BMU – Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας 2ος αγώνας: Μαυρόπουλος – Παντελεάκης – Αγγελακόπουλος – Κλαδογένης – Καρακώστας – Παπαγεωργίου – Συνιώρης – Κολλάρος – Κίτσος κ.α. οι πρωταγωνιστές – Αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι πρώτες φωτογραφίες
BMU – Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας 2ος αγώνας: Μαυρόπουλος – Παντελεάκης – Αγγελακόπουλος – Κλαδογένης – Καρακώστας – Παπαγεωργίου – Συνιώρης – Κολλάρος – Κίτσος κ.α. οι πρωταγωνιστές – Αποτελέσματα
Θάνο Αμβρ. Φελούκα
Από τον

Θάνο Αμβρ. Φελούκα

2/6/2024

 

Και ο δεύτερος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ταχύτητας και ταυτόχρονα τέταρτος για το BMU, είχε πτώσεις, σημαντικά λιγότερες από το Σάββατο όπως και κόκκινες σημαίες.

Αρκετή ζέστη, περισσότερη από το Σάββατο, έπαιξε τον δικό της ρόλο στην κούραση των αγωνιζομένων και ταυτόχρονα αποθάρρυνε το έτσι και αλλιώς μικρό κοινό που παρακολουθεί τους αγώνες μέσα από την πίστα των Σερρών. 

BMU – Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας 2ος αγώνας: Μαυρόπουλος – Παντελεάκης – Αγγελακόπουλος – Κλαδογένης – Καρακώστας – Παπαγεωργίου – Συνιώρης – Κολλάρος – Κίτσος κ.α. οι πρωταγωνιστές – ΑποτελέσματαBMU – Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας 2ος αγώνας: Μαυρόπουλος – Παντελεάκης – Αγγελακόπουλος – Κλαδογένης – Καρακώστας – Παπαγεωργίου – Συνιώρης – Κολλάρος – Κίτσος κ.α. οι πρωταγωνιστές – Αποτελέσματα

Παρακάτω ακολουθούν τα αποτελέσματα ενώ από πλευράς διεξαγωγής αγώνα οι μάχες που ξεχωρίσαμε ήταν του Μαυρόπουλου με τον Konuk στην SSP300 με φανταστική οδήγηση και από τους δύο και έντονο συναγωνισμό μέχρι και την καρό σημαία που δόθηκε σε μορφή photo-finish καθώς έτρεχαν δίπλα – δίπλα. Ο Μαυρόπουλος επικράτησε δίνοντας έναν καταπληκτικό αγώνα και δείχνοντας τη στόφα ενός μελλοντικού διεκδικητή στις μεγάλες κατηγορίες. Ο Ντίνος χαιρέτησε μάλιστα τον αντίπαλό του και φάνηκε πως ευχαριστήθηκε τον δυνατό αγώνα.

BMU – Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας 2ος αγώνας: Μαυρόπουλος – Παντελεάκης – Αγγελακόπουλος – Κλαδογένης – Καρακώστας – Παπαγεωργίου – Συνιώρης – Κολλάρος – Κίτσος κ.α. οι πρωταγωνιστές – Αποτελέσματα

Αντίστοιχα πάλεψαν και οι Τούρκοι KEREM UCAR και KARAKAYA HUSEYIN της F600, όπως και οι KOSTADINOV IVAN και HARUN AKGUN στην F1000

Στα Superspot ο Παντελεάκης με τον Παπαγεωργίου ήταν ατάραχοι εμπρός, όμως πίσω τους υπήρχε έντονη μάχη  με Κοντογιάννη Μενέλαο και Φουρθιώτη Σπύρο να έχουν αντίστοιχα τους AXEL ISMAIL - BRAESCU MURESAN DENIS και τον BAR ALEXANDRU VLAD να υπερασπίζονται την θέση τους ή να επιτίθονται σε έναν συνολικά πολύ όμορφο αγώνα για τους Έλληνες αναβάτες με δυνατές μάχες.

Αντίστοιχα ο Σάκης Συνιώρης κράτησε την θέση του βάθρου έναντι του GEORGIEV MILEN, με τον Choy και τον Καρακώστα στις πρώτες θέσεις σε πιο μοναχικό αγώνα.

