Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Μαίου 2023 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις Μαίου 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

16/6/2023

Τον Μάιο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV σημειώθηκαν 7.871 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 7.261 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε άνοδο 8,4%. Αντίστοιχα η άνοδος στο πρώτο πεντάμηνο του 2023 φτάνει το 18,14%!

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Μάιο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 2.202 27,98%
2 HONDA 1.516 19,26%
3 PIAGGIO 907 11,52%
4 YAMAHA 655 8,32%
5 DAYTONA 554 7,04%
6 CFMOTO 416 5,29%
7 KYMCO 333 4,23%
8 BMW 131 1,66%
9 VOGE 121 1,54%
10 VESPA 107 1,36%
11 BENELLI 105 1,33%
12 THRUST MOTOR 74 0,94%
13 APRILIA 71 0,90%
14 SUZUKI 70 0,89%
15 KEEWAY 57 0,72%
16 ROYAL ENFIELD 51 0,65%
17 KTM 42 0,53%
18 MALAGUTI 28 0,36%
19 RENLI 25 0,32%
20 TRIUMPH 23 0,29%
  DUCATI 23 0,29%
21 SEGWAY 22 0,28%
22 KAWASAKI 21 0,27%
23 POLARIS 20 0,25%
24 EFUN/ZAP 17 0,22%
25 JIAYUAN 16 0,20%
26 QJMOTOR 14 0,18%
  FANGPOWER 14 0,18%
27 BETA 13 0,17%
  BRIXTON 13 0,17%
28 HUSQVARNA 11 0,14%
29 MOTO GUZZI 9 0,11%
30 SUPER SOCO 6 0,08%
31 ZHIDOU 4 0,05%
32 GPX 2 0,03%
  OTHERS* 178 2,26%
  TOTAL 7.871  
  2022 7.261  
  2022-2023 8,40%  

Η μάχη της SYM με τη Honda για την πρωτιά στην ελληνική αγορά καλά κρατεί, με τις δυο εταιρείες να αλλάζουν θέση στην κορυφή σχεδόν κάθε μήνα. Αυτή τη φορά είναι η σειρά της SYM να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, και μάλιστα με μεγάλη διαφορά, καθώς σημειώνει 2.202 ταξινομήσεις τον Μάιο του 2023, κατακτώντας το 28,98% της αγοράς, έναντι των 1.516 ταξινομήσεων της Honda που της δίνουν το 19,26% της αγοράς. Στην τρίτη θέση βρίσκουμε την Piaggio με 907 ταξινομήσεις και 11,52%.

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 6.246 24,68%
2 HONDA 5.956 23,53%
3 PIAGGIO 2.916 11,52%
4 YAMAHA 2.299 9,08%
5 DAYTONA 2.069 8,18%
6 CFMOTO 1.001 3,96%
7 KYMCO 872 3,45%
8 BMW 476 1,88%
9 VESPA 350 1,38%
10 VOGE 347 1,37%
11 BENELLI 290 1,15%
12 APRILIA 253 1,00%
13 KEEWAY 199 0,79%
14 THRUST MOTOR 190 0,75%
15 SUZUKI 152 0,60%
16 ROYAL ENFIELD 131 0,52%
17 KTM 127 0,50%
18 MALAGUTI 98 0,39%
19 TRIUMPH 94 0,37%
20 DUCATI 85 0,34%
21 EFUN/ZAP 73 0,29%
22 BETA 69 0,27%
23 BRIXTON 59 0,23%
24 JIAYUAN 54 0,21%
  POLARIS 54 0,21%
25 SEGWAY 50 0,20%
26 KAWASAKI 49 0,19%
27 HUSQVARNA 46 0,18%
28 ZHIDOU 43 0,17%
29 MOTO GUZZI 42 0,17%
30 QJMOTOR 38 0,15%
31 GPX 32 0,13%
32 FANGPOWER 31 0,12%
33 RENLI 27 0,11%
  SUPER SOCO 27 0,11%
  OTHERS* 462 1,83%
  TOTAL 25.307 100,00%
  2022 21.420  
  2022-2023 18,14%  

