Suzuki: Αποκάλυψε 10ετές πλάνο πορείας! Μείωση βάρους - Καλύτερη συνεργασία εντός του Hamamatsu

Μεταφορά τεχνογνωσίας από τις μοτοσυκλέτες στα αυτοκίνητα - εναλλακτικά καύσιμα στο επίκεντρο
Suzuki τεχνολογικό πλάνο 10ετίας
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

10/9/2025

Η έμφαση στη μείωση της ενέργειας που απαιτούν τα οχήματά της, η κυκλική οικονομία και η προσφορά κινητικότητας προς όλους με αυτοματοποιημένης οδήγησης οχήματα είναι οι τεχνολογικοί στόχοι που θέτει η Suzuki για την επόμενη 10ετία.

Η στρατηγική που θα ακολουθήσει η Suzuki ανακοινώθηκε πέρσι με τους Ιάπωνες να παρουσιάζουν τώρα μέρος της προόδου που έχει γίνει από τότε, μαζί με κάποιες αλλαγές που προέκυψαν στην στρατηγική της και αφορά στο σύνολο της εταιρείας αφού σε συνεργασία βρίσκονται όλα τα τμήματά της: της μοτοσυκλέτας, του αυτοκινήτου και των μηχανών θαλάσσης, με το πλάνο να στηρίζεται κυρίως στις εξελίξεις στους τέσσερεις τροχούς και τις μοτοσυκλέτες στο φόντο.

Suzuki τεχνολογικό πλάνο 10ετίας

Όπως είπε ο διευθύνων σύμβουλος του Hamamatsu, Toshihiro Suzuki, ο σημαντικότερος στόχος που έχουν θέσει οι Ιάπωνες έχει να κάνει με τη γενικότερη μείωση της κατανάλωσης ενέργειας σε όλες τις μορφές της (ορυκτά και εναλλακτικά καύσιμα, ηλεκτρική ενέργεια) αφού στη στρατηγική των Ιαπώνων έχει μπει για τα καλά και το ουδέτερο ανθρακικό ισοζύγιο. Αυτό δεν αφορά μόνο την κατανάλωση των οχημάτων τους όταν κινούνται αλλά συνολικά: από τη στιγμή που ξεκινά δηλαδή η κατασκευή ενός οχήματος, έπειτα στη χρήση, μέχρι τη στιγμή που θα αποσυρθεί από την κυκλοφορία και θα πρέπει να ανακυκλωθεί αφού και σε αυτή τη φάση θα πρέπει να προκύπτει μείωση στην κατανάλωση ενέργειας με το όχημα να μπορεί να διαλυθεί εύκολα και γρήγορα.

Έτσι η ιαπωνική εταιρεία θέλει να υιοθετήσει ένα πιο ολοκληρωμένο μοντέλο κυκλικής οικονομίας που θα μειώσει συνολικά την ενέργεια που "δαπανάται" και τους ρύπους που εκπέμπει από την αρχή έως το τέλος.

