Honda - Επιταχύνει τον εξηλεκτρισμό της γκάμας της, με στόχο τα 4 εκατομμύρια ηλεκτρικά δίκυκλα μέχρι το 2030!

Με ογκώδεις επενδύσεις ύψους σχεδόν 4 δισεκατομμυρίων ευρώ, 30 νέα μοντέλα και ενίσχυση της παραγωγής
motomagHonda – Επιταχύνει τον εξηλεκτρισμό της γκάμας της, αυξάνοντας τον στόχο της στις 4 εκατομμύρια ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες μέχρι το 2030!
Από τον

Αλέξανδρο Λαμπράκη

30/11/2023

Σε συνέντευξη τύπου που παραχώρησε την Τετάρτη 29/11, η Honda ανακοίνωσε αύξηση του στόχου της πώλησης ηλεκτρικών δικύκλων -μοτοσυκλετών και scooter- κατά μισό εκατομμύριο (!), σε σχέση με ό,τι υπολόγιζε μέχρι τώρα για το 2030, ανακοινώνοντας ένα σύνολο επενδύσεων 500 δισεκατομμυρίων γιεν (3,825 δισεκατομμυρίων ευρώ) μέχρι το 2030, θέλοντας ταυτόχρονα να μειώσει το κόστος των ηλεκτρικών μοτοσυκλετών στο μισό απ’ ό,τι είναι σήμερα.

Στη συνέντευξη τύπου που αφορούσε τις επιχειρηματικές πρωτοβουλίες σχετικά με τον εξηλεκτρισμό των μοτοσυκλετών, εισηγητές ήταν οι Katsushi Inoue (Εκτελεστικός Διευθυντής και υπεύθυνος για τις Επιχειρήσεις Ανάπτυξης Επιχειρήσεων Ηλεκτροκίνησης) και Daiki Mihara (Επικεφαλής της Μονάδας Ανάπτυξης Επιχειρήσεων Ηλεκτροκίνησης Μοτοσυκλετών και Ηλεκτρικών Προϊόντων). Όπως ανακοινώθηκε η Honda στο διάστημα της τετραετίας 2021-2025 περιλαμβάνονται επενδύσεις συνολικού ύψους 100 δισεκατομμυρίων γιεν (616,5 εκατομμύρια ευρώ), ενώ από το 2026-2030 αποσκοπεί στην επένδυση επιπλέον 400 δισεκατομμυρίων γιεν ( 2,466 δισεκατομμυρίων ευρώ), ανεβάζοντας έτσι το σύνολο των επενδύσεων για την ηλεκτροκίνηση στα 500 δισεκατομμύρια γιεν (3,825 δισεκατομμυρίων ευρώ) σε βάθος 9 ετών.

Honda – Επιταχύνει τον εξηλεκτρισμό της γκάμας της, αυξάνοντας τον στόχο της στις 4 εκατομμύρια ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες μέχρι το 2030!

Οι επενδύσεις αυτές θα γίνουν με σκοπό την αύξηση του μεριδίου που κατέχουν οι ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες στην παγκόσμια αγορά σε πάνω από 10%, το 2030. Την ίδια στιγμή η εταιρεία θέλει να μπορεί να διευρύνει το περιθώριο λειτουργικού κέρδους των ηλεκτρικών μοτοσυκλετών στο 5%, ενώ από το 2031 και έπειτα να φτάσει ή να ξεπεράσει ακόμα, το 10%. Αρκετά αισιόδοξα νούμερα, που όμως έρχονται μαζί με μία αρκετά μεγάλη επένδυση για να τα υποστηρίξει.

Honda – Επιταχύνει τον εξηλεκτρισμό της γκάμας της, αυξάνοντας τον στόχο της στις 4 εκατομμύρια ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες μέχρι το 2030!

Ξεκινώντας με την πώληση τριών ηλεκτρικών ποδηλάτων (έτσι κατηγοριοπούνται βάσει ιπποδύναμης και προδιαγραφών τα ανωτέρω e-scooter), συμπεριλαμβανομένου του Cub e, στην Κίνα και ενός ηλεκτρικού σκούτερ, του EM1e σε Ευρώπη και Ιαπωνία, αλλά και του Motocompacto στην Αμερική, η Honda θέλει να προωθήσει την ηλεκτροκίνηση, ειδικά όσον αφορά την αστική μετακίνηση και γενικότερα την μικροκινητικότητα. Μάλιστα το Big H ανακοίνωσε την έλευση ενός νέου μοντέλου στην παγκόσμια αγορά μέσα στο 2024, που βασίζεται στο concept SC e, που πρόσφατα παρουσίασε στο JAPAN MOBILITY SHOW 2023. Το 2025 θα ακολουθήσουν παρουσιάσεις μοντέλων προσανατολισμένων στην διασκέδαση αλλά και τεχνολογίας plug-in, μένοντας πιστή στο πρόγραμμα που έχει ήδη παρουσιάσει, ενώ μέχρι το 2030 στοχεύει στην ανάπτυξη μίας ολοκληρωμένης γκάμας ηλεκτρικών δικύκλων με περισσότερα από 30 μοντέλα σε όλες τις κατηγορίες.

