Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Οκτωβρίου 2023 - Κατάταξη Εταιρειών

Θεαματική άνοδος 63,14% σε σχέση με τον αντίστοιχο περυσινό μήνα!
Ταξινομήσεις εταιρειών 10μηνου 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

15/11/2023

Τον Οκτώβριο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV σημειώθηκαν 6.116 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 3,749 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε θεαματική άνοδο... 63,14%! Παράλληλα, στο 10μηνο του 2023 σημειώνεται άνοδος 18,33% σε σχέση με το περυσινό αντίστοιχο χρονικό διάστημα.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Οκτώβριο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΓΟΡΑΣ
1 SYM 1.497 24,48%
2 HONDA 1.096 17,92%
3 PIAGGIO 772 12,62%
4 YAMAHA 635 10,38%
5 DAYTONA 615 10,06%
6 VOGE 266 4,35%
7 KYMCO 173 2,83%
8 VESPA 106 1,73%
9 CFMOTO 98 1,60%
10 BENELLI 90 1,47%
11 THRUST 85 1,39%
12 BMW 80 1,31%
13 KTM 61 1,00%
14 QJMOTOR 46 0,75%
15 APRILIA 44 0,72%
16 MALAGUTI 41 0,67%
17 SUZUKI 35 0,57%
  ROYAL ENFIELD 35 0,57%
18 TRIUMPH 30 0,49%
19 KEEWAY 28 0,46%
20 DUCATI 22 0,36%
  PEUGEOT 22 0,36%
21 EFUN/ZAP 19 0,31%
22 KAWASAKI 14 0,23%
23 BRIXTON 12 0,20%
24 MOTO GUZZI 11 0,18%
  GOLDEN LION 11 0,18%
25 HUSQVARNA 10 0,16%
26 JIAYUAN 9 0,15%
  BETA 9 0,15%
27 GPX 8 0,13%
  WANGYE 8 0,13%
28 ZHONGNENG 5 0,08%
  MOTRON 5 0,08%
29 POLARIS 4 0,07%
  SUPER SOCO 4 0,07%
30 RENLI 2 0,03%
31 SEGWAY 1 0,02%
32 ZHIDOU 0 0,00%
  OTHERS* 107 1,75%
  ΣΥΝΟΛΟ 6116  
  2022 3749  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 22/23 63,14%  

Η SYM αυξάνει τη διαφορά της απέναντι στη Honda σε σχέση με τον Σεπτέμβριο, κατακτώντας το 24,48% της αγοράς, με την ιαπωνική εταιρεία να έχει αντίστοιχα το 17,92%. Τρίτη είναι η Piaggio με 12,62%, με τις Yamaha και Daytona να βρίσκονται μια ανάσα η μια από την άλλη, στο 10,38% η πρώτη και στο 10,06% η δεύτερη. Μεγάλη άνοδο παρουσιάζει η Voge, που ταξινόμησε 91 (!) SR1 τον Οκτώβριο για να φτάσει να κατέχει το 4,35% της αγοράς!

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Οκτώβριος 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΓΟΡΑΣ
1 SYM 14.256 24,30%
2 HONDA 12.432 21,19%
3 PIAGGIO 7.405 12,62%
4 YAMAHA 5.407 9,22%
5 DAYTONA 5.139 8,76%
6 KYMCO 2.181 3,72%
7 CFMOTO 2.170 3,70%
8 VOGE 1.096 1,86%
9 BMW 889 1,52%
10 VESPA 848 1,45%
11 BENELLI 772 1,32%
12 APRILIA 551 0,94%
13 THRUST 493 0,84%
14 KEEWAY 393 0,67%
15 SUZUKI 374 0,64%
16 KTM 364 0,62%
17 ROYAL ENFIELD 317 0,54%
18 MALAGUTI 302 0,51%
19 TRIUMPH 215 0,37%
20 QJMOTOR 194 0,33%
21 DUCATI 174 0,30%
22 PEUGEOT 131 0,22%
23 BRIXTON 130 0,22%
24 POLARIS 129 0,22%
25 KAWASAKI 128 0,22%
26 EFUN/ZAP 127 0,22%
27 JIAYUAN 100 0,17%
28 HUSQVARNA 96 0,16%
29 BETA 92 0,16%
30 GPX 85 0,14%
31 ZHONGNENG 84 0,14%
32 MOTO GUZZI 82 0,14%
33 RENLI 80 0,14%
34 SEGWAY 78 0,13%
35 SUPER SOCO 68 0,12%
  WANGYE 68 0,12%
36 GOLDEN LION 63 0,11%
37 MOTRON 62 0,11%
38 ZHIDOU 61 0,10%
  OTHERS* 1.029 1,75%
  ΣΥΝΟΛΟ 58.665 100,00%
  2022 49.576  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 22/23 18,33%  

