Triumph Bud Ekins Bonneville T120 και T 100 2020 – EICMA: Αφιερωμένο στον stuntman του McQueen [video]

Με αισθητικές πινελιές
Από τον

Πάνο Καραβοκύρη

5/11/2019

Η παρουσίαση της Triumph είχε αρκετά νέα μοντέλα, όμως δεν παρουσίασε το νέο Triumph Tiger 800 που είχαμε δει να εξελίσσει το καλοκαίρι που μας πέρασε. Ωστόσο, ήταν πλούσια  τα ελέη της, καθώς μας έδειξε το περιορισμένης παραγωγής custom, το TFC Bobber, αλλά και το νέο Thruxton RS που έρχεται να γεφυρώσει το χάσμα μεταξύ του Thruxton R και του TFC Thruxton

Ακόμη, έδωσε μεγάλη έμφαση και στην δράση της στη Moto2, όπου είναι ο αποκλειστικός προμηθευτής των ομάδων με τον αγωνιστικό τρικύλινδρο κινητήρα βασισμένο σε αυτόν του Street Triple 765 RS, παρουσιάζοντας και την περιορισμένη έκδοσή του Daytona 765 Moto2 Limited Edition.

Παράληλλα, η αγγλική εταιρεία ετοίμασε και δύο πολύ ιδιαίτερες εκδόσεις, αφιερωμένες στον Bud Ekins. Ο Ekins ήταν κορυφαίος αθλητής του Motorcross και των rally τη δεκαετία του ’60, ενώ είχε εμφανιστεί πολλές φορές στη μεγάλη οθόνη καθώς ήταν ο κασκαντέρ του θρυλικού Steve McQueen. Να θυμίσουν στους νεότερους σε ηλικία αναγνώστες, που ίσως δεν το γνωρίζουν ή δεν έχουν δει την φοβερή ταινία "Η Μεγάλη Απόδραση" (σ.σ. αξίζει πραγματικά), ήταν ο Ekins που είχε πραγματοποιήσει το θρυλικό άλμα πάνω απ’ τα συρματοπλέγματα και όχι ο McQueen.

H Triumph θέλοντας να τιμήσει τον Καλιφορνέζο Bud Ekins που εκτελούσε τα επικίνδυνα stunts δημιούργησε δυο ξεχωριστές εκδόσεις των Bonneville T100 και T120. Και τα δύο μοντέλα διαφέρουν απ’ τις βασικές εκδόσεις τους λόγω της ιδιαίτερης διχρωμίας που έχουν και τα χαρακτηριστικά σιρίτια. Το ερυθρόλευκο ρεζερβουάρ μάλιστα, πέρα απ’ την εξαιρετικά ποιοτική βαφή που έχει διαθέτει και το λογότυπο του California "flying globe", το οποίο υπάρχει και στο εμπρός φτερό. Οι αισθητικές διαφορές μεταξύ των Bud Ekins Bonneville T100 και T120 εντοπίζονται μονάχα στο χρώμα και συγκεκριμένα είναι αντίθετα το ένα με το άλλο, δηλαδή όπου έχει χρησιμοποιηθεί λευκό χρώμα στο Τ120, το Τ100 έχει κόκκινη βαφή και το ανάποδο.

Το Bud Ekins Bonneville T100

Τα Bud Ekins διαθέτουν επίσης πολλά απ’ τα αξεσουάρ του επίσημου καταλόγου της Triumph για τα Bonneville, όπως την τάπα του ρεζερβουάρ, τα LED φλας, τα γκριπ με το καπιτονέ μοτίβο και μαύρα σήματα στα καπάκια του κινητήρα, δίνοντας έτσι μια πιο premium αύρα σε αυτές τις εκδόσεις. Όσοι αποφασίσουν να αποκτήσουν μια Bud Ekins είτε Τ120 είτε Τ100, η Triumph θα τους προσφέρει και πιστοποιητικό γνησιότητας της έκδοσης υπογεγραμμένο απ’ τον Nick Bloor - CEO της εταιρείας- και τις κόρες του Bud Ekins Susan και Donna, κάνοντας τα να είναι μοναδικά.