Οι βασικοί άξονες της στρατηγικής

  • Ελαφριές και στιβαρές κατασκευές
    Η πλατφόρμα HEARTECT εξελίσσεται με στόχο τη μείωση βάρους των οχημάτων μέσω συνεργασίας αυτοκινητιστικού και μοτοσυκλετιστικού τμήματος, έχει ήδη βρεθεί δρόμος για 80 κιλά μείωσης, με προοπτική περαιτέρω βελτιστοποίησης κάθε εξαρτήματος.
  • Αποδοτικοί κινητήρες και ουδέτερα καύσιμα
    Η Suzuki συνεχίζει την ανάπτυξη του υβριδικού συστήματος Super Ene-Charge και νέων κινητήρων υψηλής απόδοσης. Στις μοτοσυκλέτες ξεχωρίζει η παραγωγή στην Ινδία του GIXXER SF 250 FFV, (Flexible Fuel Vehicle) που λειτουργεί με ποικιλία καυσίμων (E20 και άλλα).
  • Ηλεκτροκίνηση με λιγότερες μπαταρίες
    Η Suzuki αναπτύσσει EV/HEV με μικρές μπαταρίες και αποδοτικούς ηλεκτρικούς κινητήρες. Πρώτο παράδειγμα, το e VITARA, ενώ στα δίκυκλα έρχεται το e-ACCESS, ένα αποδοτικό ηλεκτρικό σκούτερ.
  • Σχεδιασμός φιλικός στην ανακύκλωση
    Βελτιστοποίηση εξαρτημάτων για εύκολη αποσυναρμολόγηση με χρήση ανακυκλώσιμων πλαστικών και υλικών που μειώνουν το κόστος και το περιβαλλοντικό αντίκτυπο.
  • Team Suzuki CN Challenge
    Η συμμετοχή στις 8 Ώρες της Σουζούκα με μοτοσυκλέτα που χρησιμοποιεί βιώσιμα υλικά και 100% συνθετικά καύσιμα, δείχνει το πείραμα της Suzuki να εφαρμόσει αγωνιστική τεχνολογία στην καθημερινότητα.
  • Επιχειρηματική Δραστηριότητα Βιοαερίου
    Νέο εργοστάσιο βιοαερίου στην Ινδία, με στήριξη του ΟΗΕ, θα τροφοδοτεί οχήματα CNG (compressed natural gas), μειώνοντας εκπομπές και ενισχύοντας την τοπική οικονομία.
  • Suzuki Smart Factory
    Στα εργοστάσια, η Suzuki εφαρμόζει ψηφιακές τεχνολογίες για μείωση κατανάλωσης ενέργειας και βελτίωση παραγωγικότητας όπως στο νέο εργοστάσιο βαφής του Kosai που άνοιξε φέτος.

 

Suzuki τεχνολογικό πλάνο 10ετίας

Ένας από τους τρόπους για να μειωθεί η ενέργεια που καταναλώνεται συνολικά είναι μέσω της μείωσης του βάρους και οι Ιάπωνες αναφέρουν ότι η συνεργασία μεταξύ των τμημάτων της έχει επιφέρει ήδη σημαντικά αποτελέσματα. Αναθεωρώντας όλα τα τμήματα ενός αυτοκινήτου και με τη συνεργασία κυρίως του τμήματος μοτοσυκλέτας οι Ιάπωνες βρίσκονται ήδη στο 80% του στόχου που έχουν θέσει, να μειώσουν το βάρος των αυτοκινήτων που θα παρουσιάσουν στο μέλλον κατά 100 κιλά μέσο όρο. Βρίσκονται δηλαδή ήδη στα 80 κιλά τη στιγμή που τα τετράτροχα μοντέλα της Suzuki είναι ήδη από τα ελαφρύτερα στις κατηγορίες τους. Το μεγαλύτερο ποσοστό από αυτά αφορά το κέρδος που θα προκύψει από το πλαίσιο και τα μηχανικά μέρη και μόνο το 10% έχει να κάνει με την αναθεώρηση του εξοπλισμού άνεσης και ασφάλειας.

Για να πετύχουν μείωση του βάρους, το οποίο έχει ξεφύγει κατά πολύ στα αυτοκίνητα τα τελευταία χρόνια, οι Ιάπωνες συνεργάζονται και με άλλους κλάδους της βιομηχανίας έχοντας θέσει ψηλά τον πήχη αφού, όπως αναφέρουν χαρακτηριστικά, κυνηγούν ακόμη και το γραμμάριο, αφήνοντας μόνο το υλικό που πραγματικά χρειάζεται για την κατασκευή ενός εξαρτήματος -όπως συμβαίνει και με τις sport μοτοσυκλέτες. Ελαφρύτερο πλαίσιο, σημαίνει παράλληλα και χρήση λιγότερου μετάλλου ή πλαστικού και κατά συνέπεια ίσως ακόμη και έμμεση μείωση του κόστους παραγωγής αλλά και λιγότερους ρύπους κατά την παραγωγή.

Στις μοτοσυκλέτες η δέσμευση της Suzuki είναι ίσως πιο εμφανής στο πεδίο των αγώνων -όλα εκεί κρίνονται και εξελίσσονται άλλωστε-, συγκεκριμένα στον φετινό 8ωρο αγώνα αντοχής στη Suzuka. Εκεί το Hamamatsu αγωνίστηκε με ένα GSX-R το οποίο χρησιμοποιούσε 100% βιοκαύσιμο και έφερε αρκετά εξαρτήματα και μέρη που είχαν κατασκευαστεί από βιώσιμα υλικά, όπως για παράδειγμα το φαίρινγκ, τα ελαστικά του, ακόμη και το λιπαντικό που χρησιμοποιούσε (διαβάστε περισσότερα εδώ). Η μοτοσυκλέτα τερμάτισε στην 33η θέση τελικά, λόγω ατυχήματος, με το γυρολόγιό της όμως να είναι άμεσα συγκρίσιμο με των ομάδων που βρίσκονταν στις πρώτες θέσεις.

