H Phelon & Moore έρχεται Ελλάδα - Μέσω της TEOREN MOTORS Α.Ε.

Η ελληνική εισαγωγική ενισχύει την παρουσία της στους δύο τροχούς - Πότε έρχονται
Phelon & Moore στην Ελλάδα από την Teoren
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

10/11/2025

Η TEOREN MOTORS Α.Ε. ανέλαβε την εισαγωγή των μοτοσυκλετών και σκούτερ της αναγεννημένης Phelon & Moore στην ελληνική αγορά.

Γνωρίζαμε από πέρσι τις συζητήσεις μεταξύ των δύο πλευρών, συζητήσεις που κατέληξαν τελικά σε συμφωνία μεταξύ της TEOREN MOTORS Α.Ε. και της Phelon & Moore με την ελληνική εισαγωγική να ενισχύει έτσι σημαντικά τη δίτροχη παρουσία της στην Ελλάδα έχοντας και την UM Motorcycles.

Η Phelon & Moore ιδρύθηκε στο Yorkshire της Αγγλίας το 1904, από τον Joah Phelon και τον μηχανικό Richard Moore. Ο Moore μπήκε στην εταιρεία έπειτα από τον θάνατο του ανιψιού του Phelon, Harry Rayner, σε τροχαίο δυστύχημα με την εταιρεία να ονομάζεται αρχικά Phelon & Rayner.

Αυτό που χαρακτήριζε τις Phelon & Moore ήταν οι καινοτομίες που τις έκαναν να ξεχωρίζουν αλλά και η φήμη που απέκτησαν ως πολύ ποιοτικές και αξιόπιστες μεταξύ των δύο πολέμων, ενώ ήταν δημοφιλείς και με side car. 

Οι P&M χρησιμοποιούσαν μετάδοση με αλυσίδα από το 1902, λίγο αργότερα ήρθαν και τα κιβώτια ταχυτήτων (δύο στην αρχή και έπειτα τέσσερεις) ενώ σήμα κατατεθέν τους ήταν ο μονοκύλινδρος κινητήρας που αποτελούσε ενεργό μέρος του πλαισίου και είχε περιστραφεί ολόκληρος μέσα στο πλαίσιο κατά 40 μοίρες (κινητήρας sloper). Το πρώτο πρωτότυπο έκανε την εμφάνισή του το 1900 με τα χειροποίητα μοντέλα να κατασκευάζονται και να πωλούνται μεταξύ 1901 και 1903. 

Η προσπάθεια για την αναβίωση της Phelon & Moore ξεκίνησε πριν από τέσσερα χρόνια από μια ομάδα επενδυτών, με την αναγεννημένη εταιρεία να κάνει επίσημο ντεμπούτο στην περσινή EICMA με δύο μοτοσυκλέτες και δύο σκούτερ (διαβάστε περισσότερα εδώ). 

Μεταξύ των επενδυτών είναι και η οικογένεια Villegas της UM Motorcycles με συνιδρυτή τον Diego Villegas. Η εγγραφή της εταιρείας έχει γίνει στο Λονδίνο με την Phelon & Moore να έχει γραφεία και στο Τορίνο της Ιταλίας.

Σύμφωνα και με σχετικές αναφορές κάποιοι πιστεύουν ότι η P&M, ενσωματώνοντας όλα τα παραπάνω, ήταν η πρώτη που ξέφυγε από τα ποδήλατα με κινητήρα και δημιούργησε την πρώτη πραγματική μοτοσυκλέτα.  Αυτό το χαρακτηριστικό παρέμεινε μέχρι και το οριστικό κλείσιμο της εταιρείας το 1966, με την P&M να βρίσκεται ήδη σε καθεστώς ειδικής διαχείρισης από το 1962. Τα οικονομικά προβλήματα ξεκίνησαν τον 'B ΠΠ γιατί σε αντίθεση με τον 'A ΠΠ, η P&M δεν ήταν ανάμεσα στις εταιρείες που κατασκεύασαν μοτοσυκλέτες μαζικά για τον στρατό.

Η Phelon & Moore βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε διαδικασία "χτισίματος" της γκάμας της, η οποία απαριθμεί μέχρι στιγμής δύο μοτοσυκλέτες και δύο scooter, τα οποία κατασκευάζονται στην Κίνα. 