Στο 10μηνο δεν έχουμε αλλαγή στις πρώτες 5 θέσεις, με τη SYΜ να συνεχίζει να προηγείται με 24,30% (24,28% το 9μηνο), και με τη Honda δεύτερη με 21,19% (21,57% το 9μηνο). Τρίτη είναι η Piaggio με απαράλλαχτο ποσοστό σε σχέση με το 9μηνο, 4η η Yamaha με άνοδο (9,22% από 9,08%) και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Daytona με 8,76% (8,61% το 9μηνο). Η μοναδική αλλαγή θέσεων στην πρώτη δεκάδα έγινε στις θέσεις 6 και 7, με την KYMCO να περνάει μπροστά από η CFMOTO που προηγούνταν στον 9μηνο.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το διάστημα Ιανουάριος-Οκτώβριος 2023.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 10ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΓΟΡΑΣ
1 HONDA 2.377 22,99%
2 YAMAHA 1.951 18,87%
3 VOGE 765 7,40%
4 BMW 718 6,94%
5 DAYTONA 705 6,82%
6 CFMOTO 624 6,03%
7 BENELLI 482 4,66%
8 KTM 364 3,52%
9 SUZUKI 330 3,19%
10 ROYAL ENFIELD 317 3,07%
11 TRIUMPH 215 2,08%
12 SYM 203 1,96%
13 DUCATI 174 1,68%
14 QJMOTOR 140 1,35%
15 BRIXTON 130 1,26%
16 KAWASAKI 128 1,24%
17 APRILIA 116 1,12%
18 HUSQVARNA 96 0,93%
19 BETA 92 0,89%
20 MOTO GUZZI 82 0,79%
21 KEEWAY 57 0,55%
22 SKYTEAM 33 0,32%
23 BAJAJ 31 0,30%
24 INDIAN MOTORCYCLE 23 0,22%
  MOTO MORINI 23 0,22%
25 SUPER SOCO 22 0,21%
26 SHERCO 18 0,17%
  UM 18 0,17%
27 GASGAS 13 0,13%
28 FANTIC MOTOR 12 0,12%
29 ZERO MOTORCYCLES 11 0,11%
30 SWM 9 0,09%
31 HARLEY DAVIDSON 8 0,08%
32 MOTRON 6 0,06%
  MV AGUSTA 6 0,06%
  TINBOT 6 0,06%
33 ZONGSHEN 4 0,04%
34 DONGBEN 3 0,03%
  HYOSUNG 3 0,03%
35 E-BROH 2 0,02%
  HORWIN 2 0,02%
  JAWA 2 0,02%
  SENKE 2 0,02%
  TM RACING 2 0,02%
  TROMOX 2 0,02%
  YINXIANG 2 0,02%
36 AJP 1 0,01%
  ALRENDO 1 0,01%
  BAOTIAN 1 0,01%
  CAKE 1 0,01%
  DAYI MOTOR 1 0,01%
  LIFAN INDUSTRY 1 0,01%
  LUQI 1 0,01%
  PEUGEOT 1 0,01%
  PURSANG 1 0,01%
  RIEJU 1 0,01%
  SURRON 1 0,01%
  THRUST MOTOR 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 10.341 100,00%

