Ριζική ανανέωση για το Yamaha YZF-R1

Οι Euro5 προδιαγραφές φέρνουν τα πάνω-κάτω
Από τον

Πάνο Καραβοκύρη

29/3/2019

Οι Euro5 προδιαγραφές βρίσκονται προ των πυλών και έχουμε ήδη “θρηνήσει” τα πρώτα θύματα απ’ την εφαρμογή των Euro4 με τη Suzuki GSX-1300R Hayabusa να μην εισάγεται πλέον στην Ευρώπη καθώς δεν εναρμονίζεται με αυτές. Απ’ την 1η Ιανουαρίου του 2021 οι Euro5 θα είναι σε πλήρη ισχύ κι ως εκ τούτου, οι περισσότερες εταιρείες εργάζονται ήδη στην ανανέωση των μοντέλων τους ώστε να τις πληρούν. Στην περίπτωση του Yamaha YZF-R1, είχαμε την ριζική ανανέωσή του το 2015, όπου με τις νέες τεχνολογίες ανταποκρινόταν με ευκολία στις προδιαγραφές Euro4. Τότε, στην παρουσίασή του, είχαμε ρωτήσει και τον Project Leader για ποιο λόγο η Yamaha δεν είχε εγκαταστήσει ένα quickshifter up/down. Η απάντησή του ήταν ότι η επιλογή είχε γίνει για λόγους αξιοπιστίας του κιβωτίου. Η τραγική ειρωνεία ήταν πως τότε, μετά από λίγους μήνες, η Yamaha είχε προχωρήσει στην ανάκληση των κιβωτίων του R1... Τρία χρόνια μετά, το 2018, το ΜΟΤΟ επιβεβαιώθηκε για την σωστή κριτική που είχε ασκήσει, με την Yamaha να ανανεώνει το μοντέλο της, προσθέτοντας το quickshifter up/down.

Με το 2021 να βρίσκεται ασφυκτικά κοντά (δεδομένου του χρόνου που απαιτείται για την έρευνα και εξέλιξη των νέων μοντέλων) οι περισσότερες εταιρείες προετοιμάζονται για την επικείμενη ανανέωση των προδιαγραφών, ενώ άλλες όπως η BMW και η Kawasaki έχουν ήδη εξοπλίσει κάποια απ’ τα κορυφαία μοντέλα τους με μεταβλητό χρονισμό και βύθισμα βαλβίδων, όπου μέσω αυτού επιτυγχάνονται οι χαμηλότερες εκπομπές ρύπων. Η Yamaha δεν έχει υιοθετήσει ακόμη αυτή τη τεχνολογία για το superbike της και δεν είναι απίθανο να το δούμε στην ανανεωμένη έκδοση. Παράλληλα, τον περασμένο Σεπτέμβριο, η Yamaha είχε προχωρήσει στην κατοχύρωση μιας πατέντας ενός seamless κιβωτίου χρησιμοποιώντας τον κινητήρα του YZF-R, ενώ την περασμένη εβδομάδα κατατέθηκαν νέες πατέντες στην Ιαπωνία που δείχνουν ότι η εταιρεία από το Iwata βρίσκεται ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στον διάδοχο της ναυαρχίδας τους. Τα οφέλη που προσφέρει ένα seamless κιβώτιο σε αντίθεση με ένα συμβατικό είναι πως όταν ο αναβάτης θέλει να αλλάξει σχέση, δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσει τον συμπλέκτη. Το ίδιο πράγμα κάνει και ένα quickshifter που μπορεί να εγκαταστήσει κανείς στη μοτοσυκλέτα του όμως, υπάρχει μια ουσιώδης διαφορά μεταξύ τους. Το seamless κιβώτιο κατά τη διάρκεια της αλλαγής δεν χρειάζεται να κόψει την ανάφλεξη του κινητήρα που κατ’ επέκταση επιφέρει τη στιγμιαία πτώση της ισχύος, αλλά μέσω των “δοντιών” που βρίσκονται εσωτερικά των γραναζιών των ταχυτήτων, είναι σαν έχει επιλεγμένες δυο σχέσεις ταυτόχρονα σε κάθε άξονα του κιβωτίου, με αποτέλεσμα η αλλαγή τους να γίνεται άμεσα χωρίς τη μεταβολή της δύναμης. Αυτό στον τομέα των επιδόσεων μεταφράζεται με τη μοτοσυκλέτα να έχει 7% καλύτερη επιτάχυνση και παράλληλα ο αναβάτης μπορεί να αλλάξει σχέση μέσα στη στροφή, σε οριακή κλίση, χωρίς να μεταβάλλεται η κινητική κατάσταση της μοτοσυκλέτας απ’ αυτό, παρά μόνο απ’ τον δεξί του καρπό ή τα φρένα.

