Πρώτη πανελλήνια εμφάνιση για το KTM 300SX 2023 – Πίστα MOTOCROSS Κρηνίδες
Πρώτη εμφάνιση στο κοινό για το ριζικά ανανεωμένο SX!
Από τον
Θάνο Αμβρ. Φελούκα
24/9/2022
Στην πίστα MX στις Κρηνίδες όπου διεξάγεται ο 5ος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος MOTOCROSS και στην τέντα στης KTM εμφανίστηκε το νέο 300SX του 2023 που για πρώτη φορά εκτίθεται στο ελληνικό κοινό.
Για το 2023 η σειρά SX είναι ριζικά ανανεωμένη με ξεκινώντας από το πλαίσιο και τις αναρτήσεις, πριν φτάσουμε στις μεγάλες αλλαγές που υπάρχουν στον κινητήρα.
Το πλαίσιο έχει μεγαλύτερη αντοχή στο λαιμό και νέα βαφή που έχει στόχο να παραμείνει αναλλοίωτη μετά από σκληρή καταπόνηση ενώ οι βάσεις των μαρσπιέ είναι τοποθετημένες ποιο μέσα για να επιτρέψουν ακόμη μεγαλύτερες κλίσεις και καλύτερη συμπεριφορά στα λούκια.
Οι αναρτήσεις της WP έχουν νέας τεχνολογίας υδραυλικό STOP για προοδευτικότητα στα τελευταία 40mm της διαδρομής τους ώστε οι προσγειώσεις να είναι ομαλότερες και το φτερό έχει επανασχεδιαστεί για να μην στέλνει λάσπες στο ψυγείο.
Μεγάλες αλλαγές υπάρχουν στον κινητήρα όπου ο επαναστατικός ψεκασμός τρέχει νέο λογισμικό που υπολογίζει την τροφοδοσία με βάση την πίεση στον στροφαλοθάλαμο και τις θερμοκρασίες αέρα στην εισαγωγή, περιβάλλοντος και ψυκτικού υγρού, και μέσα από δύο διαφορετικούς χάρτες που εύκολα ο αναβάτης μπορεί να επιλέξει, ρυθμίζει και την απόκριση της γκαζιέρας.
Επανασχεδιασμένη βαλβίδα reed και θάλαμος διαστολής με μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος, μίζα νέου τύπου με μπαταρία ιόντων λιθίου είναι ορισμένες ακόμη από τις βασικές αλλαγές.
Το 300SX αποδίδει 57 ίππους με την KTM να δηλώνει βάρος μόλις 99,4 κιλά!
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.