Bajaj Mobility - Ιστορική ημέρα καθώς σβήνει η Pierer Mobility! Οι άνθρωποι που υπογράφουν το νέο κεφάλαιο της ΚΤΜ

Gottfried Neumeister CEO, 3 Ινδοί στο Εποπτικό Συμβούλιο! Ανακοίνωση πρώτων οικονομικών στοιχείων
Bajaj Mobility
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

14/1/2026

Η αλλαγή του ονόματος της Pierer Mobility σε Bajaj Mobility είναι πλέον γεγονός, σύμφωνα με το πλάνο που είχε ανακοινωθεί από τον Νοέμβριο, όταν η Bajaj Auto είχε ολοκληρώσει την εξαγορά της ΚΤΜ. Νέο είναι και το site της εταιρείας, που θα το βρείτε πλέον υπό νέα ονομασία.

Η διαδικασία αναδιάρθρωσης της ΚΤΜ προχωρά, με τους Ινδούς ιδιοκτήτες να επιβλέπουν τον εξορθολογισμό του γκρουπ, που περιλαμβάνει τις KTM, Husqvarna και GASGAS στις μοτοσυκλέτες, την WP στις αναρτήσεις, και τις Husqvarna και GASGAS στα ηλεκτρικά ποδήλατα.

Ως σύμβολο της συνέχειας της πορείας της ΚΤΜ στη νέα εποχή, ο Αυστριακός Gottfried Neumeister είναι ο νέος CEO της εταιρείας, με τρία από τα τέσσερα μέλη του Εποπτικού Συμβουλίου της Bajaj Mobility να είναι Ινδοί (Srinivasan Ravikumar επικεφαλής του Συμβουλίου, Dinesh Thapar Αντιπρόεδρος, Pradeep Shrivastava, μέλος). Το τέταρτο μέλος είναι ο Αυστριακός δικηγόρος Dr. Wulf Gordian Hauser LL.M.

Μερικές σημειώσεις σε σχέση με την αλλαγή. Το ότι ο Neumeister βρέθηκε στη θέση του CEO ήταν εξαρχής στο πρόγραμμα και συνεννοημένο, με τον Αυστριακό να βρίσκει τον δρόμο του προς τα πάνω ως άνθρωπος της Bajaj παράλληλα με τον ινδικό σχέδιο για την αναδιάρθρωση του γκρουπ. Αν τώρα η Bajaj απέλυσε τα περισσότερα στελέχη της ΚΤΜ, την ίδια ώρα κράτησε στη θέση τους όλους τους ανθρώπους που αποτελούσαν την “ψυχή” της αυστριακής εταιρείας ως R&D και τεχνικό προσωπικό.

Το μέλλον θα δείξει αν αυτοί θα παραμείνουν στις θέσεις τους, ή αν κάποια στιγμή αντικατασταθούν από άλλους, Ινδούς ή Αυστριακούς. Τέλος, αν οι Hero και ΤVS έχουν ξεκινήσει προσφάτως την “απόβαση” τους στην Ευρώπη, κάνοντας παρέα στην Royal Enfield, έρχεται τώρα η Bajaj να κάνει τη δική της κίνηση “ματ”, βάζοντας το όνομά της ως σφραγίδα ιδιοκτήτη στις KTM, Husqvarna και GASGAS, κερδίζοντας τους υπόλοιπους Ινδούς με μεγάλη διαφορά σε κύρος και στρατηγική, αφήνοντας τις δικές της μοτοσυκλέτες χαμηλού budget να αφορούν κυρίως την Ινδία και ένα πολύ μικρό μέρος της ευρωπαϊκής αγοράς ως... συμπλήρωμα.

Ας μην ξεχνάμε πως η Bajaj έχει επενδύσει και στην Triumph κατασκευάζοντας μαζί τους τα μικρά 400άρια. Με τον τρόπο αυτό η Ευρωπαϊκή πορεία της Bajaj, κάτι πάρα πολύ σημαντικό για λόγους εσωτερικής κατανάλωσης στην μεγαλύτερη αγορά μοτοσυκλέτας του κόσμου, προχωρά με τρόπο διαφορετικό των υπολοίπων δύο βασικών παικτών.