Honda – Επιταχύνει τον εξηλεκτρισμό της γκάμας της, αυξάνοντας τον στόχο της στις 4 εκατομμύρια ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες μέχρι το 2030!

Το Big H δεν σταματάει εδώ, καθώς αξιοποιώντας την τεχνογνωσία που έχει συλλέξει όλα αυτά τα χρόνια κατασκευής μοντέλων με θερμικούς κινητήρες, θέλει να δημιουργήσει πλατφόρμες που θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για διαφορετικά μοντέλα, ικανοποιώντας ένα ευρύ φάσμα αναβατών. Αυτό θα βοηθήσει και στη μείωση του κόστους κατασκευής, και πώλησης, των ηλεκτρικών οχημάτων. Παράλληλα, η Honda θέλει να εξελίξει ακόμη περισσότερο το σύστημα infotainment Honda RoadSync, που έχει ήδη παρουσιάσει ήδη από το 2020, καθιστώντας το δυνατό να ενημερώνει τους αναβάτες για τα πλησιέστερα σημεία φόρτισης.

Αξιοποιώντας τη σύγχρονη εποχή της συνδεσιμότητας, οι ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες του ιαπωνικού εργοστασίου θα μπορούν να ενημερώνουν το λογισμικό τους, με την χρήση νέων λειτουργιών, όπως για παράδειγμα η OTA (over-the-air) ενημέρωση, για ακόμα λιγότερες επισκέψεις στο συνεργείο. Ακόμη για τα μοντέλα από το 2026 και έπειτα, η Honda θα τοποθετεί μία μονάδα ελέγχου τηλεματικής (TCU).

Honda – Επιταχύνει τον εξηλεκτρισμό της γκάμας της, αυξάνοντας τον στόχο της στις 4 εκατομμύρια ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες μέχρι το 2030!

Όσον αφορά τον τομέα των μπαταριών, εκτός από τις μπαταρίες ιόντων-λιθίου που χρησιμοποιούνται σήμερα, η Honda εξελίσσει μπαταρίες σιδηροφωσφορικού λιθίου (LFP), με στόχο την εφαρμογή τους σε μοντέλα της το 2025, τεχνολογία που χρησιμοποιείται ήδη σε πάνω από το 30% των ηλεκτρικών οχημάτων, λόγω της χαμηλότερης τοξικότητάς και των χαμηλών θερμοκρασιών που αναπτύσσουν, έχουν όμως και μικρότερη ενεργειακή πυκνότητα. Έτσι, η Honda αποσκοπεί σε μία ποικιλία μπαταριών διαφορετικής ισχύος, αυτονομίας και κόστους, ανάλογα το όχημα. Τέλος, όπως ήδη έχει κάνει γνωστό το Big Η, εργάζεται και πάνω στην δημιουργία μπαταριών στερεάς κατάστασης.

Ένα μελανό σημείο μέχρι στιγμής της ηλεκτροκίνησης είναι το κόστος κατασκευής, που αναπόφευκτα περνάει στον τελικό καταναλωτή και ένας από τους λόγους -μετά την αυτονομία και τον τρόπο αλλά και χρόνο φόρτισης- που ένα μεγάλο ποσοστό εμφανίζεται διστακτικό απέναντι στα EV. Αυτό θέλει να αντιμετωπίσει η Honda, που έχει ως στόχο να μειώσει το κόστος του τελικού προϊόντος κατά 50%, σε σχέση με τα μοντέλα που βρίσκονται αυτή την στιγμή στην αγορά και χρησιμοποιούν σύστημα εναλλάξιμων μπαταριών. Για να το καταφέρει αυτό η Honda θα υιοθετήσει την plug-in τεχνολογία της για τα μοντέλα, βελτιώνοντας διαρκώς τις μπαταρίες της, ενώ μέσω της υιοθέτησης κοινών μονάδων θα αυξήσει τα περιθώρια προμήθειας αλλά και παραγωγής. Για αυτή την τελευταία σκοπεύει στην λήψη περαιτέρω μέτρων, όπως εργοστάσια κατασκευής αποκλειστικά ηλεκτροκίνητων μοτοσυκλετών.