Οι έμπειροι αναβάτες της Racing έδωσαν επίσης ένα πολύ όμορφο θέαμα με τα αναλυτικά αποτελέσματα να ακολουθούν:

 

Results of SSP300 - RACE 2


 

Pos

No.

Name

Laps

Gap

Diff

Best Tm

Class

FEDERATION

Make/Model

Comment

1

1

MAVROPOULOS KOSTANTINOS

10

   

1:24.804

SSP300

AMOTOE

YAMAHA

 

2

35

MERT KONUK

10

0.120

0.120

1:24.845

SSP300

TMF

YAMAHA

 

3

6

TEODORESCU RAZVAN GABRIEL

10

13.612

13.732

1:25.643

SSP300

FRM

KAWASAKI 400

 

4

110

KOLLAROS PANAGIOTIS

10

5.305

19.037

1:26.151

SSP300

AMOTOE

KTM

 

5

71

YILDIZ MURATHAN YIGIT

10

5.598

24.635

1:26.855

SSP300

TMF

KAWASAKI

 

6

95

ANTONIOU SPIROS

10

17.887

42.522

1:28.806

SSP300

AMOTOE

KTM

 

7

93

DANILA ANDREI

10

1.291

43.813

1:28.578

SSP300

FRM

YAMAHA

 

8

30

DUMITRU DRAGOS PETRE

10

16.658

1:00.471

1:30.218

SSP300

FRM

YAMAHA R3

 

9

18

JULIETA APOSTOLOVA

10

23.318

1:23.789

1:31.289

SSP300

BMF

KAWASAKI

 

10

09

OGUZ TASHAN

10

14.074

1:37.863

1:33.376

SSP300

TMF

KAWASAKI

 

11

77

LADA DIMITRA

9

1 Lap

1 Lap

1:34.924

SSP300

AMOTOE

YAMAHA R3

 

12

023

ALEXANDER ALEXANDROV

9

4.397

1 Lap

1:33.997

SSP300

BMF

KAWASAKI

 

13

168

CAN BASAR

5

4 Laps

5 Laps

1:30.469

SSP300

TMF

YAMAHA

 

14

9

RUMEN DIMITROV

4

1 Lap

6 Laps

1:31.338

SSP300

BMF

YAMAHA

 

DNS

21

CAZACU RAUL ANDREI

   

DNS

 

SSP300

FRM

KAWASAKI

 

DQ

325

ADEM ISIK

10

 

DQ

1:27.731

SSP300

TMF

YAMAHA

DSQ ANTIFREEZE

DQ

307

ONUR ISIK

10

 

DQ

1:28.818

SSP300

TMF

YAMAHA

DSQ ANTIFREEZE

DQ

19

MARTIN NAYDENOV

10

 

DQ

1:29.168

SSP300

BMF

YAMAHA

DSQ ANTIFREEZE

DQ

129

ERDEM DEMIROGLU

10

 

DQ

1:31.314

SSP300

TMF

YAMAHA

DSQ ANTIFREEZE

DQ

23

VOINEA MIHAI ALEXANDRU

9

 

DQ

1:25.699

SSP300

FRM

KAWASAKI

DSQ ANTIFREEZE

 

Results of F600 - RACE 2


 

Pos

No.

Name

Laps

Gap

Diff

Best Tm

Class

FEDERATION

Make/Model

Comment

1

76

KEREM UCAR

11

   

1:22.586

F600

TMF

YAMAHA

 

2

017

KARAKAYA HUSEYIN

11

0.127

0.127

1:22.391

F600

TMF

YAMAHA

 

3

27

MARTIS DIONYSIOS

11

2.359

2.486

1:22.396

F600

AMOTOE

HONDA CBR600

 

4

80

IEHAB HALLAB

11

13.692

16.178

1:23.418

F600

CMF

YAMAHA

 

5

57

ANGEL TRAKOV

11

0.865

17.043

1:23.710

F600

BMF

YAMAHA

 

6

310

CAFER COMLEK

11

1.262

18.305

1:24.350

F600

TMF

YAMAHA

 