Χάρη στη μεγάλη διαφορά των επιδόσεων της για τον Μάιο απέναντι στη Honda, η SYM περνά στην πρώτη θέση και για το πρώτο 5μηνο του έτους, με 6.236 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 24,68%. Δεύτερη έρχεται η Honda με 5.956 ταξινομήσεις και 23,53% και τρίτη η Piaggio με 2.916 ταξινομήσεις και 11,52%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2023.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.150 24,78%
2 YAMAHA 974 20,99%
3 BMW 393 8,47%
4 CFMOTO 260 5,60%
5 VOGE 243 5,24%
6 DAYTONA 237 5,11%
7 BENELLI 190 4,09%
8 SUZUKI 141 3,04%
9 ROYAL ENFIELD 131 2,82%
10 KTM 127 2,74%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda παραμένει πρώτη για το πρώτο 5μηνο του 2023, σημειώνοντας 1.150 ταξινομήσεις και κατέχοντας το 24,78% της αγοράς. Δεύτερη είναι η Yamaha με 974 ταξινομήσεις και 20,99% και τρίτη η BMW με 393 ταξινομήσεις και 8,47%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 5.222 32,02%
2 HONDA 4.421 27,11%
3 PIAGGIO 2.916 17,88%
4 YAMAHA 986 6,05%
5 KYMCO 724 4,44%
6 DAYTONA 669 4,10%
7 VESPA 350 2,15%
8 APRILIA 196 1,20%
9 KEEWAY 169 1,04%
10 THRUST 133 0,82%

Στα scooter η SYM έχει περάσει για τα καλά μπροστά στο πρώτο 5μηνο του έτους, με 5.222 ταξινομήσεις και 32,02% έναντι 4.421 ταξινομήσεων και 27,11% για τη δεύτερη Honda. Τρίτη έρχεται η Piaggio με 2.916 ταξινομήσεις και 17,88%, η τελευταία εταιρεία του πίνακα με διψήφιο ποσοστό αγοράς.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1163 37,36%
2 SYM 932 29,94%
3 HONDA 385 12,37%
4 YAMAHA 339 10,89%
5 BENELLI 100 3,21%
6 MALAGUTI 95 3,05%
7 THRUST MOTOR 64 2,05%
8 GPX 32 1,03%
9 CHONGQING YINXIANG 1 0,03%
  JIANSHE 1 0,03%
  YINXIANG 1 0,03%

Στα παπιά, η Daytona σημείωσε 1.163 ταξινομήσεις το πρώτο 5μηνο του έτους, κατέχοντας το 37,36% της αγοράς. Δεύτερη ήταν SYM, κι αυτή του ομίλου Γκοργκόλη, με 932 ταξινομήσεις και 29,94%, ενώ τρίτη βρέθηκε η Honda με 385 ταξινομήσεις και 12,37%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 741 59,42%
2 KYMCO 148 11,87%
3 JIAYUAN 54 4,33%
  POLARIS 54 4,33%
4 SEGWAY 50 4,01%
5 ZHIDOU 43 3,45%
6 FANGPOWER 31 2,49%
7 RENLI 27 2,17%
8 NINGBO CENTURY 18 1,44%
9 LOJO 17 1,36%
10 TGB 15 1,20%

Λάβετε υπόψη σας πως πέρα από τα ATV & SSV, στα 3W/4W εντάσσονται και τα Micro-Car όσο και τα Buggy. Αυστηρά σε ATV / SSV, πρώτη εταιρεία για το Α' 5μηνο του 2023 ήταν η CFMOTO με 741 ταξινομήσεις και 59,42%, δεύτερη ήρθε η KYMCO με 148 ταξινομήσεις και 11,87% και τρίτη η Polaris (του ομίλου MUVUS, στον οποίο εντάσσεται και η CFMOTO) με 54 ταξινομήσεις και 4,33%.

Ετικέτες

97.000+ χιλιόμετρα γύρω από τον κόσμο με την CFMOTO 450MT - Η απόλυτη δοκιμασία αξιοπιστίας

Jaroslav Simta
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

25/2/2026

Όποιος πιστεύει ακόμη ότι οι μοτοσυκλέτες μικρού κυβισμού είναι μόνο για αστική μετακίνηση, μάλλον δεν έχει ακούσει τον Jaroslav Síma. Ο 69χρονος Τσέχος ταξιδευτής και δημοσιογράφος μοτοσυκλέτας έβαλε τη νέα 450MT στην πιο σκληρή δοκιμασία που θα μπορούσε να φανταστεί κανείς: 19 μήνες, πάνω από 97.000 χιλιόμετρα σε τρεις ηπείρους, χωρίς έλεος.