Δείτε στο τέλος του άρθρου το video από την παρουσίαση και το πλούσιο φωτογραφικό υλικό

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

 

Bonneville T100 Bud Ekins SE

Bonneville T120 Bud Ekins SE

Τύπος Κινητήρα

Υγρόψυκτος, 8-βάλβιδος, 1ΕΕΚ, 270° γωνία στροφάλου, 2 κύλινδροι σε σειρά

Υγρόψυκτος, 8-βάλβιδος, 1ΕΕΚ, 270° γωνία στροφάλου, 2 κύλινδροι σε σειρά

Κυβισμός

900 κ.εκ.

1200 κ.εκ.

Διάμετρος/Διαδρομή

84.6.x 80 χιλ.

97.6 x 80 χιλ.

Σχέση Συμπίεσης

10.55:1

10.0:1

Μέγιστη Ισχύς

55 PS / 54 HP (40.5kW) / 5.900 σ.α.λ.

80 PS / 79 BHP (59 kW) / 6.550 σ.α.λ.

Μέγιστη Ροπή

80Nm / 3.230 σ.α.λ.

105 Nm / 3.100 σ.α.λ.

Τροφοδοσία

Ηλεκτρονικός ψεκασμός καυσίμου

Ηλεκτρονικός ψεκασμός καυσίμου

Εξάτμιση

Χρωμίου 2 σε 2 με διπλά τελικά

Χρωμίου 2 σε 2 με διπλά τελικά

Τελική Μετάδοση

X-ring αλυσίδα

X-ring αλυσίδα

Συμπλέκτης

Υγρός πολύδισκος συμπλέκτης υποβοήθησης με ντίζα

Υγρός πολύδισκος συμπλέκτης υποβοήθησης με ντίζα

Κιβώτιο Ταχυτήτων

5 ταχύτητες

6 ταχύτητες

Πλαίσιο

Ατσάλινο σωληνωτό

Ατσάλινο σωληνωτό

Ψαλίδι

Ατσάλινο σωληνωτό

Ατσάλινο σωληνωτό

Μπροστινός Τροχός

32 ακτίνων 18 x 2.75 ιντσών

32 ακτίνων 18 x 2.75 ιντσών

Πίσω Τροχός

32 ακτίνων 17 x 4.25 ιντσών

32 ακτίνων 17 x 4.25 ιντσών

Μπροστινό Ελαστικό

100/90-18

100/90-18

Πίσω Ελαστικό

150/70 R17

150/70 R17

Μπροστινή Ανάρτηση

KYB πιρούνι 41 χιλ., διαδρομή 120 χιλ.

KYB πιρούνι 41 χιλ., διαδρομή 120 χιλ.

Πίσω Ανάρτηση

KYB διπλά αμορτισέρ με ρύθμιση προφόρτισης, 120 χιλ. διαδρομή πίσω τροχού

KYB διπλά αμορτισέρ με ρύθμιση προφόρτισης, 120 χιλ. διαδρομή πίσω τροχού

Μπροστινό Φρένο

Μονός δίσκος 310 χιλ, πλευστή δαγκάνα Nissin 2 εμβόλων, ABS

Δύο δίσκοι 310 χιλ, πλευστή δαγκάνα Nissin 2 εμβόλων, ABS

Πίσω Φρένο

Μονός δίσκος 255 χιλ, πλευστή δαγκάνα Nissin 2 εμβόλων, ABS

Μονός δίσκος 255 χιλ, πλευστή δαγκάνα Nissin 2 εμβόλων, ABS

Πλάτος (με τιμόνι)

715 χιλ.

785 χιλ.

Ύψος χωρίς καθρέπτες

1,100 χιλ.

1,125 χιλ.

Ύψος Σέλας

790 χιλ.

785 χιλ.

Μεταξόνιο

1,450 χιλ.

1,445 χιλ.

Γωνία Κάστερ

25.5 º

25.5 º

Ίχνος

104 χιλ.

105.2 χιλ.

Βάρος (κενό)

213 κιλά

224 κιλά

Χωρητικότητα Ρεζερβουάρ

14.5 λίτρα

14.5 λίτρα

Όργανα

LCD οθόνη πολλαπλών λειτουργιών με αναλογικό ταχύμετρο και στροφόμετρο, χιλιομετρητή, ένδειξη επιλεγμένης σχέσης, μετρητή καυσίμου, ένδειξη συντήρησης, ρολόι, 2 μετρητές ταξιδιού, μέση και στιγμιαία κατανάλωση καυσίμου, ένδειξη κατάστασης ελέγχου πρόσφυσης, ένδειξη κατάστασης γκαζιού, κατάσταση θερμαινόμενων γκριπ (προαιρετικά) και ετοιμότητα cruise control – ελέγχεται από το κουμπί scroll που υπάρχει στο χειριστήριο (προαιρετικό).