7

055

ANTONIO NIKOLOV

11

19.846

38.151

1:25.410

F600

BMF

SUZUKI

 

8

111

PAVLE TASHKOVIKJ

11

0.716

38.867

1:26.344

F600

MFNM

KAWASAKI

 

9

14

CRESNEAC SERBAN

11

18.987

57.854

1:27.484

F600

FRM

YAMAHA

 

10

63

OMER FARUK YILDIZ

11

13.142

1:10.996

1:27.629

F600

TMF

YAMAHA

 

11

74

ILIYAN LE

11

6.857

1:17.853

1:29.431

F600

BMF

TRIUMPH

 

12

55

PUCHIU MATEI

11

0.293

1:18.146

1:28.404

F600

FRM

HONDA

 

13

251

MORARU VASILE ALEXANDRU

8

3 Laps

3 Laps

1:27.031

F600

FRM

YAMAHA R6

 

14

69

BUZATU RADU LAURENTIU

6

2 Laps

5 Laps

1:28.940

F600

FRM

KAWASAKI

 

DNS

17

PETAR PETROV

   

DNS

 

F600

BMF

KAWASAKI

 

DNS

16

CEVIK BERK

   

DNS

 

F600

TMF

HONDA

 

DNS

1

SLOBODAN IVCEVSKI

   

DNS

 

F600

MFNM

HONDA

 

 

F110 (F1000-F600)-Open Greek Class

F1000

 

1

6

DIMITAR KOVACHEV

7

 

 

BMW

BMF

F1000

2

12

GEORGESKU ADRIAN

7

0.699

0.699

BMW

FRM

F1000

3

275

BORISLAV RACHEV

7

19.113

19.812

KAWASAKI

BMF

F1000

 

Not classified

DNS

056

DJENEV YOULIAN

 

 

DNS

YAMAHA

BMF

F1000

F600

 

 

 

 

 

 

 

 

1

24

DOBREV STILIYAN

7

 

 

YAMAHA

BMF

F600

2

77

BORCEA CODRUT

7

1.574

1.574

HONDA

FRM

F600

3

108

ARCIRE ADRIAN

7

0.276

1.850

YAMAHA

FRM

F600

OPEN

 

 

 

 

 

 

 

 

1

93

AGGELAKOPOULOS MARKOS

7

 

 

HONDA CBR

AMOTOE

OPEN

SENIOR

 

 

 

 

 

 

 

 

1

51

KLADOGENIS IOANNIS

7

 

 

YAMAHA R1

AMOTOE

SENIOR

2

36

CHALARIS GEORGIOS

7

20.826

20.826

KAWASAKI

AMOTOE

SENIOR

3

40

KYRIOS MICHALIS

7

11.903

32.729

YA M A HA YZF R 6

AMOTOE

SENIOR

 

Results of F1000 - RACE 2


 

Pos

No.

Name

Laps

Gap

Diff

Best Tm

Class

FEDERATION

Make/Model

Comment

1

07

KOSTADINOV IVAN

11

   

1:21.060

F1000 

BMF

YAMAHA

 

2

77

HARUN AKGUN

11

0.331

0.331

1:21.329

F1000 

TMF

YAMAH R1

 

3

220

OZGUR FATIH

11

6.098

6.429

1:21.968

F1000 

TMF

YAMAHA

 

4

19

PLAMEN BONEV

11

0.257

6.686

1:21.531

F1000 

BMF

BMW

 

5

56

ALTUG INAN

11

14.555

21.241

1:23.441

F1000 

TMF

YAMAHA

 

6

11

PANAGOPOULOS KON/NOS

11

7.374

28.615

1:24.058

F1000 

AMOTOE

HONDA

 

7

22

FATOURAS PETROS

11

0.649

29.264

1:23.724

F1000 

AMOTOE

YAMAHA R1 1000

 

8

73

KATRANTZAKIS KOSTAS

11

0.849

30.113

1:24.346

F1000 

AMOTOE

SUZUKI

 

9

84

PERISIC DRAGOSLAV

11

2.183

32.296

1:24.158

F1000 

MFNM

YAMAHA

 