Suzuki τεχνολογικό πλάνο 10ετίας

Οι Ιάπωνες έχουν δεσμευτεί και στην βελτίωση της απόδοσης των κινητήρων εσωτερικής καύσης που εξελίσσουν, όπως και βελτίωση της απόδοσης των αμιγώς ηλεκτρικών αλλά και υβριδικών συστημάτων κίνησης. Ειδικά στα ηλεκτρικά η μείωση του βάρους θα παίξει καταλυτικό ρόλο στη μείωση της κατανάλωσης, με τη Suzuki να έχει στο πρόγραμμα και κινητήρες που κινούνται με εναλλακτικά και βιώσιμα καύσιμα όπως η βιοαιθανόλη.

Στους κινητήρες θα δώσουν έμφαση σε μοτέρ υψηλής συμπίεσης και εδώ η εμπειρία του τμήματος των μοτοσυκλετών θα παίξει ξανά τον δικό της ρόλο στην μεταφορά τεχνολογίας. Τα μοντέλα που κινούνται με φυσικό αέριο θα προσαρμοστούν για να μπορούν να χρησιμοποιήσουν καύσιμα που είναι ουδέτερα ανθρακικά, ενώ στην Ινδία -η σημαντικότερη αγορά για τη Suzuki παγκοσμίως- θα κατασκευαστούν εργοστάσια που θα παράγουν καύσιμα από την κοπριά των 300 εκατ. αγελάδων που βρίσκονται στη χώρα (διαβάστε περισσότερα εδώ).

Suzuki τεχνολογικό πλάνο 10ετίας

Η στρατηγική των Ιαπώνων σε βάθος 10ετίας έχει στον πυρήνα της τη φράση "just right" που μπορεί να αποδοθεί ως "τόσο όσο" αναφορικά με την εξέλιξη των μοντέλων που θέλει να παρουσιάσει με το καθένα να εξειδικεύεται περισσότερο στο περιβάλλον όπου και θα χρησιμοποιηθεί περισσότερο, ενώ με αυτή τη φιλοσοφία θα εξελίσσονται και τα ηλεκτρονικά τους συστήματα.

Suzuki τεχνολογικό πλάνο 10ετίας

Στα δίκυκλα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το σκούτερ e-Access που είναι ήδη διαθέσιμο στην Ινδία και πρόκειται επί της ουσίας για ένα σκούτερ με καθαρά αστικό χαρακτήρα που δεν έχει βλέψεις για βόλτες εκτός των τειχών. Παράλληλα, στα θερμικά μοντέλα η Suzuki κυκλοφορεί ήδη στην Ινδία το GIXXER SF 250 FFV, το οποίο έχει κινητήρα συμβατό με καύσιμο Ε85, δηλαδή βενζίνης με αιθανόλη σε ποσοστό 85%.

Το Hamamatsu εξελίσσει επίσης και συστήματα με βάση την πρωτοβουλία "Carbon Negative", δηλαδή συστήματα που αφαιρούν διοξείδιο του άνθρακα από την ατμόσφαιρα κατά τη λειτουργία ενός θερμικού κινητήρα παγιδεύοντάς το καθώς βγαίνει από το σύστημα εξαγωγής. Το σύστημα θα μπορεί να τοποθετηθεί και σε παλιότερα οχήματα και η Suzuki διερευνά ήδη τρόπους να χρησιμοποιείται το παγιδευμένο CO2 αλλού, για παράδειγμα στη γεωργία για την ανάπτυξη των φυτών. 