Η Hero είναι η εταιρεία με την μεγαλύτερη ρευστότητα που έχει υπάρξει στην ιστορία της μοτοσυκλέτας. Βρίσκονται στην δεύτερη θέση παγκοσμίως μετά την Honda, έχοντας ξεπεράσει σε μονάδες συνολικής παραγωγής την Yamaha και έχουν τέτοιο ποσό διαθέσιμο ΑΜΕΣΑ που θα μπορούσαν να εξαγοράσουν αύριο, την δεύτερη μεγαλύτερη εταιρεία της Ιαπωνίας. Για αυτούς η Ευρωπαϊκή πορεία είναι ένα ανοικτό ενδεχόμενο εδώ και χρόνια και φέτος το ξεκινούν με τρόπο που κανείς, ποτέ, δεν έχει ξανά κάνει. Ως marketing στις υπόλοιπες αγορές! Μία τεράστια επένδυση λοιπόν, όπως αυτή της εξάπλωσης στην ήπειρο με τον υψηλότερο ανταγωνισμό στη μοτοσυκλέτα, γίνεται για λόγους προώθησης. Αργότερα θα δουν πώς θα εξελιχθεί, προς το παρόν όμως, είναι για εκείνους ζήτημα κύρους το να έρθουν εδώ στην Ευρώπη. Είναι τέτοια η ζύμωση της αγοράς της Ινδίας που διοχοτεύουν πλέον τον ανταγωνισμό τους σε ένα νέο τελείος πεδίο μάχης. Ως προς απάντηση σε αυτό η Bajaj έχει κάνει μία κίνηση τελείως διαφορετική από την Hero και την TVS και μάλιστα είναι πιο κοντά από εκείνους στο να έχει και κέρδος από αυτή την κίνηση. Προς το παρόν -φυσικά- απλά επενδύει:

Παράλληλα με τη μετονομασία του Pierer Mobility Group, τόσο στα χαρτιά όσο και στο διαδίκτυο, όπου άλλαξε όνομα ο ιστότοπος του γκρουπ, η Bajaj Mobility AG έδωσε στη δημοσιότητα ως πρώτο ανακοινωθέν στη νέα εποχή τα προκαταρκτικά στοιχεία εσόδων και πωλήσεων για το 2025.

Τα σημαντικότερα σημεία έχουν ως εξής:

  • Έσοδα λίγο πάνω από 1 δισεκατομμύριο ευρώ (-46 %)
  • Πωλήσεις μοτοσικλετών: 209.704 μοτοσικλέτες (-28 %) με θετική τάση στο δεύτερο εξάμηνο
  • Επιτυχής μείωση αποθεμάτων κατά περισσότερο από 100.000 μοτοσυκλέτες
  • Πωλήσεις ηλεκτρικών ποδηλάτων και ποδηλάτων: 64.110 (-40 %)
  • Μείωση του αριθμού των εργαζομένων στον όμιλο κατά περίπου 500

Πιο αναλυτικά, η Bajaj Mobility AG αναμένει ενοποιημένα έσοδα λίγο πάνω από 1 δισεκατομμύριο ευρώ για το προηγούμενο οικονομικό έτος 2025, το οποίο αντιστοιχεί σε μείωση περίπου 46 %.

Εστιάζοντας στα θετικά, ο όμιλος Bajaj Mobility πούλησε 80.464 μοτοσυκλέτες το δεύτερο εξάμηνο του 2025, σημειώνοντας αύξηση 60% σε σύγκριση με το πρώτο εξάμηνο του έτους (H1: 50.334 μονάδες). Επιπλέον, 43.956 μοτοσυκλέτες πωλήθηκαν μέσω του στρατηγικού συνεργάτη Bajaj Auto το δεύτερο εξάμηνο του έτους (H1: 34.950 μονάδες). Οι συνολικές πωλήσεις μοτοσυκλετών του ομίλου για το οικονομικό έτος 2025 ανήλθαν έτσι σε 209.704 μονάδες (-28%).

