Norton Superlight 2019 στην Motorcycle Live

Μια διαφορετική supersport
Από τον

Πάνο Καραβοκύρη

21/11/2018

Η παρουσία της Norton στο φετινό σαλόνι του Μιλάνο, ήταν ιδιαίτερα διακριτική, καθώς δεν παρουσίασε κάποιο νέο μοντέλο. Όπως φαίνεται ήθελε να φυλάξει όλους τους άσσους της για την Motorcycle live, μιας έκθεσης που πραγματοποιείται στα πάτρια εδάφη της εταιρείας αυτές τις μέρες. Μέσα στην έδρα της παρουσίασε τρία νέα μοντέλα για το 2019, με την Superlight να τραβάει όλα τα βλέμματα. Η supersport μοτοσυκλέτα κατασκευάστηκε κατ’ εικόνα της ναυαρχίδας της, αποτελώντας έτσι την μικρογραφία της όσον αφορά το αισθητικό κομμάτι. Απώτερος σκοπός της Norton ήταν να δημιουργήσει μια supersport μοτοσυκλέτα που θα μπορεί να λάβει μέρος στην Lightweight κατηγορία του Isle Of Man. Βασική προϋπόθεση για τη συμμετοχή στην κατηγορία δεν είναι το βάρος όπως υπονοεί το όνομά της, αλλά ο κυβισμός του κινητήρα που δεν πρέπει να ξεπερνά τα 650 κυβικά και να έχει μέχρι δύο έμβολα.

Με αυτές τις προδιαγραφές η Norton χρησιμοποίησε για την κατασκευή του κινητήρα, την κυλινδροκεφαλή του V4 RR, διαφοροποιώντας παράλληλα την διαδρομή ώστε να φέρει τον κυβισμό στο ανώτερο επιτρεπτό όριο των προδιαγραφών της κατηγορίας και χρησιμοποίησε έναν στρόφαλο 270 μοιρών. Η Norton για να εκμεταλλευτεί πλήρως τις δυνατότητες του δικύλινδρου εν σειρά κινητήρα προγραμμάτισε την μονάδα IMU, φτάνοντας τους 105 ίππους στις 12.500 στροφές και τα 7,6 χιλιογραμμόμετρα ροπής, προσφέροντας τρείς χαρτογραφήσεις τη Road, τη Sport και την Race-pro. Παράλληλα εξόπλισε τη μοτοσυκλέτα της με Traction control, Wheelie control και Launch control εκμεταλλευόμενη τον αισθητήρα G έξι αξόνων, ενώ δεν θα μπορούσε να απουσιάζει το quick shifter προσφέροντας άμεσες αλλαγές είτε στο ανέβασμα είτε στο κατέβασμα. Όλες αυτές οι πληροφορίες είναι διαθέσιμες προς τον αναβάτη μέσω της υψηλής ευκρίνειας έγχρωμης οθόνης 7 ιντσών, ενώ επίσης διαθέτει σύστημα keyless καταργώντας τη χρήση του κλασσικού κλειδιού. Επίσης μια διαφορά που παρατηρείται μεταξύ του V4 RR και του Superlight, είναι πως το μικρό μοντέλο δεν θα είναι εξοπλισμένο με κάμερα στο πίσω μέρος για την πληροφόρηση του αναβάτη μέσω της οθόνης για την κατάσταση που επικρατεί πίσω του. Ένα πόρισμα που απορρέει απ’ την ύπαρξη των κλασσικών καθρεπτών.

