Yamaha Tenere 700 Extreme 2024 - Διαθέσιμο πλέον σε όλη την Ευρώπη
Είχε κάνει πιλοτικό ντεμπούτο το 2023 σε Γαλλία, Ιταλία και Γερμανία - Με ψηλό φτερό και σειρά επίσημων αξεσουάρ
Από τον
Κώστα Γκαζή
17/10/2023
Όπως σας είχαμε γράψει τον Φεβρουάριο του 2023, στη Γαλλία, την Ιταλία και τη Γερμανία παρουσιάστηκαν πιλοτικά δυο νέες εκδόσεις του Yamaha Tenere 700, χρησιμοποιώντας τη βασική έκδοση της μοτοσυκλέτας -με το μικρό ρεζερβουάρ. Μετά τη θετική αποτίμηση τουλάχιστον μιας από αυτές, της Extreme, η ιαπωνική εταιρεία αποφάσισε να την λανσάρει σε όλη την Ευρώπη το 2024.
Η Extreme Edition ξεχωρίζει αμέσως από το ψηλό φτερό μπροστά -συνδυάζεται με... μισό χαμηλό φτερό- λεπτομέρεια που σε προδιαθέτει για βελτιωμένες Off-Road επιδόσεις. Η πρώτη εικόνα δεν διαψεύδεται στη συνέχεια, καθώς η Extreme έρχεται με πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις της KYB που διαθέτεουν 20 επιπλέον χιλιοστά διαδρομής, φτάνοντας τα 230 mm μπροστά και τα 220 mm πίσω. Παράλληλα, το πιρούνι έχει τη γνωστή αντιτριβική επίστρωση Kashima βια βέλτιστη λειτουργία, ενώ το χρυσό χρώμα σφραγίζει την υψηλότερη ποιότητα του νέου πιρουνιού.
Με τις μεγαλύτερες διαδρομές αναρτήσεων, μεγαλύτερο είναι φυσικά και το ύψος της σέλας, στα 910 mm, ενώ έχει μεγαλώσει και η ελάχιστη απόσταση από το έδαφος, που βρίσκεται πλέον στα 260 mm. Στον στάνταρ εξοπλισμό της νέας έκδοσης, θα βρείτε μαρσπιέ τιτανίου, αλουμινένιο προστατευτικό ψυγείου, αλουμινένιο οδηγό αλυσίδας, ψηλό φτερό μπροστά, χρυσές ακτίνες τροχών και σέλα με πιο επίπεδο προφίλ. Στα όργανα βρίσκουμε μια κάθετη έγχρωμη TFT οθόνη 5 ιντσών με τρεις διαφορετικές απεικονίσεις ενδείξεων, συμπεριλαμβανομένης και μιας σε Rally-Raid στιλ.
Η νέα έκδοση του Tenere θα γίνει διαθέσιμη σε Icon Blue.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.