Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Μαίου 2023 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις Μαίου 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

16/6/2023

Τον Μάιο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV σημειώθηκαν 7.871 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 7.261 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε άνοδο 8,4%. Αντίστοιχα η άνοδος στο πρώτο πεντάμηνο του 2023 φτάνει το 18,14%!

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Μάιο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 2.202 27,98%
2 HONDA 1.516 19,26%
3 PIAGGIO 907 11,52%
4 YAMAHA 655 8,32%
5 DAYTONA 554 7,04%
6 CFMOTO 416 5,29%
7 KYMCO 333 4,23%
8 BMW 131 1,66%
9 VOGE 121 1,54%
10 VESPA 107 1,36%
11 BENELLI 105 1,33%
12 THRUST MOTOR 74 0,94%
13 APRILIA 71 0,90%
14 SUZUKI 70 0,89%
15 KEEWAY 57 0,72%
16 ROYAL ENFIELD 51 0,65%
17 KTM 42 0,53%
18 MALAGUTI 28 0,36%
19 RENLI 25 0,32%
20 TRIUMPH 23 0,29%
  DUCATI 23 0,29%
21 SEGWAY 22 0,28%
22 KAWASAKI 21 0,27%
23 POLARIS 20 0,25%
24 EFUN/ZAP 17 0,22%
25 JIAYUAN 16 0,20%
26 QJMOTOR 14 0,18%
  FANGPOWER 14 0,18%
27 BETA 13 0,17%
  BRIXTON 13 0,17%
28 HUSQVARNA 11 0,14%
29 MOTO GUZZI 9 0,11%
30 SUPER SOCO 6 0,08%
31 ZHIDOU 4 0,05%
32 GPX 2 0,03%
  OTHERS* 178 2,26%
  TOTAL 7.871  
  2022 7.261  
  2022-2023 8,40%  

Η μάχη της SYM με τη Honda για την πρωτιά στην ελληνική αγορά καλά κρατεί, με τις δυο εταιρείες να αλλάζουν θέση στην κορυφή σχεδόν κάθε μήνα. Αυτή τη φορά είναι η σειρά της SYM να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, και μάλιστα με μεγάλη διαφορά, καθώς σημειώνει 2.202 ταξινομήσεις τον Μάιο του 2023, κατακτώντας το 28,98% της αγοράς, έναντι των 1.516 ταξινομήσεων της Honda που της δίνουν το 19,26% της αγοράς. Στην τρίτη θέση βρίσκουμε την Piaggio με 907 ταξινομήσεις και 11,52%.

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 6.246 24,68%
2 HONDA 5.956 23,53%
3 PIAGGIO 2.916 11,52%
4 YAMAHA 2.299 9,08%
5 DAYTONA 2.069 8,18%
6 CFMOTO 1.001 3,96%
7 KYMCO 872 3,45%
8 BMW 476 1,88%
9 VESPA 350 1,38%
10 VOGE 347 1,37%
11 BENELLI 290 1,15%
12 APRILIA 253 1,00%
13 KEEWAY 199 0,79%
14 THRUST MOTOR 190 0,75%
15 SUZUKI 152 0,60%
16 ROYAL ENFIELD 131 0,52%
17 KTM 127 0,50%
18 MALAGUTI 98 0,39%
19 TRIUMPH 94 0,37%
20 DUCATI 85 0,34%
21 EFUN/ZAP 73 0,29%
22 BETA 69 0,27%
23 BRIXTON 59 0,23%
24 JIAYUAN 54 0,21%
  POLARIS 54 0,21%
25 SEGWAY 50 0,20%
26 KAWASAKI 49 0,19%
27 HUSQVARNA 46 0,18%
28 ZHIDOU 43 0,17%
29 MOTO GUZZI 42 0,17%
30 QJMOTOR 38 0,15%
31 GPX 32 0,13%
32 FANGPOWER 31 0,12%
33 RENLI 27 0,11%
  SUPER SOCO 27 0,11%
  OTHERS* 462 1,83%
  TOTAL 25.307 100,00%
  2022 21.420  
  2022-2023 18,14%  