Το πλαίσιο είναι σωληνωτό, τύπου χωροδικτύωμα και χρησιμοποιεί τον κινητήρα ως ενεργό μέρος, χωρίς όμως να αναφέρεται αν είναι αλουμινένιο ή όχι, ενώ έχει μεταβαλλόμενη γωνία κάστερ. Το μονόμπρατσο αλουμινένιο ψαλίδι έχει ρυθμιζόμενη έδραση στο πλαίσιο, επηρεάζοντας αντίστοιχα την γεωμετρία της μοτοσυκλέτας. Τα φαιρινγκ είναι πανομοιότυπα με αυτά της V4 RR και κατασκευάζονται αντίστοιχα από carbon ώστε το όνομα του μοντέλου να συμβαδίζει με την πραγματικότητα. Για την επίτευξη του όσο το δυνατόν χαμηλού βάρους η Norton εξοπλίζει τη μοτοσυκλέτα της με τις carbon ζάντες της BST. Παράλληλα το ρεζερβουάρ χωρητικότητας 18 λίτρων που βρίσκεται κάτω από το κάθισμα του αναβάτη όπως στα MotoGP και συμβάλλει στην συγκέντρωση των μαζών όσο πιο κεντρικά και χαμηλά γίνεται, είναι κατασκευασμένο και αυτό από carbon με ενισχύσεις Kevlar στα απαραίτητα σημεία. Με αυτόν τον τρόπο η Norton αναφέρει πως κατάφερε να περιορίσει το βάρος της μοτοσυκλέτας χωρίς υγρά στα 158 κιλά.

Οι αναρτήσεις της μοτοσυκλέτας φέρουν την υπογραφή της Ohlins με το αμορτισέρ TTXGP πίσω να είναι ειδικά ρυθμισμένο με βάση τις προδιαγραφές της Norton, έτσι το φέρει όλες τις ρυθμίσεις. Απ’ την άλλη το πιρούνι είναι ένα “ταπεινό” NIX30 συνοδευόμενο απ’ το stabilizater της ίδιας εταιρείας για την ενίσχυση της σταθερότητάς της. Στο σύστημα πέδησης έχουμε τις M50 δαγκάνες της Brembo πάνω στους πλευστούς δίσκους των 330mm μπροστά με ABS, ενώ πίσω έχουμε μια δαγκάνα της ίδιας εταιρείας και δίσκο 245mm. Ακόμη, η Norton προσφέρει στην λίστα με τον προαιρετικό εξοπλισμό της μοτοσυκλέτας ένα ολόσωμο σύστημα εξάτμισης για αγωνιστική χρήση που αυξάνει την ιπποδύναμη κατά 6 ίππους και μειώνει το βάρος κατά 6 κιλά, σταματώντας τη βελόνα της ζυγαριάς στα 152 κιλά.Η Norton Superlight αναμένεται να κυκλοφορήσει μέσα στο 2019, ενώ η τιμή της είναι διαμετρικά αντίθετη με το χαμηλό βάρος της, γεγονός που δικαιολογείται απόλυτα τόσο από τις τεχνολογίες που εξοπλίζεται όσο και τον κορυφαίο περιφερειακό εξοπλισμό, με αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στα 24.339€ για την Αγγλία.

 

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ                                

Τιμή:

24.339€

 

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ

Μεταξόνιο (mm):

1.339

Ύψος σέλας (mm):

824

Γωνία κάστερ (˚):

24.2

ΠΛΑΙΣΙΟ

Τύπος:

Χωροδικτύωμα

Βάρος κατασκευαστή, κενή / γεμάτη (kg):

158 / -

Ρεζερβουάρ (l):

18

 

ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ

Τύπος:

Υδρόψυκτος, δικύλινδρος εν σειρά με 2ΕΕΚ και 4Β/Κ

Διάμετρος επί διαδρομή (mm):

82 x 61.5

Χωρητικότητα (cc):

650

Σχέση συμπίεσης:

13,4:1

Ισχύς (ΗΡ/rpm):

105/12.500

Ροπή (kg.m/rpm):

7,6

Ειδική ισχύς (ΗΡ/l):

161,5

Τροφοδοσία:

Ηλεκτρονικός ψεκασμός

Σύστημα εξαγωγής:

2 σε 1

Σύστημα λίπανσης:

Υγρό κάρτερ

Σύστημα εκκίνησης:

Μίζα

 

