Royal Enfield Shotgun 650 - Παρουσιάστηκε στο φεστιβάλ Motoverse στην Ινδία - [VIDEO]
Μετά τα Continental GT, Interceptor 650 και Super Meteor 650, η 4η μοτοσυκλέτα που χρησιμοποιεί τον δικύλινδρο κινητήρα 648 κυβικών
Από τον
Γιάννη Τσινάβο
27/11/2023
To πρωτότυπο SG650 το οποίο είχαμε δει στην EICMA το 2021 αποτέλεσε τη βάση για το νέο cruiser μοντέλο Shotgun 650 το οποίο χρησιμοποιεί τον δικύλινδρο κινητήρα 648 κ. εκ. καθώς και το ίδιο πλαίσιο με τα Super Meteor 650, Continental GT και Interceptor.
Μπορεί για την ώρα να μην έχουμε πολλές πληροφορίες για το νέο αυτό μοντέλο της RE, ωστόσο γνωρίζουμε πως ο δικύλινδρος αερόψυκτος/ελαιόψυκτος κινητήρας των 648 κυβικών αποδίδει 47 ίππους και 5.3 kgm ροπής, με κιβώτιο έξι σχέσεων. Το Shotgun 650 χρησιμοποιεί επίσης το ίδιο ατσάλινο πλαίσιο που έχουν και τα Super Meteor 650, Continental GT και Interceptor.
Όσον αφορά τον σχεδιασμό, το Shotgun 650 δημιουργήθηκε από την ομάδα design του πρωτότυπου SG650, ενώ στο ινδικό φεστιβάλ μοτοσυκλέτας Motoverse παρουσιάστηκε με έναν ειδικό χρωματισμό μαύρου-μπλε με κίτρινες λεπτομέρειες, με τη συγκεκριμένη έκδοση να βγαίνει σε μόλις 25 μονάδες και να είναι διαθέσιμη μόνο για τους επισκέπτες της εκδήλωσης. Η έκδοση μαζικής παραγωγής αναμένεται σύμφωνα με τη Royal Enfield στις αρχές του 2024, με τους υποψήφιους αγοραστές να μπορούν να εξατομικεύσουν τη μοτοσυκλέτα. Ο αναβάτης θα μπορεί να κάνει το Shotgun 650 μονόσελο ή να έχει και σέλα για συνεπιβάτη, ενώ τη “φρέσκια” εικόνα συμπληρώνουν οι δύο εξατμίσεις εκατέρωθεν, οι ζάντες με το χαρακτηριστικό τους σχέδιο καθώς και η διπλή στρογγυλή οθόνη του πίνακα οργάνων που προέρχεται από το Super Meteor 650.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.