Aprilia RS 660 Trofeo – Με τις ευλογίες της Aprilia Racing και σε περιορισμένη παραγωγή
Σε 28 κομμάτια και έτοιμο για πίστα
Από τον
Γιάννη Τσινάβο
29/3/2024
Η Aprilia όπως και πέρυσι αποφάσισε να βγάλει σε περιορισμένη παραγωγή το μοντέλο RS 660 Trofeo το οποίο εστιάζει όπως μπορείτε να καταλάβετε στην χρήση πίστας, με την μοτοσυκλέτα να είναι μέρος του προγράμματος Factory Works.
To περιορισμένης παραγωγής RS 660 Trofeo βασίζεται στην πολιτική έκδοση RS 660 ωστόσο η Aprilia Racing στοχεύει ξεκάθαρα στην πίστα και αυτό φαίνεται με το καλημέρα. Η συγκεκριμένη έκδοση καταργεί την μίζα και το ABS -η μονάδα ελέγχου του ABS ωστόσο παραμένει και είναι συνδεδεμένη ώστε ο αναβάτης να εκμεταλλευτεί τις ρυθμίσεις του εν λόγω ηλεκτρονικού συστήματος- ενώ το υπόλοιπο σύστημα πέδησης απλοποιείται με ανεξάρτητες συνδέσεις με τις δαγκάνες των φρένων.
Η ηλεκτρονική μονάδα ECU του RS 660 Trofeo έχει προγραμματιστεί από την Aprilia Racing ώστε να αποδίδει την μέγιστη ισχύ ενώ είναι ρυθμισμένη με την αγωνιστική εξάτμιση της SC Project. Το σύστημα ανάρτησης με τη σειρά του έχει δεχθεί και αυτό την φροντίδα της Aprilia Racing. Στο εμπρός πιρούνι υπάρχει το ρυθμιζόμενο cartridge «Misano by Andreani», το οποίο έχει ρυθμίσεις για συμπίεση, απόσβεση και προφόρτιση, ενώ πίσω υπάρχει το αμορτισέρ Öhlins AP948 το οποίο έχει υδραυλική ρύθμιση προφόρτισης, συμπίεσης και απόσβεσης επαναφοράς.
Το πλαίσιο σύμφωνα με την ιταλική εταιρεία έχει βελτιωθεί, καθώς η θέση οδήγησης βρίσκεται πιο χαμηλά, ενώ νέα είναι και τα ρυθμιζόμενα μαρσπιέ, με το βάρους του RS 660 Trofeo χωρίς υγρά να αγγίζει τα 153 κιλά.
H περιορισμένης παραγωγής έκδοση Aprilia RS 660 Trofeo θα κατασκευαστεί σε μόλις 28 κομμάτια με το κόστος να υπερβαίνει τις 20.000 ευρώ.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.