ΠΙΣΩ

ΑΝΑΡΤΗΣΗ

Αμορτισέρ της Ohlins TTXGP ειδικά κατασκευασμένο

Ρυθμίσεις:

Πλήρως ρυθμιζόμενο

ΤΡΟΧΟΣ

Ζάντα:

Carbon 17 ιντσών της BST

ΦΡΕΝΟ

Ένας δίσκος 245mm με δαγκάνα δύο εμβόλων της Brembo και ABS

 

ΟΡΓΑΝΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

Έγχρωμη ψηφιακή οθόνη οργάνων υψηλής ανάλυσης 7 ιντσών με πλήρεις ενδείξεις. ABS, Traction Control, Launch Control, Wheelie Control, Quick Shifter, Keyless και τρία προγράμματα επιδόσεων

 

ΕΜΠΡΟΣ

ΑΝΑΡΤΗΣΗ

Ανεστραμμένο τηλεσκοπικό πιρούνι της Ohlins NIX 30

Ρυθμίσεις:

Πλήρως ρυθμιζόμενο

ΤΡΟΧΟΣ

Ζάντα:

Carbon 17 ιντσών της BST

ΦΡΕΝΟ

Δύο πλευστοί δίσκοι 330mm με τις M50 δαγκάνες της Brembo

 

Πωλήσεις Ιανουαρίου 2026, Κατάταξη Εταιρειών - Εκτόξευση 29,41% σε σχέση με πέρυσι!

Ελπιδοφόρο το ξεκίνημα της νέας χρονιάς, αλλά με επιφυλάξεις - Οι επιδόσεις εταιρειών σε μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W
Ταξινομήσεις εταιρειών, Ιανουάριος 2026
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/2/2026

Τον Ιανουάριο του 2026 η ελληνική αγορά δικύκλου και 3W/4W ξεκίνησε ιδιαίτερα δυνατά, με 4.387 ταξινομήσεις έναντι 3.390 ταξινομήσεων του περυσινού αντίστοιχου μήνα, κάτι που μεταφράζεται σε εντυπωσιακή άνοδο 29,41%! Παρόλα αυτά, θα πρέπει να περιμένουμε τους επόμενους μήνες να δούμε τι θα γίνει καθώς είναι απαραίτητο να θυμηθούμε πως τον Ιανουάριο του 2025 είχαμε μεγάλη πτώση 26,92%, πτώση που οφειλόταν κυρίως στη μετάβαση στις Euro5+ προδιαγραφές, και από την αρχική αδυναμία ταξινόμησης του Euro5 στοκ, θέμα που τελικά λύθηκε με την έγκριση της παράτασης πωλήσεων που έφερε ανακούφιση -αν και με καθυστέρηση- στην αγορά.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιανουάριο του 2026.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 885 20,17%
2 SYM 704 16,05%
3 PIAGGIO 427 9,73%
4 YAMAHA 423 9,64%
5 DAYTONA 341 7,77%
6 VOGE 268 6,11%
7 CFMOTO 201 4,58%
8 QJMOTOR 152 3,46%
9 BMW 93 2,12%
10 ECOSHIFT 91 2,07%
11 ASUS 90 2,05%
12 ZONTES 73 1,66%
13 SUZUKI 63 1,44%
14 KYMCO 60 1,37%
15 VESPA 43 0,98%
16 KEEWAY 42 0,96%
17 ROYAL ENFIELD 41 0,93%
18 TRIUMPH 36 0,82%
19 THRUST 34 0,78%
20 APRILIA 32 0,73%
21 MORBIDELLI 30 0,68%
22 KTM 26 0,59%
  MALAGUTI 26 0,59%
23 PEUGEOT 20 0,46%
24 LETBE 19 0,43%
25 RIEJU 17 0,39%
26 BENELLI 14 0,32%
27 KAWASAKI 13 0,30%
  UM 13 0,30%
28 BETA 10 0,23%
29 DUCATI 8 0,18%
30 HARLEY DAVIDSON 7 0,16%
31 MOTO GUZZI 6 0,14%
32 ARIIC 5 0,11%
  LIFAN INDUSTRY 5 0,11%
  OTHERS* 69 1,57%
  ΣΥΝΟΛΟ   4387
  2025   3390
  ΔΙΑΦΟΡΑ   29,41%