Το μοναδικό μειονέκτημα όσον αφορά την εφαρμογή ενός seamless κιβωτίου σε μοτοσυκλέτα παραγωγής είναι το υπέρογκο κόστος συντήρησής του. Για να έχετε μια καλύτερη εικόνα, τα κιβώτια των μοτοσυκλετών της κορυφαίας κατηγορίας των Grand Prix – για την οποία δημιουργήθηκαν- μετά από κάθε αγωνιστικό τριήμερο, που αντιστοιχεί σε απόσταση των 500 χιλιομέτρων, λύνονται απ’ τους μηχανικούς των ομάδων ώστε να ελεγχθούν για τυχόν φθορές. Φανταστείτε λοιπόν το κόστος που θα χρειάζεται να επωμιστεί ο ιδιοκτήτης αν η νέα R1 διαθέτει ένα τέτοιο κιβώτιο, εκτός κι αν η Yamaha έχει βρει έναν τρόπο να το μειώσει

Δείτε περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το Πλάνο service των MotoGP

Ένα ακόμη στοιχείο που μπορεί να περάσει απ’ τα MotoGP στην μοτοσυκλέτα παραγωγής της Yamaha, είναι πιθανότατα ο crossplane στρόφαλος (με τα ασύμμετρα σημεία ανάφλεξης) να αποκτήσει αντίθετη φορά στρέψης απ’ αυτή των τροχών. Γεγονός που βοηθά ενεργά το μπροστινό τροχό της μοτοσυκλέτας να παραμένει στην άσφαλτο κατά τη δυνατή επιτάχυνση, μειώνοντας δραστικά την επέμβαση των ηλεκτρονικών βοηθημάτων.

Ο καιρός γαρ εγγύς και το τι θα δούμε να περνάει στην παραγωγή κατά την ανανέωση του R1 θα αποκαλυφθεί με τη πάροδο του χρόνου. ;Άλλωστε, με την έλευση του Ducati V4 R στο Motul WSBK όπου αγωνίζεται η Yamaha με το R1-M, οι εταιρείες θα πρέπει να επιστρατεύσουν περισσότερες τεχνολογίες ώστε να βρεθούν πιο κοντά στον εκρηκτικό συνδυασμό του Alvaro Bautista και της Ducati που επεκτείνει την κυριαρχία του στο πρωτάθλημα. Το μόνο σίγουρο είναι πως το νέο R1 θα διαθέτει την τελευταία λέξη της τεχνολογίας στον τομέα των ηλεκτρονικών βοηθημάτων.

Ετικέτες

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Μαΐου 2026: CFMOTO Dual 250 - Η on-off που πήρε την πρωτιά στις ταξινομήσεις!

Zontes G368 στα σκούτερ, Daytona DY125RS στα παπιά - Τα best sellers σε μοτοσυκλέτες, σκούτερ, παπιά και ATV
Ελληνική Αγορά Μοτοσυκλέτας - Ταξινομήσεις μοντέλων Μάιος 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

25/6/2026

Μία μικρή on-off στην κορυφή των ταξινομήσεων στις μοτοσυκλέτες της ελληνικής αγοράς είναι κάτι που δεν έχουμε δει ξανά στη σύγχρονη ιστορία και έγινε από τη CFMOTO 250 Dual.

