KOVE Maverick 500 - Με νέα χρώματα και χαμηλότερη τιμή
Από την... αιγίδα της Daytona, τώρα πέρασε κάτω από την KOVE, που το κατασκευάζει κιόλας
Από τον
Κώστα Γκαζή
1/12/2023
To Maverick 500 το είχαμε γνωρίσει μέσω της Daytona, ενώ τώρα η ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ Α.Ε. του αλλάζει θέση στο πορτφόλιο των εταιρειών του ομίλου, βάζοντας το κάτω από το brand name της KOVE, του original κατασκευαστή της μοτοσυκλέτας. Και ως bonus, πέρα από τα νέα χρώματα, του χαρίζει και νέα, χαμηλότερη τιμή.
Πρόκειται για μια πολύ καλή value for money πρόταση στα μεσαία On-Off, η οποία μπορεί να οδηγηθεί και με δίπλωμα της κατηγορίας Α2, ενώ όπως αναφέρει η εισαγωγική εταιρεία έχει αποδείξει την αξιοπιστία της στην τριετή πορεία της στην ελληνική αγορά. Το δικύλινδρο KOVE Maverick 500 φέρει επώνυμα περιφερειακά όπως αναρτήσεις KYB, φρένα Nissin, tubeless ελαστικά Metzeler, ABS & ψεκασμό Bosch. Στον στάνταρ εξοπλισμό περιλαμβάνονται full-LED φώτα, ρυθμιζόμενες αναρτήσεις,στροφόμετρο αναλογικών ενδείξεων και ψηφιακή LCD οθόνη με πλήθος πληροφοριών, ρυθμιζόμενη ζελατίνα 2 θέσεων, πλαϊνά προστατευτικά κάγκελα, αλουμινένια (!) ποδιά κινητήρα, προστατευτικές χούφτες στο τιμόνι, και θύρες USB & 12V. Οι ακτινωτοί τροχοί είναι 19 και 17 ιντσών, ενώ ο δικύλινδρος εν σειρά κινητήρας των 471 κ.εκ. αποδίδει 45,3 hp / 8.500 rpm, ενώ το μεγάλο ρεζερβουάρ των 20 λίτρων σε συνδυασμό με τη χαμηλή κατανάλωση της μοτοσυκλέας, μεταφράζεται σε αυτονομία πολλών εκατοντάδων χιλιομέτρων. Το KOVE MAVERICK 500 έρχεται σε νέα χρώματα και στην ιδιαίτερα ανταγωνιστική τιμή των 5.795€.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.