Στις πωλήσεις ανά εταιρεία η Honda ξεκινά το 2026 από εκεί που σταμάτησε το 2025, δηλαδή στην κορυφή, και με σεβαστή διαφορά από τη μεγάλο αντίπαλο SYM -αμφότερες οι μόνες εταιρείες με μερίδιο πάνω από το 15% της συνολικής πίτας. Τρίτη ήταν η Piaggio, η πρώτη κάτω του 10%, ενώ από -πολύ- κοντά ακολούθησε η Yamaha στην τέταρτη θέση, με την Daytona να κλείνει την πρώτη πεντάδα. Αξιοσημείωτη είναι η 10η θέση της ECOSHIFT, της εταιρείας e-scooter της Πέτρος Πετρόπουλος, με το γνωστό ελληνικό NOOS. Σημειώστε πως ο ΣΕΜΕ δίνει ΜΑΖΙ Daytona & KOVE, ενώ τον Ιανουάριο η KOVE σημείωσε 34 ταξινομήσεις που αν τις αφαιρέσουμε από την Daytona, μένουν 307 ταξινομήσεις για την τελευταία.

Ακολουθεί η κατάταξη εταιρειών βάσει των πωλήσεων μοτοσυκλετών μόνο.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 233 21,92%
2 CFMOTO 167 15,71%
3 YAMAHA 131 12,32%
4 VOGE 88 8,28%
5 BMW 80 7,53%
6 SUZUKI 52 4,89%
7 ROYAL ENFIELD 41 3,86%
8 DAYTONA \ KOVE 40 3,76%
9 TRIUMPH 36 3,39%
10 QJMOTOR 27 2,54%
11 KTM 26 2,45%
12 RIEJU 17 1,60%
13 MORBIDELLI 16 1,51%
14 ZONTES 15 1,41%
15 KAWASAKI 13 1,22%
16 BENELLI 11 1,03%
17 APRILIA 10 0,94%
  BETA 10 0,94%
18 DUCATI 8 0,75%
19 HARLEY-DAVIDSON 7 0,66%
20 MOTO GUZZI 6 0,56%
21 BRIXTON 4 0,38%
22 DONGBEN 3 0,28%
  ZERO 3 0,28%
23 MOTORCYCLES 2 0,19%
  HUSQVARNA 2 0,19%
  KEEWAY 2 0,19%
  MOTO MORINI 2 0,19%
  STARK 2 0,19%
  SWM 2 0,19%
  VELIMOTOR 2 0,19%
24 BAJAJ 1 0,09%
  GASGAS 1 0,09%
  INDIAN 1 0,09%
  MOTORCYCLE 1 0,09%
  MALAGUTI 1 0,09%
  SKYTEAM 1 0,09%
  TM MOTO 1 0,09%
  UM 1 0,09%
  ΣΥΝΟΛΟ 1063 100,00%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda βρίσκεται και εδώ πρώτη με 21,92%, ενώ ακολουθεί η CFMOTO με 167 μοτοσυκλέτες που μεταφράζεται στο 15,71% της κατηγορίας. Τρίτη είναι η Yamaha με 131 ταξινομήσεις και 12,32%, τέταρτη είναι η VOGE με 8,28% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την πρώτη ευρωπαϊκή εταιρεία (BMW) με 7,53%. Σημείωση για όσους ψάχνουν την KOVE: η εταιρεία έκανε 34 ταξινομήσεις, με τις υπόλοιπες 6 να είναι Daytona.