Η πρώτη μοτοσυκλέτα, στην οποία οι άνθρωποι της εταιρείας ποντάρουν πολλά ειδικά για τις ευρωπαϊκές αγορές, είναι η crossover Capetown 7 με το όνομά της να αποτίνει φόρο τιμής στον τελικό προορισμό των Theresa Wallach και Florence Blenkiron, την πρωτεύουσα της Ν. Αφρικής, με τους Βρετανούς να έχουν ξεκινήσει από το Λονδίνο για να διασχίσουν την Αφρική στη σέλα μιας Panther.

Phelon & Moore στην Ελλάδα από την Teoren

Η Capetown 7 είναι διαθέσιμη σε δύο εκδόσεις, μία με χυτές αλουμινένιες ζάντες και μία με ακτινωτούς τροχούς. Και στις δύο εκδόσεις η εμπρός ζάντα είναι 19 ιντσών -17 η πίσω- με τις διαδρομές των αναρτήσεων και στα δύο άκρα να βρίσκονται στα 170 χλστ., ενώ αυτό που την κάνει να ξεχωρίζει είναι το αλουμινένιο μονόμπρατσο ψαλίδι της, με την υπόλοιπη αισθητική της μοτοσυκλέτας να είναι εύπεπτη και να μην μοιάζει με άλλο μοντέλο της κατηγορίας.

Ο κινητήρας της crossover είναι εν σειρά δικύλινδρος στα 693 κ.εκ. με την ισχύ του να ανακοινώνεται στους 74 ίππους και τη μέγιστη τιμή της ροπής στα 6,94 χιλιογραμμόμετρα ροπής στις 8.500 και 6.500 σ.α.λ. αντίστοιχα. Η Capetown 7 φέρει TFT οθόνη που συνδέεται με κινητό και προσφέρει λειτουργία mirroring, ενώ στον εξοπλισμό της περιλαμβάνονται ρυθμιζόμενη οθόνη, χούφτες traction control, σύστημα παρακολούθησης πίεσης ελαστικών, ABS που απενεργοποιείται και full LED φώτα. 

Στις αναρτήσεις, τέλος, έχουμε πλήρης ρυθμίσεις για το πιρούνι των 43 χλστ. και υδραυλική προφόρτιση για το αμορτισέρ, ενώ στα φρένα βλέπουμε δίσκους 320 χλστ. και ακτινικής τοποθέτησης δαγκάνες τεσσάρων εμβόλων. Το ύψος της σέλας είναι 810 χλστ. (830 για την ), το μεταξόνιο βρίσκεται στα 1.550 χλστ. και το βάρος στα 249 κιλά πλήρης υγρών για την "Χ" και στα 240 κιλά για την "S".

Phelon & Moore στην Ελλάδα από την Teoren

Επόμενη μοτοσυκλέτα είναι η Panther, η cruiser που παράγεται επίσης σε δύο εκδόσεις τη C και την S που ξεχωρίζουν μεταξύ τους επίσης στις λεπτομέρειες: η C έχει πιο κλασική αισθητική και όρθια θέση οδήγησης με μπόλικη δόση χρωμίου σε εξάτμισης και άλλα σημεία της, ενώ η S είναι η πιο σπορ με λεπτομέρειες και εξάτμιση -διαφορετική- σε μαύρο χρώμα, τιμόνι πιο χαμηλά τοποθετημένο, διαφορετική, μονή σέλα και κανονικά μαρσπιέ αντί για floor boards. Διαφορετική είναι επίσης η θέση της στρογγυλής TFT οθόνης των 4,5 ιντσών με την C να την έχει στο ρεζερβουάρ και την S στο τιμόνι.

Phelon & Moore Panther

Η Panther έχει V2 κινητήρα στα 573 κ.εκ. με τη ισχύ και την ροπή του να βρίσκεται στους 54 ίππους και τα 4,95 χιλιογραμμόμετρα στις 8.500 και 6.500 σ.α.λ. αντίστοιχα, με μεταξόνιο στα 1.600 χλστ. και βάρος στα 249 κιλά πλήρης υγρών -246 για την S-, ενώ το ύψος της σέλας βρίσκεται στα χαμηλά 700 χλστ.

Το Panthette X είναι το crossover σκούτερ της Phellon & Moore και θα είναι διαθέσιμο σε δύο εκδόσεις, μία με μοτέρ στα 125 κ.εκ. για δίπλωμα κατηγορίας Α1 και μία στα 300 κ.εκ. Στην πρώτη περίπτωση η ισχύς βρίσκεται στους 12 ίππους και τα 1,19 kg.m, ενώ ο μεγαλύτερος κινητήρας αποδίδει 31,5 ίππους και 2,55 kg.m στις 8.000 και 5.000 σ.α.λ. αντίστοιχα.

