Benelli Tornado 402 - Εμφανίστηκε στην Κίνα - Φωτογραφίες και Video
Με δικύλινδρο κινητήρα 48 hp, μονόμπρατσο ψαλίδι και κάμερα
Από τον
Κώστα Γκαζή
6/4/2023
Η Benelli παρουσίασε ένα νέο Tornado στην αγορά της Κίνας, με την ονομασία Tornado 402. Το design και κάποια στάδια της εξέλιξης της μοτοσυκλέτας έχουν γίνει στην Ιταλία, όμως η παραγωγή γίνεται στην Κίνα από τη μητρική εταιρεία Qianjiang.
Το Tornado 402 φορά έναν νέο δικύλινδρο εν σειρά κινητήρα 400 κ.εκ., που αποδίδει 48 hp / 10.000 rpm και 3,9 lgm / 8.000 rpm, ενώ στο design της μοτοσυκλέτας ξεχωρίζουν τα δυο LED φωτιστικά σώματα του προβολέα μπροστά, τοποθετημένα το ένα πάνω στο άλλο, το μονόμπρατσο αλουμινένιο ψαλίδι και οι ζάντες με τα βουρτσισμένα μπράτσα. Το πλαίσιο είναι ατσάλινο σωληνωτό, ενώ η μοτοσυκλέτα φέρει ανεστραμμένο πιρούνι Marzocchi χωρίς ρυθμίσεις και μονό πίσω αμορτισέρ της ίδιας εταιρείας.
Υπεύθυνη για τα φρένα είναι η Nissin με 2 δίσκους 300 mm μπροστά και έναν ακόμα 250 mm πίσω, ενώ στάνταρ είναι το δικάναλο ABS. Η μικρή Supersport μοτοσυκλέτα της Benelli διαθέτει και dash cam στο μπροστινό μέρος, που καταγράφει τις οδηγικές συνθήκες κατά τη βόλτα, με το υλικό να αποθηκεύεται στο smartphone του αναβάτη.
Στα όργανα βρίσκουμε μια ψηφιακή έγχρωμη οθόνη οργάνων με συνδεσιμότητα, που διαθέτει ακόμα και ενδείξεις πίεσης ελαστικών, ενώ στο εξοπλισμό της μοτοσυκλέτας περιλαμβάνεται θύρα φόρτισης μικροσυσκευών USB κάτω από τα όργανα, ρυθμιζόμενες μανέτες, αναδιπλούμενοι καθρέπτες, MAXXIS ελαστικά, και full-LED φώτα.
Για την ώρα δεν υπάρχουν πληροφορίες για πιθανή έλευση του Tornado 402 στην Ευρώπη.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.