Honda – Επιταχύνει τον εξηλεκτρισμό της γκάμας της, αυξάνοντας τον στόχο της στις 4 εκατομμύρια ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες μέχρι το 2030!

Αρχικά, θα χρησιμοποιηθούν οι ίδιες εγκαταστάσεις με αυτές που χρησιμοποιούνται ήδη για την παραγωγή βενζινοκίνητων μοντέλων. Αυτό όμως δεν επαρκεί για τον στόχο των 4 εκατομμυρίων μονάδων μέχρι το 2030. Επομένως, η Honda υπολογίζει περίπου το 2027 να ξεκινήσουν οι μονάδες παραγωγής αποκλειστικά ηλεκτρικών δικύκλων, μειώνοντας το μήκος των παραδοσιακών γραμμών παραγωγής έως και σχεδόν 40%, αξιοποιώντας νέες τεχνολογίες. Σύμφωνα με τα λεγόμενα της Honda κάθε μία εγκατάσταση αντιστοιχεί σε 50 εκατομμύρια γιεν (309,44 χιλιάδες ευρώ), με δυνατότητα παραγωγής τουλάχιστον 1 εκατομμυρίου μονάδων. Ταυτόχρονα η Honda θα προσπαθήσει να μειώσει το κόστος των πρώτων υλών και της μεταφοράς, αυξάνοντας την ανταγωνιστικότητά της αλλά και τα περιθώρια κέρδους της.

Honda – Επιταχύνει τον εξηλεκτρισμό της γκάμας της, αυξάνοντας τον στόχο της στις 4 εκατομμύρια ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες μέχρι το 2030!

Γι’ αυτό το τελευταίο, αλλά και για την ευκολία των καταναλωτών, η Honda θέλει να κάνει τις περισσότερες πωλήσεις της ηλεκτρονικά, χωρίς ο αγοραστής να χρειάζεται να πάει αυτοπροσώπως σε κάποιον από τους 30.000 αντιπροσώπους της στον κόσμο. Επιπλέον, μία νέα πρωτοβουλία της, είναι η δημιουργία των “Κέντρων Εμπειρίας”, όπως τα αποκαλεί σε Ινδία, χώρες της νοτιοανατολικής Ασίας και αλλού, όπου οι πελάτες της θα μπορούν να γνωρίσουν την ποιότητα των ηλεκτρικών μοτοσυκλετών της Honda. Με τους ήδη υπάρχοντες αντιπροσώπους, τα νέα κέντρα που θέλει να ιδρύσει αλλά και την ενίσχυση των online υπηρεσιών της, η Honda θέλει να κάνει ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα για τους πελάτες της, αυξάνοντας έτσι και την θελκτικότητα της ηλεκτροκίνησης στο ευρύ κοινό. Η επιλογή των συγκεκριμένων χωρών δεν είναι τυχαία, καθώς από τη μία η Ινδία είναι αυτή την στιγμή η μεγαλύτερη αγορά μηχανοκίνητων και ηλεκτρικών δικύκλων στον κόσμο, αλλά και οι ασιατικές αγορές σημειώνουν αντίστοιχα εντυπωσιακές ταξινομήσεις δικύκλων κάθε χρόνο. 

Τέλος θυμίζουμε ότι όλα αυτά έρχονται μαζί με την προσπάθεια των τεσσάρων μεγάλων Ιαπώνων κατασκευαστών μοτοσυκλέτας, μαζί με την Honda, για τη δημιουργία κινητήρων υδρογόνου, διευρύνωντας τις επιλογές της για το μέλλον της ατομικής και όχι μόνο μετακίνησης.

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Μαΐου 2026: 1η η CFMOTO στις μοτοσυκλέτες για μήνα και 5μηνο

Δείτε την κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία για μήνα και 5μηνο - Μοτοσυκλέτες, σκούτερ, παπιά, ATV/SSV
CFMOTO ταξινομήσεις ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

22/6/2026

Τον Μάιο είδαμε τις περισσότερες ταξινομήσεις σε έναν μήνα από την αρχή της χρονιάς αλλά και την 1η θέση για τη CFMOTO στις μοτοσυκλέτες επί του συνόλου! Πρώτη η SYM στα σκούτερ και η Daytona στα παπιά, με CFMOTO να έχει τα πρωτεία και στα ATV/SSV.

Η SYM ήταν η εταιρεία με τις περισσότερες ταξινομήσεις τον μήνα που μας πέρασε και η Honda εκείνη που έχει τα ηνία στο σύνολο από την αρχή της χρονιάς. Για αυτά, όπως και το πώς κατατάχθηκαν οι υπόλοιπες εταιρείες σε μήνα και πεντάμηνο μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα εδώ.

