Το NEO's είναι το πρώτο ΑΜ ηλεκτρικό σκούτερ μαζικής παραγωγής της Yamaha στην ευρωπαϊκή αγορά και σηματοδοτεί την έναρξη μιας νέας ηλεκτρικής εποχής μοντέλων από την Iwata. Τώρα, δίπλα στο λευκό και το μαύρο χρώμα, προστέθηκε και ένα τρίτο, το Aqua.
Εξοπλισμένο με αφαιρούμενη μπαταρία ιόντων λιθίου που παρέχει αυτονομία περίπου 37km*, το NEO's προσφέρεται για τοπικές αστικές διαδρομές, ενώ ο NEO's Dual Battery με τις 2 μπαταρίες και την αυτονομία έως και 68km* είναι καλύτερη επιλογή για μεγαλύτερες διαδρομές. Τον Μάιο του 2023 τόσο το NEO's όσο και το NEO's Dual Battery θα προσφέρονται στο νέο τουρκουάζ χρώμα Aqua, παράλληλα με τις υπάρχουσες εκδόσεις Milky White (λευκό) και Midnight Black (μαύρο).
*Δοκιμή σε WMTC Class 1 σε λειτουργία STD, με πλήρως φορτισμένη μπαταρία σε θερμοκρασία 25°C
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.