Χάρη στη μεγάλη διαφορά των επιδόσεων της για τον Μάιο απέναντι στη Honda, η SYM περνά στην πρώτη θέση και για το πρώτο 5μηνο του έτους, με 6.236 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 24,68%. Δεύτερη έρχεται η Honda με 5.956 ταξινομήσεις και 23,53% και τρίτη η Piaggio με 2.916 ταξινομήσεις και 11,52%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2023.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.150 24,78%
2 YAMAHA 974 20,99%
3 BMW 393 8,47%
4 CFMOTO 260 5,60%
5 VOGE 243 5,24%
6 DAYTONA 237 5,11%
7 BENELLI 190 4,09%
8 SUZUKI 141 3,04%
9 ROYAL ENFIELD 131 2,82%
10 KTM 127 2,74%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda παραμένει πρώτη για το πρώτο 5μηνο του 2023, σημειώνοντας 1.150 ταξινομήσεις και κατέχοντας το 24,78% της αγοράς. Δεύτερη είναι η Yamaha με 974 ταξινομήσεις και 20,99% και τρίτη η BMW με 393 ταξινομήσεις και 8,47%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 5.222 32,02%
2 HONDA 4.421 27,11%
3 PIAGGIO 2.916 17,88%
4 YAMAHA 986 6,05%
5 KYMCO 724 4,44%
6 DAYTONA 669 4,10%
7 VESPA 350 2,15%
8 APRILIA 196 1,20%
9 KEEWAY 169 1,04%
10 THRUST 133 0,82%

Στα scooter η SYM έχει περάσει για τα καλά μπροστά στο πρώτο 5μηνο του έτους, με 5.222 ταξινομήσεις και 32,02% έναντι 4.421 ταξινομήσεων και 27,11% για τη δεύτερη Honda. Τρίτη έρχεται η Piaggio με 2.916 ταξινομήσεις και 17,88%, η τελευταία εταιρεία του πίνακα με διψήφιο ποσοστό αγοράς.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1163 37,36%
2 SYM 932 29,94%
3 HONDA 385 12,37%
4 YAMAHA 339 10,89%
5 BENELLI 100 3,21%
6 MALAGUTI 95 3,05%
7 THRUST MOTOR 64 2,05%
8 GPX 32 1,03%
9 CHONGQING YINXIANG 1 0,03%
  JIANSHE 1 0,03%
  YINXIANG 1 0,03%

Στα παπιά, η Daytona σημείωσε 1.163 ταξινομήσεις το πρώτο 5μηνο του έτους, κατέχοντας το 37,36% της αγοράς. Δεύτερη ήταν SYM, κι αυτή του ομίλου Γκοργκόλη, με 932 ταξινομήσεις και 29,94%, ενώ τρίτη βρέθηκε η Honda με 385 ταξινομήσεις και 12,37%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 5ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 741 59,42%
2 KYMCO 148 11,87%
3 JIAYUAN 54 4,33%
  POLARIS 54 4,33%
4 SEGWAY 50 4,01%
5 ZHIDOU 43 3,45%
6 FANGPOWER 31 2,49%
7 RENLI 27 2,17%
8 NINGBO CENTURY 18 1,44%
9 LOJO 17 1,36%
10 TGB 15 1,20%

Λάβετε υπόψη σας πως πέρα από τα ATV & SSV, στα 3W/4W εντάσσονται και τα Micro-Car όσο και τα Buggy. Αυστηρά σε ATV / SSV, πρώτη εταιρεία για το Α' 5μηνο του 2023 ήταν η CFMOTO με 741 ταξινομήσεις και 59,42%, δεύτερη ήρθε η KYMCO με 148 ταξινομήσεις και 11,87% και τρίτη η Polaris (του ομίλου MUVUS, στον οποίο εντάσσεται και η CFMOTO) με 54 ταξινομήσεις και 4,33%.

