Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Μαίου 2023 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις Μαίου 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

16/6/2023

Τον Μάιο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV σημειώθηκαν 7.871 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 7.261 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε άνοδο 8,4%. Αντίστοιχα η άνοδος στο πρώτο πεντάμηνο του 2023 φτάνει το 18,14%!

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Μάιο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 2.202 27,98%
2 HONDA 1.516 19,26%
3 PIAGGIO 907 11,52%
4 YAMAHA 655 8,32%
5 DAYTONA 554 7,04%
6 CFMOTO 416 5,29%
7 KYMCO 333 4,23%
8 BMW 131 1,66%
9 VOGE 121 1,54%
10 VESPA 107 1,36%
11 BENELLI 105 1,33%
12 THRUST MOTOR 74 0,94%
13 APRILIA 71 0,90%
14 SUZUKI 70 0,89%
15 KEEWAY 57 0,72%
16 ROYAL ENFIELD 51 0,65%
17 KTM 42 0,53%
18 MALAGUTI 28 0,36%
19 RENLI 25 0,32%
20 TRIUMPH 23 0,29%
  DUCATI 23 0,29%
21 SEGWAY 22 0,28%
22 KAWASAKI 21 0,27%
23 POLARIS 20 0,25%
24 EFUN/ZAP 17 0,22%
25 JIAYUAN 16 0,20%
26 QJMOTOR 14 0,18%
  FANGPOWER 14 0,18%
27 BETA 13 0,17%
  BRIXTON 13 0,17%
28 HUSQVARNA 11 0,14%
29 MOTO GUZZI 9 0,11%
30 SUPER SOCO 6 0,08%
31 ZHIDOU 4 0,05%
32 GPX 2 0,03%
  OTHERS* 178 2,26%
  TOTAL 7.871  
  2022 7.261  
  2022-2023 8,40%  

Η μάχη της SYM με τη Honda για την πρωτιά στην ελληνική αγορά καλά κρατεί, με τις δυο εταιρείες να αλλάζουν θέση στην κορυφή σχεδόν κάθε μήνα. Αυτή τη φορά είναι η σειρά της SYM να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, και μάλιστα με μεγάλη διαφορά, καθώς σημειώνει 2.202 ταξινομήσεις τον Μάιο του 2023, κατακτώντας το 28,98% της αγοράς, έναντι των 1.516 ταξινομήσεων της Honda που της δίνουν το 19,26% της αγοράς. Στην τρίτη θέση βρίσκουμε την Piaggio με 907 ταξινομήσεις και 11,52%.

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 6.246 24,68%
2 HONDA 5.956 23,53%
3 PIAGGIO 2.916 11,52%
4 YAMAHA 2.299 9,08%
5 DAYTONA 2.069 8,18%
6 CFMOTO 1.001 3,96%
7 KYMCO 872 3,45%
8 BMW 476 1,88%
9 VESPA 350 1,38%
10 VOGE 347 1,37%
11 BENELLI 290 1,15%
12 APRILIA 253 1,00%
13 KEEWAY 199 0,79%
14 THRUST MOTOR 190 0,75%
15 SUZUKI 152 0,60%
16 ROYAL ENFIELD 131 0,52%
17 KTM 127 0,50%
18 MALAGUTI 98 0,39%
19 TRIUMPH 94 0,37%
20 DUCATI 85 0,34%
21 EFUN/ZAP 73 0,29%
22 BETA 69 0,27%
23 BRIXTON 59 0,23%
24 JIAYUAN 54 0,21%
  POLARIS 54 0,21%
25 SEGWAY 50 0,20%
26 KAWASAKI 49 0,19%
27 HUSQVARNA 46 0,18%
28 ZHIDOU 43 0,17%
29 MOTO GUZZI 42 0,17%
30 QJMOTOR 38 0,15%
31 GPX 32 0,13%
32 FANGPOWER 31 0,12%
33 RENLI 27 0,11%
  SUPER SOCO 27 0,11%
  OTHERS* 462 1,83%
  TOTAL 25.307 100,00%
  2022 21.420  
  2022-2023 18,14%  