Στις μοτοσυκλέτες η πρώτη αλλαγή θέσεων είναι για την 11η θέση, όπου η Triumph πέρασε μπροστά από τη SYM. Στην κορυφή του πίνακα, έχουμε μικρές αλλαγές στα ποσοστά της αγοράς, με τη Honda να παραμένει μεν πρώτη, με πτώση όμως στο ποσοστό της, που από το 23,70% του 9μηνου έπεσε στο 22,99%. Δεύτερη είναι η Yamaha που έχει κι αυτή πτώση με 18,87%, από 19,70% το 9μηνο, και τρίτη η VOGE -η μοναδική με άνοδο στην πρώτη τριάδα- με 7,40% αντί για 6,73% το 9μηνο.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 10ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΓΟΡΑΣ
1 SYM 12.067 31,48%
2 HONDA 8.883 23,17%
3 PIAGGIO 7.405 19,32%
4 YAMAHA 2.708 7,06%
5 KYMCO 1.930 5,03%
6 DAYTONA 1.723 4,49%
7 VESPA 848 2,21%
8 APRILIA 435 1,13%
9 THRUST MOTOR 387 1,01%
10 KEEWAY 336 0,88%
11 VOGE 330 0,86%
12 BMW 171 0,45%
13 PEUGEOT 130 0,34%
14 EFUN/ZAP 127 0,33%
15 ZHONGNENG 84 0,22%
16 WANGYE 68 0,18%
17 GOLDEN LION 63 0,16%
18 JIANGSU XINRI 58 0,15%
19 MOTRON 56 0,15%
20 QJMOTOR 54 0,14%
21 JNEN, JUNENG 46 0,12%
  SUPER SOCO 46 0,12%
22 SUZUKI 44 0,11%
23 JINLANG 39 0,10%
24 HORWIN 34 0,09%
  SILENCE 34 0,09%
25 CFMOTO 29 0,08%
26 NIU 24 0,06%
27 LVNENG 20 0,05%
28 ECOOTER 18 0,05%
29 YADEA 15 0,04%
30 ZNEN 14 0,04%
31 LAMBRETTA 13 0,03%
  ROYAL ALLOY 13 0,03%
32 JINCHENG 10 0,03%
33 VOLTA 9 0,02%
34 FENGCHENG 8 0,02%
35 ASUS 7 0,02%
36 MONDIAL 6 0,02%
  TIANYING 6 0,02%
37 MALAGUTI 5 0,01%
38 ARENA, ELYX, MIFUN 3 0,01%
  DOOHAN 3 0,01%
  OPAI 3 0,01%
  TISTO 3 0,01%
39 FELO 2 0,01%
  ITALJET 2 0,01%
  JCADI 2 0,01%
  RAY ELECTRIC MOTORS 2 0,01%
  YASAN MOTOR 2 0,01%
  YIYING 2 0,01%
40 DMEMOTO, ELYX SMART 1 0,00%
  E-ZI 1 0,00%
  HUATIAN 1 0,00%
  IIFSTEV 1 0,00%
  RIYA 1 0,00%
  WOW! 1 0,00%
  ZONGSHEN 1 0,00%
  ΣΥΝΟΛΟ 38334 100,00%

Η πρώτη εναλλαγή θέσεων στα scooter για το 10μηνο του 2023 γίνεται στην 13η θέση του πίνακα, με την Peugeot να περνά μπροστά από την EFUN/ZAP. Στην κορυφή του πίνακα οι αλλαγές στα ποσοστά είναι μικρές, με τη SYM να κατέχει το εντυπωσιακό 31,48% της αγοράς (31,52% τον Σεπτέμβριο), τη Honda το 23,17% (23,72% το 9μηνο), και την Piaggio το 19,32% (19,40% το 9μηνο).

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 10ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΓΟΡΑΣ
1 DAYTONA 2.711 36,40%
2 SYM 1.986 26,67%
3 HONDA 1.172 15,74%
4 YAMAHA 748 10,04%
5 MALAGUTI 297 3,99%
6 BENELLI 290 3,89%
7 THRUST MOTOR 112 1,5%
8 GPX 85 1,14%
9 UM 26 0,35%
10 CHONGQING YINXIANG 16 0,21%
11 JIANSHE 2 0,03%
12 LONCIN 1 0,01%
  YINXIANG 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 7.447 100,00%

Στα παπιά του 10μηνου, έχουμε δυο εναλλαγές στην πρώτη δεκάδα, με την Malaguti να περνά μπροστά από τη Benelli καταλαμβάνοντας την 5η θέση του πίνακα, και με την Thrust Motor να περνά μπροστά από την GPX, καταλαμβάνοντας την 7η θέση. Στην κορυφή μικρές είναι οι εναλλαγές των ποσοστών σε σχέση με το 9μηνο, με την Daytona να παραμένει 1η με 36,40% (36,77% το 9μηνο), δεύτερη τη SYM με 26,67% (26,93% το 9μηνο) και τρίτη τη Honda με 15,74% (15,65% το 9μηνο). Εδώ η επικράτηση του ομίλου Γκοργκόλη είναι συντριπτική, καθώς Daytona και SYM απαρτίζουν το 63,07% της αγοράς.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 10ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΓΟΡΑΣ
1 CFMOTO 1.517 59,65%
2 KYMCO 251 9,87%
3 POLARIS 129 5,07%
4 JIAYUAN 100 3,93%
5 RENLI 80 3,15%
6 SEGWAY 78 3,07%
7 ZHIDOU 61 2,40%
8 NINGBO CENTURY 58 2,28%
9 FANGPOWER 47 1,85%
10 LOJO 33 1,30%
11 LINHAI 31 1,22%
12 LINGZHIDA 25 0,98%
  TGB 25 0,98%
13 BASHAN 23 0,90%
14 MELEX 17 0,67%
15 MICRO 11 0,43%
  ODES 11 0,43%
16 BAW 9 0,35%
17 B.R.P 8 0,31%
  JIANGSU LINZHISHANYANG 8 0,31%
18 BUGGYCAR 3 0,12%
  XEV 3 0,12%
19 CENNTRO 2 0,08%
  KAI YUN 2 0,08%
  PILOTCAR 2 0,08%
20 BOMBARDIER RECREATION 1 0,04%
  CARVER 1 0,04%
  E TUK FACTORY 1 0,04%
  GARIA 1 0,04%
  PAXSTER 1 0,04%
  SILENCE 1 0,04%
  TAZZARI 1 0,04%
  TODAY SUNSHINE 1 0,04%
  XINYANG, X&Y 1 0,04%
  ΣΥΝΟΛΟ 2.543 100,00%

