Ανάμεσα σε αυτά τα τέσσερα νέα μοντέλα είναι πολύ πιθανό να δούμε το νέο X-Cape 1200 το οποίο ετοιμάζεται εδώ και πολύ καιρό από την Moto Morini.
O γενικός γραμματέας της Moto Morini, Alberto Monni δήλωσε:“Η EICMA αποτελεί σημείο κλειδί για τον τομέα μας και μετά την επιτυχία της γκάμας των 650 κ. εκ., ανυπομονούμε να δείξουμε τα νέα μας μοντέλα, στα οποία πίσω από κάθε ένα κρύβεται η ομαδική δουλειά η οποία είναι εμπνευσμένη από την ιταλική παράδοση και ποιότητα. Η ανάπτυξη της μάρκας έχει ρίζες οι οποίες έρχονται από το παρελθόν και οι μοτοσυκλέτες που θα παρουσιάσουμε επίσημα σε αυτή την έκθεση θα είναι αντιπροσωπευτικές της εξέλιξης που ακολουθεί η εταιρεία από το 2019, έτος παρουσίασης του X-Cape. Θέλουμε να διευρύνουμε τη γκάμα μας προσφέροντας μοτοσυκλέτες που έχουν εικόνα και ουσία μέσα τους, οι οποίες φέρνουν την εταιρεία πιο κοντά στις ολοένα αυξανόμενες ανάγκες των σύγχρονων μοτοσυκλετιστών. Είναι ένα πραγματικό άλμα προς το μέλλον για τη Moto Morini, με νέα προϊόντα τα οποία αποκαλύπτουν τα σχέδια του πιο κοντινού μας μέλλοντος”.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.