Αυτό που ακολουθεί ωστόσο έχει ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον καθώς βλέπουμε την κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία δικύκλου (μοτοσυκλέτες, σκούτερ και παπιά) τόσο για τον μήνα που μας πέρασε όσο και από την αρχή της χρονιάς.

Πάμε να δούμε πρώτα τις ταξινομήσεις που έκαναν οι πρώτες 20 εταιρείες στην κατηγορία των μοτοσυκλετών τον Μάιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

623

2

HONDA

336

3

YAMAHA

334

4

VOGE

229

5

BMW

129

6

TRIUMPH

63

7

SUZUKI

60

8

ROYAL ENFIELD

56

9

KAWASAKI

50

 

QJMOTOR

50

10

KTM

44

11

MORBIDELLI

33

12

APRILIA

31

 

BENELLI

31

13

DUCATI

25

14

MOTO GUZZI

20

15

DAYTONA

17

16

BRIXTON

14

17

ZONTES

11

18

BETA

10

 

HARLEY-DAVIDSON

10

 

MOTO MORINI

10

19

HUSQVARNA

9

20

SYM

8

Η CFMOTO έκανε δικό της τον Μάιο ανεβαίνοντας στην κορυφή του μήνα στις μοτοσυκλέτες με ένα εντυπωσιακό νούμερο, στις 623 μονάδες, σχεδόν διπλάσιο από εκείνο της Honda που κατέγραψε 336 ταξινομήσεις και βρέθηκε στη 2η θέση. Στην 3η θέση βρέθηκε η Yamaha με 334 ταξινομήσεις και 4η ήταν η Voge με 229 μοτοσυκλέτες, ενώ η πρώτη πεντάδα έκλεισε με τις 129 ταξινομήσεις που σημείωσε η BMW.

Ακολουθεί η κατάταξη των 20 πρώτων εταιρειών στις μοτοσυκλέτες από την αρχή του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

1.449

2

HONDA

1.264

3

YAMAHA

1.091

4

VOGE

757

5

BMW

469

6

SUZUKI

269

7

ROYAL ENFIELD

258

8

KTM

216

9

TRIUMPH

210

10

QJMOTOR

168

11

DAYTONA

161

12

KAWASAKI

143

13

MORBIDELLI

122

14

APRILIA

96

15

BENELLI

85

16

ZONTES

77

17

DUCATI

72

18

MOTO GUZZI

67

19

BETA

47

20

RIEJU

43


Ο Μάιος που κύλισε εντυπωσιακά για τη CFMOTO -σα να προστέθηκε σχεδόν ένας ακόμη μήνας!- της έδωσε την πρωτοπορία στις ταξινομήσεις των μοτοσυκλετών και στο πεντάμηνο με την κινέζικη εταιρεία να καταγράφει 1.449 ταξινομήσεις. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε η Honda με 1.264 ταξινομήσεις και στην τρίτη η Yamaha με 1.091 μοτοσυκλέτες. Στο πεντάμηνο η 4η θέση πήγε στη Voge με 757 μονάδες και την πρώτη πεντάδα έκλεισε η BMW με 469 ταξινομήσεις.

Ας δούμε τώρα τις ταξινομήσεις που έκαναν οι πρώτες 20 εταιρείες στα σκούτερ τον Μάιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

SYM

1658

2

HONDA

1251

3

PIAGGIO

841

4

YAMAHA

642

5

ZONTES

459

6

VOGE

349

7

DAYTONA

220

8

QJMOTOR

214

9

APRILIA

165

10

KYMCO

137

11

LETBE

107

12

VESPA

106

13

THRUST

103

14

KEEWAY

86

15

ASUS

39

16

SUZUKI

32

17

PEUGEOT

26

 

UM

26

18

GEMINI

24

19

BMW

19

20

MORBIDELLI

17

Η πρωτιά στις ταξινομήσεις των σκούτερ τον περασμένο Μάιο πήγε στη SYM για τρίτο σερί μήνα με 1.658 μοντέλα της. Δεύτερη ήταν η Honda με 1.251 ταξινομήσεις και την τρίτη θέση με 841 σκούτερ πήρε η Piaggio. Στην 4η θέση βλέπουμε τη Yamaha με 642 ταξινομήσεις και τη Zontes να έρχεται 5η με 459 μονάδες.

