Έτσι κι αλλιώς, το ζητούμενο εδώ δεν είναι οι επιδόσεις, αλλά η εμφάνιση. Ο κινητήρας του προέρχεται από το CB650F, όπως και το πλαίσιό του, αλλά οι ομοιότητες σταματούν εδώ. Πίσω υπάρχει μονόμπρατσο ψαλίδι, και μπροστά ένα θηρίο upside down με εξίσου ενισχυμένες πλάκες, η κάτω με τρεις βίδες. Όπως πάντα στα πρωτότυπα της Honda, η προσοχή στην λεπτομέρεια και το φινίρισμα σε κάνουν να τα θέλεις, ΤΩΡΑ! Δείτε για παράδειγμα τους δίσκους, που δεν έχουν ούτε χάραξη, ούτε τρύπες, ούτε φυσικά είναι αυτές οι χάλια μαργαρίτες, και του ταιριάζουν απόλυτα. Οι αεραγωγοί στο εμπρός μέρος του ρεζερβουάρ το κάνουν πολύ επιθετικό, όπως και οι χρωματισμοί του, αν το μαύρο, το ασημί και το χρώμιο είναι... χρώματα. Η αισθητική του παραπέμπει στις κατασκευές του Γάλλου βελτιωτή Lazareth, κι έχει εξελιχθεί εξ ολοκλήρου στο R&D της Honda στην Ευρώπη. Λέτε η Honda να προσανατολίζεται στην παραγωγή μιας σειράς διαφορετικών μοτοσυκλετών με βάση το CB650F; Οι βάσεις των μαρσπιέ του συνεπιβάτη που παραμένουν στο πλαίσιο, ενώ κάλλιστα θα μπορούσαν να έχουν αφαιρεθεί, μπορεί να αποτελούν μια ένδειξη.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.