Στη συνέχεια βλέπουμε την κατάταξη εταιρειών στα scooter.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 645 21,98%
2 SYM 633 21,57%
3 PIAGGIO 427 14,55%
4 YAMAHA 251 8,55%
5 DAYTONA 196 6,68%
6 VOGE 175 5,96%
7 QJMOTOR 125 4,26%
8 ECOSHIFT 91 3,10%
9 KYMCO 60 2,04%
10 ZONTES 58 1,98%
11 VESPA 43 1,47%
12 KEEWAY 40 1,36%
13 THRUST 33 1,12%
14 APRILIA 22 0,75%
15 PEUGEOT 20 0,68%
16 LETBE 15 0,51%
17 MORBIDELLI 14 0,48%
18 ASUS 13 0,44%
  BMW 13 0,44%
19 SUZUKI 11 0,37%
  UM 11 0,37%
20 CFMOTO 9 0,31%
21 ARIIC 5 0,17%
22 RATO 4 0,14%
23 EFUN/ZAP 3 0,10%
24 MALAGUTI 2 0,07%
  ROYAL ALLOY 2 0,07%
  SILENCE 2 0,07%
  ZHONGNENG 2 0,07%
25 DOOHAN 1 0,03%
  EASYCOOL 1 0,03%
  ECOOTER 1 0,03%
  GEMINI 1 0,03%
  JNEN, JUNENG 1 0,03%
  LVNENG 1 0,03%
  QJ MOTOR 1 0,03%
  RIYA 1 0,03%
  VELOCIFERO 1 0,03%
  VMOTO 1 0,03%
  ΣΥΝΟΛΟ 2935 100,00%

Στη δημοφιλέστερη κατηγορία της αγοράς, η Honda έχει και πάλι την πρωτιά με 22%, δεύτερη είναι η SYM από κοντά με 21,6% και τρίτη η Piaggio με 14,55%. Τέταρτη η Yamaha και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Daytona.

Συνεχίζουμε με τις επιδόσεις εταιρειών στα παπιά.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 105 30,79%
2 ASUS 77 22,58%
3 SYM 71 20,82%
4 YAMAHA 41 12,02%
5 MALAGUTI 23 6,74%
6 HONDA 7 2,05%
7 LIFAN INDUSTRY 5 1,47%
8 LETBE 4 1,17%
9 BENELLI 3 0,88%
10 GPX 2 0,59%
11 KAMAX 1 0,29%
  THRUST 1 0,29%
  UM 1 0,29%
  ΣΥΝΟΛΟ 341 100,00%

Όσο πάνε και μειώνονται τα μοντέλα και οι ταξινομήσεις παπιών, με πρώτη εδώ την Daytona με σημαντική μάλιστα διαφορά και πσοοστό αγοράς που πλησιάζει το 31%! Δεύτερη είναι η ASUS -έκπληξη!- που σαρώνει με το Cross-X 125, και τρίτη η SYM με 20,82%.

Και τελειώνουμε με τις επιδόσεις εταιρειών στα 3W/4W.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 25 52,08%
2 VOGE 5 10,42%
3 BONTU 3 6,25%
  ZHIDOU 3 6,25%
4 POLARIS 2 4,17%
  XEV 2 4,17%
5 BASHAN 1 2,08%
  BAW 1 2,08%
  BRP 1 2,08%
  GOUPIL 1 2,08%
  NINGBO 1 2,08%
  CENTURY 1 2,08%
  RAINWOLL 1 2,08%
  REGIS 1 2,08%
  WUZHENG 1 2,08%
  ΣΥΝΟΛΟ 48 100%

Ο Ιανουάριος παραδοσιακά δεν είναι καλός μήνας για πωλήσεις ATV, όμως και πάλι η CFMOTO είναι πρώτη κατέχοντας πάνω από το μισό της αγοράς, ενώ η δεύτερη VOGE (Loncin) βρίσκεται πολύ πιο πίσω στο 10%. Αφήνοντας στην άκρη τα microcar BONTU & ZHIDOU, η τρίτη εταιρεία ATV/SSV είναι η Polaris με 4,2%.