Phelon & Moore Panthette

Υπάρχει και έκδοση στα 250 κυβικά που πληροί επίσης της Euro 5+ προδιαγραφές, με μικρή απόκλιση προς τα κάτω αναφορικά με την απόδοσή της και δεν γνωρίζουμε ακόμη αν θα εισαχθούν και οι δύο. Ο εξοπλισμός είναι σε υψηλό επίπεδο με φωτιζόμενους διακόπτες, θερμαινόμενα γκριπ, χούφτες αλλά και TFT οθόνη επτά ιντσών με λειτουργία mirroring, ενώ η τελική μετάδοση γίνεται με ιμάντα.

Phelon & Moore Panther

Για εκείνους που θέλουν περισσότερη κομψότητα η Phelon &Moore διαθέτει το Panthette S, ένα σκούτερ που ξεχωρίζει από τον μεγάλο, σχεδόν στρογγυλό προβολέα του, με τον εμπρός τροχό να έχει ζάντα 16 ιντσών -14 πίσω-, ενω ξεχωριστή είναι και η κάθετα τοποθετημένη TFT των επτά ιντσών. Κάτω από τη σέλα χωρά ένα demi-jet κράνος, ενώ στον εξοπλισμό του Panthette S περιλαμβάνεται TPMS σύστημα παρακολούθησης πίεσης των ελαστικών, σύστημα start & stop και ABS και θα είναι διαθέσιμο με τρεις διαφορετικούς κινητήρες. Και σε αυτή την περίπτωση δεν γνωρίζουμε αν θα εισαχθούν όλες οι εκδόσεις, με την πρώτη να έχει αερόψυκτο κινητήρα 125 κ.εκ. με απόδοση στους 9,1 ίππους, την δεύτερη να φέρει υγρόψυκτο 125άρη 12 ίππων και την τρίτη 200άρη κινητήρα με 17 ίππους και 1,53 kg.m ροπής.

Στη φετινή EICMA η P&M παρουσίασε και την roadster Brighton 6 με εν σειρά δικύλινδρο 550 κ.εκ. που αποδίδει 59 ίππους -διαβάστε περισσότερα εδώ.

Το Capetown 7 αναμένεται στην ελληνική αγορά στα τέλη του ερχόμενου Ιανουαρίου, ενώ τα υπόλοιπα στα τέλη του Φεβρουαρίου 2026.

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Σεπτεμβρίου 2025: Τι αγόρασαν οι Έλληνες

Πώς κατατάχθηκαν οι εταιρείες και ανά κατηγορία - Ακολουθεί νέο άρθρο με την κατάταξη των μοντέλων
Πωλήσεις Σεπτεμβρίου 2025
Από το

motomag

14/10/2025

Για τρίτο συνεχόμενο μήνα η ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας παρουσιάζει πτώση, αφού σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και μετά την επεξεργασία τους από τον ΣΕΜΕ, ο Σεπτέμβριος του 2025 έκλεισε με 6.919 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 7.580 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 24 μεταφράζονται σε υποχώρηση 8,72%.

Όσον αφορά στις συνολικές ταξινομήσεις των 9 πρώτων μηνών του 2025, το θετικό πρόσημο σε σχέση με το περυσινό 9μηνο παραμένει μεν (+4,30%), μειώθηκε όμως ακόμα περισσότερο από του 8μηνου, όπου βρισκόμασταν στο +6%. Με βάση τα συγκεκριμένα στοιχεία, ενισχύεται ακόμα περισσότερο η άποψη πως η αγορά έχει φτάσει ένα άτυπο “ταβάνι”.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Θα ακολουθήσει άρθρο για τις πωλήσεις των μοντέλων ανά κατηγορία.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Σεπτέμβριο του 2025.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 1227 17,73%
2 HONDA 1217 17,59%
3 PIAGGIO 736 10,64%
4 YAMAHA 712 10,29%
6 DAYTONA 448 6,47%
7 ZONTES 426 6,15%
8 VOGE 355 5,13%
9 CFMOTO 265 3,83%
10 LIFAN 218 3,15%
11 QJMOTOR 213 3,08%
12 BMW 100 1,45%
13 VESPA 94 1,36%
14 KYMCO 83 1,20%
15 THRUST 75 1,08%
16 KEEWAY 73 1,06%
17 SUZUKI 71 1,03%
18 APRILIA 60 0,87%
19 LETBE 58 0,84%
20 TRIUMPH 55 0,79%
21 ROYAL ENFIELD 45 0,65%
22 KTM 37 0,53%
23 KOVE 29 0,41%
24 UM 28 0,40%
25 BENELLI 25 0,36%
26 ASUS 23 0,33%
  PEUGEOT 23 0,33%
27 MALAGUTI 19 0,27%
28 KAWASAKI 17 0,25%
  MORBIDELLI 17 0,25%
29 DUCATI 16 0,23%
30 BRIXTON 15 0,22%
31 BETA 10 0,14%
32 MOTO GUZZI 9 0,13%
33 SEGWAY 8 0,12%
34 GPX 3 0,04%
  OTHERS* 109 1,58%
  ΣΥΝΟΛΟ 6919 100,00%
  2024 7580  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 25/24 -8,72%  