Ετικέτες

KTM 990 RC R TRACK - Ψωμί της τα Track days κι οι αγώνες [VIDEO]

Ελαφρύτερη, δυνατότερη, καλύτερα εξοπλισμένη από τη βασική έκδοση, αποκλειστικά για χρήση πίστας
KTM 990 RC R TRACK
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

25/2/2026

Το TRACK δίπλα στο 990 RC R γνέφει αντίο στη χρήση δρόμου, σε ένα μοντέλο από το Mattighofen αποκλειστικά για χρήση σε ασφάλτινες πίστες. Ελαφρύτερο, καλύτερα εξοπλισμένο για το κυνήγι χρόνων, και με τον ιδιοκτήτη να έχει τη δυνατότητα συμμετοχής στο νεότευκτο KTM 990 RC R CUP των 6 γύρων σε ευρωπαϊκά εδάφη.

Στο πρόσφατο παρελθόν έχετε γνωρίσει τη νέα KTM 990 RC R μέσα από το site και αναλυτικότερα μέσα από τις σελίδες του ΜΟΤΟ, τη νέα sport ασφάλτινη μοτοσυκλέτα του εργοστασίου, που πατάει πάνω στις γραμμές του δάσκαλου Markus Kramer, πρώην εργαζόμενου της ΚΤΜ, που πειραματίστηκε βάζοντας κινητήρα από 690 Duke σε πλαίσιο από RC8. Κάπως έτσι ξεκίνησε η Kramer Motorcycles, με τις ευλογίες και του Hubert Trunkenpoltz, τότε CFO της ΚΤΜ. Η συνέχεια ήρθε από τους Αυστριακούς, που “πάτησαν” πάνω στις μοτοσυκλέτες της Kramer για να δημιουργήσουν τα νέα RC R τους, με την 990 RC R να βγάζει πινακίδα και να κινείται καθημερινά και στον δρόμο, και με την 990 RC R TRACK να αφορά αποκλειστικά στην πίστα.

KTM

Έξι βασικές διαφορές μεταξύ KTM 990 RC R και 990 RC R TRACK

  • Εξειδικευμένο πακέτο ηλεκτρονικών για πίστα
  • Περισσότερη ισχύς και ροπή
  • Μικρότερη οθόνη με μόνο τις απαραίτητες ενδείξεις
  • Ειδικό injection fairing kit αγωνιστικών προδιαγραφών
  • Πιο πολλές ρυθμίσεις γεωμετρίας (μαρσπιέ και σταμπιλιζατέρ)
  • Αγωνιστικά ελαστικά Michelin Power Slick 2

Η απουσία έγκρισης δρόμου σημαίνει ότι αφαιρούνται φώτα (στον στάνταρ εξοπλισμό περιλαμβάνεται πίσω φως για βρόχινες μέρες στην πίστα), καθρέφτες, ελαστικά δρόμου και πλαϊνό σταντ (αντικαθίσταται από paddock stand). Επίσης αφαιρούνται το ABS, το Connectivity Unit και η μεγάλη TFT οθόνη (αντικαθίσταται από νέα και πιο μαζεμένη οθόνη 4,2 ιντσών).

KTM

Προστέθηκαν:

  • Προστατευτικό μανέτας φρένου
  • Τάπα ρεζερβουάρ μισής στροφής
  • Carbon προστατευτικό γραναζιού
  • Αγωνιστική αλυσίδα υψηλής αντοχής
  • Βάσεις αγωνιστικού σταντ στο ψαλίδι

Το φαίρινγκ, με αεροδυναμική εμπνευσμένη από MotoGP για αυξημένο downforce (φτεράκια γαρ) και σταθερότητα, έχει βελτιωθεί για καλύτερη εφαρμογή και εύκολη αντικατάσταση. Η ζελατίνα έχει αναπτυχθεί περαιτέρω σε αεροδυναμική σήραγγα και είναι κατά 2,5 εκ. ψηλότερη για καλύτερη προστασία και λιγότερη κόπωση.

