EICMA: BENDA Vinster 700 και Vinster X 700 2027 - Δύο νέες γυμνές με τον V2 κινητήρα 73,4 ίππων

Ακόμη δύο νέες μοτοσυκλέτες για την BENDA στην EICMA 2026, με δύο εκδόσεις που μοιράζονται κινητήρα και πλαίσιο αλλά με διαφορετικό προσανατολισμό
Vinster 700 - X 700
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

3/11/2026

Η BENDA παρουσίασε στην EICMA 2026 τις Vinster 700 και Vinster X 700, δύο νέες μοτοσυκλέτες που βασίζονται στον ίδιο V2 κινητήρα των 691,66 κυβικών εκατοστών.

Η πρώτη έχει πιο ασφάλτινο χαρακτήρα, ενώ η έκδοση X αποκτά μεγαλύτερο εμπρός τροχό και εξοπλισμό για ταξιδιωτική χρήση.

Με τις Vinster 700 και Vinster X 700, η BENDA προσθέτει στην γκάμα της δύο νέες roadster επιλογές, χρησιμοποιώντας τον ήδη γνωστό από τα Rock 707 και Capra 700 V2 κινητήρα της. Οι δύο εκδόσεις μοιράζονται τον ίδιο κινητήρα, πλαίσιο, ψαλίδι και αναρτήσεις, διαφοροποιούνται όμως σε διαστάσεις, τροχούς και εξοπλισμό.

Vinster 700 - X 700

Η Vinster 700 ακολουθεί πιο κλασική σχεδίαση, με ακτινωτούς τροχούς 17 ιντσών και ύψος σέλας 830 mm. Διαθέτει μακρόστενη επίπεδη σέλα, bar-end καθρέπτες, μια μικρή ζελατίνα με κυρίως αισθητική συνεισφορά, καθώς δεν καλύπτει ούτε το κοντέρ, μονόμπρατσο αλουμινένιο ψαλίδι και ψηλά τοποθετημένη, κάτω από την ουρά, διπλή εξάτμιση, ενώ ο V κινητήρας παραμένει εμφανής ανάμεσα στους δύο λαιμούς της εξάτμισης.

Vinster 700 - X 700

Η Vinster X 700 έχει διαφορετικό προσανατολισμό, με μεγαλύτερο εμπρός τροχό 19 ιντσών και ύψος σέλας στα 865 mm. Ο εξοπλισμός της περιλαμβάνει, διαφορετική ποδιά κινητήρα, προστατευτικές χούφτες χεριών, ψηλό εμπρός φτερό και μεγαλύτερη ζελατίνα που εδώ καλύπτει οριακά και το κοντέρ. Υπάρχει επίσης σχάρα πάνω από το ρεζερβουάρ, αλλά και μπροστά από το ρεζερβουάρ καυσίμου με την έκδοση X, να αποκτά έτσι, έναν λίγο πιο ταξιδιωτικό χαρακτήρα.

Κοινή βάση με την Capra 700

Και οι δύο Vinster χρησιμοποιούν τον υγρόψυκτο, τετράχρονο V2 των 691,66 κυβικών εκατοστών, με περιεχόμενη γωνία 65 μοιρών που αποδίδει 73,4 ίππους στις 9.000 στροφές και 6,9 κιλά ροπής στις 6.500 στροφές, με την ισχύ να μεταφέρεται στον πίσω τροχό μέσω κιβωτίου έξι σχέσεων και αλυσίδας.

Vinster 700 - X 700

Ο κινητήρας έχει διάμετρο κυλίνδρων 80 mm, διαδρομή εμβόλων 68,8 mm και σχέση συμπίεσης 11,5:1, ενώ συνδυάζεται με υγρό πολύδισκο συμπλέκτη μονόδρομης λειτουργίας.

Το πλαίσιο είναι διπλής κάτω ραχοκοκαλιάς, ενώ το ψαλίδι είναι αλουμινένιο και μονόμπρατσο. Οι αναρτήσεις αποτελούνται από ανεστραμμένο πιρούνι με διαδρομή 135 mm και πίσω υδραυλικό αμορτισέρ, με διαδρομή τροχού 120 mm.

Στα φρένα συναντάμε μονό δίσκο εμπρός με δαγκάνα ακτινικής τοποθέτησης τεσσάρων εμβόλων και μονό πλευστό δίσκο πίσω με δαγκάνα δύο εμβόλων. Και στις δύο εκδόσεις υπάρχει ABS δύο καναλιών.

Διαφορές σε τροχούς, διαστάσεις και βάρος

Η βασική Vinster 700 έχει τροχούς 17 ιντσών και στα δύο άκρα, με ελαστικά 120/70-17 εμπρός και 170/60-17 πίσω. Η Vinster X 700 χρησιμοποιεί εμπρός τροχό 19 ιντσών με ελαστικό 120/70-19, διατηρώντας τον ίδιο πίσω τροχό και ελαστικό.

Οι διαστάσεις της πρώτης είναι 2.160 x 849 x 1.100 mm, με μεταξόνιο 1.510 mm και ύψος σέλας 830 mm. Η X έχει μήκος 2.203 mm και ύψος 1.150 mm, με μεταξόνιο 1.518 mm και ύψος σέλας 865 mm. Το βάρος ανακοινώνεται στα 195 κιλά για τη Vinster 700 και στα 200 κιλά για την X.

Το ρεζερβουάρ έχει χωρητικότητα 15 λίτρων και στις δύο εκδόσεις. Στον εξοπλισμό περιλαμβάνονται έγχρωμη οριζόντια οθόνη TFT και θύρες φόρτισης USB-A και USB-C.

