Husqvarna Norden 901 2024: Euro 5+ φρεσκάρισμα [Video]
Νέο σύστημα εξάτμισης, νέα θύρα USB, Traction Control 10 επιπέδων, και αλάρμ
Από τον
Γιάννη Τσινάβο
18/10/2023
Το Husqvarna Norden 901 για το 2024 αλλάζει ελαφρώς χρώματα και γραφικά και δέχεται μικρές αλλαγές, με την κυριότερη να αφορά το νέο σύστημα εξάτμισης το οποίο πληροί τους κανονισμούς EURO 5+.
Το Norden 901 2024 συνεχίζει χωρίς αλλαγές όσον αφορά τον κινητήρα του, με τον δικύλινδρο εν σειρά κινητήρα των 899 κ. εκ. να συνεχίζει να αποδίδει 105 ίππους και 10,2 kgm ροπής, ωστόσο η Husqvarna προχώρησε σε αλλαγή στο σύστημα εξάτμισης, με αυτό να είναι νέο και να πληροί πλέον τους κανονισμούς ρύπων EURO 5+. Όσον αφορά τον τεχνολογικό εξοπλισμό της μοτοσυκλέτας, το Norden συνεχίζει να έχει 4 Riding Modes (Street, Rain, Offroad, Explorer), ABS, ενώ δέχθηκε και Traction Control 10 επιπέδων (όπως το Expedition του 2023) με cornering χαρακτηριστικά αλλά και Offroad mode, ενώ ο συμπλέκτης είναι περιορισμένης ολίσθησης με υποβοήθηση.
Στις αναρτήσεις δεν υπάρχει καμία αλλαγή, με το Norden να εφοδιάζεται με τις πλήρως ρυθμιζόμενες WP APEX (αντίθετα με τις XPLOR του Expedition) οι οποίες έχουν διαδρομή 220 mm εμπρός και 215 πίσω. Οι ακτινωτοί τροχοί 21 και 18 ιντσών φέρουν ως ελαστικά πρώτης τοποθέτησης τα Pirelli Scorpion Rally STR, με το ρεζερβουάρ να παραμένει ίδιο στα 19 λίτρα.
Σε δύο ακόμη αλλαγές προχώρησε η Husqvarna με την νέα έκδοση να έχει νέα θύρα USB και αλάρμ τα οποία συμβάλλουν στην ασφάλεια του αναβάτη. Το Norden 901 2024 βρίσκεται ήδη στο δίκτυο της Husqvarna, ωστόσο στην εκάστοτε χώρα η διαθεσιμότητα μπορεί να διαφέρει. Επικοινωνήστε με τους Έλληνες dealer για περισσότρες πληροφορίες, και λεπτομέρειες για τα χρηματοδοτικά προγράμματα της εταιρείας.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.