Χάρη στη μεγάλη διαφορά των επιδόσεων της για τον Μάιο απέναντι στη Honda, η SYM περνά στην πρώτη θέση και για το πρώτο 5μηνο του έτους, με 6.236 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 24,68%. Δεύτερη έρχεται η Honda με 5.956 ταξινομήσεις και 23,53% και τρίτη η Piaggio με 2.916 ταξινομήσεις και 11,52%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2023.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.150 24,78%
2 YAMAHA 974 20,99%
3 BMW 393 8,47%
4 CFMOTO 260 5,60%
5 VOGE 243 5,24%
6 DAYTONA 237 5,11%
7 BENELLI 190 4,09%
8 SUZUKI 141 3,04%
9 ROYAL ENFIELD 131 2,82%
10 KTM 127 2,74%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda παραμένει πρώτη για το πρώτο 5μηνο του 2023, σημειώνοντας 1.150 ταξινομήσεις και κατέχοντας το 24,78% της αγοράς. Δεύτερη είναι η Yamaha με 974 ταξινομήσεις και 20,99% και τρίτη η BMW με 393 ταξινομήσεις και 8,47%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 5.222 32,02%
2 HONDA 4.421 27,11%
3 PIAGGIO 2.916 17,88%
4 YAMAHA 986 6,05%
5 KYMCO 724 4,44%
6 DAYTONA 669 4,10%
7 VESPA 350 2,15%
8 APRILIA 196 1,20%
9 KEEWAY 169 1,04%
10 THRUST 133 0,82%

Στα scooter η SYM έχει περάσει για τα καλά μπροστά στο πρώτο 5μηνο του έτους, με 5.222 ταξινομήσεις και 32,02% έναντι 4.421 ταξινομήσεων και 27,11% για τη δεύτερη Honda. Τρίτη έρχεται η Piaggio με 2.916 ταξινομήσεις και 17,88%, η τελευταία εταιρεία του πίνακα με διψήφιο ποσοστό αγοράς.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1163 37,36%
2 SYM 932 29,94%
3 HONDA 385 12,37%
4 YAMAHA 339 10,89%
5 BENELLI 100 3,21%
6 MALAGUTI 95 3,05%
7 THRUST MOTOR 64 2,05%
8 GPX 32 1,03%
9 CHONGQING YINXIANG 1 0,03%
  JIANSHE 1 0,03%
  YINXIANG 1 0,03%

Στα παπιά, η Daytona σημείωσε 1.163 ταξινομήσεις το πρώτο 5μηνο του έτους, κατέχοντας το 37,36% της αγοράς. Δεύτερη ήταν SYM, κι αυτή του ομίλου Γκοργκόλη, με 932 ταξινομήσεις και 29,94%, ενώ τρίτη βρέθηκε η Honda με 385 ταξινομήσεις και 12,37%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 741 59,42%
2 KYMCO 148 11,87%
3 JIAYUAN 54 4,33%
  POLARIS 54 4,33%
4 SEGWAY 50 4,01%
5 ZHIDOU 43 3,45%
6 FANGPOWER 31 2,49%
7 RENLI 27 2,17%
8 NINGBO CENTURY 18 1,44%
9 LOJO 17 1,36%
10 TGB 15 1,20%

Λάβετε υπόψη σας πως πέρα από τα ATV & SSV, στα 3W/4W εντάσσονται και τα Micro-Car όσο και τα Buggy. Αυστηρά σε ATV / SSV, πρώτη εταιρεία για το Α' 5μηνο του 2023 ήταν η CFMOTO με 741 ταξινομήσεις και 59,42%, δεύτερη ήρθε η KYMCO με 148 ταξινομήσεις και 11,87% και τρίτη η Polaris (του ομίλου MUVUS, στον οποίο εντάσσεται και η CFMOTO) με 54 ταξινομήσεις και 4,33%.

Ετικέτες

Ducati DesertX 2026 - Όλα αλλάζουν, η φιλοσοφία παραμένει [VIDEO]

Νέος κινητήρας, νέο πλαίσιο, βελτιωμένες αναρτήσεις, ηλεκτρονικά, εμφάνιση, κ.α.
Ducati DesertX 2026
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

26/2/2026

Η δεύτερη γενιά του DesertX αλλάζει όλα τα βασικά συστατικά της συνταγής, χρησιμοποιώντας τον νέο “πασπαρτού” κινητήρα της εταιρείας, νέο πλαίσιο, νέες αναρτήσεις και νέα ηλεκτρονικά, διορθώνει ατοπήματα του παρελθόντος (ευκολία πρόσβασης στο φίλτρο αέρα) ενώ την ίδια ώρα κρατάει ατόφια τη φιλοσοφία των εξαιρετικών επιδόσεων στο χώμα, βελτιώνοντάς τη μάλιστα.

