,05%

14

ROYAL ENFIELD

58

0,93%

VESPA

58

0,93%

15

APRILIA

56

0,90%

16

KEEWAY

50

0,81%

KTM

50

0,81%

17

SUZUKI

44

0,71%

18

THRUST

42

0,68%

19

MALAGUTI

37

0,60%

20

MORBIDELLI

33

0,53%

21

TRIUMPH

29

0,47%

22

QJ MOTOR

25

0,40%

23

KAWASAKI

20

0,32%

24

PEUGEOT

16

0,26%

25

MOTO GUZZI

12

0,19%

26

UM

10

0,16%

GEMINI

10

0,16%

27

BETA

9

0,14%

HUSQVARNA

9

0,14%

28

DUCATI

8

0,13%

LIFAN INDUSTRY

8

0,13%

29

RIEJU

7

0,11%

30

BENELLI

6

0,10%

 

ΣΥΝΟΛΟ

6207

 

 

2025

5679

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ

9,3%

 

Στις πωλήσεις ανά εταιρεία η Honda είναι και πάλι πρώτη στην ελληνική αγορά για τρίτο συνεχόμενο μήνα με 1.207 ταξινομήσεις και μερίδιο αγοράς 19,45%. Δεύτερη είναι η SYM με 16,76% μερίδιο και 1.040 ταξινομήσεις, ενώ στην 3η θέση βρίσκουμε τη Yamaha με 11,50% και 714 ταξινομήσεις.

Η Piaggio βρέθηκε στην 4η θέση με ποσοστό 9,42% και 585 ταξινομήσεις και η Daytona έκλεισε την πρώτη πεντάδα με 399 ταξινομήσεις και το 6,43% επί της συνολικής πίτας.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών με βάση μόνο τις πωλήσεις μοτοσυκλετών:

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

257

20,91%

2

CFMOTO

212

17,25%

3

YAMAHA

182

14,81%

4

VOGE

108

8,79%

5

BMW

63

5,13%

6

ROYAL ENFIELD

58

4,72%

7

KTM

50

4,07%

8

SUZUKI

32

2,60%

9

DAYTONA

30

2,44%

10

QJMOTOR

29

2,36%

TRIUMPH

29

2,36%

11

MORBIDELLI

26

2,12%

12

KAWASAKI

20

1,63%

13

APRILIA

19

1,55%

14

ZONTES

17

1,38%

15

MOTO GUZZI

12

0,98%

16

BETA

9

0,73%

HUSQVARNA

9

0,73%

17

DUCATI

8

0,65%

18

KEEWAY

7

0,57%

MOTO MORINI

7

0,57%

RIEJU

7

0,57%

SKYTEAM

7

0,57%

19

BENELLI

6

0,49%

20

BRIXTON

5

0,41%

INDIAN MOTORCYCLE

5

0,41%

SHERCO

5

0,41%

21

DONGBEN

2

0,16%

GASGAS

2

0,16%

HARLEY DAVIDSON

2

0,16%

22

BIMOTA

1

0,08%

LIVEWIRE

1

0,08%

MALAGUTI

1

0,08%

UM

1

0,08%

 

Σύνολο

1229