Δεν πρόλαβε να εμφανιστεί καλά-καλά στην ελληνική αγορά και με την εξαιρετική τιμή της, που "συνοδεύεται" από μπόλικη ουσία αναφορικά με την ποιότητα και τις δυνατότητές της, η μικρή on-off της CFMOTO έκανε την "έκπληξη" τον μήνα που μας πέρασε και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση των ταξινομήσεων της ελληνικής αγοράς.

Μια 250άρα on-off δεν έχει βρεθεί ξανά στην κορυφή των ταξινομήσεων στην κατηγορία των μοτοσυκλετών στην Ελλάδα τα τελευταία 25 χρόνια, παρόλο που κανονικά τέτοιες μοτοσυκλέτες στην Ελλάδα θα έπρεπε να είναι μονίμως στο Top 10. Ταιριάζουν τέλεια στο γεωγραφικό ανάγλυφο της χώρας, είναι οικονομικές στη χρήση τους και πατάνε χώμα με μεγάλη ευκολία και ασφάλεια, ενώ παίζουν εξαιρετικά τον ρόλο της μοτοσυκλέτας με την οποία θα κάνει κάποιος τα πρώτα του βήματα στο χώμα. Η Dual 250 είναι η πρώτη που το καταφέρνει αυτό με το κοινό να αναγνωρίζει ότι η τιμή της την θέτει ουσιαστικά εκτός συναγωνισμού -μαζί με τα υπόλοιπα προσόντα της, το τονίζουμε αυτό- αφού σε αυτά τα χρήματα μπορεί κανείς να αποκτήσει μόνο μικρά σκούτερ και μοτοσυκλέτες στα 125 κ.εκ.

Πάμε να δούμε το Top 20 στις ταξινομήσεις των μοτοσυκλετών για τον Μάιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

DUAL250

214

2

CFMOTO

450MT

183

3

VOGE

DS625X

113

4

YAMAHA

TRACER 9

107

5

HONDA

ADV750

76

6

YAMAHA

TRACER 7

72

7

CFMOTO

700MT

55

8

YAMAHA

TENERE 700

53

9

HONDA

CB500X

50

10

YAMAHA

MT-07

47

11

VOGE

DS525X

42

12

HONDA

CRF1100 AFRICA TWIN

35

13

CFMOTO

250NK

34

 

HONDA

NC750XD

34

14

HONDA

CB125F

33

15

BMW

R 1300 GS / ADVENTURE

32

16

VOGE

DS800X RALLY

31

17

CFMOTO

675NK

30

 

SUZUKI

V-strom 800 / DE

30

18

QJMOTOR

SRT 450 RX

29

19

CFMOTO

800MT

28

20

YAMAHA

MT-03

26

 

BMW

M / S 1000 XR

26

Πρώτη λοιπόν η Dual 250 με 214 ταξινομήσεις και θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς θα εξελιχθεί η εμπορική της πορεία τους επόμενους μήνες. Στη 2η θέση των ταξινομήσεων ακολουθεί ένα ακόμη μοντέλο της CFMOTO, το περσινό best seller 450MT με 183 μονάδες. Στην 3η θέση έχουμε το Voge 625X που πηγαίνει επίσης πολύ καλά με 113 ταξινομήσεις. Τέταρτο στις ταξινομήσεις μοτοσυκλετών Μαΐου το Yamaha Tracer 9 σε όλες του τις εκδόσεις με την πρώτη πεντάδα να κλείνει από το Honda X-ADV.

Ακολουθεί το Top 20 στις ταξινομήσεις των σκούτερ για τον Μάιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