SYΜ και Honda συνεχίζουν να παλεύουν για την πρωτιά με παραπλήσια νούμερα αλλάζοντας τακτικά θέση στην κορυφή, με την εταιρεία από την Ταϊβάν να κυριαρχεί τον Ιούλιο, το ιαπωνικό εργοστάσιο να παίρνει τη σκυτάλη τον Αύγουστο, με τη SYM να περνά ξανά μπροστά τον Σεπτέμβριο με μόλις 10 ταξινομήσεις διαφορά και με 17,73% έναντι 17,59% μερίδιο αγοράς! Τρίτη σύμφωνα με τα στοιχεία του ΣΕΜΕ είναι και πάλι η Daytona με 13,05%, τέταρτη η Piaggio και πέμπτη η Yamaha. ΌΜΩΣ, αν αφαιρέσουμε τις μοτοσυκλέτες της KOVE και τις μοτοσυκλέτες και τα scooter της ZONTES, η Daytona πέφτει στην 6η θέση, με την Piaggio να είναι εκείνη η πραγματική τρίτη εταιρεία του πίνακα.

Συνεχίζουμε με την κατάταξη εταιρειών στο πρώτο εννεάμηνο του 2025.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 13203 20,05%
2 SYM 11890 18,06%
3 YAMAHA 6969 10,59%
4 PIAGGIO 6743 10,24%
5 DAYTONA 6382 9,69%
6 VOGE 3500 5,32%
7 CFMOTO 3443 5,23%
8 QJMOTOR 1943 2,95%
9 KYMCO 1091 1,66%
10 VESPA 1012 1,54%
11 BMW 943 1,43%
12 SUZUKI 889 1,35%
13 THRUST 784 1,19%
14 APRILIA 650 0,99%
15 KEEWAY 549 0,83%
16 TRIUMPH 433 0,66%
17 ROYAL ENFIELD 424 0,64%
18 BENELLI 396 0,60%
19 KTM 377 0,57%
20 LIFAN INDUSTRY 376 0,57%
21 LETBE 364 0,55%
22 ASUS 363 0,55%
23 UM 336 0,51%
24 PEUGEOT 277 0,42%
25 KAWASAKI 192 0,29%
26 MORBIDELLI 189 0,29%
27 MALAGUTI 185 0,28%
28 DUCATI 180 0,27%
29 SEGWAY 135 0,21%
30 BRIXTON 104 0,16%
31 MOTO GUZZI 86 0,13%
32 GPX 81 0,12%
33 BETA 74 0,11%
  OTHERS* 1274 1,94%
  ΣΥΝΟΛΟ 65837 100,00%
  2024 63119  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 25/24 4,30%  

Η Honda παραμένει πρώτη στο 9μηνο του 2025, ενώ παρόλο που το ποσοστό της έπεσε από το 20,34% στο 20,05%, σε σχέση με τους 8 πρώτους μήνες του έτους, παράλληλα υποχώρησε και το ποσοστό της SYM από το 18,10% στο 18,06%. Τρίτη βρίσκεται η Yamaha με 10,62%, τέταρτη η Piaggio με 10,24% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Daytona με 9,69%. 

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το εννεάμηνο (Ιανουάριος-Σεπτέμβριος) του 2025.