Αναφορικά με την κινητικότητα προς όλους, η Suzuki, βλέποντας και το δημογραφικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει πρώτα από όλα η ίδια η Ιαπωνία, θέλει να αναπτύξει λύσεις για τους μεγαλύτερους σε ηλικία που δεν μπορούν πλέον να οδηγήσουν αλλά και εφαρμογές για περιοχές όπου υπάρχουν πλέον μόνο ηλικιωμένοι και πρέπει να έχουν πρόσβαση σε υπηρεσίες όπως η περίθαλψη. Ο διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας μάλιστα αναφέρθηκε στην δική του μητέρα, η οποία πρόσφατα παρέδωσε το δίπλωμά της και πλέον εξαρτάται από άλλους για τις μετακινήσεις της. 

Suzuki πλάνο 10ετίας

Η Suzuki θα επιδιώξει να δημιουργήσει τεχνολογίες και λύσεις κινητικότητας αυτοματοποιημένης οδήγησης για τη διανομή αγαθών, ειδικά για περιοχές όπου δεν υπάρχει διαθέσιμο εργατικό δυναμικό αλλά οι ηλικιωμένοι που βρίσκονται εκεί δεν οδηγούν είναι και το μεγαλύτερο ποσοστό. Έτσι θέλει να αναπτύξει οχήματα διανομής αυτοματοποιημένης οδήγησης που είναι μικρά σε μέγεθος και αποτελούν μέρος του παζλ των logistics.

Θέλει επίσης να αναπτύξει συστήματα αυτοματοποιημένης κίνησης-μεταφοράς, τα οποία θα ελέγχονται από έναν "κεντρικό εγκέφαλο", ως μία λύση χαμηλού κόστους για εφαρμογή σε εργοστάσια, ενώ θέλει να επηρεάσει και τα ΜΜΜ με αυτοματοποιημένης οδήγησης συγκοινωνίες που θα δώσουν λύση σε αστικά κέντρα όπως αυτό της Αθήνας, όπου η καθημερινή μετακίνηση με αυτοκίνητο είναι ένας πραγματικός εφιάλτης. Η εταιρεία Glydways, η οποία υποστηρίζεται μεταξύ άλλων και από τον Bill Gates είναι εδώ το χαρακτηριστικό παράδειγμα και έχει να κάνει με τη δημιουργία σχετικά μικρών σε μέγεθος αυτόνομων οχημάτων-ταξί -σαν mini bus- αλλά με εφαρμογή σε μεγάλη κλίμακα αναφορικά με τον αριθμό τους, ώστε να μειωθούν τα προσωπικά οχήματα που χρησιμοποιούνται από τους χρήστες.

Suzuki τεχνολογικό πλάνο 10ετίας

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Απριλίου – Τα best sellers του μήνα – Δείτε Top 20 σε μοτοσυκλέτες, σκούτερ και παπιά

CFMOTO 450MT, Zontes G368, Asus Cross X 125 και CFMOTO CForce 450L τα πρώτα σε πωλήσεις
Ταξινομήσεις Απρίλιος 2026 Top 20
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

21/5/2026

Ο Απρίλιος είδε σημαντική άνοδο στις ταξινομήσεις μοτοσυκλετών στην ελληνική αγορά σε σχέση με τον ίδιο μήνα του 2025 αναδεικνύοντας παράλληλα και τα best selling μοντέλα σε όλες τις κατηγορίες.

Ειδικότερα, τα μοντέλα που καπάρωσαν την πρώτη θέση σε κάθε κατηγορία είναι το CFMOTO 450MT στις μοτοσυκλέτες με 94 μονάδες, το “φαινόμενο” Zontes G368 στα σκούτερ με 470 μονάδες, το Asus Cross X 125 στα παπιά με 104 ταξινομήσεις και CFMOTO CFORCE 450L στα ATV/SSV με 125 ταξινομήσεις.

Ας δούμε τις ταξινομήσεις των μοντέλων για τον Απρίλιο του 2026

TOP 20 ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2026

 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

450MT

94

2

YAMAHA

TRACER 9

91

3

HONDA

ADV750

74

4

YAMAHA

TRACER 7

64

5

VOGE

DS525X

49

6

VOGE

DS625X

47

7

CFMOTO

700MT

44

8

BMW

R 1300 GS / ADV

40

9

VOGE

DS800X RALLY

38

 

SUZUKI

V-Strom 800

38

10

YAMAHA

TENERE 700

36

11

CFMOTO

1000MT-X

34

12

HONDA

CB500X

33

13

YAMAHA

MT-07

30

14

KOVE

800X

29

15

HONDA

NC750XD / XA

25

16

ROYAL ENFIELD

HIMALAYAN 452

23

 

