EICMA 2024: Keeway XDV125EVO 2025 - A1 Crossover Scooter
Πρόκειται ουσιαστικά για το Rebadged "Adviser 125" της Zhejiang Senling
Keeway XDV125 EVO
Από το
motomag
18/11/2024
Τροφοδοτούμενο από έναν μονοκύλινδρο, τετράχρονο, τετραβάλβιδο, υγρόψυκτο SOHC κινητήρα των 125cc ο οποίος αποδίδει 11,94 ίππους στις 8.500σ.α.λ. και ροπή 1,19 kgm στις 6.500σ.α.λ. οδηγείται με δίπλωμα Α1, Α ή Β κατηγορίας υπό προϋποθέσεις. Η Keyless λειτουργία καταργεί την εισαγωγή κλειδιού στον διακόπτη, ενώ το ύψος σέλας των 780 mm το κάνει προσβάσιμο και στα χαμηλά αναστήματα.
Στον τομέα της ανάρτησης συναντάμε ένα συμβατικό τηλεσκοπικό πιρούνι (ανεστραμμένο είναι της Senling, εδώ ο εξοπλισμός πέφτει ένα σκαλί, για χαμηλότερη ίσως τελική τιμή), ενώ πίσω έχει δύο ρυθμιζόμενα αμορτισέρ 5 θέσεων ως προς την προφόρτιση ελατηρίου. Στα φρένα συναντάμε ρυθμιζόμενες μανέτες, μια διπίστονη δαγκάνα εμπρός με δίσκο 240mm και μια δαγκάνα ενός εμβόλου πίσω με δίσκο 220mm. Το scooter της Keeway διαθέτει ABS το οποίο μπορεί να απενεργοποιηθεί δίνοντας μια πιο fun μεριά στο XDV, ενώ έχουμε ακόμα και Traction control. Οι ζάντες από χυτό αλουμίνιο των 14 και 13 ιντσών, φέρουν ελαστικά μεικτής χρήσης της CST διαστάσεων 110-80 μπροστά και 130-70 πίσω.
Το XDV125EVO θα είναι διαθέσιμο στην παγκόσμια αγορά το 2025.
Ετικέτες
KOVE 625X PRO: Η τιμή της στην Ελλάδα - Πότε θα βρίσκεται στη χώρα μας
Με εν σειρά δικύλινδρο 62 ίππων και πολύ πλούσιο εξοπλισμό - Στα 221 κιλά πλήρης υγρών
cover
Από τον
Παύλο Καρατζά
625X
Στον τομέα των αναρτήσεων βρίσκουμε πλήρως ρυθμιζόμενο ανεστραμμένο πιρούνι της Kayaba μπροστά με διάμετρο 43 mm και διαδρομή 180 mm και πίσω monoshock αμορτισέρ με μοχλικό με διαδρομή 230 mm που δέχεται ρυθμίσεις ως προς την συμπίεση και την επαναφορά.
Στον τομέα της πέδησης, η μοτοσυκλέτα φέρει ακτινικές τετραπίστονες δαγκάνες Taisko με δύο δίσκους διαμέτρου 300 mm μπροστά και μονοπίστονη δαγκάνα με μονό δίσκο 240 mm πίσω.
625X
Το βάρος της μοτοσυκλέτας ανακοινώνεται στα 221 κιλά πλήρης υγρών, με την χωρητικότητα του ρεζερβουάρ να ορίζεται στα 21 λίτρα, το μεταξόνιο στα 1495 mm και το ύψος της σέλας στα 820 mm, ενώ οι τροχοί της είναι διαστάσεων 19 ιντσών μπροστά και 17 πίσω.