10

9

VERGIEV HRISTO

11

6.096

38.392

1:24.635

F1000 

BMF

BMW

 

11

46

KREMALAS STAVROS

11

2.191

40.583

1:22.113

F1000 

AMOTOE

YAMAHA R1 1000

+30'' JUMPSTART

12

777

DANIEL TSANINSKI 

11

1.576

42.159

1:22.782

F1000 

BMF

SUZUKI

 

13

44

ALEXANDRESCU EDUARD PAUL

11

1.391

43.550

1:24.246

F1000 

FRM

KAWASAKI

 

14

42

GEORGIEV NIKOLAY

11

0.960

44.510

1:25.176

F1000 

BMF

BMW

 

15

86

ILIA ILIEV

11

14.067

58.577

1:26.218

F1000 

BMF

BMW

 

16

26

GOIDEA CRISTIAN

11

0.079

58.656

1:26.503

F1000 

FRM

DUCATI

 

17

92

PATRASCOIU PAUL VALENTIN

11

9.480

1:08.136

1:26.261

F1000 

FRM

BMW

 

18

7

POP SORIN ILIE

11

7.856

1:15.992

1:27.814

F1000 

FRM

KAWASAKI

 

19

24

PETRE MIJALKOV

7

4 Laps

4 Laps

1:22.899

F1000 

MFNM

KAWASAKI

 

20

25

VELLIOS ATHANASIOS

1

6 Laps

10 Laps

1:26.269

F1000 

AMOTOE

KAWASAKI

 

21

011

GALIN SPASOV 

1

-1:16.098

9 Laps

1:31.585

F1000 

BMF

KAWASAKI

 

DNS

21

KALOYAN ANGELOV 

   

DNS

 

F1000 

BMF

KAWASAKI

 

DNS

80

BREMENSKI VESELIN

   

DNS

 

F1000 

BMF

KAWASAKI

 

 

 

Results of SSP-STK600 - RACE 2


 

Pos

No.

Name

Laps

Gap

Diff

Best Tm

Class

FEDERATION

Make/Model

Comment

1

3

PANTELEAKIS VASILIS

12

   

1:19.668

SSP

AMOTOE

HONDA CBR

 

2

75

PAPAGEORGIOU ALEXANDROS

12

12.569

12.569

1:19.956

SSP

AMOTOE

YAMAHA

 

3

43

AXEL ISMAIL

12

6.515

19.084

1:21.359

SSP

BMF

YAMAHA

 

4

337

KONTOGIANNIS MENELAOS

12

0.305

19.389

1:20.978

SSP

AMOTOE

HONDA

 

5

2

BRAESCU MURESAN DENIS

12

0.133

19.522

1:20.728

STK600

FRM

YAMAHA

 

6

19

BAR ALEXANDRU VLAD

12

0.595

20.117

1:21.303

STK600

FRM

MV AUGUSTIN

 

7

28

FOURTHIOTIS SPYRIDON MARIOS

12

0.557

20.674

1:21.242

SSP

AMOTOE

HONDA

 

8

34

MOISIS AJAMI

12

8.414

29.088

1:22.272

STK600

CMF

YAMAHA R6

 

9

201

PASCOTA IONEL

12

7.985

37.073

1:22.711

SSP

FRM

YAMAHA R6

 

10

99

ANDREAS IAKOVOU

12

0.312

37.385

1:22.611

STK600

CMF

YAMAHA

 

11

96

PETROVICI ADRIAN LIVIU

12

1.644

39.029

1:22.929

SSP

FRM

KAWASAKI

 

12

555

BIRLADEANU FLORIN

12

0.179

39.208

1:22.236

SSP

FRM

YAMAHA R6

 

13

019

RADU VIRGIL GEORGIAN

12

0.370

39.578

1:22.489

SSP

FRM

TRIUMPH

 

14

099

TODOR NIKOLOV

12

4.247

43.825

1:23.719

SSP

BMF

YAMAHA

 

15

50

MARIO ASHMINOV

12

0.462

44.287

1:22.873

SSP

BMF

YAMAHA

 

16

39

ALEXANDROV ALEXANDER

12

8.260

52.547

1:24.383

STK600

BMF

KAWASAKI

 