Πριν πιάσουμε τις μεγάλες αλλαγές οδηγικής ουσίας, να πούμε πως η Ducati δούλεψε πολύ στην εμφάνιση του νέου DesertX, και αυτό φαίνεται παντού. Αν το προηγούμενο μοντέλο έμοιαζε σκαλισμένο σε… μενίρ, μονολιθικό και ημιτελές σε κάποια σημεία, το νέο έχει πολύ πιο εκλεπτυσμένο design που κάνει πολύ καλή εντύπωση. Ένας μαύρος αεραγωγός σπάει την πολλή ασπρίλα του ρεζερβουάρ μπροστά και στη μέση, ενώ η κόκκινη κάθετη γραμμή δεν είναι ευθεία όπως πριν αλλά τεθλασμένη βοηθώντας πολύ να μειωθεί οπτικά ο όγκος. Οι κυψέλες στη ζελατίνα μας αποχαιρέτισαν για χάρη απεικόνισης ενός κύματος -λάσπης το πιθανότερο-, η ποδιά του κινητήρα μίκρυνε αρκετά, ενώ επιτέλους αποχαιρετίσαμε το πλαστικό κάλυμμα του μοτέρ με το μέταλλο να μένει εκτεθειμένο στα βλέμματα, όπως πρέπει.

DesertX 2025-2026

Πολύ ομορφότερη και σύγχρονη είναι η ουρά, αν και έχασε την πρακτική χειρολαβή για τις μανούβρες, ομορφότερο και το τελείωμα στο κοντύτερο τελικό της εξάτμισης. Το υποπλαίσιο παραμένει ακάλυπτο, αλλά τα πλαϊνά πλαστικά επεκτάθηκαν προς τα πίσω κρύβοντας το κίτρινο αμορτισέρ για πιο ομοιογενή χρωματική εμφάνιση. Χρυσό αντί για μαύρο είναι το πιρούνι, λευκά αντί κόκκινα τα λογότυπα Brembo στα φρένα, ενώ χάσαμε το εντυπωσιακό ψαλίδι με την τρύπα στη μέση, για χάρη ενός πολύ πιο συμβατικού σε εμφάνιση. Τέλος, σε μια κίνηση που σε κάποιον παλαιότερο θυμίζει τη μετάβαση από τα GSX-R του 90 σε εκείνα του 91, η Ducati πρόσθεσε ενιαίο κάλυμμα στους δυο στρογγυλούς προβολείς του DesertX.

Ducati DesertX 2026

Πρώτη μεγάλη, και αναμενόμενη αλλαγή ουσίας ο κινητήρας, που είναι ο νέος V2 890 που τοποθετείται πλέον σε όλες τις μεσαίου κυβισμού μοτοσυκλέτες του Borgo Panigale. Αποδίδει 110 ίππους στις 9.000 rpm και 9,38 kgm στις 7.000 rpm, με το 70% της ροπής διαθέσιμο ήδη από τις 3.000 rpm. Διαθέτει σύστημα μεταβλητού χρονισμού εισαγωγής (IVT), κάτι που δεν υπήρχε στο προηγούμενο μοντέλο me ton Testastretta 937 των . Τα διαστήματα συντήρησης είναι μεγάλα: έλεγχος βαλβίδων στα 45.000 km και αλλαγή λαδιών κάθε 15.000 km ή δύο χρόνια. Το κιβώτιο έχει πιο κοντές τις πρώτες τέσσερις σχέσεις για off-road χρήση και μακρύτερη έκτη για ταξίδι. Το Quick Shift 2.0 είναι νέας σχεδίασης και δεν χρησιμοποιεί εξωτερικό αισθητήρα.