Εμείς είχαμε την ευκαιρία να γνωριστούμε με τον Jaroslav Sima πριν μερικά χρόνια, όταν ήταν περαστικός από την Αθήνα ανεβαίνοντας από τα Αστερούσια και επιστρέφοντας στην Τσεχία, στα πλαίσια της ειδικής αποστολής που του είχε αναθέσει η CFMOTO: να φορτώσει πολλά χιλιόμετρα ανά τον κόσμο σε μία 800MT προπαραγωγής που δεν χάσαμε την ευκαιρία και να οδηγήσουμε με αντάλλαγμα τη σιωπή μας, καθώς απείχε αρκετά από τη μοτοσυκλέτα που θα έβγαινε από τη γραμμή παραγωγής.

Η συνεργασία φαίνεται πως απέδωσε καρπούς και συνεχίζει καθώς η CFMOTO του ανέθεσε μια ακόμη αποστολή, αυτή την φορά με μια 450ΜΤ και στόχο τα 100.000 χιλιόμετρα.

Jaroslav Síma

0-17.500 km: 15 χώρες σε 2 μήνες

Το ταξίδι ξεκίνησε τον Ιούλιο του 2024 και από την πρώτη στιγμή έβαλε τον πήχη ψηλά: Pamir Highway, Κεντρική Ασία. Σε μόλις δύο μήνες, ο Síma κάλυψε 17.500 χιλιόμετρα, διασχίζοντας 15 χώρες.

Διαδρομή (νότια πορεία): Σλοβακία - Βουλγαρία - Τουρκία - Γεωργία - Ρωσία - Καζακστάν - Ουζμπεκιστάν - Τατζικιστάν (Pamir)
Επιστροφή (βόρεια πορεία): Κιργιστάν - Καζακστάν - Ρωσία - Εσθονία - Λετονία - Λιθουανία - Πολωνία - Τσεχία

Κύριος στόχος; Τα τέσσερα "Stans": Καζακστάν, Ουζμπεκιστάν, Τατζικιστάν και Κιργιστάν. Στο πέρασμα Ak-Baital, στα 4.655 μέτρα υψόμετρο, ο δικύλινδρος των 450 κυβικών απέδειξε ότι αποδίδει απροβλημάτιστα ακόμη και σε αραιό αέρα και πολικές θερμοκρασίες.

Jaroslav Síma

Η 450MT κάλυψε αχανείς στέπες, κακοτράχαλους ορεινούς δρόμους και σκληρό τερέν δείχνοντας ότι δεν πρόκειται για μια τουριστική περιπέτεια, αλλά για πραγματικό test αντοχής.

17.500-60.000 km: Εργονομία, αντοχή και συντήρηση

Μετά την Κεντρική Ασία, ακολούθησε εκτεταμένη χρήση σε Ευρώπη και Βόρεια Αφρική. Άσφαλτος στη νότια Ευρώπη, φθινοπωρινές βροχές στη Γαλλία και στη συνέχεια πορεία προς Μαρόκο και βαθύτερα στην Αφρική.

Τον Φεβρουάριο του 2025 το κοντέρ έγραφε 40.000 km. Ταξιδεύοντας μέσα στη Σαχάρα η 450MT πέρασε το ορόσημο των 60.000 km.

Σε 10 μήνες ο Síma είχε διασχίσει 22 χώρες. Η φάση αυτή ανέδειξε κυρίως την εργονομία και την αντοχή της μοτοσυκλέτας σε καθημερινή, βαριά χρήση.

Jaroslav Síma

Στη συνέχεια, μαζί με μια δεύτερη CFMOTO, διέσχισαν Σενεγάλη και Γκάμπια. Από την άμμο της Σαχάρας στις σαβάνες του Σαχέλ, οι δοκιμασίες ήταν συνεχείς: θερμοκρασίες, σκόνη, λακκούβες, σκληρή εκτός δρόμου χρήση.

Κι όμως, σοβαρές μηχανικές βλάβες δεν εμφανίστηκαν.

Κατανάλωση: 3,8 λίτρα/100 km με σταθερή ταχύτητα 105 km/h
Αυτονομία: έως 460 km
Ημερήσιες αποστάσεις: έως 620 km

Στα 60.000 km είχαν καταναλωθεί:

  • 6 σετ ελαστικών
  • 5 αλυσίδες
  • 3 σετ γραναζιώνJaroslav Síma

Η μοναδική αξιοσημείωτη βλάβη ήταν ένα ρουλεμάν στο κιβώτιο ταχυτήτων στα 49.380 km.
Στα 30.000 km έγινε έλεγχος αναρτήσεων, λάδια, τσιμούχες και τακάκια.
Στα 35.000 km ελέγχθηκαν οι βαλβίδες και χρειάστηκε αντικατάσταση μόνο ενός καπελώτου βαλβίδας εξαγωγής.