17

20

PASCOTA PATRICK

12

0.100

52.647

1:24.172

SSP

FRM

YAMAHA R6

 

18

050

GEORGOPOULOS NIKOLAOS

12

5.418

58.065

1:24.227

SSP

AMOTOE

HONDA CBR

 

19

7

CHIVU VLAD

12

4.206

1:02.271

1:23.905

STK600

FRM

KAWASAKI

 

20

389

VICTOR STOYANOV

12

0.151

1:02.422

1:24.331

SSP

BMF

YAMAHA R6

 

DNS

22

NORMAN DIMITROV

   

DNS

 

SSP

BMF

YAMAHA

 

 

Results of SBK-STK1000 - RACE 2


 

Pos

No.

Name

Laps

Gap

Diff

Best Tm

Class

FEDERATION

Make/Model

Comment

1

77

MARTIN CHOY

14

   

1:18.481

SBK

BMF

BMW

 

2

7

KARAKOSTAS DIMITRIOS

14

6.314

6.314

1:18.616

SBK

AMOTOE

HONDA CBR

 

3

95

SINIORIS THEODOSIOS

14

2.743

9.057

1:18.870

SBK

AMOTOE

DUCATI

 

4

27

GEORGIEV MILEN

14

0.040

9.097

1:18.919

SBK

BMF

YAMAHA

 

5

12

PIVNICERU MARIAN

14

0.688

9.785

1:19.036

SBK

FRM

BMW

 

6

68

DIMITAR MITOV

14

24.865

34.650

1:20.549

STK1000

BMF

BMW

 

7

69

PETROV PLAMEN

14

4.602

39.252

1:20.412

SBK

BMF

YAMAHA

 

8

64

SINISHA KOCHOSKI

14

1.084

40.336

1:20.290

STK1000

MFNM

BMW

 

9

97

TSVETELIN PENCHEV

14

5.673

46.009

1:21.383

STK1000

BMF

YAMAHA

 

10

111

VELISLAV MARKOV

14

 

46.009

1:21.297

STK1000

BMF

KAWASAKI

 

11

181

UNGHEANU DANIEL BORGAN

14

19.473

1:05.482

1:22.355

SBK

FRM

YAMAHA R1

 

12

73

TEODORESCU ADRIAN

13

1 Lap

1 Lap

1:26.731

STK1000

FRM

BMW

 

13

87

FURKAN IDGU

4

9 Laps

10 Laps

1:24.644

SBK

TMF

YAMAHA R1

 

14

71

HRISTIJAN BUZALKOVSKI

2

2 Laps

12 Laps

1:23.812

STK1000

MFNM

BMW

 

 

Results of CF MOTO - SP125-Gr Racing - RACE 2

 

Pos

No.

Name

Laps

Gap

Diff

Best Tm

Class

FEDERATION

Make/Model

Comment

1

110

KOLLAROS PANAGIOTIS

8

   

1:27.314

NEON

AMOTOE

KTM

 

2

74

KITSOS GEORGIOS

8

3.889

3.889

1:27.471

GR-RACING

AMOTOE

HONDA RSW

 

3

41

CHRONOPOULOS STRATOS

8

5.772

9.661

1:27.577

GR-RACING

AMOTOE

BMW

 

4

2

TSOKOS LAMBROS

8

0.405

10.066

1:28.392

GR-RACING

AMOTOE

YAMAHA TZ

 

5

31

PARGINOS ANDREAS

8

0.266

10.332

1:27.286

GR-RACING

AMOTOE

APRILIA

 

6

28

SOMOS GEORGIOS

8

24.728

35.060

1:31.452

GR-RACING

AMOTOE

YAMAHA TZ

 

7

57

FATIH DEMIRCAN

8

16.186

51.246

1:33.810

CFM 300

TMF

CF MOTO

 

8

21

CAZACU ANDREI

8

0.062

51.308

1:33.827

CFM 300

FRM

CF MOTO

 

9

22

VENTOURAS ANTONIOS

8

4.775

56.083

1:33.253

CFM 300

AMOTOE

CF MOTO

 