ZONTES

G368

430

2

SYM

SYMPHONY ST 200

301

3

SYM

SYMPHONY ST 125

273

4

HONDA

PCX125

260

5

SYM

SYMPHONY SR 125

230

6

HONDA

SH150AD

215

7

PIAGGIO

LIBERTY 125

209

8

PIAGGIO

MEDLEY 200

194

9

SYM

JET X 125

183

10

HONDA

SH MODE 125

174

11

HONDA

NSC110

174

12

SYM

JET 14 125

163

13

PIAGGIO

BEVERLY 400 HPE

160

14

YAMAHA

NMAX150

156

15

YAMAHA

NMAX 125

139

16

HONDA

ADV350

135

17

PIAGGIO

BEVERLY 310 HPE

130

18

SYM

JET 14 200

121

19

APRILIA

SR GT 400

111

20

SYM

ADX 300

105


Το Zontes G368 εξακολουθεί να σαρώνει την ελληνική αγορά καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση τον Μάιο με 430 ταξινομήσεις. Στη 2η θέση έχουμε το SYM Symphony ST 200 και στην 3η το αδελφό ST 125 με 301 και 273 ταξινομήσεις αντίστοιχα. Τέταρτο στις ταξινομήσεις Μαΐου είναι το Honda PCX125 με 260 μονάδες και την πρώτη πεντάδα κλείνει το SYM Sympony SR 125 με 230 ταξινομήσεις.

Ακολουθεί το Top 20 στις ταξινομήσεις των παπιών για τον Μάιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

DAYTONA

DY125RS

102

2

SYM

VF125

83

3

YAMAHA

CRYPTON S

80

4

ASUS

CROSS X 125

74

5

DAYTONA

SPRINTER125

57

6

SYM

VF185

43

7

ASUS

ASUS 125Ι

28

8

MALAGUTI

LAVA120

24

9

MALAGUTI

SPECTRE GP 125

18

10

MALAGUTI

SPECTRE 155Χ

16

11

DAYTONA

VELOS R 125

13

12

LETBE

LYNX

12

13

HONDA

ASTREA GRAND

7

 

HONDA

C125

7

14

LIFAN INDUSTRY

LF125-26C

6

15

UM

FLASH 125 LZ

4

16

HONDA

SUPRA X125

3

17

THRUST

BLITZ115

2

18

BENELLI

RCX 185

1

 

GPX

ROCK125

1

Πρώτο παπί στις ταξινομήσεις τον μήνα που μας πέρασε είναι το Daytona DY125RS με 102 μονάδες. Ακολουθεί στη δεύτερη θέση το SYM VF125 με 83 ταξινομήσεις και στην τρίτη θέση με 80 ταξινομήσεις το Yamaha Crypton S. Στην 4η θέση τον Μάϊο έχουμε το Asus Cross X 125 με 74 ταξινομήσεις. Το Daytona Sprinter 125 κλείνει την πρώτη πεντάδα με 57 ταξινομήσεις.

Ακολουθεί το Top 20 στις ταξινομήσεις των ATV/SSV για τον Μάιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

CFORCE 450

119

2

CFMOTO

CFORCE 450L

92

 

VOGE

X-WOLF 300

92

3

CFMOTO

ZFORCE 800 SPORT

59

4

CFMOTO

CFORCE 520L

36

5

SEGWAY

SEGWAY AT5

29

6

VOGE

XWOLF 550

22

7

CFMOTO

CFORCE 625 TOURING

9

8

POLARIS

RANGER RZR S 1000

6

9

KYMCO

MXU 550I EX

5

10

KYMCO

MXU 450

3

 

POLARIS

RANGER XP 1000

3

 

RENLI

RENLI

3

11

CFMOTO

CFORCE 1000 TOURING

2

 

CFMOTO

CFORCE 1000 OVERLAND

2

 

POLARIS

RANGER 570 MS E

2

 

RENLI

OFF-ROAD REC. VEHICLE

2

12

CFMOTO

CFORCE 1000

1

 

KYMCO

MXU 700I EX

1

 

BENDA

REDSTONE 550 R2

1

To CFMOTO CFORCE 450 είναι το ATV με τις περισσότερες ταξινομήσεις τον Μάιο με 119 μονάδες, με την έκδοση με το μακρύτερο μεταξόνιο να ακολουθεί στη δεύτερη θέση με 92 ταξινομήσεις όσες και το Voge X-Wolf 300. Στην 3η θέση έχουμε το CFMOTO ZFORCE 800 Sport με 59 ταξινομήσεις, ενώ τέταρτο είναι ένα ακόμη μοντέλο της κινέζικης εταιρείας, το CFORCE 520L με 36 ταξινομήσεις. Την πρώτη πεντάδα κλείνει το Segway AT5 με 29 ταξινομήσεις.