EICMA 2022: YADEA Keeness VDS και VoltGuard VFV 2023 Επέκταση γκάμας στις μοτοσυκλέτες
Δύο νέα μοντέλα για την πόλη
Από τον
Μπάμπη Μέντη
10/11/2022
Με δύο νέα ηλεκτρικά μοντέλα επεκτείνει την γκάμα της για το 2023 η YADEA, το ένα στην κατηγορία της Α1 κατηγορίας μοτοσυκλετών και το άλλο στην κατηγορία των μικρών scooter πόλης.
Το YADEA Keeness VFD θέλει να γίνει το τέλειο μοτοσυκλετάκι για τους νέους αναβάτες, διαθέτοντας διπλή μπαταρία 72V32Ah, χάρη στην οποία προσφέρει εξαιρετικές επιταχύνσεις από στάση και εν κινήσει.
Ο ηλεκτροκινητήρας του ονομάζεται VFD-10KW και είναι τοποθετημένος στο κέντρο της μοτοσυκλέτας για ισορροπημένη κατανομή βάρους και εύκολο χειρισμό. Το Keeness VDS μπορεί να επιταχύνει έως τα 100km/h, επιτρέποντας την ασφαλή κίνηση και στους πιο ανοιχτούς δρόμους της πόλης.
Από την άλλη μεριά, το Yadea VoltGuard VFV είναι ένα scooter με αναβαθμισμένη διπλή μπαταρία 72V27Ah η κάθε μία, προσφέροντας μεγαλύτερη αυτονομία και μικρότερο βάρος σε σχέση με τις κοινές μπαταρίες που χρησιμοποιούνται συνήθως σε αυτή την κατηγορία.
Τόσο το Keeness VDS όσο και το VoltGuard VFV είναι συμβατά με το App της YADEA το οποίο ενημερώνει μέσω του smartphone του αναβάτη για όλες τις λειτουργίες και φυσικά για την αυτονομία και την κατάσταση των μπαταριών.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.