10

44

FURKAN DEMIRCAN

8

1.679

57.762

1:33.851

CFM 300

TMF

CF MOTO

 

11

028

MITKO MITKOV

8

1.276

59.038

1:34.022

SP125

BMF

APRILIA

 

12

121

EPURE FLORENTINA DEMISA

8

3.731

1:02.769

1:34.749

CFM 300

FRM

CF MOTO

 

13

30

DUMITRU DRAGOS PETRE

8

4.085

1:06.854

1:35.525

CFM 300

FRM

CF MOTO

 

14

66

PETROV BOYAN

8

4.871

1:11.725

1:35.263

SP125

BMF

APRILIA

 

15

27

KORRE ANTONIA

8

4.940

1:16.665

1:36.409

NEON

AMOTOE

CF MOTO

 

16

11

DUMITRASCU SEBASTIAN VIRGIL

8

0.169

1:16.834

1:36.469

CFM 300

FRM

CF MOTO

 

17

6

LYUBEN PETKOV

8

0.993

1:17.827

1:36.355

SP125

BMF

APRILIA

 

18

666

HRISTOV DIMITAR

7

1 Lap

1 Lap

1:40.172

SP125

BMF

APRILIA

 

19

42

LEFEVR ANDREAS

2

5 Laps

6 Laps

1:31.187

GR-RACING

AMOTOE

YAMAHA TZ

 

DNS

77

KARAMANIDIS GEORGIOS

   

DNS

 

GR-RACING

AMOTOE

APRILIA RS


 

 

Results of MOTOCLASIC - RACE 2


 

Pos

No.

Name

Laps

Gap

Diff

Best Tm

Class

FEDERATION

Make/Model

Comment

1

1

NIKOLOV SASO

7

   

1:31.557

MOTOCLASIC OPEN SPECIAL

MFNM

SUZUKI

 

2

57

SARAC CRISTIAN

7

16.817

16.817

1:34.466

MOTOCLASIC OPEN SPECIAL

FRM

SUZUKI

 

3

247

LUKANOSKI LUKA

7

0.666

17.483

1:34.201

MOTOCLASIC 600

MFNM

HONDA

 

4

24

MARIN VIRGIL

7

8.181

25.664

1:34.373

MOTOCLASIC OPEN SPECIAL

FRM

SUZUKI

 

5

77

MALAIMARE SILVIU

7

4.037

29.701

1:35.521

MOTOCLASIC OPEN SPECIAL

FRM

HONDA

 

6

84

BELEIU ALEXANDRU SERGIU

7

0.657

30.358

1:35.640

MOTOCLASIC OPEN SPECIAL

FRM

HONDA

 

7

11

ALAMOREAN SORIN

7

34.887

1:05.245

1:40.160

MOTOCLASIC OPEN SPECIAL

FRM

HONDA

 

8

67

ASTER JUSTIAN NORBERT

7

21.200

1:26.445

1:43.510

MOTOCLASIC MK250

FRM

KAWASAKI

 

9

13

DANIEL SPASOVSKI

7

16.942

1:43.387

1:39.392

MOTOCLASIC 600

MFNM

HONDA

 

10

28

CARADJOV IOSIF

6

1 Lap

1 Lap

1:49.937

MOTOCLASIC MK250

FRM

YAMAHA

 

11

177

BLEMOVICI SERGIU

6

3.052

1 Lap

1:49.256

MOTOCLASIC MK250

FRM

HONDA

 

12

12

DOANA FLORIN VIOREL

5

1 Lap

2 Laps

1:35.555

MOTOCLASIC OPEN SPECIAL

FRM

HONDA

 

13

4

POPOVICIU LUCIAN

 

5 Laps

7 Laps

 

MOTOCLASIC OPEN SPECIAL

FRM

SUZUKI

 

 

Έχασε τη ζωή του ο 9χρονος αναβάτης Lorenzo Somaschini στο Honda Junior 160 Cup της Βραζιλίας

Παρά τις προσπάθειες των γιατρών ο νεαρός αναβάτης δεν κατάφερε να ξεπεράσει τα τραύματα του
motomag Έχασε τη ζωή του ο 9χρονος αναβάτης Lorenzo Somaschini στο Honda Junior 160 Cup στο Superbike Brazil
Από τον

