Η SWM με το Hoku 125 το οποίο αποτελεί μία σύγχρονη πρόταση στα 125 κυβικά θέλει να αυξήσει το αγοραστικό της κοινό στην Α1 κατηγορία, δείχνοντας και στα μικρά κυβικά το καλό νέο πρόσωπο της που χαρακτηρίζεται από άνοδο της ποιότητας κατασκευής και της επέκτασης της και στα μεγάλα κυβικά και σε διαφορετικές κατηγορίες.
Το Hoku 125 χρησιμοποιεί τον μονοκύλινδρο, τετράχρονο, υγρόψυκτο κινητήρα Euro 5 των 125 κυβικών εκατοστών απόδοσης 14,7 ίππων, με την σχεδίαση να είναι αιχμηρή και επιθετική. Το μικρό βάρος των 136 κιλών, καθώς και το ύψος της σέλας το οποίο βρίσκεται στα 790 χλστ. παίζουν σημαντικό ρόλο στην ευελιξία και στην ευκολία των χειρισμών σε στάση, ειδικά για τους αναβάτες οι οποίοι κάνουν τα πρώτα τους μοτοσυκλετιστικά βήματα.
Το Hoku 125 έχει Upside Down πιρούνι της KYB -χωρίς ρυθμίσεις- διαμέτρου 41 χλστ. ενώ πίσω εφοδιάζεται με μονό αμορτισέρ επίσης της KYΒ στο οποίο ρυθμίζεται η προφόρτιση. Τα φρένα του νέου μοντέλου της SWM αποτελούνται από ένα δισκόφρενο εμπρός 300 χλστ. και ένα ακόμα 200 χλστ. πίσω, ενώ το σύστημα πέδησης συμπληρώνεται από το ABS. Τα ελαστικά είναι τα Pilot Power της Michelin έχοντας διαστάσεις 110/70-17 εμπρός και 140/60-17 πίσω.
Στη σύγχρονη εικόνα της μοτοσυκλέτας συμβάλουν τα φωτιστικά σώματα τεχνολογίας LED, ενώ υπάρχει έγχρωμη οθόνη TFT 7 ιντσών η οποία συνδέεται με το κινητό μέσω Bluetooth, προσφέροντας τις απαραίτητες πληροφορίες στον αναβάτη, συμπεριλαμβανομένης της πίεσης των ελαστικών.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.