Ακολουθεί η κατάταξη των 20 πρώτων εταιρειών στην κατηγορία των σκούτερ για το πρώτο πεντάμηνο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

SYM

5135

2

HONDA

4624

3

PIAGGIO

2971

4

YAMAHA

2359

5

ZONTES

1545

6

DAYTONA

1118

7

VOGE

1093

8

QJMOTOR

911

9

KYMCO

411

10

VESPA

349

11

THRUST

315

12

APRILIA

303

13

LETBE

289

14

KEEWAY

267

15

PEUGEOT

100

16

SUZUKI

92

17

ASUS

83

18

UM MOTORCYCLES

62

19

BMW

61

20

MORBIDELLI

51


Η SYM είναι η εταιρεία που ξεχώρισε στο σύνολο των πρώτων πέντε μηνών του 2026 στα σκούτερ σημειώνοντας 5.135 ταξινομήσεις. Στη 2η θέση βρέθηκε η Honda με 4.624 ταξινομήσεις, ενώ την 3η θέση πήρε η Piaggio με 2.971 ταξινομήσεις. Η Yamaha πήρε την 4η θέση στο πεντάμηνο με 2.359 ταξινομημένα σκούτερ, ενώ η Zontes έκλεισε την πρώτη πεντάδα με 1.545 ταξινομήσεις.

Μετά τα σκούτερ πάμε να δούμε τις ταξινομήσεις που έκαναν οι πρώτες 10 εταιρείες στα παπιά τον Μάιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

DAYTONA

172

2

SYM

126

3

ASUS

102

4

YAMAHA

80

5

MALAGUTI

58

6

HONDA

17

7

LETBE

12

8

LIFAN INDUSTRY

6

9

UM

4

10

THRUST

2

Για πέμπτο σερί μήνα η Daytona κυριάρχησε στα παπιά και κατέγραψε 172 ταξινομήσεις για την πρώτη θέση στον σχετικό πίνακα. Πίσω της στη δεύτερη θέση βρέθηκε η SYM με 126 παπιά, ενώ στην τρίτη θέση έχουμε την Asus με 102 ταξινομήσεις. Η Yamaha πήρε την 4η θέση με 80 ταξινομήσεις και την πέμπτη θέση έκανε δική της η Malaguti με 58 μονάδες.

Ακολουθεί η κατάταξη των 10 πρώτων εταιρειών στην κατηγορία των παπιών για το πρώτο πεντάμηνο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

DAYTONA

640

2

SYM

439

3

ASUS

433

4

YAMAHA

249

5

MALAGUTI

180

6

HONDA

56

7

LIFAN

33

8

LETBE

31

9

UM MOTORCYCLES

11

10

THRUST

9

Η Daytona, με πέντε σερί μήνες στην κορυφή έχει τα πρωτεία και στο σύνολο καθώς έχει σημειώσει 640 ταξινομήσεις από την αρχή της χρονιάς. Η SYM την ακολουθεί στη δεύτερη θέση με 439 ταξινομήσεις και τρίτη είναι η Asus που έχει ταξινομήσεις 433 παπιά. Η Yamaha είναι 4η και η Malaguti συμπληρώνει την πρώτη πεντάδα με 249 και 180 ταξινομήσεις αντίστοιχα.

Μετά τα παπιά έχουμε τις ταξινομήσεις που έκαναν οι εταιρείες στα ATV/SSV τον Μάιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

320

2

VOGE

114

3

SEGWAY

29

4

POLARIS

11

5

KYMCO

9

Η CFMOTO ήταν η κυρίαρχος στα ATV/SSV και τον μήνα που μας πέρασε καταγράφοντας 320 ταξινομήσεις. Δεύτερη τον Μάιο ήταν η Voge με 114 μονάδες και στην 3η θέση είχαμε τη Segway με 29 ATVs. Η Polaris κατέκτησε την 4η θέση με 11 ταξινομήσεις και η KYMCO έκλεισε την πρώτη πεντάδα με 9 ταξινομημένα μοντέλα.

Ακολουθεί η κατάταξη των 10 εταιρειών στα ATV/SSV για το πρώτο πεντάμηνο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

699

2

VOGE

193

3

SEGWAY

40

4

KYMCO

24

5

RENLI

19

6

POLARIS

18

7

BASHAN

4

8

BENDA

3

9

AODES

2

10

BRP

1

 

NINGBO CENTURY

1

Στο πεντάμηνο της χρονιάς η CFMOTO σημείωσε 699 ταξινομήσεις για να πάρει την πρώτη θέση με τη Voge να έρχεται δεύτερη με 193 ταξινομήσεις. Στην 3η θέση είναι η Segway με 40 ταξινομήσεις και 4η είναι η KYMCO με 24 μονάδες. Την πρώτη πεντάδα κλείνει η Renli με 19 ταξινομήσεις.