Μοτοσυκλέτα

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 2553 19,43%
2 CFMOTO 2298 17,49%
3 YAMAHA 1840 14,00%
4 VOGE 1158 8,81%
5 BMW 788 6,00%
6 SUZUKI 718 5,46%
7 DAYTONA 600 4,57%
8 TRIUMPH 433 3,30%
9 ROYAL ENFIELD 424 3,23%
10 QJMOTOR 420 3,20%
11 KTM 377 2,87%
12 BENELLI 306 2,33%
13 KAWASAKI 192 1,46%
14 DUCATI 180 1,37%
15 APRILIA 133 1,01%
16 BRIXTON 104 0,79%
17 MOTO GUZZI 86 0,65%
18 BETA 74 0,56%
19 KEEWAY 69 0,53%
20 HUSQVARNA 59 0,45%
21 MOTO MORINI 35 0,27%
22 HARLEY DAVIDSON 25 0,19%
23 SYM 24 0,18%
24 BAJAJ 23 0,18%
  DONGBEN 23 0,18%
25 INDIAN MOTORCYCLE 22 0,17%
26 SKYTEAM 21 0,16%
27 UM 18 0,14%
28 STARK 15 0,11%
29 VMOTO 13 0,10%
  FANTIC MOTOR 12 0,09%
  MOTRON 12 0,09%
30 GASGAS 10 0,08%
  SHERCO 10 0,08%
  SWM 10 0,08%
31 RIEJU 7 0,05%
  TEYIN 7 0,05%
32 MALAGUTI 5 0,04%
  TINBOT 5 0,04%
  ZERO MOTOCYCLES 6 0,04%
33 MORBIDELLI 4 0,03%
  VELOCIFERO 4 0,03%
  YINXIANG 4 0,03%
34 HYOSUNG 3 0,02%
35 AJP 2 0,02%
  SENKE 2 0,02%
36 LUQI 1 0,01%
  MOTA 1 0,01%
  MV AGUSTA 1 0,01%
  TROMOX 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 13140 100,00%

Στη μοτοσυκλέτα για το διάστημα Ιανουάριος-Σεπτέμβριος 2025, πρώτη παραμένει η Honda με 2.553 ταξινομήσεις και 19,43%, δεύτερη είναι η CFMOTO με 2.298 ταξινομήσεις και 17,49%, και τρίτη η Yamaha με 1.84 ταξινομήσεις και 14%. Στην τέταρτη θέση βρίσκεται η Voge με 1.158 ταξινομήσεις και 8,81%, και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την BMW που σημείωσε 788 ταξινομήσεις, κατακτώντας το 6% της αγοράς.

Scooter

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 10594 23,83%
2 HONDA 9223 20,74%
3 PIAGGIO 6743 15,17%
4 YAMAHA 4688 10,54%
5 DAYTONA 4071 9,16%
6 VOGE 2091 4,70%
7 QJMOTOR 1525 3,43%
8 KYMCO 1028 2,31%
9 VESPA 1012 2,28%
10 THRUST 604 1,36%
11 APRILIA 517 1,16%
12 KEEWAY 480 1,08%
13 PEUGEOT 277 0,62%
14 LETBE 243 0,55%
15 MORBIDELLI 185 0,42%
16 SUZUKI 171 0,38%
17 UM 164 0,37%
18 BMW 155 0,35%
19 ASUS 77 0,17%
20 ZHONGNENG 65 0,15%
21 TIANYING 62 0,14%
22 EFUN/ZAP 43 0,10%
23 JNEN, JUNENG 32 0,07%
24 GOLDEN LION 30 0,07%
25 SILENCE 27 0,06%
  VMOTO 27 0,06%
26 DOOHAN 26 0,06%
27 MALAGUTI 24 0,05%
  RATO 24 0,05%
28 CFMOTO 23 0,05%
  HORWIN 23 0,05%
29 MOTRON 17 0,04%
30 ARORA 14 0,03%
31 JIANGSU XINRI 12 0,03%
  JINLANG 12 0,03%
  ZNEN 12 0,03%
32 E-ZI 11 0,02%
33 NIU 10 0,02%
  RIYA 10 0,02%
34 LVNENG 9 0,02%
  ROYAL ALLOY 9 0,02%
35 QJ MOTOR 8 0,02%
36 ZXMCO 7 0,02%
37 GEMINI 6 0,01%
  ITALJET 6 0,01%
  ZEEHO 6 0,01%
38 DOFERN 5 0,01%
  ECOOTER 5 0,01%
39 BLUESHARK 4 0,01%
  FENGCHENG 4 0,01%
  TRIGOBIKE 4 0,01%
  YADEA 4 0,01%
40 DINGYITOP 3 0,01%
  MILG 3 0,01%
  SAIGE 3 0,01%
41 ARENA, ELYX, MIFUN 2 0,00%
  ARIIC 2 0,00%
  EASYCOOL 2 0,00%
  EFUN 2 0,00%
  IIFSTEV 2 0,00%
  LAMBRETTA 2 0,00%
  NERVA 2 0,00%
  RAY ELECTRIC MOTORS 2 0,00%
42 DAELIM 1 0,00%
  DILETTA 1 0,00%
  ECOSHIFT 1 0,00%
  JCADI 1 0,00%
  JIAJUE 1 0,00%
  KAINING 1 0,00%
  KEREN 1 0,00%
  MONDIAL 1 0,00%
  OPAI 1 0,00%
  ΣΥΝΟΛΟ 44463 100,00%