Vinster 700 - X 700

Η BENDA δεν έχει ανακοινώσει ακόμη τιμές ή ημερομηνία διάθεσης για τις δύο νέες Vinster.

Τεχνικά χαρακτηριστικά

 

Vinster 700

Vinster X 700

Κινητήρας

V2, 65°, υγρόψυκτος

V2, 65°, υγρόψυκτος

Κυβισμός

691,66 κ.εκ.

691,66 κ.εκ.

Διάμετρος x διαδρομή

80 x 68,8 mm

80 x 68,8 mm

Σχέση συμπίεσης

11,5:1

11,5:1

Μέγιστη ισχύς

73,4 hp / 9.000 rpm

73,4 hp / 9.000 rpm

Μέγιστη ροπή

6,9 kgfm / 6.500 rpm

6,9 kgfm / 6.500 rpm

Κιβώτιο

6 σχέσεων

6 σχέσεων

Συμπλέκτης

Υγρός πολύδισκος, μονόδρομος

Υγρός πολύδισκος, μονόδρομος

Τελική μετάδοση

Αλυσίδα

Αλυσίδα

Πλαίσιο

Διπλής κάτω ραχοκοκαλιάς

Διπλής κάτω ραχοκοκαλιάς

Ψαλίδι

Αλουμινένιο, μονόμπρατσο

Αλουμινένιο, μονόμπρατσο

Εμπρός ανάρτηση

Ανεστραμμένο πιρούνι, 135 mm

Ανεστραμμένο πιρούνι, 135 mm

Πίσω ανάρτηση

Υδραυλικό αμορτισέρ, 120 mm διαδρομή τροχού

Υδραυλικό αμορτισέρ, 120 mm διαδρομή τροχού

Εμπρός ελαστικό

120/70-17

120/70-19

Πίσω ελαστικό

170/60-17

170/60-17

Μήκος

2.160 mm

2.203 mm

Πλάτος

849 mm

849 mm

Ύψος

1.100 mm

1.150 mm

Μεταξόνιο

1.510 mm

1.518 mm

Ύψος σέλας

830 mm

865 mm

Βάρος

195 kg

200 kg

Ρεζερβουάρ

15 λίτρα

15 λίτρα

Φρένα

Δίσκοι εμπρός και πίσω, ABS 2 καναλιών

Δίσκοι εμπρός και πίσω, ABS 2 καναλιών

Όργανα

TFT

TFT

Φόρτιση

USB-A και USB-C

USB-A και USB-C

 

EICMA: Morbidelli T802X, XR και Rally 2027 – Μπαίνει φορτσάτη στα μεσαία Adventure με τρεις εκδόσεις

Με 93 ίππους, ρυθμιζόμενες αναρτήσεις και πλούσιο εξοπλισμό
T802
Από τον

Παύλο Καρατζά

3/11/2026

Η Morbidelli διευρύνει τη γκάμα της στην κατηγορία των Adventure με τη νέα σειρά T802, που θα σταθεί ανάμεσα στις T502X και T1002X και ουσιαστικά θα είναι ο εκπρόσωπος της εταιρείας στα μεσαία κυβικά.

Μάλιστα η συγκεκριμένη Adventure θα είναι διαθέσιμη σε τρεις εκδόσεις, τη T802X, προσανατολισμένη περισσότερο στον δρόμο, την T802XR Rally που εστιάζει σε απαιτητική χρήση off-road και την T802XR που αποτελεί την ενδιάμεση επιλογή.

Ο κινητήρας εννοείται πως είναι κοινός και για τις τρεις εκδόσεις και πιθανότατα πρόκειται για τον δικύλινδρο κινητήρα που φέρουν KTM - CFMOTO – KOVE και αποδίδει 93 ίππους στις 9.000 στροφές και 8,16 kg.m ροπής στις 7.500 στροφές.

Morbidelli

Όλες οι εκδόσεις φέρουν ανεστραμμένο ρυθμιζόμενο πιρούνι της KYB 48 χιλιοστών και πίσω μονό ρυθμιζόμενο αμορτισέρ. Αυτό που αλλάζει είναι η διαδρομή του πιρουνιού, που στις εκδόσεις X και XR είναι 210 χιλιοστά, ενώ στην Rally είναι 230.

Η διαχείριση του γκαζιού είναι ηλεκτρική, με τις μοτοσυκλέτες να διαθέτουν Traction Control, Cornering ABS, Cruise Control, TPMS, οθόνη TFT 7 ιντσών με συνδεσιμότητα και λειτουργία mirroring, θύρες USB, quickshifter, θερμαινόμενα γκριπ και θερμαινόμενη σέλα.

Η T802X διαθέτει τροχούς 19-17, σε αντίθεση με τις άλλες δύο εκδόσεις που έρχονται με 21-18 και ψηλό φτερό. Στο σύστημα πέδησης, η T802X φέρει δύο δίσκους 298 χιλιοστών με τετραπίστονες δαγκάνες μπροστά, με τις άλλες δύο εκδόσεις να διαθέτουν δίσκους 320 χιλιοστών.

Η έκδοση T802X ζυγίζει 189 κιλά χωρίς υγρά, με την T802XR Rally να ζυγίζει 187 κιλά και την T802XR 186 κιλά, ενώ το μεταξόνιο είναι στα 1.520, 1.530 και 1.524 χιλιοστά αντίστοιχα.

Οι τιμές και η διαθεσιμότητα των τριών εκδόσεων δεν έχουν ακόμη καθοριστεί και αναμένουμε σύντομα νεότερα.