HONDA

CRF1100D4/A/D/D3/A3

23

17

CFMOTO

800MT

22

 

CFMOTO

675NK

22

18

KAWASAKI

KLE 500

21

 

YAMAHA

MT-03

21

19

CFMOTO

250NK

19

20

HONDA

GB350S

16

 

Τα επίσημα στοιχεία του ΣΕΜΕ φέρουν το περσινό best seller της ελληνικής αγοράς 450MT πρώτο στις ταξινομήσεις για τον Απρίλιο, με τη μοτοσυκλέτα της CFMOTO να δέχεται ωστόσο στενό μαρκάρισμα από ένα ακόμη αγαπημένο μοντέλων των αναβατών στη Ελλάδα, το Tracer 9, το οποίο κατέγραψε 91 ταξινομήσεις σε όλες του τις εκδόσεις και πήρε έτσι τη δεύτερη θέση.

Τρίτο ήρθε το Honda X-ADV συνεχίζοντας τη σταθερή πορεία με 74 ταξινομήσεις και στην 4η θέση έχουμε το μικρότερο Tracer 7, το οποίο, σε όλες τους τις εκδόσεις είχε 64 ταξινομήσεις, με τη στάνταρ έκδοση να συγκεντρώνει τις περισσότερες (37) και την Y-AMT με το αυτοματοποιημένο κιβώτιο να κοντράρει την GT με 13 και 13 ταξινομήσεις αντίστοιχα.

Την πρώτη πεντάδα έκλεισε το Voge DS525X με 49 ταξινομήσεις, μόλις δύο περισσότερες από το ισχυρότερο αδερφάκι του DS625X. Αξίζει μια ματιά και στο κάτω μέρος του πίνακα όπου το Honda GB350S καταλαμβάνει την τελευταία θέση με 16 ταξινομήσεις, ενώ πιο πάνω βρίσκεται το 18ο Kawasaki KLE500 που ταξινομήθηκε 21φορές. Στη μέση έχουμε επίσης κόντρα μεταξύ του Voge DS800X Rally και Suzuki V-Strom 800 (και οι δύο εκδόσεις) για την 9η θέση, με το Yamaha Tenere 700 να κλείνει την πρώτη 10άδα με 36 μοτοσυκλέτες, εκ των οποίων οι 30 είναι η στάνταρ έκδοση (5 World Rally και μία World Raid).

Ας δούμε τώρα το TOP 20 των σκούτερ για τον Απρίλιο του 2026

TOP 20 SCOOTER ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2026

 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

ZONTES

G368

470

2

HONDA

PCX125

238

3

SYM

SYMPHONY ST 200

226

4

PIAGGIO

MEDLEY 200

201

5

HONDA

SH150AD

192

6

SYM

SYMPHONY ST 125

188

7

PIAGGIO

LIBERTY 125

186

8

HONDA

SH Mode 125

179

9

HONDA

Vision 110

178

10

YAMAHA

NMAX150

163

11

PIAGGIO

BEVERLY 310 HPE

156

12

YAMAHA

NMAX 125

154

13

SYM

JET X 125

133

14

PIAGGIO

BEVERLY 400 HPE

131

15

SYM

JET 14 125

128

16

HONDA

ADV350

120

17

SYM

SYMPHONY SR

114

18

YAMAHA

XMAX 300 / TECHMAX

109

19

SYM

JOYRIDE 300

107

20

SYM

JET 14 200

85

 

Το Zontes G368 ήταν το σκούτερ που κυριάρχησε στις ταξινομήσεις της δημοφιλέστερης κατηγορίας της ελληνικής αγοράς με το τεράστιο νούμερο των 470 ταξινομήσεων να φανερώνει και τις προπαραγγελίες που είχαν γίνει τους προηγούμενους μήνες και εξυπηρετούνται τώρα. Ακολουθεί το Honda PCX125 με 238 ταξινομήσεις, με το 200άρι SYM Symphony με τον 16 ιντσών εμπρός τροχό να παίρνει την 3η θέση με 226 ταξινομήσεις. Το Medley 200 ήταν το 4ο σε ταξινομήσεις σκούτερ τον μήνα που μας πέρασε με 201 μονάδες και βρέθηκε μπροστά από Honda SH150 που κατέγραψε 192 ταξινομήσεις. Εκτός από το G368 δεν υπάρχει άλλο σκούτερ πάνω από 200 κυβικά στην πρώτη 10άδα, με το Beverly 310 HPE στην 11η θέση με 156 ταξινομήσεις, το αδελφό 400 HPE στην 14η θέση με 131 και τα Yamaha XMAX300 και SYM Joyride 300 με 109 και 107 ταξινομήσεις αντίστοιχα στην 18η και 19η θέση αντίστοιχα.