Στα scooter, για το πρώτο 9μηνο του έτους, η SYM παραμένει πρώτη, με 10.594 ταξινομήσεις και 23,83% ποσοστό αγοράς. Δεύτερη είναι η Honda με 9.223 ταξινομήσεις και 20,74% και τρίτη η Piaggio με 6.743 ταξινομήσεις και 15,17%.

Παπιά

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1627 26,20%
2 HONDA 1427 22,98%
3 SYM 1272 20,48%
4 YAMAHA 441 7,10%
5 LIFAN 376 6,05%
6 ASUS 286 4,60%
7 THRUST 180 2,90%
8 MALAGUTI 156 2,51%
9 UM 154 2,48%
10 LETBE 121 1,95%
11 BENELLI 90 1,45%
12 GPX 81 1,30%
  ΣΥΝΟΛΟ 6211 100,00%

Πρώτη για το εννεάμηνο του 2025 στα παπιά παραμένει η Daytona με1.627 ταξινομήσεις και 26,20%, δεύτερη είναι η Honda, διακόσιες ταξινομήσεις πιο πίσω με ποσοστό αγοράς 22,98% και τρίτη βρέθηκε η SYM με 1.272 ταξινομήσεις και 20,48%. Το άθροισμα των Daytona και SYM χαρίζει στο γκρουπ της Γκοργκόλης Α.Ε. ένα κυριαρχικό 46,68% της αγοράς.

3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1122 55,46%
2 VOGE 251 12,41%
3 SEGWAY 135 6,67%
4 DAYTONA 84 4,15%
5 KYMCO 63 3,11%
6 AODES 56 2,77%
7 XEV 52 2,57%
8 NINGBO CENTURY 39 1,93%
9 BASHAN 28 1,38%
10 JIAYUAN 25 1,24%
11 RENLI 19 0,94%
12 FANGPOWER 16 0,79%
  POLARIS 16 0,79%
13 BAW 15 0,74%
14 TGB 14 0,69%
15 ZHIDOU 11 0,54%
16 PILOTCAR 9 0,44%
17 MARSHELL 8 0,40%
18 BUGGYCAR 7 0,35%
  MICRO 7 0,35%
19 LINHAI 6 0,30%
  RAINWOLL 6 0,30%
20 JONWAY 5 0,25%
  MELEX 5 0,25%
21 HONGKONG WINNER 4 0,20%
22 CENNTRO 3 0,15%
  E TUK FACTORY 3 0,15%
23 B.R.P 2 0,10%
  LOJO 2 0,10%
  WUZHENG 2 0,10%
24 BNECOZONE 1 0,05%
  CHANGJIANG 1 0,05%
  ERIDE ELECTROMOBILITY 1 0,05%
  GREEN VEHICLE LTD 1 0,05%
  KAI YUN 1 0,05%
  LINGZHIDA 1 0,05%
  LVTONG 1 0,05%
  TAZZARI 1 0,05%
  ΣΥΝΟΛΟ 2023 100,00%

Στα ATV/SSV το διάστημα Ιανουάριος-Σεπτέμβριος 2025 η CFMOTO βρίσκεται πρώτη με 1.122 ταξινομήσεις και 55,46% της πίτας της κατηγορίας. Δεύτερη είναι η Voge (Loncin) με 251 ταξινομήσεις και 12,41% και τρίτη η Segway με 135 ταξινομήσεις και 6,67%.

Στοιχεία: ΣΕΜΕ