Kawasaki ZX-10 RR WSBK Edition - Σε 10 συλλεκτικά κομμάτια για τη γερμανική αγορά
Το κόστος για τα εξτρά καλούδια της ZX-10 RR WSBK Edition αγγίζει τα 3.150 ευρώ
Από το
motomag
1/8/2023
Η Kawasaki Γερμανίας θα βγάλει στην παραγωγή 10 συλλεκτικές ZX-10RR WSBK Edition, οι οποίες εκτός από την αγωνιστική εμφάνιση, θα διαθέτουν εξάτμιση της Akrapovic, φιμέ ζελατίνα και πιστοποιητικό αυθεντικότητας.
Το ZX-10RR απόδοσης 211 ίππων το οποίο αποτελεί τη βάση της αγωνιστικής μοτοσυκλέτας των Jonathan Rea και Alex Lowes της Kawasaki Racing Team στο WSBK, διαθέτει ελαφριές Pankl μπιέλες τιτανίου, ειδικά ελατήρια βαλβίδων, RR εκκεντροφόρους, ελαφρύτερα Pankl πιστόνια, πείρους πιστονιών με κατεργασία DLC, σφυρήλατες ζάντες Marchesini, ελαστικά Pirelli Diablo Supercorsa, και μονόσελο.
Τώρα, μια συλλεκτική έκδοση 10 αριθμημένων κομματιών με ονομασία ZX-10 RR WSBK Edition αναμένεται να βγει στην αγορά από την ιαπωνική εταιρεία. Η εν λόγω έκδοση θα φέρει τελικό εξάτμισης Akrapovic, φιμέ ζελατίνα, ενώ ο τυχερός αγοραστής θα μπορεί να επιλέξει να προσθέσει πάνω της τον αγωνιστικό αριθμό είτε του Jonathan Rea -65- είτε του Alex Lowes -22-.
Η συλλεκτική έκδοση επιπρόσθετα θα έχει πιστοποιητικό αυθεντικότητας το οποίο είναι υπογεγραμμένο από τους Rea και Lowes, διακοσμητικό από γυαλί με την μορφή της μοτοσυκλέτας χαραγμένη με laser στο εσωτερικό του, ένα συλλεκτικό πορτοφόλι και ένα μπρελόκ με την επωνυμία του μοντέλου. Η τιμή της έκδοσης Kawasaki ZX-10 RR WSBK Edition στην Γερμανία αγγίζει τα 33.145 ευρώ, με τη διαφορά απέναντι σε ένα "απλό" ZX-10 RR που τιμάται στην Γερμανία στα 29.995 ευρώ,να βρίσκετια στα 3.150 ευρώ.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.