Η μείωση των αποθεμάτων μοτοσυκλετών κατά 101.153 μονάδες (στις 31 Δεκεμβρίου 2024 ήταν 248.580, με το αδιάθετο στοκ να μειώνεται στις 147.427 μοτοσυκλέτες στις 31 Δεκεμβρίου 2025) αποτελεί σημαντικό ορόσημο στην αναδιάρθρωση της KTM.

Στο πλαίσιο του κλεισίματος του τμήματος ποδηλάτων, πωλήθηκαν 64.110 ηλεκτρικά ποδήλατα και ποδήλατα (προηγούμενο έτος: 106.311).

Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση της διαδικασίας αναδιάρθρωσης το 2025, η KTM AG θα ξεκινήσει μια παγκόσμια αναδιάρθρωση. Ο στόχος είναι η βιώσιμη ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας μέσω της μείωσης των σταθερών εξόδων, της εξορθολογισμού των δομών, της εστίασης στο χαρτοφυλάκιο προϊόντων και έργων και της βελτιστοποίησης του διεθνούς δικτύου εγκαταστάσεων και διαχείρισης. Στο πλαίσιο αυτής της απαραίτητης αναδιάρθρωσης, είναι αναπόφευκτη η μείωση περίπου 500 θέσεων εργασίας, κυρίως σε θέσεις μισθωτών και μεσαίων στελεχών. Ο αριθμός των εργαζομένων στις 31 Δεκεμβρίου 2025 ήταν 3.794 (προηγούμενο έτος: 5.310).

Τα προκαταρκτικά βασικά μεγέθη του Bajaj Mobility Group για το οικονομικό έτος 2025 θα δημοσιευθούν στις 29 Ιανουαρίου 2026.

Ετικέτες

Πωλήσεις Ιανουαρίου 2026, Κατάταξη Εταιρειών - Εκτόξευση 29,41% σε σχέση με πέρυσι!

Ελπιδοφόρο το ξεκίνημα της νέας χρονιάς, αλλά με επιφυλάξεις - Οι επιδόσεις εταιρειών σε μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W
Ταξινομήσεις εταιρειών, Ιανουάριος 2026
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/2/2026

Τον Ιανουάριο του 2026 η ελληνική αγορά δικύκλου και 3W/4W ξεκίνησε ιδιαίτερα δυνατά, με 4.387 ταξινομήσεις έναντι 3.390 ταξινομήσεων του περυσινού αντίστοιχου μήνα, κάτι που μεταφράζεται σε εντυπωσιακή άνοδο 29,41%! Παρόλα αυτά, θα πρέπει να περιμένουμε τους επόμενους μήνες να δούμε τι θα γίνει καθώς είναι απαραίτητο να θυμηθούμε πως τον Ιανουάριο του 2025 είχαμε μεγάλη πτώση 26,92%, πτώση που οφειλόταν κυρίως στη μετάβαση στις Euro5+ προδιαγραφές, και από την αρχική αδυναμία ταξινόμησης του Euro5 στοκ, θέμα που τελικά λύθηκε με την έγκριση της παράτασης πωλήσεων που έφερε ανακούφιση -αν και με καθυστέρηση- στην αγορά.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιανουάριο του 2026.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 885 20,17%
2 SYM 704 16,05%
3 PIAGGIO 427 9,73%
4 YAMAHA 423 9,64%
5 DAYTONA 341 7,77%
6 VOGE 268 6,11%
7 CFMOTO 201 4,58%
8 QJMOTOR 152 3,46%
9 BMW 93 2,12%
10 ECOSHIFT 91 2,07%
11 ASUS 90 2,05%
12 ZONTES 73 1,66%
13 SUZUKI 63 1,44%
14 KYMCO 60 1,37%
15 VESPA 43 0,98%
16 KEEWAY 42 0,96%
17 ROYAL ENFIELD 41 0,93%
18 TRIUMPH 36 0,82%
19 THRUST 34 0,78%
20 APRILIA 32 0,73%
21 MORBIDELLI 30 0,68%
22 KTM 26 0,59%
  MALAGUTI 26 0,59%
23 PEUGEOT 20 0,46%
24 LETBE 19 0,43%
25 RIEJU 17 0,39%
26 BENELLI 14 0,32%
27 KAWASAKI 13 0,30%
  UM 13 0,30%
28 BETA 10 0,23%
29 DUCATI 8 0,18%
30 HARLEY DAVIDSON 7 0,16%
31 MOTO GUZZI 6 0,14%
32 ARIIC 5 0,11%
  LIFAN INDUSTRY 5 0,11%
  OTHERS* 69 1,57%
  ΣΥΝΟΛΟ   4387
  2025   3390
  ΔΙΑΦΟΡΑ   29,41%