Λάβετε υπόψη σας πως πέρα από τα ATV & SSV, στα 3W/4W εντάσσονται και τα Micro-Car όσο και τα Buggy. Απαράλλαχτη παραμένει η σειρά των εταιρειών από το 9μηνο στο 10μηνο μέχρι και την 10η θέση, όπου έχουμε την πρώτη αλλαγή με τη Linhai να μπαίνει στην πρώτη δεκάδα. Αυστηρά σε ATV / SSV, πρώτη εταιρεία για το Α' 10μηνο του 2023 παραμένει η CFMOTO με το συντριπτικό ποσοστό του 59,65% (60,43% το πρώτο 9μηνο) δεύτερη είναι η KYMCO με 9,87% (9,77% το πρώτο 9μηνο) και τρίτη η POlaris με 5,07% (5,03% το πρώτο 9μηνο).

 

Δυνατό φρενάρισμα: 1 στους 2 αναβάτες το κάνει χειρότερα από όσο νομίζει

Μειωμένη αντίληψη δείχνει η μελέτη του ινστιτούτου ifz - Τι άλλο βρήκαν οι ερευνητές
Φρενάρισμα μελέτη μειωμένη αντίληψη 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

1/9/2026

Το φρενάρισμα πανικού είναι μια διαδικασία που φαίνεται ότι δυσκολεύει σχεδόν τους μισούς αναβάτες, σύμφωνα με νέα μελέτη του γερμανικού Ινστιτούτου Δίτροχης Ασφάλειας izf.

Το γερμανικό ινστιτούτο συνέλεξε δεδομένα από 50 συμμετέχοντες αναβάτες που έλαβαν μέρος στη συγκεκριμένη μελέτη, οι οποίοι ολοκλήρωσαν συνολικά 200 προσπάθειες στο πεδίο δοκιμών της ADAC στο Recklinghausen, με το izf να έχει αναλυτικά δεδομένα από αυτές.

Η μελέτη είχε σαν στόχο να αναδείξει την εκτιμώμενη απόσταση φρεναρίσματος ενός αναβάτη όταν πραγματοποιεί ελιγμό έκτακτης ανάγκης, και χρειάζεται δηλαδή να πραγματοποιήσει "φρένα πανικού", στην προκειμένη περίπτωση να αξιοποιήσει δηλαδή τα φρένα του στο μέγιστο δυνατό κινούμενος από συγκεκριμένη ταχύτητα κίνησης.

Τα ευρήματα της μελέτης έδειξαν ότι ένας στους δύο αναβάτες έφτασε στα νοητικά του όρια κατά τη διαδικασίας: δεν έκρινε σωστά την απόσταση που θα χρειαστεί για να φρενάρει στο επιθυμητό σημείο με αποτέλεσμα να χρειάζεται περισσότερα μέτρα από αυτό που νόμιζε ότι θα κάνει. Ανάλογα με την ταχύτητα κίνησης οι αναβάτες χρειάστηκαν περισσότερα μέτρα για να φρενάρουν από αυτά που νόμιζαν ότι θα πετύχουν σε ποσοστό από 46% έως και 54%. Σε πολλές περιπτώσεις επίσης οι συμμετέχοντες σταμάτησαν νωρίτερα από αυτό που είχαν εκτιμήσει.