Ducati DesertX 2026

Συνεχίζουμε με το monocoque πλαίσιο νέας σχεδίασης, με τον κινητήρα να λειτουργεί ως φέρον στοιχείο και το φιλτροκούτι ενσωματωμένο στη δομή. Η θέση στο φιλτροκούτι έχει αλλάξει ώστε το φίλτρο να αφαιρείται σε λίγα δευτερόλεπτα, αντίθετα με το προηγούμενο μοντέλο που έπρεπε να αφαιρεθεί το ρεζερβουάρ. Το πίσω υποπλαίσιο παραμένει χωροδικτύωμα, ενώ το αλουμινένιο ψαλίδι είναι ειδικά εξελιγμένο για το μοντέλο και συνεργάζεται με σύστημα προοδευτικού μοχλικού, κάτι που διαφοροποιεί σημαντικά τη λειτουργία της πίσω ανάρτησης σε σχέση με πριν.

Ducati DesertX 2026

Περνάμε στις αναρτήσεις, όπου μπροστά βρίσκουμε ένα πλήρως ρυθμιζόμενο ανεστραμμένο πιρούνι της KYB στα 46 mm, με διαδρομή 230 mm και ανεξάρτητες ρυθμίσεις στα δύο καλάμια, με την Ducati να κάνει λόγο για καλύτερη off-road συμπεριφορά και βελτιωμένη απορρόφηση των ανωμαλιών του δρόμου. Πίσω υπάρχει πλήρως ρυθμιζόμενο μονό αμορτισέρ της KYB με 220 mm διαδρομή και εύκολη ρύθμιση προφόρτισης με το χέρι. Η προσθήκη προοδευτικού μοχλικού χαρίζει πιο μαλακή αρχική βύθιση με ταυτόχρονα μεγαλύτερη αντίσταση υπό πίεση.

Ducati DesertX 2026

Στα φρένα μπροστά βρίσκουμε δυο ακτινικές τετραπίστονες δαγκάνες Brembo M4.32 με δύο νέους δίσκους 305 mm. Υπάρχει Cornering ABS τεσσάρων επιπέδων, με δυνατότητα απενεργοποίησης στα Riding Modes Enduro και Rally. Η μπροστινή διάταξη επιτρέπει τοποθέτηση ψηλού φτερού χωρίς πρόσθετα κιτ.

Ducati DesertX 2026

Οι τροχοί παραμένουν 21 ίντσες μπροστά και 18 πίσω, ακτινωτοί tubeless, με ελαστικά Pirelli Scorpion Rally Street σε διαστάσεις 90/90-21 και 150/70-18.
Το ρεζερβουάρ είναι νέο, πολυμερές, 18 λίτρων, στενότερο και ελαφρύτερο, με τη μάζα του καυσίμου τοποθετημένη χαμηλότερα για αυξημένη ευελιξία και καλύτερο έλεγχο. Το ύψος σέλας είναι 880 mm και μπορεί να πέσει στα 840 mm με κιτ, ενώ το βάρος της μοτοσυκλέτας ανακοινώνεται στα 209 κιλά (211 προηγουμένως) χωρίς καύσιμο.

Ούτε όμως η εργονομία έμεινε χωρίς αλλαγές: τα μαρσπιέ μετακινήθηκαν πιο πίσω, η σέλα και το τιμόνι πιο μπροστά, το μπροστινό φτερό είναι ψηλότερα τοποθετημένο και το μπροστινό μέρος της μοτοσυκλέτας είναι 20 mm χαμηλότερο σε σχέση με πριν.

Ducati DesertX 2026

Στα ηλεκτρονικά υπάρχει νέα IMU 6 αξόνων που διαχειρίζεται Traction Control, Wheelie Control, Engine Brake Control και Cornering ABS, ενώ υπάρχουν έξι Riding Modes (Sport, Touring, Urban, Wet, Enduro, Rally). Η οθόνη είναι νέα TFT 5 ιντσών ανάλυσης 800x480, με δύο θύρες USB και νέο joystick χειρισμού. Διαθέτει cruise control και είναι έτοιμη για Ducati Multimedia System και πλοήγηση turn-by-turn.

Περιμένουμε να δούμε αν η Ducati παρουσιάσει αργότερα κάποια ακόμα πιο “πολεμική” έκδοση της μοτοσυκλέτας σε Rally ύφος.

Ετικέτες