Το μοντέλο Keeness VDS που διέθετε διπλή μπαταρία 72V 32Ah, είχε τον ηλεκτροκινητήρα ονομασίας VFD-10KW τοποθετημένο στο κέντρο ώστε να υπάρχει καλύτερη κατανομή βάρους. Το Keeness VDS μπορούσε να επιταχύνει έως τα 100 χλμ./ώρα ενώ η μέγιστη ισχύ του ηλεκτροκινητήρα ήταν 10 kW (13,4 ίπποι). Η αυτονομία έφτανε τα 140 χιλιόμετρα ενώ οι δύο αφαιρούμενες μπαταρίες ζύγιζαν 14 κιλά. Η νέα ηλεκτρική μοτοσυκλέτα της YADEA η οποία θα παρουσιαστεί στην EICMA σε λίγες ημέρες δεν θα διαφέρει σχεδιαστικά πολύ από το Keeness VDS καθώς στη φωτογραφία που δημοσίευσε η YADEA οι ομοιότητες είναι αρκετές, τεχνικά χαρακτηριστικά δεν γνωρίζουμε για το νέο τέκνο της κινεζικής εταιρείας ωστόσο στις 7 Νοεμβρίου και ώρα 15:30 -τοπική ώρα Ιταλίας- θα γνωρίζουμε όλες τις λεπτομέρειες καθώς θα γίνουν τα αποκαλυπτήρια του νέου μοντέλου.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.