Στις πωλήσεις ανά εταιρεία η Honda ξεκινά το 2026 από εκεί που σταμάτησε το 2025, δηλαδή στην κορυφή, και με σεβαστή διαφορά από τη μεγάλο αντίπαλο SYM -αμφότερες οι μόνες εταιρείες με μερίδιο πάνω από το 15% της συνολικής πίτας. Τρίτη ήταν η Piaggio, η πρώτη κάτω του 10%, ενώ από -πολύ- κοντά ακολούθησε η Yamaha στην τέταρτη θέση, με την Daytona να κλείνει την πρώτη πεντάδα. Αξιοσημείωτη είναι η 10η θέση της ECOSHIFT, της εταιρείας e-scooter της Πέτρος Πετρόπουλος, με το γνωστό ελληνικό NOOS. Σημειώστε πως ο ΣΕΜΕ δίνει ΜΑΖΙ Daytona & KOVE, ενώ τον Ιανουάριο η KOVE σημείωσε 34 ταξινομήσεις που αν τις αφαιρέσουμε από την Daytona, μένουν 307 ταξινομήσεις για την τελευταία.

Ακολουθεί η κατάταξη εταιρειών βάσει των πωλήσεων μοτοσυκλετών μόνο.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 233 21,92%
2 CFMOTO 167 15,71%
3 YAMAHA 131 12,32%
4 VOGE 88 8,28%
5 BMW 80 7,53%
6 SUZUKI 52 4,89%
7 ROYAL ENFIELD 41 3,86%
8 DAYTONA \ KOVE 40 3,76%
9 TRIUMPH 36 3,39%
10 QJMOTOR 27 2,54%
11 KTM 26 2,45%
12 RIEJU 17 1,60%
13 MORBIDELLI 16 1,51%
14 ZONTES 15 1,41%
15 KAWASAKI 13 1,22%
16 BENELLI 11 1,03%
17 APRILIA 10 0,94%
  BETA 10 0,94%
18 DUCATI 8 0,75%
19 HARLEY-DAVIDSON 7 0,66%
20 MOTO GUZZI 6 0,56%
21 BRIXTON 4 0,38%
22 DONGBEN 3 0,28%
  ZERO 3 0,28%
23 MOTORCYCLES 2 0,19%
  HUSQVARNA 2 0,19%
  KEEWAY 2 0,19%
  MOTO MORINI 2 0,19%
  STARK 2 0,19%
  SWM 2 0,19%
  VELIMOTOR 2 0,19%
24 BAJAJ 1 0,09%
  GASGAS 1 0,09%
  INDIAN 1 0,09%
  MOTORCYCLE 1 0,09%
  MALAGUTI 1 0,09%
  SKYTEAM 1 0,09%
  TM MOTO 1 0,09%
  UM 1 0,09%
  ΣΥΝΟΛΟ 1063 100,00%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda βρίσκεται και εδώ πρώτη με 21,92%, ενώ ακολουθεί η CFMOTO με 167 μοτοσυκλέτες που μεταφράζεται στο 15,71% της κατηγορίας. Τρίτη είναι η Yamaha με 131 ταξινομήσεις και 12,32%, τέταρτη είναι η VOGE με 8,28% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την πρώτη ευρωπαϊκή εταιρεία (BMW) με 7,53%. Σημείωση για όσους ψάχνουν την KOVE: η εταιρεία έκανε 34 ταξινομήσεις, με τις υπόλοιπες 6 να είναι Daytona.