Προχωράμε με το TOP 20 των παπιών για τον Απρίλιο του 2026

 

TOP 20 ΠΑΠΙΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2026

 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

ASUS

CROSS X 125

104

2

DAYTONA

DY125RS

61

3

SYM

VF125

59

4

YAMAHA

CRYPTON S

53

5

SYM

VF185

41

6

DAYTONA

SPRINTER125

40

7

MALAGUTI

SPECTRE GP 125

36

8

DAYTONA

VELOS R 125

21

9

ASUS

ASUS 125Ι

16

10

MALAGUTI

SPECTRE 155Χ

12

11

MALAGUTI

LAVA120

10

12

LIFAN

LF125-26C

4

13

DAYTONA

DY125RS

3

14

HONDA

SUPRA X125

3

15

LETBE

LYNX

3

16

THRUST

BLITZ115

3

17

UM

FLASH 125 LZ

3

18

HONDA

C125

2

19

BENELLI

RCX 185

1

20

HONDA

ASTREA GRAND

1

 

Για τον Απρίλιο στα παπιά είχαμε αλλαγή στην κορυφή της κατηγορίας με το Asus Cross X 125 να περνά το “παραδοσιακό” best seller της κατηγορίας Daytona DY125RS και να καταγράφει 104 ταξινομήσεις, ενώ το παπί της Daytona ταξινομήθηκε 61 φορές. Στην Τρίτη θέση έχουμε με 59 ταξινομήσεις το VF125 και στην τέταρτη θέση το Yamaha Crypton S με 53 μονάδες, ενώ το ισχυρότερο από όλα τα παραπάνω SYM VF185 κλείνει την πρώτη πεντάδα με 41 ταξινομήσεις.

Πάμε να δούμε και τις συνολικές ταξινομήσεις των ATV/SSV

TOP 20 ATV/SSV ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2026

 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

CFORCE 450L

125

2

VOGE

XWOLF300

52

3

CFMOTO

CFORCE 520L

48

4

CFMOTO

CFORCE 450

38

5

CFMOTO

ZFORCE 800 SPORT

18

6

KYMCO

MXU 450

10

7

CFMOTO

CFORCE 625 TOURING

9

8

VOGE

XWOLF 550

7

9

RENLI

RENLI

4

10

SEGWAY

SEGWAY AT5

3

 

POLARIS

RANGER RZR S 1000

3

 

RENLI

OFF ROAD RECREATIONAL VEHICLE

3

11

BENDA

REDSTONE 550 R2

2

 

BASHAN

BS200AU

2

12

CFMOTO

CFORCE 1000 TOURING

1

 

CFMOTO

CFORCE 850 TOURING

1

 

CFMOTO

CFORCE 1000 OVERLAND

1

 

KYMCO

MXU 550I EX

1

 

SEGWAY

SNARLER AT6 L

1

 

POLARIS

RANGER XP 1000

1

 

CF MOTO

ZFORCE

1

 

Τα ATV βρίσκονται στην εποχή τους και αυτό φαίνεται και στα νούμερα του Απριλίου για την κατηγορία με το CFORCE 450L να καταλαμβάνει την πρώτη θέση με 125 μονάδες. Στη δεύτερη θέση βλέπουμε το Voge XWOLF300 με 52 ταξινομήσεις και στην 3η θέση έχουμε το μεγαλύτερο CFORCE 520L με 48 μονάδες και το “κοντό” CFORCE 450 στην 4η θέση με 38 ταξινομήσεις. Την πεντάδα κλείνει ένα ακόμη μοντέλο της CFMOTO το μεγάλο ZFORCE 800 SPORT, το οποίο ταξινομήθηκε 18 φορές.