"Οι περισσότεροι συμμετέχοντες το βρήκαν πολύ δύσκολο να εκτιμήσουν σωστά την απαιτούμενη απόσταση φρεναρίσματος σε διαφορετικές ταχύτητες κίνησης και αυτό το επιβεβαιώνουν και οι ίδιοι", δήλωσε σχετικά ο André Lang, επικεφαλής Έρευνας στο izf. Ο Lang πρόσθεσε ότι το 58% δήλωσε ότι εμπιστεύεται το ένστικτό του για να εκτιμήσει την απόσταση που χρειάζεται.

Στην αναφορά του το izf επισημαίνει επίσης ότι η μελέτη που πραγματοποίησε δείχνει ότι η πρακτική εξάσκηση σε τακτικά χρονικά διαστήματα βοηθά τα μέγιστα στο να μειώσει ένας αναβάτης την απόσταση φρεναρίσματος σε πραγματικές συνθήκες, αφού εξοικειώνεται παράλληλα πολύ περισσότερο τόσο με την τεχνική όσο και με το σύστημα πέδησης της δικής του μοτοσυκλέτας.

Φρενάρισμα μελέτη μειωμένη αντίληψη 2026
Με μπλε χρώμα φαίνεται η εκτίμηση των αναβατών σε φρενάρισμα από 70 χλμ./ώρα και με κόκκινο η απόσταση που έκαναν πραγματικά

Η έρευνα έδειξε επίσης και ένα ακόμη πολύ σημαντικό δεδομένο, το οποίο αφορά τα χιλιόμετρα που κάνει ένας αναβάτης σε έναν χρόνο. Σε αντίθεση με αυτό που πιστεύουν οι περισσότεροι, οι αναβάτες που κάνουν περισσότερα χιλιόμετρα κάθε χρόνο δεν εκτιμούν καλύτερα την απόσταση που χρειάζονται για να φρενάρουν σε σχέση με εκείνους που κάνουν λιγότερα χιλιόμετρα. Άρα είναι πιο σημαντικό τα χιλιόμετρα που κάνει ένας αναβάτης να είναι "ποιοτικά" με την ποσότητα να μην προσθέτει σε εμπειρία και αντίληψη από μόνη της. Παράλληλα, οι αποστάσεις φρεναρίσματος σχετίζονται και με την ηλικία, με τους μεγαλύτερους να χρειάζονται περισσότερα μέτρα για να σταματήσουν από την ίδια ταχύτητα κίνησης σε σχέση με τους μικρότερους.

Το πιο σημαντικό στοιχείο που αναδεικνύει η μελέτη του izf έχει να κάνει με την αντίληψη των αναβατών, την οποία και χαρακτηρίζει προβληματική αφού η εκτίμησή τους απέχει από την πραγματικότητα στις μισές περιπτώσεις. Αυτό το επιβεβαιώνει και με σχετική ερώτηση που έγινε στους συμμετέχοντες, που κλήθηκαν να εκτιμήσουν μια απόσταση με το μάτι καθώς οδηγούσαν και έπειτα τους ζήτησε να δώσουν μια τιμή για αυτή την απόσταση. Ο μέσος όρος των αναβατών εκτίμησε λανθασμένα ότι η απόσταση ήταν περισσότερα μέτρα από ότι στην πραγματικότητα. Μάλιστα όσο πιο γρήγορα κινούνταν στην πίστα δοκιμών οι αναβάτες πρόσθετάν στην ίδια απόσταση όλο και περισσότερα μέτρα και έτσι η απόκλιση της εκτίμησής τους ήταν ακόμη μεγαλύτερη. 

Τα παραπάνω ευρήματα δείχνουν πως οι αναβάτες νομίζουν ότι γνωρίζουν ακριβώς την απόσταση που έχουν από ένα προπορευόμενο όχημα όταν κινούνται ή πόσα μέτρα χρειάζονται για να φρενάρουν ακριβώς από μια συγκεκριμένη ταχύτητα, όμως ένας στους δύο υπολογίζει ότι έχει πολλά περισσότερα μέτρα στη διάθεσή του από εκείνα που έχει στην πραγματικότητα.

Να λοιπόν μια καλή αφετηρία για αναβάτη οποιουδήποτε επιπέδου, να προπονηθεί στα φρένα και το φρενάρισμα πανικού εφαρμόζοντας σωστά τις πιέσεις εμπρός και πίσω, κάτι που θα τον βοηθήσει να αντιληφθεί καλύτερα τις αποστάσεις που χρειάζεται για να ακινητοποιηθεί και να βελτιώσει παράλληλα και την τεχνική του.