LCD οθόνη πολλαπλών λειτουργιών με αναλογικό ταχύμετρο και στροφόμετρο, χιλιομετρητή, ένδειξη επιλεγμένης σχέσης, μετρητή καυσίμου, ένδειξη συντήρησης, ρολόι, 2 μετρητές ταξιδιού, μέση και στιγμιαία κατανάλωση καυσίμου, ένδειξη κατάστασης ελέγχου πρόσφυσης, ένδειξη κατάστασης γκαζιού, κατάσταση θερμαινόμενων γκριπ (προαιρετικά) και ετοιμότητα cruise control – ελέγχεται από το κουμπί scroll που υπάρχει στο χειριστήριο (προαιρετικό).

Κατανάλωση Καυσίμου

3.8 λίτρα / 100 χλμ. (74 MPG)

4.5 λίτρα / 100 χλμ. (63 MPG)

Ρύποι CO2

89 γρ. / χλμ.

103.0 γρ. / χλμ.

p>

Ετικέτες

EICMA 2024: Aprilia Tuono V4 και V4 Factory - Μουστάκια και για το μεγάλο Tuono

Αναβαθμισμένα ηλεκτρονικά και αεροδυναμική - Στους 180 ίππους ο κινητήρας
Aprilia Tuono V4 και V4 Factory 2025 EICMA
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

8/11/2024

Σύμφωνο και με τα όσα γνωρίζαμε ήδη από το καλοκαίρι είναι το Aprilia Tuono V4, το οποίο και αναβαθμίζεται στους τομείς της αεροδυναμικής και των ηλεκτρονικών συστημάτων.

Λίγο οξύμωρο να βάζεις στην ίδια πρόταση την αεροδυναμική απόδοση και μια streetfighter, ωστόσο τα δεδομένα αλλάζουν και το μεγάλο Tuono έχει καλύψει σε μεγάλο βαθμό την γύμνια του εδώ και καιρό, ενώ όπως πάντα ακολουθεί τις εξελίξεις των superbike της εταιρείας από το Noale.

Σχεδιαστικά το μπικίνι φαίρινγκ έχει αλλάξει από τους προβολείς και κάτω με το Tuono V4 να ενσωματώνει στη σχεδίασή του σεβαστών διαστάσεων αεροτομή που ενώνεται και με τα πλαϊνά πλαστικά για ακριβέστερο έλεγχο της ροής του αέρα. Ελαφρώς διαφορετικής σχεδίασης είναι επίσης και η ουρά με το στάνταρ καπάκι που την κάνει μονόσελη να έχει μεγαλύτερα σε σχέση με πριν και ελαφρώς διαφορετικού σχήματος πτερύγια. Παράλληλα, η βάση της πινακίδας ενσωματώνει τα φλας αλλά πλέον και το στοπ και έτσι όλα τα φώτα μπορούν να αφαιρεθούν μαζί σε κάποιο track day.

Aprilia Tuono V4 και V4 Factory 2025 EICMA

Οι αεροδυναμικές βελτιώσεις συνεισφέρουν στην καλύτερη προστασία του αναβάτη, ενώ η αεροτομή αυξάνει το κάθετο φορτίο που ασκείται στον εμπρός τροχό στα 250 χλμ./ώρα κατά 2,5 κιλά και βελτιώνει έτσι τη σταθερότητα της μοτοσυκλέτας σε αυτές τις ταχύτητες αλλά και την ακρίβεια στην αλλαγή κατεύθυνσης.

Οι αλλαγές στη σχεδίαση του μπικίνι φαίρινγκ απομακρύνουν και μεγαλύτερες ποσότητες καυτού αέρα από τα πόδια του αναβάτη και σε αυτό βοηθούν και οι νέοι και ισχυρότεροι ανεμιστήρες του ψυγείου.

Το Tuono V4 φέρει επίσης μπαταρία ιόντων λιθίου στη θέση της βαρύτερης συμβατικής, φωτιζόμενα χειριστήρια και ο αναβάτης ενημερώνεται από την TFT οθόνη των πέντε ιντσών που παρουσιάζει τώρα τις πληροφορίες αξιοποιώντας νέα γραφικά.

