Harley-Davidson – Στις 24 Ιανουαρίου θα παρουσιάσει τα νέα της μοντέλα για το 2024 – [VIDEO]
Μέρος της γκάμας έχει ήδη ανακοινωθεί, με τις αλλαγές να εντοπίζονται στις χρωματικές επιλογές
Από τον
Αλέξανδρο Λαμπράκη
3/1/2024
Με τον τίτλο “American Dreamin’”, η Harley-Davidson δηλώνει ότι το 2024 αποτελεί την “αυγή μίας νέας εποχής”, παρουσιάζοντας στις 24 Ιανουαρίου και ώρα 10:00 π.μ. (18:00 μ.μ. ώρα Ελλάδος) τις νέες της μοτοσυκλέτες, συμπεριλαμβανομένων των ανανεωμένων για το 2024 περιορισμένης παραγωγής CVO.
Σύμφωνα με την H-D οι αλλαγές για το 2024 καλύπτουν όλες τις κατηγορίες της γκάμας της, Grand American Touring, Cruiser, Sport, Trike και Adventure Touring.
Για την ώρα, βλέπουμε ότι τα Nightster Special, Low Rider ST και Pan America 1250 Special παρουσιάστηκαν χωρίς σημαντικές αλλαγές, πέραν των νέων χρωματικών επιλογών. Οι κινητήρες παραμένουν ως είχαν, όπως και οι διαστάσεις τους, ενώ τα μοντέλα που ήδη παρουσιάστηκαν θα είναι άμεσα διαθέσιμα στους αποκλειστικούς αντιπροσώπους της αμερικανικής εταιρείας ανά τον κόσμο.
Στην παρουσίαση που έχει προγραμματιστεί για τις 28 Ιανουαρίου, βλέπουμε ότι περιλαμβάνονται και τα περιορισμένης παραγωγής CVO. Τα Street Glide και Road Glide ωστόσο, δέχθηκαν εκ βάθρων ανανέωση το 2023, λαμβάνοντας μάλιστα έναν νέο κινητήρα 1.982 κυβικών με μεταβλητό σύστημα χρονισμού βαλβίδων. Επομένως, δεν ξέρουμε αν θα έχουν σημαντικές αλλαγές για τη νέα χρονιά.
Υπομονή μέχρι τις 28 Ιανουαρίου, για να δούμε τι νέο θα φέρει η H-D και κατά ποσό αυτό θα φέρει τη νέα εποχή για την εταιρεία, όπως η ίδια δηλώνει.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.