Γιάννη Τσινάβο

19/6/2024

Ο τέταρτος γύρος του Honda Junior 160 Cup για το Βραζιλιάνικο Πρωτάθλημα Μοτοσυκλετών ο οποίος πραγματοποιήθηκε στην πίστα Autodrome Interlagos στιγματίστηκε από ένα σοβαρό περιστατικό το οποίο συνέβη κατά τη διάρκεια της ελεύθερης προπόνησης της Παρασκευής. Εκεί ο μόλις 9 χρονών Αργεντινός αναβάτης Lorenzo Somaschini έπεσε στη στροφή Pinheirinho με αποτέλεσμα να χτυπήσει στο κεφάλι και λίγες ημέρες αργότερα να χάσει τη ζωή του.

Ο "Lolito", όπως ήταν το παρατσούκλι του, γεννήθηκε στις 17 Ιουλίου 2014 στο Ροζάριο της Αργεντινής και από μικρή ηλικία έδειξε το ενδιαφέρον του για τους αγώνες μοτοσυκλέτας. Το περασμένο έτος ξεκίνησε να αγωνίζεται στο Superbike Junior Cup της Αργεντινής ενώ στόχος του ήταν να συμμετέχει τα επόμενα χρόνια σε διεθνείς διοργανώσεις με τελικό στόχο να βρεθεί στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μοτοσυκλετών.

Έχασε τη ζωή του ο 9χρονος αναβάτης Lorenzo Somaschini στο Honda Junior 160 Cup στο Superbike Brazil

Ωστόσο η μοίρα είχε άλλα σχέδια για τον μικρό Lorenzo καθώς ο ίδιος δεν κατάφερε να ξεπεράσει το σοβαρό χτύπημα που υπέστη στο κεφάλι κατά την πτώση του στην πίστα Interlagos. Οι γιατροί του νοσοκομείου Albert Einstein του Σάο Πάολο προσπάθησαν να τον κρατήσουν στη ζωή ωστόσο αυτό δεν κατέστη δυνατό.

Οι διοργανωτές του Superbike Brazil ανακοίνωσαν σχετικά με το περιστατικό που συνέβη: “Οι διοργανωτές του Superbike Brazil παρείχαν όλη τη βοήθεια στην οικογένεια του αναβάτη από την Παρασκευή 14 Ιουνίου, όταν ο Αργεντινός έπεσε κατά την πρώτη ελεύθερη προπόνηση του Junior Cup, του 4ου γύρου του Superbike Brazil, στο Autodrome Interlagos. Μόλις έπεσε στην έξοδο Pinheirinho, ο αναβάτης νοσηλεύτηκε γρήγορα από την ιατρική ομάδα σε ασθενοφόρο της ΜΕΘ. Στη συνέχεια μεταφέρθηκε στα επείγοντα του νοσοκομείου, όπου η κατάστασή του σταθεροποιήθηκε. Μετά από αυτή τη διαδικασία, μεταφέρθηκε σε μονάδα προηγμένης υποστήριξης στο Γενικό Νοσοκομείο Pedreira, όπου παρέμεινε μέχρι το πρωί του Σαββάτου 15 Ιουνίου, τηρώντας όλα τα ιατρικά πρωτόκολλα μέχρι να μεταφερθεί στο νοσοκομείο Albert Einstein”.

Έχασε τη ζωή του ο 9χρονος αναβάτης Lorenzo Somaschini στο Honda Junior 160 Cup στο Superbike Brazil

Ο προπονητής του Lorenzo Somaschini, Diego Pierluigi με ανάρτηση του ανέφερε τα εξής: “Με ραγισμένη καρδιά θα πρέπει να σε αποχαιρετήσω. Θα μου λείψεις τόσο πολύ Lolito. Σε ευχαριστώ που με άφησε να γίνω μέρος του ονείρου σου. Αναπαύσου εν ειρήνη πρωταθλητή”.

Έχασε τη ζωή του ο 9χρονος αναβάτης Lorenzo Somaschini στο Honda Junior 160 Cup στο Superbike Brazil
Ετικέτες