EICMA 2023: VMoto On-R και Off-R – Σε ηλεκτρικά εκτός δρόμου μονοπάτια [Video]

Με διττό οδηγικό προσανατολισμό και διαφορά στην τελική ταχύτητα
motomag EICMA 2023: VMoto On-R και Off-R – Σε ηλεκτρικά εκτός δρόμου μονοπάτια [Video]
Από τον

Γιάννη Τσινάβο

11/11/2023

Στην EICMA η VMoto παρουσίασε τα δύο ηλεκτρικά μοντέλα On-R και Off-R τα οποία προσανατολίζονται προς την εκτός δρόμου οδήγηση έχοντας μεταξύ τους αρκετές ομοιότητες αλλά και διαφορές.

Η έλευση των δύο αυτών μοντέλων σημαίνει ταυτόχρονα τη διεύρυνση της ηλεκτρικής γκάμας της VMoto. Τα On-R και Off-R θα διατίθενται σε δύο εκδόσεις L1 και L3 -αντίστοιχες κατηγορίες 50 κ. εκ. και 125 κ. εκ- με τα δύο αυτά μοντέλα να έχουν ταυτόχρονα διαφορά στην τελική ταχύτητα καθώς και στα ελαστικά που χρησιμοποιούν. Όσον αφορά το On-R αυτό θα είναι διαθέσιμο με δύο επιλογές μπαταριών στην πρώτη περίπτωση 72 V/48 Ah και στη δεύτερη 72 V/32 Ah με την ιπποδύναμη να φτάνει τους 5,4 ίππους, ενώ θα υπάρχει και δυνατότητα μέγιστης ιπποδύναμης για μικρό χρονικό διάστημα η οποία θα φτάνει τους 10,7 ίππους. Η αυτονομία που υπόσχεται η VMoto στην έκδοση L1 με την μπαταρία 72 V/48 Ah αγγίζει τα 115 χιλιόμετρα ενώ με την 72 V/32 Ah τα 68. Όσον αφορά την έκδοση L3 η αυτονομία με την μπαταρία 72 V/48 Ah αγγίζει τα 104 χιλιόμετρα ενώ με την 72 V/32 Ah τα 68. Η τελική ταχύτητα στην πρώτη περίπτωση της L1 έκδοσης περιορίζεται στα 45 χλμ./ώρα ενώ στην έκδοση L3 το On-R μπορεί να φτάσει έως τα 90 χλμ./ώρα. Σύμφωνα με την VMoto ο χρόνος φόρτισης της μπαταρίας 72 V/48 Ah είναι 3,5 ώρες ενώ 2,5 ώρες χρειάζεται η μπαταρία 72 V/32 Ah. Πλαίσιο και ψαλίδι είναι από αλουμίνιο ενώ το βάρος με την μπαταρία 72 V/48 Ah αγγίζει τα 85 κιλά ενώ με την μπαταρία 72 V/32 Ah τα 80 κιλά. Το ύψος της σέλας βρίσκεται στα 840 χλστ. με το On-R να χρησιμοποιεί ελαστικά για ασφάλτινη κυρίως χρήση.

EICMA 2023: VMoto On-R και Off-R – Σε ηλεκτρικά εκτός δρόμου μονοπάτια [Video]

Με το Off-R η VMoto προσανατολίζεται περισσότερο στην εκτός δρόμου οδήγηση σε σχέση με το αδερφάκι του On-R. Και αυτό είναι διαθέσιμο με δύο επιλογές μπαταριών στην πρώτη περίπτωση 72 V/48 Ah και στη δεύτερη 72 V/32 Ah με την ιπποδύναμη να φτάνει τους 5,4 ίππους, ενώ θα υπάρχει και δυνατότητα μέγιστης ιπποδύναμης για μικρό χρονικό διάστημα η οποία θα φτάνει τους 10,7 ίππους. Η αυτονομία που υπόσχεται η VMoto στην έκδοση L1 με την μπαταρία 72 V/48 Ah αγγίζει τα 115 χιλιόμετρα ενώ με την 72 V/32 Ah τα 68. Όσον αφορά την έκδοση L3 η αυτονομία με την μπαταρία 72 V/48 Ah αγγίζει τα 104 χιλιόμετρα ενώ με την 72 V/32 Ah τα 68. Η τελική ταχύτητα στην πρώτη περίπτωση της L1 έκδοσης περιορίζεται στα 45 χλμ./ώρα ενώ στην έκδοση L3 το Off-R μπορεί να φτάσει έως τα 110 χλμ./ώρα. Σύμφωνα με την VMoto ο χρόνος φόρτισης της μπαταρίας 72 V/48 Ah είναι 3,5 ώρες ενώ 2,5 ώρες χρειάζεται η μπαταρία 72 V/32 Ah. Πλαίσιο και ψαλίδι είναι από αλουμίνιο ενώ το βάρος με την μπαταρία 72 V/48 Ah αγγίζει τα 85 κιλά ενώ με την μπαταρία 72 V/32 Ah τα 80 κιλά. Το ύψος της σέλας βρίσκεται στα 840 χλστ. με το Off-R να χρησιμοποιεί χωμάτινα ελαστικά. Τόσο το On-R όσο και το Off-R θα διατίθενται σε κίτρινο και μπλε χρώμα.

Ετικέτες

KTM 1390 Super Duke RR Track – Mόνο πίστα με 196 άλογα για 180 κιλά

Η ισχυρότερη μοτοσυκλέτα παραγωγής που έχει φτιάξει ποτέ η ΚΤΜ προορίζεται για μόλις 100 τυχερούς
 KTM 1390 SUPER DUKE RR TRACK
Από τον

Σπύρο Τσαντήλα

22/4/2026

Εν αρχή ήταν το Beast, το 1390 Super Duke R των 190 ίππων για 212 κιλά, ενώ πριν από λίγες μέρες η ΚΤΜ μας σέρβιρε τη εκλεκτή έκδοση RR που ξεφορτώνεται 11 κιλά και τα αναπληρώνει με αξιοζήλευτα περιφερειακά σε μια περιορισμένη παραγωγή 350 μοτοσυκλετών για όλον τον κόσμο.

Αν αυτά δεν αρκούν για να εντυπωσιάσουν, η ΚΤΜ είχε κρατημένο έναν ακόμη άσο στο μανίκι: το 1390 Super Duke RR Track, το πρώτο μοντέλο της σειράς Super Duke που δεν βγάζει πινακίδα, κατασκευασμένο στο χέρι στο Mattighofen με ακόμη πιο μικρή παραγωγή: μόλις 100 τέτοιες μοτοσυκλέτες θα βγουν από την αυστριακή γραμμή παραγωγής.

 KTM 1390 SUPER DUKE RR TRACK

Η βάση του νέου κοσμήματος της ΚΤΜ είναι το 1390 Super Duke RR, από το οποίο το πρώτο και βασικότερο που έκαναν οι Αυστριακοί ήταν να πετάξουν ο,τιδήποτε υπάρχει για να δικαιολογεί την έκδοση πινακίδων κυκλοφορίας. Το RR Track προορίζεται αποκλειστικά για πίστα, στημένο με βάση τις προδιαγραφές της FIM και με προφανέστερο προσόν το ακόμη χαμηλότερο βάρος από το RR μοντέλο.

Συγκεκριμένα, η ΚΤΜ μας λέει πως το 1390 Super Duke RR Track έχει ξεφορτωθεί εννιά κιλά από το ζύγι του RR, το οποίο με τη σειρά του απείχε 11 κιλά από το ανάλογο R μοντέλο. Αυτό μας κάνει συνολικά 20 κιλά να χωρίζουν το βασικό 1390 Super Duke R από το αγωνιστικό RR Track, το οποίο δηλώνει 180 κιλά χωρίς καύσιμο, ή περίπου 193 κιλά με τα 17.5 λίτρα βενζίνης που χωρά στο ρεζερβουάρ του.

 KTM 1390 SUPER DUKE RR TRACK

Το κέρδος στη ζυγαριά έχει προέλθει κυρίως από την απουσία εξοπλισμού δρόμου, αλλά συνεπικουρείται από μια σειρά εκλεκτότατων περιφερειακών που περιλαμβάνουν ανθρακονημάτινα κουστούμια, ζάντες μαγνησίου, ολόσωμη εξάτμιση τιτανίου Akrapovič Evolution Line, βίδες από τιτάνιο σε πολλά σημεία του κινητήρα και της μοτοσυκλέτας, καθώς και μια νέα μικρότερη έγχρωμη οθόνη TFT 4.2 ιντσών (8,8 το RR).

Ο LC8 V2 75 μοιρών κινητήρας των 1.350 cc αποδίδει εδώ λίγο παραπάνω από το RR, φτάνοντας στους 196 ονομαστικούς ίππους και 15,4 χιλιογραμμόμετρα ροπής, χάρη στη νέα εξάτμιση και τις αποκλειστικές νέες χαρτογραφήσεις που τη συνοδεύουν, απαλλαγμένος από τα βαρίδια των προδιαγραφών.

 KTM 1390 SUPER DUKE RR TRACK

Παράλληλα διατηρείται ο πλούτος του 1390 Super Duke RR με τις αναρτήσεις WP Pro Components που περιλαμβάνουν το Closed Cartridge πιρούνι 8548 και το αμορτισέρ 8750 που εξελίχθηκε ειδικά για το RR, φρένα με τετραπίστονες ακτινικές monobloc δαγκάνες Brembo HyPure Sport σε δίσκους 320 mm και πολυρυθμιζόμενες μανέτες με το σύστημα MCS (multiple-click system), καθώς και ελαστικά Michelin Power Performance Slick.

Η ΚΤΜ θα κατασκευάσει το 1390 Super Duke RR Track σε μόνο 100 κομμάτια, τα οποία θα αρχίσουν να βγαίνουν από τη γραμμή παραγωγής του Mattighofen από τον Μάιο του 2026.

Ετικέτες