Suzuki GSX-8S SERT - Ειδική έκδοση από τη Suzuki Γαλλίας
Στα χρώματα της αγωνιστικής ομάδας Endurance του Hamamatsu, σε δύο πακέτα εξοπλισμού
Από το
motomag
26/7/2023
Σε συνεργασία με την SERTFactoryWorkshop, η Suzuki Γαλλίας επενέβη αισθητικά στο ολοκαίνουργιο GSX-8S, προσφέροντας δύο πακέτα εξοπλισμού για όσους θέλουν ακόμα πιο σπορ και επιθετική εμφάνιση.
Πριν από λίγο καιρό σας είχαμε παρουσιάσει το GSX-S 1000 RACE, το οποίο είχε μερικά aftermarket αξεσουάρ και μία μοναδική βαφή. Tώρα, η εταιρεία που είναι υπεύθυνη για την προετοιμασία της αγωνιστικής ομάδας της Suzuki για τους αγώνες Endurance, κάνει κάτι παρόμοιο και στο GSX-8S.
Όπως αναγράφεται στο site της Suzuki Γαλλίας, για 899€ μπορεί κανείς να αποκτήσει το “StylingPackSERT” που περιλαμβάνει κιτ γραφικών που διατρέχει όλη την μοτοσυκλέτα, μια μικρή ζελατίνα, θύρα φόρτισης USB, καρίνα και κάλυμμα σέλας συνεπιβάτη. Στην τιμή δεν περιλαμβάνονται τα LED φλας που φαίνονται στις φωτογραφίες και η εγκατάστασή τους.
Για όσους θέλουν κάτι ακόμα, υπάρχει το “PremiumSERTPack”, όπου μαζί με όλα τα παραπάνω προστίθενται κοντή βάση πινακίδας (tail-tidy) και προστατευτικά μανιτάρια ρεζερβουάρ τόσο πλαϊνά, όσο και κεντρικό. Το κόστος για το PremiumPack είναι 1.399€, χωρίς όμως και εδώ τα LED φλας που φαίνονται στις φωτογραφίες.
Για την ώρα τα πακέτα της SERT αφορούν αποκλειστικά την γαλλική αγορά, η οποία είναι και μία από τις βασικές αγορές γυμνών μοτοσυκλετών στην Ευρώπη.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.