Στη συνέχεια βλέπουμε την κατάταξη εταιρειών στα scooter.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 645 21,98%
2 SYM 633 21,57%
3 PIAGGIO 427 14,55%
4 YAMAHA 251 8,55%
5 DAYTONA 196 6,68%
6 VOGE 175 5,96%
7 QJMOTOR 125 4,26%
8 ECOSHIFT 91 3,10%
9 KYMCO 60 2,04%
10 ZONTES 58 1,98%
11 VESPA 43 1,47%
12 KEEWAY 40 1,36%
13 THRUST 33 1,12%
14 APRILIA 22 0,75%
15 PEUGEOT 20 0,68%
16 LETBE 15 0,51%
17 MORBIDELLI 14 0,48%
18 ASUS 13 0,44%
  BMW 13 0,44%
19 SUZUKI 11 0,37%
  UM 11 0,37%
20 CFMOTO 9 0,31%
21 ARIIC 5 0,17%
22 RATO 4 0,14%
23 EFUN/ZAP 3 0,10%
24 MALAGUTI 2 0,07%
  ROYAL ALLOY 2 0,07%
  SILENCE 2 0,07%
  ZHONGNENG 2 0,07%
25 DOOHAN 1 0,03%
  EASYCOOL 1 0,03%
  ECOOTER 1 0,03%
  GEMINI 1 0,03%
  JNEN, JUNENG 1 0,03%
  LVNENG 1 0,03%
  QJ MOTOR 1 0,03%
  RIYA 1 0,03%
  VELOCIFERO 1 0,03%
  VMOTO 1 0,03%
  ΣΥΝΟΛΟ 2935 100,00%

Στη δημοφιλέστερη κατηγορία της αγοράς, η Honda έχει και πάλι την πρωτιά με 22%, δεύτερη είναι η SYM από κοντά με 21,6% και τρίτη η Piaggio με 14,55%. Τέταρτη η Yamaha και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Daytona.

Συνεχίζουμε με τις επιδόσεις εταιρειών στα παπιά.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 105 30,79%
2 ASUS 77 22,58%
3 SYM 71 20,82%
4 YAMAHA 41 12,02%
5 MALAGUTI 23 6,74%
6 HONDA 7 2,05%
7 LIFAN INDUSTRY 5 1,47%
8 LETBE 4 1,17%
9 BENELLI 3 0,88%
10 GPX 2 0,59%
11 KAMAX 1 0,29%
  THRUST 1 0,29%
  UM 1 0,29%
  ΣΥΝΟΛΟ 341 100,00%

Όσο πάνε και μειώνονται τα μοντέλα και οι ταξινομήσεις παπιών, με πρώτη εδώ την Daytona με σημαντική μάλιστα διαφορά και πσοοστό αγοράς που πλησιάζει το 31%! Δεύτερη είναι η ASUS -έκπληξη!- που σαρώνει με το Cross-X 125, και τρίτη η SYM με 20,82%.

Και τελειώνουμε με τις επιδόσεις εταιρειών στα 3W/4W.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 25 52,08%
2 VOGE 5 10,42%
3 BONTU 3 6,25%
  ZHIDOU 3 6,25%
4 POLARIS 2 4,17%
  XEV 2 4,17%
5 BASHAN 1 2,08%
  BAW 1 2,08%
  BRP 1 2,08%
  GOUPIL 1 2,08%
  NINGBO 1 2,08%
  CENTURY 1 2,08%
  RAINWOLL 1 2,08%
  REGIS 1 2,08%
  WUZHENG 1 2,08%
  ΣΥΝΟΛΟ 48 100%

Ο Ιανουάριος παραδοσιακά δεν είναι καλός μήνας για πωλήσεις ATV, όμως και πάλι η CFMOTO είναι πρώτη κατέχοντας πάνω από το μισό της αγοράς, ενώ η δεύτερη VOGE (Loncin) βρίσκεται πολύ πιο πίσω στο 10%. Αφήνοντας στην άκρη τα microcar BONTU & ZHIDOU, η τρίτη εταιρεία ATV/SSV είναι η Polaris με 4,2%.