KTM

Διαφορές στον κινητήρα

  • Ο 947 κ.εκ. δικύλινδρος εν σειρά DOHC LC8c κινητήρας (EU5+) αποδίδει τώρα:
  • 135 PS (133,15 hp) / 99,3 kW (αντί 130 PS / 128,22 hp)
  • 105 Nm (10,7 kgm) ροπής στις 7.000 σ.α.λ.
  • Με εξάτμιση Akrapovič Evolution Line από ανοξείδωτο ατσάλι, που μειώνει το βάρος κατά 3+ κιλά και συμβάλλει στη βελτιστοποίηση της απόδοσης.
  • Το Quickshifter+ έχει αγωνιστικές σχέσεις (μακρύτερη 1η, κοντύτερη 6η). Το dB killer επιτρέπει λειτουργία σχεδόν σε κάθε πίστα, με στατικό όριο θορύβου 98,2 dB.
KTM

Πλαίσιο & Αναρτήσεις

  • Η TRACK χρησιμοποιεί τα ίδια πλαίσιο, υποπλαίσιο και ψαλίδι με τη βασική έκδοση, με μικρές τροποποιήσεις στη γεωμετρία (offset 33 mm, γωνία κάστερ 25°).
  • Ρυθμιζόμενο steering damper (+/- 3 mm).
  • Αναρτήσεις WP APEX (48 mm USD μπροστά και linear shock πίσω), με πιο σκληρά ελατήρια (8,5 N/mm). Πλήρως ρυθμιζόμενες σε συμπίεση, επαναφορά και προφόρτιση.

Εργονομία

KTM
  • Ύψος σέλας: 857 mm (ψηλότερη και πιο επίπεδη)
  • Clip-ons 10 mm χαμηλότερα και 3° πιο κάτω
  • Ρυθμιζόμενες μανέτες (+/- 6°)
  • Μαρσπιέ GILLES: +25 mm πίσω, +17 mm ψηλότερα
  • Απόσταση από έδαφος: 163 mm
  • Μεταξόνιο: 1.481 mm
  • 14 κιλά ελαφρύτερη πλήρως γεμάτη
  • Φρένα Brembo HyPure (2x 320 mm μπροστά, 240 mm πίσω), χωρίς ABS modulator για πιο άμεση αίσθηση.

Ηλεκτρονικά & Ride Modes

KTM

Δεν υπάρχει ABS ή Cruise Control, ενώ η 6D IMU διαχειρίζεται:

  • Αισθητήρα κλίσης
  • Motorcycle Traction Control (ειδικά ρυθμισμένο για πίστα)
  • 3 πλήρως παραμετροποιήσιμα TRACK Modes με ρυθμίσεις για:
  • Throttle Response (Smooth / Linear / Aggressive)
  • MTC Slip (0–9)
  • Anti-Wheelie (6 επίπεδα ή Off)
  • Launch Control
  • Engine Braking (6 επίπεδα)
  • Νέα TFT 4,2” με anti-glare, anti-fingerprint, 65.000 χρώματα.
  • Pit limiter (60 km/h), lap timer, slip adjuster, compact switchcube.

Αξίζει να σημειωθεί πως με βάση τον νέο κανονισμό “Next Generation” του Παγκόσμιου Supersport (δικύλινδρα έως 955 cc), η KTM 990 RC R TRACK αποτελεί δυνατή επιλογή για συμμετοχή σε αγώνες.

Τέλος θυμίζουμε πως από το 2026, ξεκινά το KTM 990 RC R CUP, ένα ευρωπαϊκό κύπελο έξι γύρων, ειδικά για τη σειρά 990 RC R -με συμμετοχές τόσο με τη βασική έκδοση όσο και με την TRACK.

Ετικέτες