Aprilia Tuono V4 και V4 Factory 2025 EICMA

Τόσο το Tuono V4 όσο και η κορυφαία έκδοση Factory του hypernaked της Aprilia χρησιμοποιούν τον ίδιο V4 με την περιεχόμενη γωνία των 65 μοιρών που αναβαθμίζεται για τη νέα χρονιά και πληροί πλέον τις προδιαγραφές Euro 5+. Η ισχύς αυξήθηκε κατά πέντε ίππους στους 180 στις 11.800 σ.α.λ., 450 στροφές ψηλότερα σε σχέση με πριν, ενώ η ροπή παραμένει ίδια στα 12,34 κιλά αλλά και αυτή αποδίδεται 600 στροφές ψηλότερα στις 9.600 σ.α.λ.

Ο κυβισμός του μοτέρ έχει αυξηθεί από τα 1.077 στα 1.099 κ.εκ., ενώ νέα είναι και τα σώματα του ψεκασμού, στα 52 χλστ. Επίσης νέα και η εξάτμιση, με τον καταλύτη να έχει απομακρυνθεί από τον αναβάτη, με τη νέα σχεδίαση να κάνει πιο εύκολη την τοποθέτηση του after market τελικού από τον επίσημο κατάλογο αξεσουάρ.

Οι αναβαθμίσεις συνεχίζονται και στα ηλεκτρονικά συστήματα υποβοήθησης του Tuono με τους Ιταλούς να εξελίσσουν νέο λογισμικό για την σουίτα APRC (Aprilia Performance Ride Control). Με αυτό το λογισμικό η κεντρική μονάδα αναλύει τα δεδομένα (ταχύτητα κίνησης, κλίση, άνοιγμα γκαζιού κ.α.) σε πραγματικό χρόνο και προετοιμάζει τη λειτουργία των συστημάτων σύμφωνα με αυτά πριν ακόμη ο αναβάτης τα "καλέσει" σε λειτουργία.

Aprilia Tuono V4 και V4 Factory 2025 EICMA

Έτσι, σε θεωρητικό επίπεδο, μειώνεται ο χρόνος αντίδρασης του συστήματος, για παράδειγμα του ABS, που δεν χρειάζεται να υπολογίσει τα πάντα τη στιγμή της ενεργοποίησής του, οπότε θα επέμβει και πιο αποτελεσματικά.

Παράλληλα, σύμφωνα με την Aprilia το λογισμικό αναλύει τα δεδομένα που λαμβάνει και σε σχέση με το οδηγικό στιλ του αναβάτη και ραφινάρει έτσι τη λειτουργία τους με στόχο να προσφέρει περισσότερο έλεγχο. Το λογισμικό δείχνει να έχει κάτι από τεχνητή νοημοσύνη, αλλά οι Ιταλοί δεν χρησιμοποιούν πουθενά αυτές τις λέξεις οπότε δεν θα το κάνουμε ούτε και εμείς μέχρι να μάθουμε περισσότερα.

Για όλα τα νέα V4 Aprilia η ιταλική εταιρεία προσφέρει πλέον και απομακρυσμένη ενεργοποίηση ηλεκτρονικών συστημάτων χωρίς να χρειάζεται να επισκεφτείτε συνεργείο, με την αγορά τους να μπορεί να γίνει σε δεύτερο χρόνο έπειτα από την αγορά της μοτοσυκλέτας. Μια μόδα που ξεκίνησε από τα αυτοκίνητα και βρίσκει τον δρόμο της και στους δύο τροχούς.

Aprilia Tuono V4 και V4 Factory 2025 EICMA

Το V4 φέρει πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις της Sachs όπως και σταμπιλιζατέρ από την ίδια εταιρεία, ενώ για τους πιο απαιτητικούς υπάρχει η έκδοση Factory με τις ηλεκτρονικά ελεγχόμενες αναρτήσεις της Ohlins αποκλειστικά στον μαύρο-κόκκινο χρωματισμό "Dark Kraken" με το πλαίσιο του να είναι επίσης βαμμένο μαύρο. Οι δύο μοτοσυκλέτες μοιράζονται την ίδια θέση οδήγησης, όπως και όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά.