EICMA: Panigale V2 SP 2027 - Η έκδοση που πάει για πρωτάθλημα στο WorldSSP

Ελαφρύτεροι τροχοί και μακρύτερο ψαλίδι έναντι της V2 S - Και ξηρός συμπλέκτης
Ducati Panigale V2 SP 2027 - EICMA
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

3/11/2026

Στο Μιλάνο η Ducati αποκάλυψε την έκδοση SP της Panigale V2, με την οποία θα αγωνιστεί από την επόμενη χρονιά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Supersport ευελπιστώντας να τα σαρώσει όλα, όπως κάνει και με την Panigale V4 στο WSBK.

Σε σχέση με τη στάνταρ έκδοση της μοτοσυκλέτας η Panigale V2 SP έχει επωφεληθεί από έναν επιπλέον χρόνο εξέλιξης σε αγώνες και έχει ένα μακρύτερο  αλλά πανομοιότυπο στην όψη ψαλίδι με της βασικής έκδοσης, το οποίο αυξάνει παράλληλα το μεταξόνιο κατά 16 χλστ. Το χρώμα της έκδοσης δρόμου είναι μαύρο σατινέ που προσθέτει μια δόση μυστηρίου στην μικρότερη Panigale σε συνδυασμό με την αντίθεση που προκαλούν οι λευκές σφυρήλατες ζάντες αλουμινίου.

Η Sport Prodution έχει ελαφρύτερους τροχούς, οι οποίοι μειώνουν το φαινόμενο της αδράνειας κατά 27% στον εμπρός τροχό και κατά 21% στο πίσω, κάνοντας έτσι ευκολότερη τη δουλειά της ανάρτησης και των φρένων αλλά και του αναβάτη όταν θέλει να αλλάξει κατεύθυνση γρήγορα.

Ducati Panigale V2 SP 2027 EICMA 2026

Στα του κινητήρα δεν υπάρχουν αλλαγές, με την απόδοσή του να παραμένει στους 120 ίππους, εκτός από τον συμπλέκτη που έχει δώσει τη θέση του σε ξηρό. Το βάρος της μοτοσυκλέτας βρίσκεται στα 176 κιλά χωρίς καύσιμο στο ρεζερβουάρ. Υπάρχει επίσης και έξτρα εξάτμιση που μειώνει το βάρος κατά 4,5 κιλά και προσθέτει 5,8 ίππους στην μέγιστη ισχύ του V2.

Τα ελαστικά με τα οποία έρχεται η μοτοσυκλέτα από το εργοστάσιο είναι τα  Pirelli Diablo Rosso IV, ενώ για την πέδηση φροντίζουν οι ακτινικής τοποθέτησης μονομπλόκ M50 4πίστονες δαγκάνες της Brembo, οι οποίες συνεργάζονται με δίσκους 320 χλστ.

Οι αναρτήσεις και σε αυτή την περίπτωση είναι οι πλήρως ρυθμιζόμενες της Ohlins, οι οποίες σε σχέση με την Panigale V2 S που δοκιμάσαμε στην πίστα των Σερρών έχουν αναβαθμιστεί περαιτέρω με set up που λαμβάνει υπόψη του τα νέα δεδομένα που προκύπτουν από τους ελαφρύτερους τροχούς και το μακρύτερο ψαλίδι.

Αναφορικά με τα ηλεκτρονικά βοηθήματα του αναβάτη η σουίτα είναι πλήρης και προέρχεται από το μεγαλύτερο Panigale V4.

EICMA: KOVE – Επέκταση της οικογένειας Rally με νέα 125 και 350 και επίδειξη γκάμας κινητήρων

Προσιτές entry-level προτάσεις των κινέζων για την off-road κατηγορία
KOVE
Από τον

Παύλο Καρατζά

3/11/2026

Η Kove ήρθε στο Μιλάνο με δύο νέα Rally, τα 125 και 350 και επεκτείνει έτσι τη συγκεκριμένη οικογένεια προς τα κάτω, ενώ παράλληλα κάνει τα χωματερά της μοντέλα πιο προσιτά στο κοινό. Μαζί της έφερε και μία πλήρη γκάμα κινητήρων, παρουσιάζοντας επιλογές για όλα σχεδόν τα γούστα.

Kove 125 Rally

Η μοτοσυκλέτα φέρει μονοκύλινδρο υγρόψυκτο κινητήρα 124,7 κυβικών που αποδίδει 15 ίππους στις 9.000 στροφές και 1,12 kg.m ροπής στις 7.500 στροφές και συνδυάζεται με 6-τάχυτο κιβώτιο.

Η μικρότερη των Rally διαθέτει ανεστραμμένο πιρούνι που δεν δέχεται ρυθμίσεις και έχει διαδρομή 215 χιλιοστών και monoshock αμορτισέρ πίσω με διαδρομή 199 χιλιοστών που δέχεται ρυθμίσεις ως προς την προφόρτιση. Η μοτοσυκλέτα απέχει από το έδαφος κατά 240 χιλιοστά και οι τροχοί της είναι διαστάσεων 21-18.

KOVE

Το σύστημα πέδησης αναλαμβάνει ένα δίσκος με διπίστονη δαγκάνα μπροστά και ένας δίσκος με μονοπίστονη δαγκάνα πίσω. Το μεταξόνιο είναι στα 1.440 χιλιοστά, το ύψος της σέλας στα 860 χιλιοστά, το βάρος της ανέρχεται στα 122 κιλά χωρίς υγρά, με το ντεπόζιτο να έχει χωρητικότητα 12,5 λίτρων. Στον εξοπλισμό βρίσκουμε LED φώτα, δικάναλο ABS, ψηλό φτερό, χούφτες, ποδιά κινητήρα, σχάρα αποσκευών, 3 riding modes και TFT οθόνη 6,75 ιντσών.

Kove 350 Rally

Η νέα 350 Rally είναι στην ουσία μία πιο προσιτή έκδοση της 450 Rally. Ο μονοκύλινδρος κινητήρας της 349,9 κυβικών αποδίδει 39,5 ίππους στις 9.000 στροφές και 3,46 kg.m στις 7.000 στροφές.

Σε σχέση με το 450 το ύψος σέλας είναι χαμηλότερο κατά 60 χιλιοστά (890 χιλιοστά), η απόσταση από το έδαφος μειωμένη κατά 10 χιλιοστά (260 χιλιοστά) και το βάρος είναι χαμηλότερο κατά 12 κιλά, καθώς είναι στα 143 κιλά χωρίς καύσιμα.

KOVE

Στο θέμα των αναρτήσεων, μπροστά βρίσκουμε ρυθμιζόμενο ανεστραμμένο πιρούνι με διαδρομή στα 250 χιλιοστά και πίσω μονό αμορτισέρ με διαδρομή 230 χιλιοστά που δέχεται ρύθμιση ως προς την προφόρτιση. Το σύστημα πέδησης αναλαμβάνουν μονοί δίσκοι και στα δύο άκρα.

Η μοτοσυκλέτα φέρει τροχούς 21-18 και το ντεπόζιτο χωρά 21 λίτρα καυσίμου. Όσον αφορά τον εξοπλισμό, η 350 Rally περιλαμβάνει 3 riding modes, δικάναλο ABS, TFT 6,75 ιντσών.

Kove 450 Rally RE και EX

Δύο εκδόσεις έχουμε για τη γνώριμή μας 450 Rally. Η RE (road-legal) εστιάζει περισσότερο στο ταξιδιωτικό κομμάτι, ενώ η EX (rally-ready) εστιάζει στο off-road αγωνιστικό κομμάτι.

Ο κινητήρας είναι 449 κυβικών αποδίδει στη βασική έκδοση RE 40,5 ίππους στις 8.500 και 3,6 kg.m ροπής στις 6.500 στροφές, ενώ στην EX έκδοση αποδίδει 61 ίππους στις 9.000 στροφές και 5,10 kg.m ροπής στις 7.500 στροφές.

Το βάρος της έκδοσης RE παραμένει στα 155 κιλά, ενώ η σέλα ρυθμίζεται στο ύψος μεταξύ 910 και 960 χιλιοστών. Στην έκδοση EX το βάρος είναι μόλις 128 κιλά με γεμάτο το ντεπόζιτο των 34 λίτρων (2 λίτρα παραπάνω από την RE), με το ύψος της σέλας να είναι στα 960 χιλιοστά.

Η έκδοση για τον δρόμο έχει ρυθμιζόμενες αναρτήσεις με διαδρομές 305/300 χιλιοστά μπροστά και 255/270 χιλιοστά πίσω, αναλόγως του ύψους της σέλας, ενώ η έκδοση off-road έχει επίσης ρυθμιζόμενες αναρτήσεις με διαδρομές 305 χιλιοστά μπροστά και 300 χιλιοστά πίσω.

Αμφότερες οι εκδόσεις διαθέτουν τροχούς 21-18 και μονό δίσκο μπροστά με διπίστονη δαγκάνα και μονό δίσκο πίσω με μονοπίστονη δαγκάνα.

Κινητήρες

Στα πλαίσια της έκθεσης, η KOVE μας έδειξε και τους κινητήρες της, παλιούς και νέους:

  • Μονοκύλινδρος 450 κυβικών, με απόδοση 61,2 ίππους στις 9.500 στροφές και 5,1 kg.m ροπής στις 7.500 στροφές, με βάρος 28 κιλά
  • Δικύλινδρος εν σειρά 799 κυβικών με στρόφαλο 75 μοιρών, με απόδοση 95,5 ίππους στις 9.000 στροφές και 8,06 kg.m ροπής στις 7.500 στροφές, με βάρος 52 κιλά
  • Δικύλινδρος εν σειρά 625,6 κυβικών, με απόδοση 66,6 ίππους στις 8.500 στροφές και 6,01 kg.m ροπής στις 7.500 στροφές, με βάρος 52,7 κιλά
  • Δικύλινδρος εν σειρά 443 κυβικών, με απόδοση 66,6 ίππους στις 8.500 στροφές και 6,01 kg.m ροπής στις 7.500 στροφές, με βάρος 52,7 κιλά
  • Δικύλινδρος εν σειρά 344 κυβικών, με απόδοση 47,6 ίππους στις 11.500 στροφές και 3,28 kg.m ροπής στις 9.000 στροφές, με βάρος 36,7 κιλά
  • Τετρακύλινδρος εν σειρά 443 κυβικών, με απόδοση 66,6 ίππους στις 13.250 στροφές και 3,9 kg.m ροπής στις 11.000 στροφές, με βάρος 44,6 κιλά
  • Τετρακύλινδρος εν σειρά 645 κυβικών, με απόδοση 108,8 ίππους στις 13.000 στροφές και 6,12 kg.m ροπής στις 11.000 στροφές, με βάρος 55,3 κιλά