Έκτοτε; Μόνο η προβλεπόμενη συντήρηση.

Η 450MT απέδειξε ότι δεν είναι μια βραχυπρόθεσμη λύση με ημερομηνία λήξης, αλλά πραγματικός χιλιομετροφάγος.

Jaroslav Síma

60.000-70.000 km: Non-stop επιστροφή

Μετά την αφρικανική περιπέτεια, ο Síma δεν έστειλε τη μοτοσυκλέτα με μεταφορική. Οδήγησε ο ίδιος από τη Δυτική Αφρική μέχρι την Ευρώπη, ακολουθώντας την Ατλαντική ακτή.

Η διαδρομή αυτή κάλυψε περισσότερα από 5.000 km σε 15 ημέρες, διασχίζοντας τουλάχιστον έξι χώρες.

Jaroslav Síma

Στις 30 Αυγούστου 2025, το κοντέρ έγραψε 70.000 km – σχεδόν ταυτόχρονα με τα 69α γενέθλια του Jaroslav.

Όπως δήλωσε ο ίδιος με χιούμορ, "εκτιμώ πολύ τις ευχές για τα 69 μου χρόνια, αλλά θαυμάζω ακόμη περισσότερο εκείνο το '70' στην οθόνη της CFMOTO 450MT".

70.000 km σε 15 μήνες, 32 χώρες και τρεις ήπειροι. Και η μοτοσυκλέτα σε άριστη κατάσταση.

Jaroslav Síma

80.000-85.000+ km: Δύο φορές γύρω από τη Γη

Τον Νοέμβριο του 2025, στη Δυτική Σαχάρα, έσπασε το φράγμα των 80.000 km. Και αντί να χαλαρώσει, ανέβασε ρυθμό.

Μαυριτανία, Σενεγάλη, Γκάμπια, Γουινέα, Σαχέλ, κόκκινο χώμα, βαθιά σκόνη, κατεστραμμένοι δρόμοι.

Jaroslav Síma

Σε μόλις 14 ημέρες μετά το ορόσημο των 80.000 km, πρόσθεσε άλλα 4.000+ km.

Τον Δεκέμβριο του 2025, το κοντέρ έγραψε 85.000 km. Σε 16 μήνες, απόσταση μεγαλύτερη από δύο φορές τον γύρο της Γης.

Πάνω από από test, μια δήλωση

Η πορεία του Jaroslav Síma είναι κάτι παραπάνω από μια δοκιμή αντοχής. Είναι δήλωση.

Η 450MT απέδειξε ότι “μικρο-μεσαία μοτοσυκλέτα” δεν σημαίνει "εύθραυστη". Ότι δεν χρειάζεσαι τεράστιο κυβισμό ή υπερβολικά ηλεκτρονικά για να πας στην άκρη του κόσμου.

Jaroslav Síma

Χρειάζεσαι μια μοτοσυκλέτα που να εμπιστεύεσαι όταν ο πολιτισμός απέχει εκατοντάδες χιλιόμετρα.

Το ορόσημο των 100.000 km δεν μοιάζει πλέον μακρινό. Πιθανότατα θα έρθει μέσα στους πρώτους μήνες του 2026.

Την πορεία αυτή διατάραξε μια μικρή πτώση του Síma που τον οδήγησε στο χειρουργικό τραπέζι για την αποκατάσταση της σπασμένης του κλείδας.

Ενώ ο άτυχος Τσέχος βρίσκεται ήδη στην πατρίδα του σε διαδικασία αποθεραπείας, η μοτοσυκλέτα του δεν πτοήθηκε καθόλου από την κακή στιγμή τους. Αντιθέτως συνεχίζει το ταξίδι με νέο σύντροφο γράφοντας χιλιόμετρα, ενώ επιστρέφει οδικώς στο Brno της Τσεχίας για να εκτεθεί στο Motosalon 2026 από τις 5 έως τις 8 Μαρτίου.

Όλα δείχνουν πως αυτό θα είναι (από όσο ξέρουμε) το πρώτο 450ΜΤ που περνάει το φράγμα των 100.000 χιλιομέτρων, κάνοντας έτσι μια ακόμη δήλωση σχετικά με την αξιοπιστία της μοτοσυκλέτας.